Kutcho Kutcho komentáře u knih

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Kniha je naozaj náročná na pozornosť, a to najmä kvôli autorovi, ktorý pomenoval veľké množstvo postáv takmer rovnako.
Z tohto dôvodu čitateľ musí dávať veľký pozor, o ktorého potomka, rodiča či iného príbuzného sa jedná. V podstate ma iba moc nebavili tie boje a revolúcie.
Páčilo sa mi, akými zmenami prechádzala dedina, v ktorej sa dej odohrával a v ktorej postavy žili svoj život.
Priznám sa, že ma osudy rodiny bavili, ale až tak ma neuchvátili. Záver bol však zaujímavý a po dočítaní mám taký príjemne magický pocit.

29.05.2022 5 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Možno jediný problém mám, že ten príbeh bol veľmi krátky a dokopy sa tam toho veľa neudialo. Ale inak to bolo fajn príjemné čítanie, a aj rýchle. Taký strašidelnejší príbeh pre deti v ktorom si niečo málo môžu nájsť aj starší čitatelia.

21.05.2022 4 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Zvláštna kniha, ťažšie uchopiteľná, no napriek tomu zaujímavá a pre mňa bola aj trpko pekná. Ak chcete niečo trochu odlišné, možno aj trochu, aj keď klamlivo, rozprávkové, skúste túto knihu.

24.03.2022 5 z 5

Ľudskosť: Optimistická história človeka Ľudskosť: Optimistická história človeka Rutger Bregman

Veľmi poučná kniha, ktorá má pozitívne a optimistické posolstvo, prináša veľa zaujímavých príbehov a faktov z histórie a zo života.
Trochu mi najmä v druhej polovici prišlo, že sa schéma kapitol veľmi opakuje, aj napriek rôznym nosným témam, ale v každom prípade išlo o niečo nové, a spoločnou bola iba viera v dobro ľudí.
Podľa mňa by si túto knihu malo prečítať čo najviac ľudí, ale najmä by sa ľudia mali pokúšať správať ako autor navrhuje a odporúča.

20.01.2022 5 z 5

Prah večnosti Prah večnosti Ken Follett

Opäť výborne napísaná kniha a príbehy jednotlivých rodín sa konečne ako tak uzatvorili.
Aj v tomto prípade je tam cítiť Folletov štý, avšak aj táto kniha prináša niečo nové, iné a originálne, takže nenudí.
Potešilo ma, že tentokrát neboli všetci politici, ale aj novinári a najmä hudubná dejová linka mňa osobne bavila a v celej knihe pôsobila veľmi osviežuúco.
Prah večnosti mi prišiel najpestrejší zo všetkých dielov, obsiahol najväčšie časové obdobie a venoval sa najrozličnejším veciac, ktoré ale v konečnom dôsledku aj tak spolu vo väčšej či menše miere súviseli.
Ken Follet jednoducho vie písať a táto kniha ako aj celá séria rozhodne stoja za prečítanie.

16.12.2021 5 z 5

Na smrť I. Na smrť I. Jozef Karika

Nie som nejaký fanúšik slovenských autorov a ani trilerov, ale musím uznať, že Jozef Karika vie fakt dobre písať.
Príbehy oboch kamarátov boli pútavé a zaujímavé.
Viktor mi bol ako osoba viac sympatický, ale všetko okolo Karla bolo skrátka lepšie. Celá nemecká myšlienka o očistení rasy, to, ako sa postupne dostávali k moci, vraždy a pod.
Samozrejme aj americká židovská mafia bola veľmi dobrá, len mi prišlo, že Viktor tu bol trochu v úzadí, a že boj o moc a všetko to vyvražďovanie nebolo až také precízne ako mohlo byť, a skôr to celé slúžilo k tomu, aby sa v ďalšej knihe mohli Viktor a Karl opäť stretnúť.
Inak nemám výčitky, ako som písal, kniha je napísaná výborne, neobsahuje nejaké hluché miesta a ani kvalita nekolísa, a autor si asi naštudoval aj veľa materiálu, pretože mi pripadalo, že mnoho vecí okolo Nemecka bolo napísaných dosť podrobne.
Ak má niekto rád tento žáner, prípadne tému vojny, určite nech siahne po tejto knihe.

