KuroHaru KuroHaru komentáře u knih

Město, nedlouho poté Město, nedlouho poté Pat Murphy

Nádherně poeticky vykreslená atmosféra postapokalyptického San Francisca, které není sužováno konflikty, bídou, nemocemi či bojem o přežití. V tomto San Franciscu totiž zůstala hrstka umělců, kteří se rozhodli dodat svému městu na osobitosti a kouzle, což se jim díky originálním nápadům rozhodně podařilo.
Do města přichází Jax, dívka, která nevěří v pacifismus a nesdílí onen mnohdy až naivní přístup umělců. Přichází, aby je varovala před Brigadýrem, mužem, který se rozhodl vojensky si podmanit kolonie přeživších. Jax s umělci však nakonec v boji proti Brigadýrovi naleznou kompromis.

Jak to celé dopadne samozřejmě nebudu prozrazovat, protože tato kniha rozhodně stojí za přečtení. I když nejsem žádný odborník na post-apo, troufám si tvrdit, že tento počin je v rámci svého žánru naprosto ojedinělý, plný surrealistických a poetických tónů. Mně jakožto čtenáři se dostávalo opravdu estetického zážitku, celé město bylo vykreslené tak dokonale, že jsem hmatatelně cítila jeho atmosféru. Příběhově byla kniha možná malinko slabší a ne tak chytlavá, za to tedy jedna hvězdička dolů, přesto jsem však nesmírně ráda, že se mi dostala do rukou.

P.S. Rozhodně si dokážu představit, že by se tento román mohl dočkat filmového zpracování. Námět je to určitě skvělý.

17.01.2023 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Hurá. Po dlouhé době zase pořádná duchařina, která je i docela originální a dokáže člověka i trochu vyděsit. Pro chladné podzimní/zimní večery ideální čtení!

08.12.2019 5 z 5

...a vztáhl pak ruku na život bližního ...a vztáhl pak ruku na život bližního Roman Cílek

Pan Cílek je opravdu mistrný vypravěč literatury faktu. Ač se v případě této knihy jedná o velmi temnou tematiku, zvládá ji vystavět velmi poutavě a čtivě, se špetkou sarkasmu a černého humoru. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout.

04.08.2019 5 z 5

Dějiny ďábla Dějiny ďábla Robert Muchembled

Kniha obsahuje vyčerpávající informace týkající se dějin ďábla tak, jak se jeho vnímání odráželo v lidském myšlení a v návaznosti na něm pak v umění, především v literatuře ale i pop-kultuře.
Publikace je vhodná spíše pro ty, co o daném tématu opravdu potřebují nebo chtějí vědět víc, není to žádné oddechové čtení, jelikož je kniha místy psaná poněkud náročněji a vědecky. Já jsem se tu a tam ztrácela v posloupnosti dějinných událostí, ale možná to bylo jen chybou mé nepozornosti. Celkově však knihu hodnotím kladně.

18.07.2018 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Přečteno během jednoho dne. Kniha je čtivá, takže nutí číst a číst a číst a zároveň se modlíte, ať už to dočtete a ukončíte tak to mučivé napětí a znechucení nad psychopatem, který si hraje se svou ženou jako s loutkou.
Když opomenu ty nesrovnalosti a málo uvěřitelná místa, která zmiňují ostatní uživatelé, je to povedený a snadno čtivý a vlastně vcelku nenáročný thriller na jedno nudné odpoledne.

29.10.2017 4 z 5

Lincolnova dálnice Lincolnova dálnice Amor Towles

Velmi sympatický "roadtripový" román, výborně napsaný (leč o něco méně kvalitně přeložený), vyprávěný z pohledu několika zcela mentálně, názorově i věkově odlišné čtveřice chlapců, kteří však mají jeden společný cíl: dosáhnout v životě spokojenosti a štěstí (což pro každého z nich znamená něco jiného).
Ač měla kniha 500 stran, tempo příjemně ubíhalo a během několika dní jsem ji měla přečtenou. Čekala jsem větší drama, ale nakonec bylo celkové ladění spíše pohodové a (jak už někdo v komentářích píše) téměř pohádkové. Kapitoly jsou netradičně číslované od konce, tedy poslední kapitola má číslo jedna, což ve čtenáři vzbuzuje dojem jakéhosi odpočítávání. Co se týče zakončení, kvůli jeho surrealistickému rázu jsem si nebyla úplně jistá, jak si jej přebrat. Rozhodně to však nemyslím kriticky, jelikož toto zajímavé vyústění bylo jen třešničkou na dortu celého příběhu.

