LadyCotton LadyCotton komentáře u knih

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

Velice pěkná fantasy "pro holky". Autorka stvořila zajímavý (a dobře promyšlený) fantasy svět. Příběh rychle plyne, místy je napínavý, místy romantický :-)

31.05.2022 4 z 5

Vášeň Vášeň Geneva Lee

Fiktivní příběh z Londýna...
Nevím jestli za to může český překlad, autorka či editor(ka) ale během četby mne velmi často rušily věty i odstavce, které vůbec nedávali smysl...
Ačkoliv příběh potenciál určitě měl, bohužel z toho vyšel chabý pokus o 50 odstínů šedi s princem alá primitivní bijec Vémola. Zcela upřímně nevím co bylo horší, jestli toto nebo zmiňovaných 50 odstínů šedi. Toto alespoň nebylo tak dlouhé.
Takže: pokud máte čas na 350 stránek popisujících jen sex (ale dost primitivním způsobem) a kňučení hlavní hrdinky o tom, že prince miluje ale on jí miloval nemůže... tak směle do toho. Za mě osobně: další díl netřeba....

08.04.2022 1 z 5

Tajná přísada láska Tajná přísada láska Poppy J. Anderson

Příjemná oddechovka z kuchařského prostředí. I když je děj předvídatelný, stejně vás bude zajímat jak si autorka poradí se závěrečným "rozuzlením".
Styl autorky se mi líbil, určitě si ráda přečtu i další díl...

23.03.2022 4 z 5

Prezidenti - Jejich role a odpovědnost Prezidenti - Jejich role a odpovědnost Milan Syruček

Není to špatná knížka, čte se velice dobře. Jenomže...
Ačkoliv se autor snažil být objektivní, minimálně od Husáka mu to moc nevěříte. Husáka se totiž snažil neustále omlouvat, na Havlovi nenechal nit suchou, okolo Klause jen tak tiše našlapoval aby si ho náhodou "nerozkmotřil" a svého velmi dobrého přítele Zemana měl tendenci neustále obhajovat, protože ho nikdo kromě "prostých, starších lidí z venkova" nemá rád...
Zcela souhlasím s komentářem níže, že se jedná o kvalitnější publikaci o našich prezidentech, nicméně je potřeba jí brát s určitou rezervou...

18.02.2022 3 z 5

Dej tělu šanci k přirozené rovnováze, štíhlosti a zdraví Dej tělu šanci k přirozené rovnováze, štíhlosti a zdraví Ivana Stenzlová

Z knihy mám stejné pocity jako autorka komentáře níže. Během četby máte navíc pocit, že vlastně teď už nemůžete jíst vůbec nic... Spousta věcí ani v knize nedávalo smysl (jako např. používání extra olivového oleje na smažení).
Jako inspirace to není špatná kniha (základní myšlenka je rozhodně), ale neberte jí 100% vážně. Věřím, že si stejně jako já opíšete i pár receptů :-)

10.02.2022 3 z 5

Posílám to dál Posílám to dál Lucie Bílá

Příjemná kniha o příjemném člověku. Nejsem žádný ortodoxní fanoušek LB ale nevadí mi. Ve své poslední knize dovolila čtenářům nahlédnout nejen do svého osobního života ale i toho pracovního a možná i trochu si s někým lehce vyřešit účty. Nicméně i toto mělo úroveň, ne žádný bulvár.
Jako relax čtení proč ne.

08.10.2021 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Do knižní série jsem se pustila jelikož jsem se v seriálu od nějakého cca čtvrtého dílu ztrácela. Tato první kniha je ovšem ještě větší chaos. Ano, je to sbírka povídek... Bohužel ty povídky vůbec na sebe nenavazují - ani logicky ani chronologicky (příklad za všechny: v jedné povídce Geralt hledá Yennefer (protože jí chce pomoct) a hned v následující povídce se s ní teprve seznamuje). Přitom autor píše skvěle - kolikrát jsem se začetla tak, že jsem nevěděla o okolním světe.
Často jsem si kladla otázku zda-li má cenu číst ty první dva díly (což jsou jen povídky). Po přečtení prvního dílu mohu odpovědět, že ano má - sice je to velmi chaotické ale dozvíte se toho spousty o světe Zaklínače (v seriálu mi spousta věcí unikala).

01.10.2021 3 z 5

Pokud knihu budete číst kvůli Gilmorkam tak budete zklamáni - těm je věnováno v knize tak 2-3 kapitoly, zbytek je něco mezi životopisem a deníkem (nic moc zajímavého, napsáno ale v humorném duchu).