09.08.2021 5 z 5

Návrat kráľa Návrat kráľa J. R. R. Tolkien

Príbeh Pána prsteňov ako taký je dobrý, avšak myslím si, že rozdelenie na tri knihy nie je dobrý nápad. Konkrétne tento diel mi prišiel dosť slabý oproti jeho predchodcom. Spoločenstvo prsteňa mala detailný úvod do sveta, stalo sa tam, vymyslím si, desať vecí, a všetky boli primerane opísané. V dvoch vežiach sa stalo 5 vecí a všetky boli opísané zbytočne obšírne na to, že neboli až tak zaujímavé. Prišlo mi, že sa autor zbytočne zdržuje. Návrat krála obsahuje 2 veci, ktoré sú navyše popísané veľmi skratkovito. 230 strán dobieha ešte dej z Dvoch veží, potom je 100 strán nejakého podivného dobrodrúžstva z domova Hobitov a potom 100 strán dodatkov, ktoré mi prišli najzmysluplnejšie z celej knihy. Kľudne mohol byť takýmto štýlom napísaný celý príbeh, a vôbec by mu to neuškodilo.
Hlavne postavy mi prišli oproti filmovej predlohe slabo vykreslené. Frodo 75% príbehu prespal alebo bol omdletý a nebyť Glooma, tak ani nesplní poslanie. To Sam mal byť hlavná postava. On bol výborne prepracovaný a stále Froda zachraňoval.
Gandalf bol ešte celkom fajn, Aragorn taktiež do príbehu mnoho nepriniesol a Legolas s Gimli ani neviem, že tam boli. Tí mali 3 rozhovory medzi sebou a koniec.
Asi je to skvelou filmovou predlohou a možno neschopným prekladateľom (Otakara Kořínka fakt nemám rád ako prekladateľa), ale podľa mňa ten príbeh nie je ničím výnimočný. Postavy sú fakt nezaujímavé a ploché a keby som nevidel filmy, tak mi na nich ani nezáleží.
Oceňujem ale, že si dal spisovateľ námahu a vytvoril kalendár, jazyk, piesne, históriu a všetko možné, aj keď si myslím, že to nebolo potrebné.
Ako celok Pán prsteňov možno má význam, ale takto porozdelovaný nie.

28.05.2021 3 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Všetko, čo bolo rímske mi prišlo snové a pútavé, kresťanstvo mi to zasa kazilo.
Podľa môjho názoru tam náboženskej tematiky bolo primnoho, a nakoniec prevalcovala aj tu rímske impérium.
Páčil sa mi ale stret týchto dvoch svetov, no a postavy boli výborné. Či už to bol Nero, Vinicius alebo excelentný Petronius.
Kniha mohla byť o niečo kratšia a menej nábožensky zameraná, ale inak zaujímavá kniha, ktorá obsahuje napätie, lásku, krv, poéziu, zradu a mnohé iné.

07.05.2021 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Úžasne nadčasová kniha z ktorej srší sloboda a túžba po nespútanosti a dobrodrúžstve. Príbeh je celkom jednoduchý, ale stále zaujímavý, kvalita je konštantná, pričom výlet do Mexika považujem za vrchol celej knihy. Jazyk je zrozumiteľný, vďaka čomu sa kniha číta pomerne jednoducho.

09.03.2021 5 z 5

Normálni ľudia Normálni ľudia Sally Rooney

Školácky napísaný príbeh o láskových útrapách mladých ľudí určený predovšetkým pre násťročných. Veľmi sa mi páčil spôsob rozprávania, ako autorka posúvala dej v mesiacoch a potom sa vracala a objasňovala pocity a správanie ústrednej dvojice.
Koniec bol celkom slabý, resp. nedošlo k nejakému vyvrcholeniu a obsahoval iba mierny záchvev drámy a napätia, ktoré bolo rýchlo zahnané. V podstate som rád, ako to dopadlo, ale mohlo to byť viac dramatické.

18.02.2021 4 z 5

Harry Potter a Polovičný princ Harry Potter a Polovičný princ J. K. Rowling (p)

Kniha sa nesie v podobnom duchu ako Fénixov rád, no napriek tomu ma bavila trochu viac. Príde mi to, ako keby prvé štyri diely boli jedna séria zameraná viac pre mladších čitateľov, pričom štvrtý diel bol jej vyvrcholením. Piaty až siedmy diel zasa považujem za druhú sériu, kde sa to všetko siedmym dielom uzavrie. Jedna z mála vecí, ktoré mi trochu vadia na celej sérii je, že hoci majú knihy veľa zaujímavých postáv, dostávajú málo priestoru, a to celkom platí aj o Hermione a Ronovi. Ale inak fajn. Ďalší výborný diel, v ktorom sa dej posunul ďaleko a teším sa, čo bude v poslednej časti (aj keď vďaka filmom už ako tak viem).

