kristy.books kristy.books komentáře u knih

Vzduch, který dýchá Vzduch, který dýchá Brittainy C. Cherry

Toto bol krásny emotívny príbeh o smrti blízkeho človeka, vyrovnaní sa so stratou, hľadaní cesty späť do normálneho života. Bolo tu veľa momentov, kedy sa mi tisli slzy do očí, no zároveň aj vtipné a rozkošné momenty, kedy som sa usmievala ako slniečko na hnoji.

Elizabeth zomrel manžel, Tristanovi manželka a syn. Zatiaľ čo Elizabeth sa snaží vrátiť do bežných koľají (najmä kvôli svojej malej dcérke), Tristan sa utiahol do samoty a považuje sa za monštrum. Ich vzťah si prešiel viacerými fázami - od Tristanovho arogantného správania a odťažitosti, po vzájomné využívanie sa až po lásku. Užívala som si, ako sa Elizabeth darilo pomaly dostávať Tristanovi pod kožu a dokázať tak okoliu, že ho vopred odsúdili bez toho, aby ho spoznali a že v skutočnosti vôbec nie je taký zlý, ako si mysleli.

Malá Emma bola zlatíčko, jedna z mojich najobľúbenejších postáv. Práve ona vniesla do príbehu rozkošnosť. Pri jej postupnom zblížovaní s Tristanom som sa doslova roztápala.

Zamilovala som si aj Elizabethinu kamošku Faye. To bola neriadená strela, ktorá nemala problém povedať hocičo, čo mala na jazyku. Na jej hláškach som sa dosť nasmiala.

Zvrat, ktorý sa objavil v druhej polovici príbehu, som tak nejak očakávala. Viac ma prekvapilo druhé odhalenie, ktoré som vôbec nečakala, keďže táto postava mi prišla zo začiatku sympatická.

Prvý diel série Elements vám rozhodne odporúčam a už sa teším na ďalšie príbehy.

04.06.2022 5 z 5

Sladká nevědomost Sladká nevědomost Danielle Lori

Takto si predstavujem romantický príbeh z mafiánskeho prostredia - o mafii sa len nehovorilo, ale bolo ju v príbehu aj cítiť. Na príbehu sa mi však páčili aj iné veci, napríklad pomaly sa vyvíjajúca romantická linka, od nenávisti k láske, humor, akcia... jednoducho som si čítanie užila.

Z Eleny som mala trochu zmiešané pocity. Na jednej strane to bola celkom sympaťáčka, mala dobré srdce a nebola tak "zkazená" ako jej niektorí rodinní príslušníci, no miestami som nad jej konaním prevracala očami (niekedy bola dosť naivná).

Nico, mafiánsky boss, ktorý nemal problém bez mihnutia oka zabiť človeka; chladný, arogantný, nebezpečný, majetnícky... jednoducho jeden z tých "hajzlíkov", ktorý vás síce občas pekne naštve, no aj tak si ho zamilujete. Dosť ho poznačila minulosť, ktorá ho aj po rokoch prenasledovala. Mal však aj druhú, ľudskejšiu stránku, ktorá sa prejavovala predovšetkým v prítomnosti Eleny.

Romantika mi úplne sadla. Od počiatočnej nevraživosti po postupné spoznávanie a zbližovanie. Medzi Elenou a Nicom to poriadne iskrilo. Najviac som si užívala, ako sa Elene darilo roztápať ľad okolo Nicovho srdca. Často som sa prihlúplo usmievala.

Ako som už spomínala, mafia mi prišla dobre popísaná, nechýbali intrigy, akčné scény, prestrelky, kšefty... obe stránky príbehu sa pekne dopĺňali.

Išlo o moje prvé stretnutie s autorkou, ale určite nie posledné. Už teraz sa teším na druhý diel série Made, ktorý by mal vyjsť o niekoľko mesiacov.

17.01.2023 5 z 5

Oheň mezi námi Oheň mezi námi Brittainy C. Cherry

Pri tejto autorke už viem, že zakaždým na mňa čaká nejaká emočná bomba...a nesklamala ani tentokrát. Krásny príbeh o láske, priateľstve, rodine, závislostiach, životných pádoch i vzostupoch.

Logan a Alyssa sú najlepší kamaráti, vzájomná opora jeden pre druhého a spriaznené duše... ktoré si však často (chtiac-nechtiac) ubližujú. Na prvý pohľad sa zdá, že by nemohli byť viac odlišní - ona pochádza z bohatej rodiny, on býva v chudobných pomeroch, ona je slušnáčka, on zlý chlapec. Jedno však majú spoločné - otrasných rodičov. Ani neviem povedať, ktorí boli horší. Rodičia feťáci? Či matka, ktorá svoju dcéru neustále zhadzuje a otec, ktorý sa na ňu úplne vykašle?

