Kutcho Kutcho komentáře u knih

Půlnoční vlny Půlnoční vlny Steven Erikson (p)

Je veľmi odvážne v podstate v strede rozbehnutej série vydať knihu zasadenú do iného obdobia a iba s jednou známou postavou. Ja sám som bol skeptický a nechcelo sa mi moc ísť do tejto knihy. Na druhej strane aspoň pre mňa pôsobila veľmi osviežujúco. Mnoho postáv bolo zaujímavých, taktiež udalosti pútavé a celkovo schéma knihy bola trochu odlišná od jej predchodcov, takže to beriem ako skvelý oddych od trochu stereotypnej série. Dialógy Tehola a Bugga fantastické, k tomu ďalšie super postavy, nové odhalenia atď. Veď si to prečítajte. Výhoda aj nevýhoda kníh pána Eriksona je, že celkovo je dej celkom vyvážený, takže závery kníh nie sú až takým vyvrcholením. Tu však na záver knihy bola taká mela, že som tomu nemohol uveriť. Fakt klobúk dole. Skutočne radosť čítať a bol som fakt prekvapený. Dokonca prvý krát v tejto sérii som sa o niektoré postavy a bál a nechcel som aby zomreli.

20.12.2019 5 z 5

Dóm řetězů Dóm řetězů Steven Erikson (p)

Príbeh Karsa Orlonga bol výborný a aj ja som si túto postavu obľúbil. Síce kniha nejako presne neudáva, koľko rokov prešlo od začiatku knihy po jej koniec, ale Karsa prešiel veľkým posunom čo sa povahy týka. Celkovo sa mi na malazskej sérií páči, že má veľa silných postáv. Čo sa týka zvyšného deju knihy, je to klasický Erikson. Dej pokračuje, ako aj trend pokračovania obknížky, čiže štvrtý diel nadväzuje viac na druhý, ale už postupne sa mi zdá, že sa zjednocuje dej celkovo. Fanúšikov kniha nesklame a ten kto nie je fanúšik sa pravdepodobne až k štvrtej knihe nedostal, takže smelo do nej.

26.11.2019 4 z 5

Chladnokrvne Chladnokrvne Truman Capote

Od tejto knihy som čakal hlbokú psychologickú analýzu všetkých zúčastnených, najmä dvoch vrahov. Toho sa mi dostalo v podstate až ku konci knihy, od súdneho procesu. Okrem toho ide iba o opis vecí, tápania polície, nezáživného putovania odsúdených po Amerike, pričom samotná vražda bola "podrobnejšie" opísaná na 2-3 strany. Podľa môjho názoru je to celé zbytočne dlhé a autor išiel málo do hĺbky. Taktiež neviem presne prečo sa autor venoval ku koncu iným vrahom, ktorí s týmto prípadom nemali nič spoločné. Kniha mohla mať kľudne o 200 strán menej. Na druhú stranu súdny proces a čas strávený vo väzení boli celkom pútavé a aspoň trochu ukážu psychiku postáv, resp. (ne)fungovanie právneho systému. Rovnako treba uznať, že na tých 370 stranách je pekne komplexne zhrnutý celý prípad, odo dňa vraždy až po popravu. Je to medzi 3 a 4*, ale bližšie k 4. Truman Capote nebude môj obľúbený autor, ale určite mnohých ľudí táto kniha uspokojí.

12.07.2019 4 z 5

Justina čili prokletí ctnosti Justina čili prokletí ctnosti Donatien Alphonse François de Sade

Jednoduché a stručné dielo, ktoré je podľa môjho názoru celkom podceňované, ako aj autor celkovo, pričom za všetkými tými zvrhlosťami a necudnosťami sa skrýva obraz vtedajšej doby, ako aj celkom nadčasové myšlienky autora. Obdobie v kláštore mi síce pripadalo ako zo 120 dnu Sodomy, takže v tomto ohľade Justína nepriniesla nič nové, ale inak sa jedná určite o knižku, ktorá stojí za prečítanie. Je to medzi 4 a 5 *, ale keďže sa číta ľahko a rýchlo, prikláňam sa k vyššiemu hodnoteniu.

19.06.2019 5 z 5

Příkladné novely Příkladné novely Miguel de Cervantes y Saavedra

Tentokrát to bolo s odretými ušami na päť hviezdičiek. Cervantes samozrejme predkladá pred čitateľa 12 zaujímavých a poučných príbehov, no asi v polovici z nich ide približne o to isté, iba v iných podmienkach a za iných okolností, no ako sa vraví, za všetkým hľadaj ženu. To im samozrejme neuberá na ich kvalitách, ale keď už niekoľký raz čítate o nenaplnenej láske, ktorá sa aj tak nakoniec naplní a všetko dopadne najlepšie ako len sa dá, tak už sa tešíte na niečo iné. Ale taká bola vtedy doba, takže to treba brať ako okno do minulosti. Samozrejme zbierka obsahuje dostatočné množstvo rozmanitých príbehov, takže si každý príde na svoje a nie je to až taký stereotyp. Niektoré stoja za prečítanie viac, niektoré menej. Zhodnotil by som to tak, že všetky si zaslúžia byť prečítané, a to pozorne, a možno je dobré pokúsiť sa trochu nad nimi aj pozamýšľať.

06.01.2019 5 z 5

Roviny života Roviny života Julian Barnes

Julian Barnes nám opäť predkladá svoje úvahy a názory na smrť a trúchlenie, ale tentokrát vychádza aj z vlastnej skúsenosti a to všetko zabalil do šatu historickej romantiky. Prvá kapitola ma trochu zaskočila a moc nepotešila, nakoľko kniha vychrli veľa historických faktov o balónovom lietaní. No už druhá kapitola o 20 strán neskôr to všetko uvedie na správnu mieru a zvyšok plynie tak, ako je u Julianových kníh zvykom. Romantické príbehy boli zaujímavé a svojím spôsobom aj poučné. Tretia kapitola sa venuje smrti partnera, pričom pán Barnes spomína najmä, ako sa s touto nečakanou skutočnosťou vyrovnával on sám, prípadne porovnáva svoje skúsenosti so skúsenosťami svojich známych. V tejto tretej kapitole, podobne ako sa spomína v doslove, vidieť akési napojenie na predchádzajúcu knihu Žiadny dôvod k obavám a preto pôsobí ako taký dodatok, v ktorom nám ale autor ponúka nové pohľady na túto problematiku, takže sa nejedná o žiadne opakovanie už napísaného. Julian Barnes opäť nesklamal a od knihy dostanete približne to, čo od nej očakávate, a to spoveď starnúceho spisovateľa snažiaceho vyrovnať sa so žiaľom, a to aj prostredníctvom písania.

01.07.2018 4 z 5

Finklerovská otázka Finklerovská otázka Howard Jacobson

Taký nemastný neslaný príbeh a pritom nie zlý. Vtipná mi prišla iba postava Juliana Treslova v tom, ako narážal od jednej bariéry židovského sveta do druhej, a nikdy sa mu ich nepodarilo prelomiť. Inak ide, ako píšu aj iní ľudia, skôr o tragikomédiu. Táto téma mi nie je až tak blízka, možno preto ma kniha neupútala naplno, ale na druhej strane je fajn prečítať si niečo z inej oblasti záujmu.

17.05.2018 4 z 5