ladyka ladyka komentáře u knih

Je pro mě těžké knihu hodnotit. Příběh je pětihvězdičkový, zpracování a styl už bohužel nikoli. Nevadí mi strohost, ale jednoduchost a zkratkovitost. Příběh měl velký potenciál,je škoda, že ho nezpracoval někdo literárně zdatnější. Nicméně většině čtenářů to zřejmě nevadí a kniha si získala své místo na výsluní. Velikou výhradu mám však k anotaci, která prozrazuje událost z pozdější etapy knihy (týkající se Hany). Snad to DK po mém poslaném upozornění opraví, jak je vidět z komentářů, nebyla jsem jediná, koho to zaskočilo..

10.06.2022 3 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Poslouchala jsem audioknihu a myslím, že knížka by mě tak "nechytla". Audioknihu jsem zvládla za 2 dny a už se těším na Svědectví, rozhodně se podívám i na filmové, resp. seriálové zpracování knížky. Je osvěžující (hlavně mentálně) si přečíst něco s přidanou hodnotou a k tomu jazykově bohaté. Takže pokud hledáte něco do ČV na téma "Kniha od držitele Ceny Franze Kafky", pusťte se do Příběhu služebnici, určitě stojí za to.

31.03.2022 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Knihu jsem četla už loni v originále a oproti předchozím knihám CH jde o romantický thriller. Myslím,že okořenění nám již známého "romantického" stylu autorky není na škodu, mně se to líbilo. Možná jen trochu uspěchala a nedotáhla konec,tam bych uvítala důslednější propracování,ale mně osobně je zatěžko si knížky CH neoblíbit..takže ráda odpouštím a hodnotím plným počtem hvězd a jsem zvědavá na reakce čtenářů.

02.06.2020 5 z 5

Prak Prak Michal Vrba

Kniha je ideálním kandidátem na povinnou četbu a následnou diskuzi.Neobjemná,ale nabitá rozbuškovými tématy souvisejícími s dobou okupace (jak nacistické,tak sovětské). Co činí člověka zrádcem/zbabělcem a co vlastencem? Co dokáže člověka zlomit? Můžeme druhé soudit,aniž bychom byli v jejich pomyslných botách? Od autora si určitě ještě něco přečtu, vypadá totiž slibně!

11.05.2020 5 z 5

Temné říční proudy Temné říční proudy Sharon J. Bolton

Ani zatím poslední případ Lacey nemohu ohodnotit jinak než plným počtem. Takhle série je prostě skvělá. Doufám, že se dočkáme dalších knih o této tajemné policistce!

29.02.2020 5 z 5

Tak to je, tak to bude Tak to je, tak to bude Sharon J. Bolton

Ani knize o 3.případu Lacey nemohu nedat plný počet. Tato série je pro mě zárukou napínavého rychlého čtení, které baví, krapet děsí - ale naštěstí si nelibuje v detailních popisech nechutností. Jen mě trochu mrzí, že už mám před sebou poslední díl série...snad v něm autorka Lacey dopřála aspoň trochu víc osobního štěstí, té temnoty rozhodně není málo!

19.01.2020 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Poslouchala jsem audioknihu vyprávěnou vynikající paní Hrzánovou,která jí dodala ty správné grády. I přes občasné zasmání nad knihou z té doby ještě mrazí. Já jsem ji naštěstí zažila jen do sedmé třídy a Budžes mi ty časy připomněl.

11.03.2019 4 z 5

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

Komorní,ne příliš dějový příběh o dvou osamocených lidech, jež je zachycen kapitolkami, které na sebe navazují velmi zlehka a samy o sobě by klidně mohly obstát jako drobné příběhy větší mozaiky. Jde o křehké vyprávění o ještě křehčí lásce, o samotě uprostřed davu, protkáno niťkou japonské gastronomie a poezie. Název knihy pochopíte někde za půlkou a přeji si,aby podivné počasí nezastihlo jen Tokio,ale i ostatní místa na téhle planetě. Mnohým lidem by to jen prospělo!

