Kyri Kyri komentáře u knih

Velmi zajímavé téma. Autor si dal práci najít co nejvíc dat. Nevadí mi, že tam není odpověď na otázku, kdo to byl. Myslím, že jsou solidně zvážené všechny možnosti a každý si může udělat svůj názor. Pravdu už se dneska nedozví nikdo.
Některé informace navíc byly pro mě nové a zajímavé, jiné jsem přeskakovala. Řekla bych, že ke čtení bylo tak 40% práce, protože zbytek byl opakování už řečeného nebo nadbytečný (už zmiňovaný děj filmu, profily každého, kdo k tomu něco řekl apod.) Přišlo mi, že autor se snažil za každou cenu nahnat stránky, což celé práci dost uškodilo, proto tak málo hvězd.

08.12.2018 3 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Celkově velmi dobrá detektivka. Je to pěkně napsané, děj je do konce napínavý.
Nějak jsem nepochopila, proč dva policajti, kteří jdou do domu, který zjevně může být dům vraha, nejsou ozbrojeni, nebo zbraň nepoužijí.... a proto se stanou věci, které se staly.
Trochu vadil opravdu krvavý úvod, pak už jsem tyhle pasáže přeskakovala.

30.11.2023 4 z 5

Yarminův syndrom Yarminův syndrom Petr Heteša

V poslední době mám pocit, že se náměty trochu opakují, ale tahle se mi líbila. Děj ubíhal, a když jsem neměla čas číst, ráda a snadno jsem se znovu začetla. Docela pěkný byl motiv školy, jejíž žáky a učitele chodil hlavní hrdina zachraňovat.
P.S.: Trochu se mi nelíbí stále se opakující motiv: když se autorovi nějaká slečna líbí, má kočičí čumáček. Možná to někomu přijde roztomilé, ale u mě to bohužel provokuje fantazii... Vážně by se někomu líbil chlupatý obličej s dvěma nosními dírkami bez nosu?

11.09.2021 4 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Druhá nejlepší Březinova detektivka. Je zajímavé, jaký má tento autor rozptyl (od velmi slabého Na kopci, po vynikající Vzplanutí).
Příběh, který se vrací k odsunu Němců z pohraničí po válce, je poutavý. Četla jsem jedním dechem. Slabší byl konec příběhu. Bylo moc jasné, kdo je vrah a závěr trochu ztratil dech. Přesto ale vysoce na průměrem.

04.03.2020 4 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Další příběh s Enzem. Byla jsem ráda, že tam tentorkát nefigurovala celá rodinka. To, že se hlavní hrdina vydá do rizikové situace zcela nepřipraven a bez jištění, je už asi běžná zápletka v každé knize této řady - tentokrát šel v noci na nebezepečné místo za člověkem, který se vydával za někoho jiného. Enzo tam šel, aby osobně zjistil, o co jde ... To, že se objeví dvě ženy, které o hrdinu obě stojí, je už také hra na jistotu. Nicméně jinak se stále něco děje, zápletka je docela pěkně vymyšlená, je to napínavé. Pěkná detektivka.

13.02.2020 4 z 5

Trhlina v čase Trhlina v čase Jeanette Winterson

Moje pocity se střídaly. Prvních 15% jsem myslela, že to odložím, posledních 25% jsem si myslela totéž. Nakonec jsem odložila v 95% definitivně, protože se to už nedalo. Proč jsem došla až tam? Protože popis paranoi Lea byl neuvěřitelně věrohodný a působivý, že jsem knížku nemohla pustit z ruky. Protože občas tam byla opravdu vtipná nebo chytrá hláška či úvaha... Nějakou dobu se dalo číst i to ostatní.
Jinak bych řekla, že se možná dají udělat remaky klasiků, ale převést divadelní hru do beletrie se zachováním všech částí, je realizovatelné jen za předpokladu, že nevadí, že vznikne hysterické a sentimentální dílko, které se nedá moc číst. Navíc tedy Shakespeare toho napsal mraky, a něco z toho prostě není nic moc i v té divadelní podobě.

21.10.2019 2 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Na začátek varování: nekupujte tu knížku jako e-knihu. Vůbec to není technicky zvládnuté, hlavně "poznámky pod čarou". Uvozovky jsem dala, protože vůbec nejsou pod čarou, ale prskli je úplně náhodně do textu (nenásledují za značkou, kde by měly být, nejsou ani dole na stránce). Zároveň jsou v malinké velikosti písma, takže musíte zvětšit na obrovskou velikost normální text, aby se Vám to dostatečně zvětšilo a šlo to číst, nebo klikat, aby se to otevřelo zvlášť, ale tam to opět není technicky zvládnuté a po chvíli čtení zjišťujete, že se ve zvláštním okně prudíte s normálním textem - nedokázali to oddělit). Nejhůř provedená e-kniha po technické stránce, co jsem kdy četla.
Jinak je to něco trochu podobného Potterovi, ale o dost drsnější, až jsem přemýšlela, jestli je to opravdu vhodné pro mládež. Z tohoto pohledu jsem zvažovala i detailně popsané erotické scény, které působily skoro jako návod, a taky postoj k úpravě zevnějšku (vypadalo to jako analogie na plastickou chirurgii, o které byste si mohli z knížky vzít, že sice dost bolí, ale definitivně vyřeší Vaše problémy se vzhledem a je naprosto v pořádku).
Tím ale končím s kritikou. Děj je postupně stále poutavější, konec výborně graduje. Autorem vytvořený svět je zajímavý a celá kniha dobře drží pohromadě. Rozhodně si přečtu další díl, a to i přesto, že knížky pro mládež v podstatě nečtu.