16.05.2023 5 z 5

Lékařem mezi pouští a minami Lékařem mezi pouští a minami Kristina Höschlová

Tohle si asi naordinuju jako povinnou četbu pokaždé, když budu mít pocit, že se mi v naší západní civilizaci vede špatně. Protože ve srovnání se životem běžných lidí v zemích stižených nesmyslnou válkou, bez naděje na jakékoli zlepšení, si člověk uvědomí, že opravdu žije v luxusu. A že i pandemie je oproti životu ve válečné zóně "banalitou", když má člověk kvalitní lékařskou péči, stravu a střechu nad hlavou. Což není všude na světě samozřejmostí.
V knize není příliš textu, takže se dá "sfouknout" za jedno odpoledne. Oceňuji, že autorka píše věcně, víceméně bez emocí, umí se nad situaci povznést a bere ji jako nevyhnutelný status quo, aniž by však dění bagatelizovala. A zároveň před ní smekám, v jakých podmínkách dokázala pracovat a žít a na jaké lidské utrpení se dokázala dívat.

23.01.2022 5 z 5

Sekta Sekta Mariette Lindstein

Nejedná se o žádnou nevěrohodnou báchorku, příběh je uvěřitelný, což je dáno především tím, že sama autorka byla 25 let členkou sekty, ze které se jí podařilo uniknout, takže rozumí psychologii tohoto prostředí.
Velmi dobře napsané, napínavé, ale zároveň také seversky rezervované.

01.09.2021 5 z 5

Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů Deborah Feldman

Už dlouho jsem se chystala podívat na netflixovou minisérii Unorthodox, nakonec jsem ji však předběhla touto knihou. Moc zajímavá sonda do uzavřené komunity ortodoxní chasidské komunity, jakých si, alespoň myslím, nebude nejvíc. Ráda se zajímám o život jiných kultur nebo náboženských uskupení a knihu z reálného židovského prostředí jsem četla se zájmem, pobavením i znepokojením. Stojí za přečtení.

28.06.2021 4 z 5

Kurupira: Zlověstné tajemství Kurupira: Zlověstné tajemství Jaroslav Mareš

Obohacující a zajímavá kniha. Člověk se takto skrz vyprávění pana Mareše dostane do brazilského pralesa, jeho zvláštností a tajemství, a může spolu s autorem pouze hádat, proč je nyní oblast kolem Kurupiry hermeticky uzavřena pro všechny potenciální návštěvníky, včetně vědců a jiných výzkumníků.
Druhá část byla jednoznačně nejlepší a nejdynamičtější.

04.11.2019 4 z 5

Pianistka Pianistka Elfriede Jelinek

Knihy toho typu se hodně špatně hodnotí. A ještě hůře se pak zařazují do nějakých škatulek nebo hodnotí pomocí hvězdiček. Já hvězdičky uděluju podle toho, jak mě bavil děj a jak čtivě byl popsán. V tomto případě však o děj nejde. Určitá dějovost tam je, ale není zachycena tak, jak to vídáme běžně. Je to spíše shluk obrazů, které musí čtenář dešifrovat, spíše shluk vnitřních procesů než dialogů. A uznávám, nečte se to lehce. Navzdory tomu je to však mimořádně zajímavé dílo. A to především proto, že Jelineková používá velmi zvláštní jazykové prostředky, které jsou strohé a absolutně zbavené jakékoli líbivosti. Pojmenovává v metaforách, které však také nejsou líbivé, a její postavy se tak mění na stroje a objekty. A přesto právě tyto metafory dokáží popsat surovou skutečnost, která je v tomto díle klíčová, daleko lépe, než běžný jazyk. V tom mi Pianistka přijde naprosto fascinující. Její napínavost se totiž dle mého neskrývá v příběhu, ale právě v jeho jazykovém provedení.
Hvězdičky tedy neuděluju, protože nevím, jak si s dílem poradit, ale rozhodně doporučuju k přečtení, především pak těm, kteří mají rádi nemainstreamová díla.

02.05.2019

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Ano, je to absurdní a ano, je to těžko uvěřitelné. Nicméně si myslím, že autorčin záměr nebyl napsat příběh, který se může stát komukoli z nás. Takže když opomenu absurditu celého děje, musím pochválit napětí, způsob, jakým autorka píše a vskutku originální námět. Jen jsem čekala, že celý příběh bude ukončen jinak, že se dozvím něco šokujícího a překvapivého, na což jsem čekala celou dobu. Bohužel, nekonalo se, takže konec trochu zklamal.

27.01.2018 4 z 5

Dlouhá trnitá cesta z pekla Dlouhá trnitá cesta z pekla Neil Strauss

Myslím, že i Satan by se při četbě této biografie červenal. Odporné a (právě proto) zároveň fascinující.
MM najel už v raném mládí na vlnu "sex, drogy a rock'n'roll" a kniha je přesně taková, jako Manson sám: drsná, obscénní, ale také inteligentní a místy sarkasticky humorná, naplněná vskutku svéráznou životní filozofií. Je to smršť všelijakých obskurních perverzností a věřím, že Marilyn všechno popsané skutečně zažil, i když úplně nechápu, kde se v člověku taková "sodoma gomora" vezme. To, co MM předvádí na pódiu, není jen perverzní show na oko, je to přesná demonstrace toho, jak MM doopravdy žije.
Ať už se to někomu líbí či nelíbí, Manson je legenda (ať už v pozitivním či negativním významu) a tato kniha to jen potvrzuje.

