Kutcho Kutcho komentáře u knih

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

Náročná kniha, ktorá ale vytrvalého a pozorného čitateľa odmení.
Trvalo mi pomerne dlho, kým som si na štýl akým je písaná zvykol, pár krát som sa trochu stratil, pričom veľkou pomocou mi bol dávnejšie videný film.
Neviem prečo, ale mňa viac bavila prvá polovica knihy. Druhá sa mi zdala menej záživná. Každopádne ma prekvapilo, ako sa dej a hlavná postava vyvinuli. Nie je to asi literatúra pre každého, ale väčšina, ktorá jej dá šancu, bude určite spokojná.

31.08.2021 4 z 5

Na smrť II. - Bez milosti Na smrť II. - Bez milosti Jozef Karika

Druhý diel mi pripadal ešte o kúsok lepší ako ten prvý, a to aj napriek (alebo vďaka) tomu, že sa väčšina deja odohrávala na jednom mieste.
Inak považujem oba diely za veľmi vyrovnané s veľmi konštantnou kvalitou.
Málinko ma neupútal záver knihy, ktorý bol síce možno sčasti poetický, ale bol až príliš trilerový a neoriginálny.
Jedná sa inak o výborný príbeh, ktorý je ešte lepšie napísaný, a všetko v koncentračnom tábore je perfektne napísané a spracované. Veľakrát by som veril, že pán Karika píše z vlastnej skúsenosti a všetko to zažil. Odporúčam.

13.08.2021 5 z 5

Hrabě Monte Cristo. Díl 5 a 6 (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo. Díl 5 a 6 (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Takmer celá kniha sa zameriava na vytúženú pomstu, takže a čitateľ si príde na svoje. Čo ma prekvapilo na týchto knihách a čo zároveň aj oceňujem je nevyzpytateľnosť deja a povahu Grófa Monte Crista. Viacero nevynných ľudí potrestaných je, a niektorí vinníci nie až tak, ako by si zaslúžili.
Postava Monte Crista je chladnokrvná a vypočítavá, aj keď ukázala aj trochu výčitiek svedomia. Záver opäť trochu iný ako by sa dalo čakať, ale a vďaka tejto netradičnosti je toto dielo také výnimočné.

09.07.2021 5 z 5

Čakanie na Bojanglesa Čakanie na Bojanglesa Olivier Bourdeaut

Pekná kniha s hrejivou atmosférou. Mne tu však chýbalo ešte niečo viac. Je to priamočiara kniha ktorá všetko dôležité vyrozpráva, ale ono tu zas toho toľko na rozprávanie nie je. Je to jednoduchý príbeh jednoducho vyrozprávaný.

27.12.2020 4 z 5

Spasiteľ Duny Spasiteľ Duny Frank Herbert

Myslel som si, že to bude pokračovanie skôr nasilu, avšak ja som bol spokojný a myslím si, že malo zmysel. Dej sa posunul o 12 rokov ďalej, čo ale vôbec nevadí. Veľa skvelých postáv zostalo a pár nových skvelých postáv pribudlo. Tým, že má kniha pomerne málo strán, tak je príbeh svižný, ale musím povedať, že nie taký hlboký ako v pôvodnej Dune. Spasiteľ Duny pôsobí viac ako časť celku než samostatná kniha. Stále sa ale jedná o výborné pokračovanie, a ja som zvedavý, čo bude ďalej.

26.10.2020 5 z 5

Proměna a jiné povídky Proměna a jiné povídky Franz Kafka

Chvíľu som si hľadal cestu ku Kafkovi, ale musím povedať, že ma v konečnom dôsledku jeho písanie upútalo. Väčšina poviedok ma síce moc nezaujala, resp. som možno neporozumel ich významu, ale Premena plus pár ďalších sa mi páčilo veľmi. Určite na Kafkovi niečo je, avšak musím si od neho ešte niečo načítať.