17.09.2019 4 z 5

Noční slunce Noční slunce Jiří Březina

Knihu jsem koupila v domnění, že jde o další detektivku. Od začátku jsem čekala, kdy přijde ta mrtvola. Když jsem zjistila, že jsem v půlce, pochopila jsem, že jde o jiný žánr :). I tak se mi to ale líbilo. Je to spíš kniha pro dívky, ale moc pěkně napsaná a taky docela pěkně logická.

31.03.2024 5 z 5

Skála Skála Peter May

Přijde mi, že May by radši psal romány, ale protože ví, že detektivky jsou v kurzu, tak tam plácne nějakou tu vraždu. Poslouchali jsme to jako audioknihu cestou na sever Evropy, takže to bylo celkem tematické; a taky nebylo kam utéct. Namluvené je to dobře, ale na mě trochu moc umělecky, takže to upoutává pozornost k tomu, co se mi právě moc nelíbí: líčení přehnaných pocitů hlavních hrdinů. Závěrečné rozuzlení mi přijde jako z šestákových, ne románů, ale populárních psychologických knížek o traumatu. Naprosto ujeté. Ale budiž, to se stane. Autor je to vypsaný. Umí využít to, co už bylo napsáno jinými a dobře to zakomponovat do celku. Drží to pohromadě. Když už jsme si říkali, že to vypneme, najednou tam dal něco k vyšetřování. Taky faktografie o lovu guga byla zajímavá. Tak jsme vydrželi do konce.
Kdysi jsem se zařekla, že už ho číst nebudu. Tohle už jsem měla dlouho koupené. Nicméně to jen utvrdilo mé přesvědčení, že to není autor pro mě.

03.09.2023 2 z 5

Introvertka chodí na terapii Introvertka chodí na terapii Deborah Tung

Forma komiksu mi přijde v tomto případě velmi vhodně zvolená. Obsah je působivý a může podpořit spoustu lidí, kteří se ve svém trápení cítí být sami. Ukazuje světlo na konci tunelu.
Jeden bod dolů šel za multi-problémy, aby se v knize mohl vidět skoro každý, za hlášku typu "i když si to myslíte, nemusí to být pravda" a propagaci pouze KBT, i když cest může být mnoho.
Ale klady velmi výrazně převažují tyto spíš kosmetické připomínky.

07.07.2023 4 z 5

Strach za oponou Strach za oponou Vilém Křížek

Souhlasím s recenzemi níže:"nějak se to táhlo". Smrt má vůni inkoustu byla určitě lepší. Taky to prostředí bylo na poprvé atraktivnější. Hlavní hrdina je popisován jako sebejistý až arogantní, ale v tomto díle vystupoval tak nějak nanicovatě. Předstírá, aby směl vyšetřovat, kde může, tam se shazuje, pak si vyčítá, že to měl vyšetřit rychleji... Není tedy spíš nejistý až zamidrákovaný? Role jeho kamaráda Křížka mi úplně uniká. To tam byl jen jako moula, co se zamiloval do divy?

02.11.2022 3 z 5

Léčba traumatu - Program probuzení moudrosti těl Léčba traumatu - Program probuzení moudrosti těl Peter A. Levine

Jednoznačně formulované, že nejde o psychoterapii. Autor se vyhne vyvolávání traumatu a jsou tam velmi dobrá cvičení. Směr focusing a budhismus. Přijde mi to velmi užitečné, etické a knihu jsem si po přečtení koupila. Velmi doporučuji.

26.10.2022 5 z 5

Podezřelý Podezřelý Robert Crais

Jsem velmi ostražitá u knih, které by mohly být o nějakém trápení zvířat. Takže jsem se v úvodu lekla, když jsem si přečetla (nebo spíš velmi opatrně přeskákala) dvě úvodní scény. Pak už je ale kniha ve stylu Inspektor Rex, takže není třeba se bát.
Autorka si dala práci se získáváním informací o výcviku psů a je poznat, že k nim pojala cit. Zároveň je to dobrá vypravěčka, takže jsem knihu přečetla bleskově.