19.08.2021 2 z 5

Byla jsem doktorkou v Osvětimi Byla jsem doktorkou v Osvětimi Gisella Perl

Už po přečtení úvodu knihy jsem měla špatný pocit - již v úvodu je jasně cítit nenávist a zahořklost autorky. A čím déle čtete, tím je ta nenávist a pomstychtivost k Němcům a všemu německému stále větší... Což by se dalo na jednu stranu i relativně pochopit - kniha v prvním vydání vyšla již v roce 1948, ale:
Ve vyprávění mi spousta věci nesedělo. Např. Doktor Capesius nebyl velitelem tábora jak uvádí, ale pouze hlavním lékárníkem. Stejně tak Mengele nebyl velitelem krematoria ale nejvyšším lékařem v Březince (tzn. že nebyl ani nejvyšším lékařem v Osvětimi, jeho nadřízeným byl E.Withs).
Velice často také v textu opakuje, že vězni byli upalování a páleni v krematoriích zaživa, nebo že se mýdla se kterými se myli byla z "těl našich dětí a rodičů" - v Osvětimi neměli pořádně ani vodu, natož aby dostávali mýdlo...
Nejvíce nepravděpodobná mi přišla část kdy popisovala období na počátku roku 1945, kdy jí Mengele "poslal pryč" protože toho věděla příliš. Ono poslání pryč spočívalo v tom, že dostala vlastní eskortu dvou vojáků se kterými šla pěšky na nádraží do Katowic (cca 35 km) a odtud jela s nimi vlakem-v jednom vagonu s ostatními německými vojáky a důstojníky (ona, zavšivená vězenkyně?) do Berlína...
To a mnohé další nesrovnalosti bych asi překousla, ale vadil mi ten nenávistný tón celé knihy, který nerozlišoval mezi Němci a nacisty. Prostě pro autorku je každý Němec odpovědný za její utrpení.
Čímž samozřejmě nechci její utrpení a příběh nikterak opomíjet a příslušníky SS omlouvat či mít s nimi slitování.
Nicméně toto dílo nepovažuji za "povedenou" knihu od přeživší holocaustu - a to jsem jich přečetla desítky.

13.05.2021 3 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Kniha je napsaná velice čtivým stylem. Obávám se ale, že byl v knize dán zbytečně velký prostor vyprávění "před válkou". Nebo to byl možná záměr - ukonejšit čtenáře před tím, co se bude vyprávět dál...
Knihu určitě nelze přečíst "najednou". Nejpozději od poloviny, je to totiž velice vyčerpávající čtení. Hlavě když si uvědomíte, že se to skutečně stalo - že to není fikce, že si to autorka celé nevymyslela...

28.04.2021 4 z 5

Sestra s perlou Sestra s perlou Lucinda Riley

CeCe mi nebyla sympatická od prvního dílu. I když "její díl" ji reputaci trochu vylepšil, stejně nebude patřit mezi mé oblíbené sestry. Příběh její minulosti byl ale výborně napsaný. Bohužel musím se přiznat, že v tomto díle jsem relativně dost přeskakovala - spousta odstavců byla zbytečných - uměle natahovaných.

03.04.2021 4 z 5

Do kosmu krok za krokem Do kosmu krok za krokem Michael Voplatka

Naprosto fantastická knížka (nejen) pro ty z vás, kteří se chcete o kosmonautice dozvědět mnohem víc, než to co nám řekli ve škole.
Kniha je psána velice čtivou a snadno srozumitelnou formou (alá Daniel Stach). Střídají se vždy kapitola příběhová (kde autor popisuje určitou "akci" např. jak probíhalo "vysazování Hubbleova teleskopu z raketoplánu Discovery) s kapitolou naučnou, kde zase trochu podrobněji rozebírá dané téma "z předchozího příběhu".
Text velmi často doplňují vkusně vybrané fotografie (barevné i černobílé).
Ačkoliv se to možná na první pohled nemusí zdát (kniha má klasický formát a necelých 250 stran), tak v ní skutečně najdete "vše" od prvních letů do vesmíru až po popis každodenní práce kosmonauta na vesmírné stanici ISS.

21.03.2021 5 z 5

Jeden německý život Jeden německý život Thore D. Hansen

Příběh B. Pomselové neslouží k získání nějakých nových historických faktů ale díky němu máme možnost nahlédnout do myšlení lidí (pasivních spoluúčastníků), kteří se údajně jen "vezli s proudem".
Celý její příběh není o tom, že "nic nevěděla" protože nemohla nic vědět, ale o tom, že nic neviděla, protože nechtěla nic vědět.
Bylo by ovšem velmi tristní odsoudit její pasivní spoluúčast na holocaustu, jelikož si musíme uvědomit že mnozí z nás, respektive dnešní společnost (v USA či EU) dělá něco podobného (velice rychle se šíří ignorace obyvatelstva - pasivita a nezájem o to co se kolem nás děje vč. politiky zatímco jiné části společnosti se mezitím velice rychle radikalizují).