05.09.2020 4 z 5

Neviditeľné besy srdca Neviditeľné besy srdca John Boyne

Prvá polovica sa mi páčila a bavila ma veľmi, no od druhej polovice mi to pripadalo ako Malý život od Hanya Yanagihara, len s tým rozdielom, že príbeh v tejto knihe bol ľahší a viac humorný a v Malom živote depresívny a temnejší. Hodnotovo mi prišiel Malý život vyššie a táto kniha ma už ku koncu ani moc nebavila, pričom koniec bol podľa mňa dosť slabý. Celkovo sú však besy kvalitatívne vyvážené a celkom zábavné.

29.08.2020 4 z 5

Příběhy obyčejného šílenství Příběhy obyčejného šílenství Charles Bukowski

Stále je to Bukowski, ale musím sa priznať, že až na pár výnimiek ma tie príbehy moc nebavili, niektoré dokonca aj nudili a pripadali mi bez pointy. Možno je to ale spôsobené aj tým, že už je to od neho piata kniha, ktorú som čítal, takže som bol na jeho štýl a jazyk pripravený. Najlepšie kniha to nie je, ale pokiaľ máte radi Bukowského, nájdete v nej to, čo hľadáte a určite aj o kúsok viac.

29.06.2019 4 z 5

Môj boj 5 Môj boj 5 Karl Ove Knausgård

Karl Ove pokračuje v rozprávaní svojho životného príbehu a to, v čo som dúfal na konci štvrtého dielu sa naplnilo. Celá kniha je venovaná písaniu, snahe byť dobrým spisovateľom a debutovať. Autorove mladšie ja sa ocitá na Spisovateľskej akadémii, stretá nových nádejných ale aj úspešných a uznávaných spisovateľov. Musím povedať, že prvých približne 200 strán mi prišlo, že sa už autor opakuje a píše stále iba o pijatike a žúrovaní, snahe súložiť a o frustrácii zo všetkého, ako aj o pocite menejcennosti, čo ma otravovalo. Navyše dej plynul dosť pomaly, podobne ako v Môj boj 4. V tomto ohľade kniha neprináša nič nové, aj keď si stále zachováva kvality svojich predchodcov. Následne sa dej ako keby trochu potrhá, Karl Ove viac skáče v čase, vracia sa, pričom dej stále nejde až tak dopredu. To je našťastie iba chvíľková záležitosť a následne už to ide ako motorová píla. Knausgård sa menej zdržuje opismi vecí, o ktorých už písal toľkokrát, dej napreduje a je cítiť, že aj sám autor pomaly dospieva. Dokonca sa krátko vracia aj k obdobiu smrti jeho otca, čo pripomína prvý diel. Samozrejme tentokrát prezentuje túto udalosť opäť z trochu inej perspektívy a odhaľuje ďalšie záležitosti rodiny Knausgårdov. Zvyšok knihy je ďalším vrcholom, tak ako sa mení Karl, mení sa aj jeho život, čo prináša nové výzvy, nové radosti, ale aj problémy. Knihu opäť uzatvára koniec jednej kapitoly života pána Knausgårda a čitateľa nechá v očakávaní, čo bude následovať a ako celý tento kolos skončí.

28.04.2019 5 z 5

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

Jednoduché dielo, ale tak úprimné, zábavné a dobre napísané, že sa inak nedá. Pán Bukowski sa so životom nemaznal.

01.04.2019 5 z 5

Tereza Raquinová Tereza Raquinová Émile Zola

Neskutočne reálne a mrazivé zobrazenie psychológie postáv. Príbeh je relatívne jednoduchý a komorný, ale to vôbec nevadí, skôr by som povedal, že to knihe prospelo. Celé prežívanie tragédie je ťaživé a také by to malo byť. Vyvolá to vo vás odpor a silné emócie. Ak máte radi takéto knihy, určite odporúčam.

