Kuža007 Kuža007 komentáře u knih

České pohádky České pohádky Jan Drda

Drdovy pohádky patří ke klenotům české literatury. Mnohé z nich byly krásně zfilmované.

15.03.2020 5 z 5

Kníška Karla Kryla Kníška Karla Kryla Karel Kryl

Nádherná knížka plná Krylových nejlepších textů.

09.03.2020 5 z 5

Z Buzuluku do Prahy Z Buzuluku do Prahy Ludvík Svoboda

Krásná kniha, která shrnuje vzpomínky jednoho z našich nejvýznamnějších generálů 20. století - Ludvíka Svobody. Je v ní velice krásně popsána ta strastiplná cesta ze Sovětského svazu do naší vlasti s cílem osvobodit ji od nacistů.

07.12.2019 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Nádherná kniha s detektivní zápletkou. Případ zkombinovaný s filozofickými úvahami. Krásné podání středověké inkvizice. Navíc úžasně zfilmované.

23.11.2019 5 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Úžasné Čapkovy detektivní povídky. I když trochu krátké. Ale krásně vyřešené pragmatismem.

23.11.2019 5 z 5

Nikola Šuhaj loupežník Nikola Šuhaj loupežník Ivan Olbracht (p)

Skvělá knížka. Navíc jen díky ní vznikl i skvělý muzikál Balada pro banditu.

06.11.2019 4 z 5

Továrna na absolutno Továrna na absolutno Karel Čapek

Další zajímavý Čapkův román. Vědci opět vytvořili látka, která dokáže zničit lidstvo. Opět zde jde o rychlý vývoj techniky a stagnaci ba i propadu morálky a pracovitosti. V tomto románu Čapek vytvořil absolutnu, což je význam pro Boha či božskou částici. Tady v tomto ohledu vidím malou podobnost s knihou Andělé a démoni.

18.05.2019 4 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Naprostá klasika od Hemingwaye. Nádherná válečná romance z doby španělské občanské války.

13.01.2019 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Dvacet tisíc mil pod mořem je skvělá kniha. Nezapomenutelná postava kapitána Nema.

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Úžasný hororový příběh. Frankensteinovo monstrum i sám doktor Frankenstein vytvářejí zajímavou knižní dvojici. V určitých částech mi připomněli českou starší verzi Frankensteina, Rabi Löwea a Golema.

25.11.2018 5 z 5

Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Hrabě Monte Christo je dle mého názoru nejlepší dílo od Alexandra Dumase.

Pouští Pouští Karel May

Krásná nostalgie dětství. Knihou Pouští začíná hexalogie Ve stínu pádišáha, která představuje jedno z nejlepších děl Karla Maye. Z Old Shaterrhanda se nám stává Kara ben Nemsí a spolu se svým arabským průvodcem jménem Hádží Halef Omar ben hádží Abú'l Abbás ibn hádží Dávúd al Gossarah a cestují pouštěmi severní Afriky. Název této přesně odpovídá i ději knihy. Hlavní hrdinové nalézají mrtvolu muže v poušti a pronásledují jeho vrahy. Protáhnou Alžírem, Tunisem a Egyptem, plují po Nilu a Rudém moři, putují do Mekky a poté se dostávají až Maskatu. Zde se Kara potkává s lordem Lindsayem a ním cestují do Basry, odtud poté již sami přes Bagdád až do Mosulu. A až teprve teď začíná pravé dobrodružství. Na motivy tohoto románového cyklu vznikly i tři filmy, které sice kvalitou knihám nedosahují, ale mají skvostné herecké obsazení: Lex Barker jako Kara ben Nemsí, Ralf Wolter jako Hádží Halef Omar al Gossarah a Marie Versini coby hlavní ženská hrdinka každého tohoto příběhu.

03.07.2023 5 z 5

Vražda na golfovém hřišti Vražda na golfovém hřišti Agatha Christie

Opět velice zdařilá detektivka od Agathy Christie s Herculem Poirotem v hlavní roli. Mrtvola nalezená na golfovém hřišti a poté dlouhá napínavé pátrání až do samotného rozuzlení. Navíc Hastings si najde svou milovanou ženu a přestane konečně toužit po jiných. Skvělé filmové zpracování s Davidem Suchetem a Hughem Fraserem.

10.07.2020 5 z 5

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Krásný autobiografický příběh Dannyho Smiřického z období protektorátu. Krásně popsaná atmosféra doby.

27.03.2020 5 z 5

Sekyra Sekyra Ludvík Vaculík

Většina lidí Sekyru Ludvíka Vaculíka přirovnává k Žertu Milana Kundery. Ano, jsou tam nějaké ty podobné rysy - znaky doby, ale myslím si, že po přečtení obou je přece lepší jen Kunderův Žert.

26.03.2020 4 z 5

Skvělý historický román ze ženského pohledu. Skvělý je i stejnojmenný seriál Karla Kachyni se Stanislavem Zindulkou, Helenou Růžičkovou a Terezou Brodskou.

Přede mnou poklekni Přede mnou poklekni Bohumil Říha

Původně jsem měl Bohumila Říhu pouze za spisovatele, který se věnuje dětské beletrii, ale toto je velice povedený historický román. Tedy celá trilogie je skvělá. Bohumil Říha se skvěle držel historických faktů. V tomto díle je věnována pozornost prvním létům vlády Jiřího z Poděbrad a jeho politice.

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

Krásný román. Vladimír Körner dokonale vystihl atmosféru po 2. světové válce. Krásný romantický příběh Němky a českého poručíka. Navíc krásné filmové zpracování Františka Vláčila v hlavní roli s Petrem Čepkem.

Záskok Záskok Zdeněk Svěrák

Spolu s Blaníkem nejlepší hra Járy Cimrmana. Úžasný Svěrák jako textneznající herec Prácheňský. Nejlepší hlášky:
"Ale té lípy, té lípy já se nevzdááámňmňmň."
"Kam se hrabe Bittner, to se nedá srovnat!"
"Jedu říkáš? Do kávy! A mě se zdála jakási ztuchlá! - Musí to bét, Maryšo?!"
"To je tedy zklamání. A já ji tolik miloval. To není váš text, to říká Bárta!
"Vlasto, ty nejsi Vlasta? Ty jsi Vlasta?"
"To vy říkáte mrrtvá rruka. Já říkám normálně mrtvá ruka."
"Ostrrrouhal jsi Vavrrrrochu. Rrrrhekni Rrrrumburrk srrrabe."
"Zabiju učitele Janderu!"
" Tak končí, aspoň doufám, naše komedie, zlo prohrává a dobro žije..."

17.03.2020 5 z 5

Vražda v salonním coupé Vražda v salonním coupé Zdeněk Svěrák

Úžasná kriminální komedie v podání Divadla Járy Cimrmana. Nejlepší hlášky:
"Víte, koho máte před sebou? Sprostého vraha!" - "No dovolte." - "Přinejmenším sprostého podezřelého."
„Hledej, šmudlo!“
"Bude to taková pěkná tečka, za tím naším případem. Opakuji! Bude to taková pěkná tečka, za tím naším případem!"

17.03.2020 5 z 5