Obaja dostávali jednu ranu za druhou. Keď už som si povedala, že si všetko zlé už vyčerpali a nič horšie už nemôže prísť...bum, zasa sa všetko pokašlalo. Moje emócie dostali poriadne zabrať.

Áno, Logana som mala občas chuť poriadne prefackať, nech sa konečne spamätá, no aj tak som si ho obľúbila. Mal skvelého brata, bez ktorého by dopadol veľmi zle (bola to jedna z mojich najobľúbenejších postáv a dosť ťažko som zvládala, čo mu autorka navalila na plecia).

Čo sa týka romantickej linky... tá mi najskôr prišla rozkošná. Poznáte to, dve zlomené duše, ktoré konečne majú niekoho blízkeho a ich láska je čistá. Dlho okolo seba krúžili a báli sa urobiť prvý krok a keď k tomu konečne prišlo, skákala som od radosti. Samozrejme, že potom sa všetko skomplikovalo. Začal sa kolotoč vzájomného ubližovania, nedorozumení, odchodov, zblížovaní, pochybností...

Táto autorka jednoducho vie, ako vás emočne vyžmýkať. Už sa nemôžem dočkať, až sa pustím do ďalšej časti tejto série.

07.08.2022 5 z 5

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Po Nových začiatkoch som si nemohla nechať ujsť ani Nové sliby. Už v jednotke sme mali možnosť nahliadnuť do pomerne komplikovaného vzťahu Willa a Izzy, preto som sa veľmi tešila na ich vlastný príbeh. Autorka nesklamala, s príbehom som bola spokojná, hoci sa našli aj nejaké detaily, ktoré sa mi až tak nepáčili. Čítal sa ľahko a rýchlo, prečítala som ho v priebehu pár hodín.

Willa som mala v niektorých momentoch chuť nakopať do zadku. Akoby sa nevedel rozhodnúť, čo vlastne chce. Keď videl Izzy s Coleom, žiarlil, ale keď sa ho spýtala na jeho city k nej, mlčal. Niekedy si ani neuvedomoval, ako svojími činmi Izzy ubližuje.

Izzy a Will ma často privádzali do zúfalstva. Keby sa otvorene porozprávali a nedomýšľali si, mohli sa vyhnúť toľkým nedorozumenie. Vždy som sa tešila, že konečne ide ten moment, na ktorý tak čakám... niečo sa pokašľalo. Držala som im však palce a užívala si ich každý spoločný moment. Ich vzťah bol ako na horskej dráhe a prinášal so sebou mnoho emócií.

Čo sa týka Colea...z toho som mala zmiešané pocity. Chvíľu sa správal ako rozmaznaná hviezdička, čo myslí len na seba, chvíľu mi bol sympatický a pre Izzy bol dobrým priateľom. To, čo sa prevalilo na konci... naozaj neviem, čo si o ňom myslieť.

Prostredie Green Valey mi opäť raz učarovalo, toto zasnežené mestečko pomohlo k dotvoreniu celkovej príjemnej atmosféry. Som rada, že sme sa opäť stretli aj s Lenou a Ryanom.

Opäť sa rozplývam aj nad krásnou obálkou.

08.05.2022 4 z 5

Kráska a hráč Kráska a hráč Ilsa Madden-Mills

Romantike z prostredia športovcov jednoducho nedokážem odolať! Táto autorka sa mi pri jej predchádzajúcich knihách osvedčila, takže som si nemohla nechať ujsť ani jej novinku...a nesklamala ma ani tentokrát. Kráska a hráč je rozkošný romantický príbeh o bývalej športovej hviezde a bývalej kráľovnej krásy odohrávajúci sa v prostredí malého mestečka, ktorého čítanie som si užila.

Nova bola také slniečko, ktoré všade, kam prišlo, šírilo pozitívnu energiu. Bola vtipná, priateľská, dobrosrdečná... nebolo ťažké si ju obľúbiť. Po smrti matky sa starala o svoju mladšiu sestru, pre ktorú by urobila prvé i posledné. Mala slabosť na športovcov, no v ľúbostnom živote sa jej veľmi nedarilo. Odkedy ju sklamala jej prvá veľká láska, mala problém sa mužom úplne otvoriť. Sadla jej aj úloha učiteľky, hoci dostala na starosť "problémových" žiakov, dokázala si k ním nájsť cestu a vedela s nimi pracovať.