09.09.2018 5 z 5

Žádný důvod k obavám Žádný důvod k obavám Julian Barnes

Pán Barnes opäť ukázal jeho vysoký intelekt a nadhľad spolu s humorom, a to aj pri takej smrteľne vážnej téme, pri ktorej sa aj významným osobnostiam histórie rôznych oblastí triasli kolená. Síce mi touto knižkou nepomohol zahnať môj dôvod k obavám, ale aspoň mi ukázal, že moje obavy zdieľa veľa ľudí, ak nie aj väčšina (či všetci). Rovnako dokázal, že sa dá na pána/pani Smrť pozerať aj so štipkou humoru, a preto možno vážne nie je až taký dôvod k obavám. Nakoniec, aj tak sa jej nikto nevyhne, takže nám už len zostáva počkať na ňu/neho. Dobré by bolo preto užiť si to čakanie naplno a nemať celú dobu z tohto stretnutia strach. Autor ponúka veľa zaujímavých myšlienok, niekedy na mňa až moc filozofických, čo spôsobilo, že sa mi niektoré pasáže čítali ťažšie, ale pointa bola jasná. Taktiež pán Barnes uvádza príklady a príbehy zo svojho vlastného života, čo bolo pre mňa veľmi pútavé, aj keď sa niekedy už moc rozpisoval a niekedy aj mierne opakoval. Možno dĺžka je jediné také mínus, ktoré by som knihe vytkol. Taktiež mi tam moc nesedelo (najmä ku koncu) premietanie nad nespoľahlivosťou pamäte. Túto tému mám rád a práve pán Barnes ma k nej svojou knižkou Pocit konca priviedol, avšak tu mi to prišlo trochu odveci. Každopádne knižka veľmi kvalitná, plná skvelých myšlienok, a kto má rád Barnesa, nemusí s jej prečítaním váhať.

12.06.2018 4 z 5

Netrpezlivosť srdca Netrpezlivosť srdca Stefan Zweig

Ako zatiaľ všetky knihy od Zweiga sa aj táto čítala dobre, avšak z tých všetkých čo som mal doposiaľ možnosť čítať ma táto zaujala najmenej. Ako keby autor písal o jednej veci stále dokola, tie myšlienkové pochody hlavného hrdinu boli celkom fajn, ale stále to bolo všetko málo a nejaká pointa akože bola vyslovene napísaná v poslednej vete, ale príbeh o tom moc nenapovedal. Stefan Zweig má aj lepšie knihy.

06.08.2023 4 z 5

Ostrov duchů Ostrov duchů Klára Wang Tyl

Všetky príbehy boli zaujímavé a dobre prepojené. Len škoda, že kniha nebola dlhšia.

03.06.2022 4 z 5

Stratená polovica Stratená polovica Brit Bennett

Toto je ten typ knihy, ktorá je dobre napísaná a aj sa dobre číta, príbeh je zaujímavý, ale nie je to kniha na viac prečítaní a po nejakej dobe západné u viacerých čitateľov do zabudnutia.

07.01.2022 4 z 5

Obyčajné zázraky: Svet očami Vedátora Obyčajné zázraky: Svet očami Vedátora Samuel Kováčik

S trochu prižmúrenými očami dávam plný počet. Kniha mi prišla ako veľmi zaujímavá prednáška na vysokej škole. To znamená, že javy neboli vysvetlené ako pre úplných hlupákov, ale boli vysvetlené logicky a zrozumiteľne, aby aj taký človek ako ja, ktorý nie je v takýchto veciach zorientovaný, porozumel.
V podstate jediné čo mi vadilo bolo, že fyzika a svet okolo nás prináša omnoho viac "zázrakov", než bolo spomenutých v tejto knihe, čím na mňa pôsobila neúplným dojmom. Inak fajn, príklady ako aj historické udalosti boli veľmi zaujímavé, a ja osobne som sa veľa dozvedel.