Kniha je velice dobře napsaná (autor je politolog) a lze jí rozdělit do dvou částí: samotný příběh sekretářky Josepha Goebbelse a doslov autora, kde se zaměřuje na poučení které si můžeme odnést právě z jejího příběhu. A že jich je...
Je to kniha kterou když pochopíte, tak se nad sebou, dnešní společností a svou budoucností zamyslíte....

01.02.2021 5 z 5

Konstruktéři raketového věku Konstruktéři raketového věku Karel Pacner

Kniha je připravená pečlivě a velmi do detailu.
Při četbě mi ovšem vadilo to, že jednotlivé kapitoly (životní příběhy daných konstruktérů) nebyly nikterak logicky seřazeny. Např. až na straně 349 je příběh von Brauna (jím ta kniha ale měla asi začít...). Není to ani seřazené tak, že by byli nejprve Američané pak Sověti a posléze zbytek světa, není to seřazené ani chronologicky... je to prostě velmi chaotické (skáče se jak v období, tak v projektech tak i národnosti), což je velká škoda (čtenář - kosmický laik až mírně pokročilý se v četbě ztrácí a bezpochyby mu uniká spousta zajímavých informací a souvislostí).

20.01.2021 4 z 5

Méně mít, více žít - Najděte si vlastní cestu k minimalismu Méně mít, více žít - Najděte si vlastní cestu k minimalismu Klára Haunerová

Bohužel jsem se z knihy nedozvěděla nic nového. První část je hodně inspirovaná M.Kondo a J.Beckerem. V té druhé části mi přišlo (hlavně zpočátku) že autorka píše pořád o jednom a tom samém.
Motivační příběhy lidí (až na ty psané slovensky) mi přišly jako příjemné zpestření četby.
Pokud o minimalismu přemýšlíte a nevíte jak do toho - knihu si klidně bez obav přečtěte. Je to totiž souhrn jiných knih, který autorka zaobalila pro nás Čechy. Pokud už máte nějaké knihy přečtené, asi vás úplně neosloví.

01.12.2020 3 z 5

Nekonečná pláž Nekonečná pláž Jenny Colgan

Příjemná oddechovka, nicméně první díl se mi líbil více. V tomto jsem se občas trápila (některé pasáže mi přišly zbytečně přitažené za vlasy) ale bylo zase fajn být na ostrově Mure s oblíbenými hrdiny :-)

13.09.2020 3 z 5

Kapka štěstí v ranní kávě Kapka štěstí v ranní kávě Agnès Martin-Lugand

Oddechové čtení, kdy tušíte co se stane o pár stránek dál. Příběh se četl rychle, ale přiznám se, že mi hlavní hrdinka lezla na nervy. Nějak jsem s jejím "trápením" (vymknutý kotník a ženatý milenec) se nedokázala ztotožnit... Navíc jsem chvílemi měla potíže si uvědomit, že jí není kolem 30 ale o deset let více...

01.09.2020 3 z 5

Účetní z Osvětimi: Vina Oskara Gröninga Účetní z Osvětimi: Vina Oskara Gröninga Reiner Engelmann

Nemohla jsem si pomoct, ale po celou dobu četby jsem měla pocit, že mi autor dost podsouvá svůj názor na vinu hlavního hrdiny. Já si ale chtěla udělat svůj vlastní.
Nějak jsem nepochopila proč tam byly kapitoly věnované přeživší Maďarce... přišly mi zcela mimo.
Kniha určitě pokládala zajímavé otázky, ale odpovědi na ně byly na můj vkus až moc zaujaté...

05.08.2020 3 z 5

Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě Richard Askwith

Wow, naprosto skvělá kniha i pro ty co se nezajímají o Velkou pardubickou & dostihy.
Kniha je něco mezi životopisem a literaturou faktu, jelikož autor pojednává relativně podrobně i o dané době, ve které se dané události odehrávají. Popisuje zde události od počátku 20. století až do začátku 80.let
Kniha je brilantně badatelsky připravená a zcela upřímně si myslím, že Čech by ji nedokázal napsat lépe, jelikož my Češi máme tendenci si třeba Prvni republiku značně idealizovat, což autor rozhodně nedělal. Navíc k tomu má velmi čtivý styl psaní (u popisu dostihů, hlavně toho z roku 37 jsem měla pocit, že na něj koukám "živě").
Příběh hraběnky Brandisové je velmi inspirující. Bylo mi ctí si tuto knihu přečíst.

04.08.2020 5 z 5

Čtyři roční období: Rok v Římě Čtyři roční období: Rok v Římě Stefan Ulrich

Krásná odpočinková kniha u které jsem se hodně nasmála.
I když autor vypráví o době před 15ti lety (rok 2005), ten kdo byl delší dobu v Itálii tak je mu při četbě jasné, že se toho tam moc nezměnilo :-) a příběhy a postřehy dottora Ulricha jsou mu povědomé

27.07.2020 4 z 5