02.01.2018 4 z 5

Ďáblovy elixíry Ďáblovy elixíry A. T. A. Hoffmann (p)

E.T.A. Hoffmann je můj velký oblíbenec a dokazuje, že i v 18. století bylo možné napsat kvalitní nadčasový horor ve stylu E.A.Poea, který bude čtivý i ve 21. století.
Kniha je velmi napínavá, místy opravdu děsivá. Dávám pět hvězdiček, avšak musím zmínit i minus této knihy, a to naprosto zašmodrchaná konstelace postav, ve které se musel ztratit i sám autor. Někdy bylo to množství jmen (navíc když se část postav jmenuje František, Francesco atp.) ještě děsivější a tísnivější než děj sám a pokud jsem chtěla opravdu vědět "kdo s kým", musela jsem se tak pekelně soustředit, až jsem knihu nakonec pro přetížení mozku odkládala na později.
Do popředí zde vystupuju typicky hoffmannovský motiv dvojníka a mísení reality a snu/iluze, což dává rovněž pořádně zabrat.
I přes tyto nedostatky, kdy se autor zřejmě snažil "natřískat" do děje vše, co jej napadlo (přesto však zachovává logickou strukturu), považuju toto dílo za skvost německého pozdního romantismu.

10.12.2017 5 z 5

O ztracené lásce O ztracené lásce Eva Hudečková

Tato kniha má pro mne neskutečné kouzlo. Poprvé jsem ji četla ještě jako dítě, teď jsem si na ni po letech zase vzpomněla a musím říct, že to kouzlo rozhodně neztratila, spíše právě naopak. Je to taková pohádka pro dospělé, dalo by se říct alegorické vyprávění a nebála bych se ji přirovnat např. k Alchymistovi od Coelha, protože ve zdánlivě jednoduchém příběhu je tu ukryto mnoho životních moudrostí a pravd, mnoho filozofických myšlenek a morálních ponaučení.
Výborná byla i televizní podoba, škoda, že byla odvysílána snad jen jednou.

14.11.2017 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Zatím nějak nevím, kolika hvězdičkami knihu ohodnotit. Nevyvolala ve mě takové nadšení jako u 99% ostatních čtenářů, takže uvažuju, jestli mi to prostě sedlo méně nebo jestli nejsem schopna docenit kvalitní dílo.
Jenže ona ta kniha kvalitní bezesporu je - po jazykové stránce i po stránce naratologické, protože příběh je promyšlený a kvalitně vystavěný. Přesto mi tam chyběla nějaká "šťáva". Začátek mě sice zaujal (je večer, sněží, na zahradě se objeví sněhulák, o kterém nikdo neví, kdo jej postavil), navodil takovou mysteriózně chladivou atmosféru, pak se to ale přehouplo do čisté detektivky, která mě prostě nedokázala nijak zvlášť strhnout. Uvidíme, jaký z toho vznikne film.

22.09.2017 4 z 5

Mé srdce pohřběte u Wounded Knee Mé srdce pohřběte u Wounded Knee Dee Alexander Brown

Hodně silná kniha, při jejímž čtení se člověk až zastydí, že je bělochem. Kniha může být náročnější pro toho, kdo nemá o tomto koutu dějin mnoho informací, přesto si myslím, že by si ji měl přečíst každý právě proto, že obsahuje informace, o kterých se ví málo, ale mělo by se rozhodně vědět víc. I když se nejedná o beletrii, ale o literaturu faktu, je kniha napsaná velmi poutavě a napínavě, jelikož je doplněna o autentické výpovědi. Člověka jen mrazí nad tím množstvím bezpráví a zvěrstev, kterých se bílý muž dopouštěl na Indiánech.

17.08.2017 5 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Pět hvězdiček za čtivost a napětí, i když jsem si všimla, že co se tohoto faktoru týče, zdejší hodnocení se dost rozcházejí.
Co je rozhodně "tahounem" této knihy, je skvěle rozpracovaná milostná linka a postupné uvědomování si ústřední dvojice, že to, co k sobě cítí, není nenávist, ale sympatie a později i láska. Ke konci už je to trochu kýčovité a dochází tomu dech, ale i tak si zřejmě přečtu i další díly, i když mě malinko odrazuje hůře hodnocený druhý díl.

11.06.2022 5 z 5

Hladový lán Hladový lán Andrew Michael Hurley

Když já nevím...Chápu, že onen fragmentární styl psaní byl vybrán úmyslně, aby si čtenář mohl mnohé věci sám domyslet. Chápu, že takto lze navodit tísnivý pocit. Ale v případě tohoto dílka to na mě nezapůsobilo a kniha mě prostě nedokázala vtáhnout. Ze začátku jsem navíc měla pocit, že vůbec nevím, co čtu. Takže spíše rozporuplné pocity.

09.03.2022 3 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Tato kniha, ač tak útlá, ve mně zanechala hodně emocí a pocit marnosti a prázdnoty, takže jsem nakonec docela ráda, že to byla jen taková jednohubka. Hodně sugestivní styl psaní.

11.12.2021 4 z 5