Ronan prišiel v rovnakom čase o snúbenicu i úspešnú kariéru, čo sa na ňom dosť podpísalo. Vyhýbal sa vzťahom, nechcel si žiadnu ženu pripustiť viac k telu, pretože sa obávali možnej straty. Takú veľkú bolesť ako pred niekoľkými rokmi nechcel už nikdy zažiť. Nehovorím, že ma jeho správanie miestami nehnevalo, ale rozumela som mu. Ako tréner dospievajúcich futbalistov bol skvelý a jeho zverenci v ňom videli veľký vzor. Vedel to s nimi na ihrisku i mimo neho, staral sa o nich, pomáhal im, bol pre nich oporou.

Ronan a Nova tvorili rozkošný pár, neraz som nedokázala z tváre striasť prihlúply úsmev. Páčilo sa mi, ako sa neustále podpichovali a doberali, ako sa Nova postupne dostávala Ronanovi pod kožu a ukazovala mu, že by mal dať láske ešte ďalšiu šancu. Ona si po tom všetkom, čím si v živote preskákala, zaslúžila byť konečne šťastná, nájsť niekoho, kto ju bude mať rád takú, aká je a bude pre ňu oporou. Najskôr si však potrebovali ujasniť niektoré veci vo svojich osobných životoch, predovšetkým Ronan.

Zbožňujem prostredie malých mestečiek a obľúbila som si aj toto. Jeho obyvatelia boli síce dosť neodbytní v snahe nájsť ich trénerovi miestne dievča, do všetkého pchali nos a klebety šírili rýchlosťou svetla, ale keď bolo treba, boli tu jeden pre druhého. Viacerí z nich si získali moje srdce (napríklad niektorí mladí športovci, sestra Novy, kolegovia z práce, Ronanov najlepší kamarát), dodávali príbehu príjemnú, priateľskú atmosféru.

22.06.2023 5 z 5

Transcendence Transcendence Jewel E. Ann

Táto kniha ma zaujala hneď po prečítaní anotácie, a to najmä vďaka zaujímavej zápletke (podobných príbehov som zatiaľ veľa nečítala, takže o to príťažlivejšia pre mňa kniha bola). Púšťala som sa do nej s veľkými očakávaniami a som rada, že autorka ma nesklamala. Transcendence bol skvelý príbeh nabitý emóciami a ukrýval v sebe i niečo nadprirodzené.

Swayze mala už odmalička "schopnosti", vďaka ktorým vedela o určitých veciach, ktoré sa udiali ešte pred jej narodením. To sa týkalo aj niektorých ľudí - vedela o veciach z ich súkromného života, aj keď sa predtým nikdy nestretli. Rodičia ju vozili po rôznych lekároch, no žiadny z nich to nevedel vysvetliť. Nejak to však neriešila, keďže sa jej to stávalo ojedinele a myslela si, že je to len náhoda. Všetko sa však zmení, keď stretne otecka malého dievčatka, o ktoré sa má starať - pozná všetky dôležité udalosti z jeho detstva a dospievania a cíti k nemu príťažlivosť, ktorú si nevie vysvetliť...

Námet so Swayze a jej schopnosťami sa mi veľmi páčil, dodal príbehu takú tajomnú, záhadnú atmosféru. Od 9. kapitoly som začala mať teóriu, ktorá by všetko vysvetľovala a postupne sa začalo ukazovať, že som sa nemýlila (aj keď tu táto záhada nebola úplne doriešená a celú pravdu sa dozvieme až v pokračovaní).

Swayze mala skvelého priateľa. Griffina som si zamilovala hneď pri prvom stretnutí, potetovaný motorkár, ktorý by pre svoju lásku urobil prvé i posledné. Bol starostlivý, ohľaduplný, dobrosrdečný, pozorný, milujúci... hneď by som brala takéhoto frajera. Jeho rodina bola úžasná, rodičia i mladšieho sestry.

Nate bol slobodný otecko, ktorému pred mesiacom zomrela žena. Zo začiatku mi nebol veľmi sympatický, pôsobil na mňa chladno, ako keby ani nemal záujem o svoju dcéru, ale postupne sme našli spoločnú reč. V živote si prešiel viacerými náročnými obdobiami, najmä pri spomienkach na jeho prvú lásku mi pukalo srdce. Jeho dcérka bola rozkošná a som rada, že sa im podarilo zblížiť sa.