12.02.2019 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Těžko popsat pocity z této výjimečné knihy... Nádherný, hluboký příběh, který mě naprosto uchvátil, kniha nešla odložit a i teď po přečtení jsem jak paralyzovaná... Již uprostřed čtení jsem lehce tušila, jak to vlastně s Benovým manželstvím je, ale i tak mě konec zastihl "nepřipravenou". Úžasné, že knihu napsal muž, jak plasticky popsal ty emoce, obavy, naději a nezlomnou vůli jít dál, krok za krokem... Jsem opravdu dojatá a film si nejspíš nechám ujít. Chci si uchovat ten krásně bolavý dojem a obávám se, že film by mi ho narušil...

14.04.2018 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

To byla jízda, dlouhá, do detailu popsaná, ale rozhodně doporučeníhodná. Naštěstí žádná velká ani vleklá politika, jak jsem se trochu obávala, nadávkované prostě akorát. Romantická linka byla pro mě milým překvapením a knize slušela a polidštila ji. Určitě skvělý kandidát do letošní ČV!

03.05.2023 5 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Nová knížka od B.A.Paris se mi hodila do ČV a na novinku jsem byla i zvědavá, protože jsem přečetla všechny autorčiny knížky a vesměs se mi líbily (Za zavř. dveřmi a Dilema více než ostatní). Terapie má nadějný chytlavý rozjezd, který se pak přehoupne do lehké stagnace a ta se už (tedy aspoň pro mě) bohužel nerozjede, doplyne až do průměrného konce. Potenciál tam určitě byl větší, hodnotím třemi hvězdičkami jako slušný průměrný thriller. A zastávám menšinový názor, že by autorce líp než thrillery šly psychologické romány typu Dilema.

18.03.2022 3 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Knížku jsem přečetla přes víkend, potřebovala jsem vypnout. Od P. Hartla lze stěží očekávat nějaký hlubokomyslný počin, pro resetování mysli je to však více než vhodná volba. Po Nejlepším víkendu jsem měla trochu obavu, že se nezačtu, ale obava byla zbytečná. Příběh měl skvělý rozjezd, prvních 100 stran se četlo jedna radost. Pak nastal lehký sešup, místy mě iritovaly otřepané sexuálně rádoby zábavné pasáže a pak i materiálně/VIP zaměřené "oslňující" vsuvky, i tak celkově dávám 4 solidní hvězdičky, za typický hartlovský čtivý styl i za příjemný zacyklený konec a za to, že tentokrát bylo množství postav v rozumné dávce (oproti chaotickému Nejlepšímu víkendu). Akorát ruku na srdce a slovy autora - kniha čtenáři nejspíš orgasmus (dodávám literární) neudělá...

25.01.2022 4 z 5

Polovina tebe Polovina tebe Brit Bennett

Tento mnohovrstvý román jsem četla již před časem a knížka si získala mou naprostou pozornost, četla jsem ji jak k ní přikovaná. Jde o vícegenerační zpověď - o sestrách dvojčatech a jejich rodinách, přičemž cesty sester se nečekaně opět spojí právě prostřednictvím jejich dětí. Knížka pojednává mj. o samotě (rodinné, vztahové, společenské a i rasové), a nám středoevropanům nastavuje zajímavý úhel pohledu na rasové otázky vč. otázek sebeidentity, a to nenásilnou poutavou formou. Moc ráda si tento román zase někdy přečtu, snad se povedl překlad do češtiny, který nemohu hodnotit, protože jsem knížku četla v originále (český název je bohužel oproti originálu neúplný, místo "Mizející polovina" je to "Polovina tebe", zrovna slovo "mizející" vnímám v kontextu příběhu jako podstatné...).

28.09.2021 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Autorka si mě získala už po přečtení Houbařky a Anežka mě zaujala neméně. Střídání časových rovin udržovalo ty správné grády, styl tak akorát - ani strohý ani příliš květnatý, prostě správně nadávkovaný - nastíní, vylíčí a zbytek už je na čtenáři. Příběhy vyprávěné autorkou se do mě prostě zavrtají a dokáží proniknout do nitra. I když ta témata jsou docela temná až děsivá, rozhodně stojí za přečtení!