01.11.2020 5 z 5

Ruzká klazika Ruzká klazika Daniel Majling

Táto knižka nakoniec nebola vôbec tak absurdná, ako som si myslel, že bude. Je, samozrejme, zábavná, avšak podľa môjho názoru obsahuje aj viacero zmysluplných myšlienok a určite stojí za prečítanie.

25.04.2020 5 z 5

Hodiny z olova Hodiny z olova Radka Denemarková

Kniha, ktorá je písaná trochu netradičnejším spôsobom, a najmä o nie až tak bežných a verejnosťou poznaných veciach. Je v nej veľa zaujímavého a šokujúceho. Písaná je dobre, aj keď možno je to čítanie trochu náročnejšie. Každopádne obsahuje veľa informácií aj poučenia. Ak sa niekto zaujíma o Áziu, tak nevyhnutnosť, ak nie, tak aj v takom prípade by som knihu odporučil na rozšírenie si obzorov.

05.08.2019 5 z 5

Úzká cesta na daleký sever Úzká cesta na daleký sever Richard Flanagan

Veľmi zvláštna kniha (myslené ale v dobrom). To boli moje myšlienky takmer počas celej doby čítania, a až po dočítaní deja môžem a cítim, že musím trochu poupraviť toto tvrdenie. Kniha je to zvláštna, ale je zaujímavá. Prvých 200 strán je venovaných občas útržkom zo zajateckého tábora, občas niečomu spred zajatia Austrálčanov, ale najmä je v nich popísané záletnictvo hlavnej postavy. Tých hlavných postáv, resp. postáv, ktorým sa venuje väčší priestor je v tejto knihe viac, ale predsa len si jedna z nich ukrojí pre seba väčší kus. Nechápal som, načo je tých prvých 200 strán dobrých, keď to má byť o zajateckom tábore a stavbe mosta, ktorému autor venoval asi iba tretinu. Ooo, ako som sa zmýlil. Táto kniha nie je (iba) o moste, je to o láske, priateľstve, prežití. O láske, ktorá nie je aj je, o láske, ktorá prežije desaťročia, napriek tomu, že jej osud (a partneri) nepraje, o tragickej láske. Je to o priateľstve ktoré pretrvá do smrti a o prežití ale aj umieraní v neskutočných podmienkach, ktoré sa hádam prežiť ani nedali. Plusom knihy je určite rozprávanie príbehov viacerých postáv, ako zajatcov, tak aj väzniteľov, milencov aj ich partnerov. Ďalšou zaujímavou vecou je celkom podrobné vyrozprávanie príbehov po vojne. Stále som mal pocit, že je toho veľa a kniha by určite uniesla aj keby mala iba 200 strán, ale nie je tomu tak. Takmer každá strana a každé slovo majú v tomto diele svoj význam. Nečakajte výrazne vojenský román, ale skôr náhľad do psychiky ľudí, ktorí si museli prejsť jedným z najťažších a najkritickejších období histórie ľudstva.

27.10.2018 5 z 5

Dom duchov Dom duchov Isabel Allende

S prižmúrenými očami plný počet hviezdičiek. Prvá polovica ma bavila asi najviac. To bolo obdobie magickosti, zvláštnych bytostí, vzostupu ale aj miernych pádov Valleovcov a Truebovcov a rozvoja postáv. Druhá polovica bola moc politická, našťastie v poslednej štvrtine kniha spojila obidve tieto časti a čitateľ môže sledovať, ako sa navzájom ovplyvňujú.
Postavy sú veľmi dobre vykreslené a každej sa dostáva dostatok priestoru. Rovnako spôsob posunu deja je veľmi plynulý a celkovo je kniha dobre čitateľná.

14.07.2018 5 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Táto kniha je v podstate taká, ako som očakával. Úprimne, nedojala ma a ani raz som sa nezasmial. Maximálne som sa raz mierne usmial. To ale neznamená, že sa mi nepáčila.
Autor totiž do nej dokázal prepašovať niečo, čo ju odlišuje od podobných kníh a robí ju jedinečnou. Či už sú to zaujímavé a netradičné postavy, prostredie alebo príbeh. Ide z nej teplo, radosť, správnosť, láska a samé dobré pocity. A práve preto stojí za prečítanie.