V príbehu vznikol taký netradičný "ľúbostný trojuholník", ktorý sa však vyvinul iným smerom, ako som si na začiatku myslela. Lepšie povedané, nebolo to také jednoznačné, ako by sa podľa anotácie mohlo zdať. Priznám sa, že sama neviem, na ktorú stranu sa pridať, keďže oboch mužov som si obľúbila a vybrať si medzi nimi je nesmierne ťažké. Celá situácia bola poriadne zamotaná, autorka dala mojím emóciám pekne zabrať.

Očakávala som, že koniec bude otvorený, keďže ide o prvý diel trilógie, celý čas som sa na to pripravovala, no aj tak ma to dostalo. Podľa toho, čo sme sa dozvedeli usudzujem, že druhý diel bude ešte väčšia emotívna bomba. Snáď vyjde čo najskôr, nutne ho potrebujem.

Autorka má príjemný štýl, kniha sa mi čítala ľahko a rýchlo. Zápletka ma natoľko zaujala, že som knihu jednoducho nedokázala pustiť z rúk a musela som obracať jednu stránku za druhou. Transcendence vám môžem len odporučiť.

15.03.2023 5 z 5

Léto lásky Léto lásky Helen Paris

Léto lásky je taká príjemná, nenáročná romantická oddychovka o druhej šanci, ktorú som si užila. Páčilo sa mi prostredie veterinárnej ambulancie a malého mestečka, kde sa všetci navzájom poznali a pomáhali si, dodávalo to príbehu takú priateľskú atmosféru.

Ryan a Hope spolu kedysi chodili, no pred pár rokmi sa rozišli a od vtedy sa nevideli. Keď otec Hope ochorie, sú nútení sa spoločne postarať o rodinnú ambulanciu a zvieracích pacientov. To však nebude vôbec jednoduché, keďže na viaceré veci majú rozličné pohľady (či už na modernizáciu, vedenie ambulancie alebo platbu za služby), nedokážu nájsť spoločnú reč a vládne medzi nimi dusno.

Hope zo začiatku vyzerala ako taká namyslená panička z mesta, ktorej sa nič nepáčilo, ale len sa snažila pomôcť svojim rodičom (aj keď je pravda, že občas trochu „tlačila na pílu"). Postupne sa ukázala ako láskavá a dobrosrdečná žena a šikovná zverolekárka, ktorá sa dokázala pomerne rýchlo vrátiť do starých koľají a opäť si užívať čaro svojho rodného mestečka. Niektoré veci jej otvorili oči a ona prehodnotila svoj postoj. Jej priateľ bol hrozný, úplne ma frustrovalo, ako ho neustále obhajovala, sama si sypala popol na hlavu a nevidela, ako s ňou manipuluje. Už som len čakala, kedy konečne otvorí oči a aj ona sama to uvidí.

Ryan je medzi miestnymi veľmi obľúbený, často ošetruje zvieratá zadarmo (alebo za znížené ceny) a nikdy neodmietne podať pomocnú ruku. K Hope sa správal ako hulvát a niekedy to naozaj preháňal, pritom stačilo sa len otvorene porozprávať a hneď sa prečistil vzduch. Páčilo sa mi na ňom, že na svojej farme poskytoval domov zvieratám, ktoré už ostatní odpísali, tým si u mňa získal bonusové body. Zamilovala som si aj jeho psíka, ten bol taký rozkošný, hneď by som si ho zobrala domov.

Romantická linka sa vyvíjala pomaly, čo mne sadlo. Ryan a Hope si prešli viacerými fázami, najskôr sa neustále hádali, potom sa snažili o mier a o obnovenie svojho starého priateľstva, no čoraz viac vyplávali na povrch ich dávne city a ani jeden z nich poriadne nevedel, ako s nimi naložiť.

Léto lásky je príbeh, ktorý ma zahrial pri srdci a vyčaroval mi úsmev na tvári, takže ja som spokojná.

25.10.2022 4 z 5

Haka za lilii Haka za lilii M. K. Hardy

Zbožňujem romantické príbehy z prostredia športovcov (aj keď vôbec nie som športová fanúšička), takže na Haku som sa veľmi tešila a som rada, že moje očakávania boli naplnené. Je to rozkošný, emotívny romantický príbeh, ktorý som si užívala od začiatku do konca.

Čítala som všetky autorkine knihy, ktoré doposiaľ vyšli a je cítiť, ako sa jej štýl postupne čoraz viac zlepšuje. Keď porovnám Hackera a Haku, je tam citeľný rozdiel.