25.11.2020 5 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Teda,tak to jsem nečekala! Takové napětí a propletenec, do něhož se manželé dostali s dobrými úmysly chránit jeden druhého,svou rodinu...Naprosto souhlasím se Šánkou - velmi zdařilé rodinné drama (nikoli thriller), nedočkavě jsem musela číst dál a dál... Jen nečekejte velké zvraty ani bohatý děj,je to spíše o pocitech,myšlenkách a domněnkách. Čekala bych vyšší hodnocení, já dávám plný počet bez sebemenšího zaváhání! Spolu se Za zavřenými dveřmi řadím mezi to nejlepší od autorky. Rozhodně doporučuji - jen si o ději nic nezjišťujte předem,já knížku četla rovnou a o to byla víc překvapená/nepřipravená na emoční smršť..

22.11.2020 5 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Opět jsem nedokázala čekat na překlad a vrhla jsem již před časem na originál. Řadím mezi jednu z nejlepších knih CH - jde o rodinný a milostný román, vyprávěný z pohledu dcery a matky. Autorce se podařilo skvěle skloubit odlišné pohledy na dramatické rodinné události,tradičním spojujícím prvkem je zde láska, tentokrát i mateřská, sourozenecká a samozřejmě i ta partnerská. Při čtení jsem skoro zapomínala dýchat. Skvělý počin!

20.11.2020 5 z 5

Jsem nadšená, ač objemné, četlo se samo, stylem mi to připomínalo Knihu o Baltimorských. Velké množství jmen vyžaduje čtenářovu pozornost, odměnou je však vrstvité vyprávění o dospívání jednoho mladíka, zasazené do pařížských 50./60. let, protkané střípky osudů skupinky uprchlíků z různých zemí. Velmi hutné a obohacující, moc se mi to líbilo a ještě teď, už několik týdnů po dočtení, cítím lehkou nostalgii. Jednoznačně doporučuji! Od autora si rozhodně ještě něco přečtu.

30.06.2020 5 z 5

Hluchavky Hluchavky Luboš Panda (p)

Dávám za pravdu mé oblíbenkyni miretti - knížka by si zasloužila více pozornosti než leckteré rádoby bestsellery. Je totiž ze skutečného života a nám slyšícím umožňuje poodhalit život neslyšících - za to si autor zasluhuje uznání. Zpracováním je příběh velmi jednoduchý, o to uvěřitelnější. Zcela bez váhání doporučuji.

07.04.2020 5 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Autorka románem vzdávat hold statečným ženám, které se účastnily francouzského odboje za 1.sv.války - díky knize jsem se dozvěděla o síti Alice Dubois. Za nejzajímavější z celé knihy považuji doslov,ve kterém autorka popisuje své bádání a odkrývá, co v románu má reálný podklad a co je fikce. Román jako takový je zpracováním jednoduchý, mísí se dvě dějové linky,které se časem protnou. Nedivím se,že kniha má vysoké hodnocení, je čtivá, poutavá a okořeněná romantickou linkou. Já však jednu hvězdu právě za toto "jednoduché" pojetí ubírám, tak silnému příběhu by podle něho názoru slušelo vrstvitější a hlubší zpracování (nemohu se ubránit srovnání např. se Slavíkem nebo Světly). Za mě tedy škoda nevyužití potenciálu. Autorku však každopádně chválím za velmi poutavé téma.

29.02.2020 4 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Teda... Další z knih, které vám, obzvlášť svým dojemným koncem, způsobí rozmazané vidění a sevřený krk. Kniha nabitá emocemi a romantikou, doplněná vkusnou smyslností (pro mě tedy nečekanou, ale nikoli šokující),okořeněná protikladným přístupem milenců - citovou nedostupností a zatvrzelostí Milese versus trpělivou a tápající Tate. Hlubší "psychologický" rozměr zajišťují kapitoly o minulosti Milese, umocněné odlišnou grafikou písma, díky níž jsem se dokázala vžít do Milesova nitra, prožít s ním tu fascinaci a o(c)hromení.. za to by si kniha zasloužila extra hvězdu! Při čtení jsem si připadala o pěknou řádku let mladší a zjistila, že "nelaciné" romantické knížky mě stále dokáží pěkně sebrat :o)

18.10.2018 5 z 5