28.12.2022 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Nedá sa poprieť, že je Ken Follet výborný spisovateľ. Píše zrozumiteľne a pútavo, a to aj pri takýchto objemných knihách, takže čitateľ stále vie čo číta, o kom číta a má záujem čítať ďalej, pretože zvedavosť mu nedá prestať.
Musím sa však priznať, že séria Storočie ma bavila viac. Je to možno spôsobené, tým, že sa táto kniha pomerne dlho rozbiehala, a možno tým, že nemám vzťah k cirkevným veciam ani k staviteľstvu.
Príbehy ľudí však boli opäť úchvatné, a ako som už písal, celá kniha je napísaná takým skvelým štýlom, že sa jednoducho musí páčiť.

11.07.2022 5 z 5

Hnev anjelov Hnev anjelov Sidney Sheldon

Za začiatku mi Hnev anjelov pripomínal trochu Maria Puza, ale najmä Johna Grishama. Kniha je pútavá a dobre napísaná, no okrem dvoch takých nečakaných momentov s jednou postavou ide príbeh s celkom nalinajkovaných koľajách a moc prekvapení sa teda nedá očakávať. Ešte aj ten koniec bol relatívne vlažný. Ale čítala sa dobre.

14.05.2022 4 z 5

Přízrak v hrdle Přízrak v hrdle Doireann Ní Ghríofa

Jedinečná a originálna kniha, ktorá je rozborom básne, čiastočnou autobiografiou, a predovšetkým poctou ženám a špeciálne jednej takmer zabudnutej poetke.
Od začiatku je cítiť, že sa aj spisovateľka venuje poézii.
Text je neskutočne poetický, snový, kúzelný, autorka bravúrne pracuje so slovami a vytvára veľmi pekné metafory.
Ťažko niečo napísať. Myslím si, že takáto kniha ešte nebola napísaná, a ak áno, tak ich je málo.
Taktiež si zaslúži uznanie prekladateľka, ktorá podľa môjho názoru urobil veľmi dobrú prácu.

13.01.2022 5 z 5

Satori v Trenčíne Satori v Trenčíne Lukáš Cabala

Ako Trenčan som sa tešil na príbeh z môjho rodného mesta, ale ono vo výsledku tam toho mesta moc nebolo a mohlo sa to odohrávať kdekoľvek.
Autor iba rozprával ako je v Trenčíne a občas spomenul pár ulíc alebo miest.
Taktiež neviem, v akom období sa odohráva kniha, a podla mňa to nevie ani autor. Určite sa jedna aspoň o nejakú minimálnu budúcnosť, keď už sú všade tie mrakodraky. V tomto mi vadilo, že sa autor viac nepohral s prostredím a atmosférou. Trenčín nie je dostatočne veľké mesto na to, aby malo metro. Keď už, mohol autor použiť nejaký nadzemný vlak podobný tým v Japonsku. Taktiež používal kultúrne odkazy spred pár rokov. Ak už má mať Trenčín metro, asi to nebude o 10 rokov, ale skôr minimálne o 50. Ľudia o niekoľko desaťročí nebudú prirovnávať masérku k postave z artoveho filmu Mladosť od Sorentina.
Bolo by lepšie, keby autor radšej veci opisoval než odkazoval na ne. Tak by príbehu a postavám vdychol trochu život.
Inak bol ten príbeh zvláštny, ale to môže byť aj mnou, pretože magicky realizmus zrovna nemusím. Nie že by som odsudzoval autora, ale najviac zo všetkého rieši ráštep pery a pomaly každá druhá postava má s ním problém. Ešte aj ta banshee z Harryho Pottera na konci knihy. Nemusel by na to autor tak poukazovať, aj keď je to jeho vec, no prišlo mi, že je táto kniha sčasti autobiografická a že si autor rieši nejaké komplexy a neopätovanú lásku.
Čo je však na tejto knížke skvelé je grafické spracovanie a ilustrácie. V každej je ľahké spoznať Trenčín, no napriek tomu je iný, presne ako by si kniha priala a snažila sa ho vykresliť. Určite nimi Anna Cima knihe veľmi pomohla.
Určite sa nejedná o márnu knihu, len sa s ňou autor mohol viac pohrať.

06.10.2021 3 z 5