23.12.2021 5 z 5

Hrabě Monte Cristo. Díl 1 a 2 (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo. Díl 1 a 2 (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Kniha ma prekvapila vo viacerých veciach.
Za prvé, ako rýchlo došlo k Dantesovmu zatknutiu. Za druhé, ako pomerne rýchlo došlo k jeho k úteku. Za tretie posledná časť, kedy sa príbeh viac venoval iným postavám a Gróf Monte Cristo bol iba občas vystupujúca postava. Rozumiem tomu, že to bola príprava na ďalšie udalosti v príbehu a v konečnom dôsledku sa mi táto časť páčila, len je to trochu rušivé, keď čítate o nejakej postave, pripravujete sa spolu s ňou na pomstu a zrazu sa pozornosť obráti k iným ľuďom, ktorí zo začiatku nemajú s hlavnou postavou nič spoločné.
Gróf Monte Cristo je výborná postava, jeho prerod bol urobený precízne a až ma zarážalo, aký zostal Dantes, predtím milý a priateľský mladý muž, vypočítavý a chladnokrvný.
Samozrejme pasáž z väzenia, plánovanie úteku ako aj samotný útek boli najlepšie časti knihy, a trochu som si prial, aby to trvalo dlhšie, ale na druhej strane kniha neobsahuje vatu a zbytočne sa nezdržiava nepodstatnými vecami.
Teším sa na ďalšie diely.

18.06.2021 5 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Tolstoj je majster v opisovaní ruskej spoločnosti, avšak ja zostávam obdivovateľom Dostojevského, ktorý je zasa majstrom v psychológii postáv a vykreslovaní charakterov.
Anna Karenina je iná, ako som očakával. Má veľa postáv a veľa odbočiek, a pritom sa tam toho veľa nedeje. Dielo je napísane výborne a neobsahuje vyslovene nudnú pasáž, no aj tak mi prišlo, že sa autor zbytočne rozpisuje.
Najviac ma bavila časť po úmrtí hlavnej hrdinky, kedy konečne dostali viac priestoru filozofické pasáže. Tie ale boli sekané jedná za druhou bez nejakého zmysluplnejšieho deja. Keď Tolstoj, tak radšej Vojna a Mier, inak radšej Dostojevskij.

04.06.2021 4 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

S detektívkami nemám moc veľké skúsenosti, takže táto kniha bola pre mňa spestrením v mojej čitateľskej rutine. Musím pochváliť autora za celkom originálny námet ale najmä, že sú všetky tie udalosti logické a že sa v tom mišmaši nestratil a nezamotal. Od začiatku až po koniec som bol zvedavý, kto a prečo stojí za všetkými udalosťami. Kniha je napisana dobre a pútavo, všetko je zrozumiteľné a pochopiť čo sa tam deje a kto čo robí vôbec nie je zložité.
Nehovorím, že som s rozuzlením úplne spokojný, ale bolo to pestré, originálne a dostačujúce. Keby som bol ale vášnivý čitateľ detektívok, neviem, či by by som bol úplne uspokojený. Takto som spokojný a mám od detektívok na dlho pokoj.

14.05.2021 4 z 5

Samuraj Samuraj Šúsaku Endó

Kniha kladie veľký dôraz na detail a precízne vykresľuje pomery v Španielsku a v Japonsku na prelome 16. a 17. storočia.
Celá záležitosť s náboženstvom, politikárčením a obchodom bola podaná zrozumiteľne, pútavo a čo najpresnejšie. Autor si skutočne musel danú látku naštudovať.
Príbeh je síce jednoduchý, ale všetko dôležité sa deje v správaní a myšlienkach jednotlivých postáv, avšak predovšetkým v dialógoch.
Je to určite zaujímavá kniha, pre niekoho, kto sa moc nezaujíma o veci ako politika, náboženstvo alebo japonská kultúra, to asi nebude moc pútavé čítanie, ale aj ako pokus o nazretie do histórie stojí táto kniha za pozornosť.

23.04.2021 4 z 5