07.07.2022 5 z 5

Psychomagie Psychomagie Alejandro Jodorowsky

Kniha je to bezesporu zajímavá, mnozí na ni přísahají.
První část mi přijde vyloženě odpudivá. AJ zdůrazňuje, že není dobré se stydět, protože všichni chybují, ale aspoň pomlčet by mohl.
Autor, který propaguje určitý typ skromnosti - "mlčení", má tak obrovské ego, že na knize, kterou dávali dohromady dva další lidé, je jediné jméno: Jodorowsky.
Jsem toho názoru, že v jeho psychomagii žádný systém není, i když se ho tam AJ snaží hledat. Spíš se to jeví jako náhodné inspirace z jeho podvědomí, které jsou ale podpořené jeho docela pěkným náhledem na psychiku lidí a snahou pochopit každého člověka jednotlivě; a samozřejmě znalostí symboliky různých psychologický, náboženských i filosofických směrů.
Jeho přesvědčení o sobě samém a reálnosti svých představ jde dle mého názoru za hranu normality. Ale díky tomu, že on sám sobě tak hodně věří, a lidé, co za ním přijdou, mu věří taky, podnikají "akty", které jsou namáhavé, odpudivé .... to už musí zabrat. To je celá záhada. Nápady typu "čtyři jako tarotová karta" apod. jsou jen součást hry zvané hlavologie. Ale musím přiznat, že hra je to opravdu efektní.
Dlužno ještě zmínit, že AJ sice zjevně má informace o poměru ne/úspěchu své práce, ale decentně o nich mlčí.

15.06.2022 3 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Kniha je populárně naučná, zaměřená na páry, které přestaly cítit lásku. Metafora o prázdném a plném kotli je trochu půjčená ze Satirové, ale to nevadí, protože je názorná a dobře pochopitelná. Typologii také dokáže pobrat každý, a celé je to velmi pěkně ilustrované kazuistikami. Co se mi moc nelíbí, je snaha autora (v tomto typu publikací bohužel obvyklá) předstírat, že to pomůže na všechny vztahové potíže. Konzultační, direktivní styl autora je něco, co není zrovna mé gusto. Pak se mi hodně nelíbí křesťansko-trpitelský koncept: Abyste mohli zachovat manželství (a to je nutné), musíte se omezovat a dělat věci, které se Vám nelíbí, nebo jsou Vám přímo odporné. Zejména kazuistika, kde se manželka podle citace z bible snaží chovat hezky k "nepříteli", mi přijde zcela absurdní. Za to ty dvě hvězdy dolů.
Pořád si myslím, že s trochou kritického myšlení je to velmi užitečná publikace.

04.06.2022 3 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Je to kniha své doby. Myslím, že stojí za to přečíst si, jak přemýšlela jiná generace. Já jsem ji poslouchala, když jsem sama chodila přírodou. Je to fajn i proto, že když mě něco zaujalo, nic mi neuteklo, protožee v knížce děj volně plyne, ale vy na něm nemusíte ulpívat. Takže jsem si to užila. Nicméně je to spíš rozšiřování obzorů a zpestření výletů, není to moderní knížka, takže současného čtenáře tak moc za srdce nevezme.

02.01.2022 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Autorka nesporně umí psát, gradovat děj, udržovat pozornost čtenáře a vytvářet napětí. Šest vran bylo čitelné pro dospělého. Tady je těch romantických scén typu "dýchl jí na krk" a ona o tom následující 2 stránky přemýšlí, trochu moc. Zároveň je to taky dost trendy. Já osobně už do dalších dílů nepůjdu.

14.07.2021 2 z 5

Malé temné lži Malé temné lži Sharon J. Bolton

Asi první třetinu jsem měla problém přečíst, a váhala, jestli ji neodložím. Šlo o to, že to bylo prostě nechutné. Pečlivě popsaná oslizlá mrtvola na lodi, vraždění velryb... Nevím, proč tohle autorka potřebuje rozepisovat. Pak už to byla běžná detektivka, i když nic oslnivého. Určitě jsem od Bolton četla i výrazně lepší věci. Dočíst se ale dá. Závěr je sice dost potrhlý (přiznání k vraždě je spíš jak z parodie), ale přečetla jsem ho jedním dechem. Šlo mi ale hlavou, jestli je na tom ostrově aspoň někdo trochu normální...

09.01.2021 3 z 5

Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Radkin Honzák

Kniha zahrnuje obecný úvod k problému vyhoření se spoustou vtipných hlášek a převyprávěno srozumitelnou, obecnou řečí. Pak následuje velmi obsáhlá část (víc než polovina), kde autor utíká od tématu a věnuje se stresu, transakční analýze a všemu možnému, ale vyhoření ne. Na konci se naštěstí opět vrací. Dává návody plánování a realizování změny, které jsou pěkné a jeho. Nejvíc se mi líbí desatero z hospiců proti vyhoření a dopisy známých osobností, jak se syndromu vyhoření vyhnuly. To vyžadovalo práci a je to opravdu velmi přidaná hodnota ke knize.

25.09.2020 4 z 5

Vdova Vdova Fiona Barton

Kniha byla sice hodně upovídaná, ale zároveň zajímavá, takže to ani tak nevadilo. Líbilo se mi členění kapitol i gradování děje. Vnímavý a citlivý manžel - psychopat, to moc nejde dohromady, ale v zásadě to až tak nerušilo. Jen mi přišlo, že si autorka dala málo práce se závěrem. Občas kritizuji autory, že jsou zbytečně brutální jen pro efekt. Tady mi přišlo, že vlastně ani není jasné, co se stalo, což mi nakonec taky moc nesedí.

19.07.2020 3 z 5