Lily je dobrosrdečná mladá žena, ktorú veľmi baví jej práca fyzioterapeutky, pretože rada pomáha druhým ľuďom. Páčilo sa mi, ako tu bolo toto povolanie popísané a priblížené. Sama skrýva tajomstvo, o ktorom vedia len jej najbližší. To do príbehu vniesli viacero emotívnych príbehov. Mala skvelú sestru, ktorá jej pomáhala, ako len vedela. Aj sestrin priateľ bol veľký sympaťák...to sa však nedá povedať o Benovi, priateľovi Lily. Ten mi pekne dvíhal tlak. Škoda, že sa nedá premiestniť do knižného príbehu, hneď by som mu za tie jeho "poznámky" jednu vrazila.

Alex bol úplne zlatíčko. Chlap ako hora, z ktorého ide na prvý pohľad strach, no vo vnútri je to človek s veľkým srdcom. Zbožňovala som ho, rovnako ako jeho spoluhráčov, to, ako medzi seba prijali Lily a pomáhali jej, bolo naozaj krásne. Z tejto partičky vyžarovala pozitívna energia, síce sa neustále doberali a vtipkovali, ale keď išlo do tuhého, boli tu jeden pre druhého.

Romantická linka sa vyvíjala pomaly a bolo tu aj pár pikantnejších momentov. Vzťah Lily a Alexa bol rozkošný, takže som sa neustále usmievala ako slniečko na hnoji.

Menšiu výtku by som mala k epilógu, škoda, že nebol trochu dlhší. Inak som bola maximálne spokojná. Teším sa na ďalšie autorkine knihy.

22.09.2022 5 z 5

Nedokončený příběh Nedokončený příběh Rebecca Yarros

Túto autorku teraz všetci poznajú najmä vďaka Štvrtému krídlu, no na svojom konte má mnoho kníh a jedna z nich nedávno vyšla v češtine. Nedokončený příběh v sebe kombinuje dve romantické linky - jednu zo súčasnosti, druhú z obdobia druhej svetovej vojny. Bol to krásny príbeh, ktorý dal mojim emóciám celkom zabrať.

Georgia bola láskavá, priateľská, dobrosrdečná a inteligentná mladá žena, ktorá to však vo svojom živote nemala jednoduché. Najskôr ju sklamala matka, ktorá sa o ňu nikdy poriadna nestarala, neskôr manžel, ktorý ju len využil a podvádzal na každom kroku. Našťastie, mala aspoň skvelú prababičku, ktorá ju vychovala a bola pre ňu veľkou oporou. Bohužiaľ, pred pár mesiacmi zomrela, a tak teraz musela Georgia zvládať rozvod a mediálny rozruch viac-menej sama. Mala problém dôverovať ostatným ľuďom, čomu sa po tom všetkom nemožno čudovať.

Noah sa predstavil ako poriadny kretén, no našťastie, postupne som ho mala možnosť lepšie spoznať a zistila som, že je to sympaťák a obľúbila som si ho. Bol tvrdohlavý a jeho ego bolo tiež dosť veľké, no bol to muž s hlavou i srdcom na správnom mieste. Páčila sa mi jeho sestra, bolo to celkom číslo a brata vedela rýchlo ,,schladiť". Títo súrodenci mali medzi sebou veľmi pekný vzťah.

Bavilo ma sledovať, ako sa vyvíja ich vzťah, ako sa mu darí dostávať sa jej po malých krôčikoch pod kožu a získavať si jej dôveru. Ona mu tiež v mnohom otvorila oči a primäla ho zmeniť pohľad na určité veci.

Druhá romantická linka z minulosti sa venovala Jamesonovi a Scarlett. Oboch som si hneď obľúbila. Scarlett bola milujúca sestra a má môj obdiv za to, že počas vojny sa aktívne zapájala do pomoci svojej krajine. Jameson bol zlatíčko, ani sa Scarlett nečudujem, že ju tak rýchlo pobláznil, ja by som mu tiež neodolala. Z ich listov a príbehu bolo cítiť, ako veľmi sa ľúbia. Vojna im pod nohy hádzala rôzne problémy, no aj napriek tomu si dokázali vždy k sebe nájsť cestu. Ich láska ma chytila za srdce, takáto veľká a čistá láska sa len tak nevidí. Od začiatku som však tušila, že táto linka ma emočne vyžmýka...

Za seba vám môžem tento príbeh len a len odporučiť.

08.01.2024 5 z 5

Doktor Láska Doktor Láska Leisa Rayven

Doktor Láska je tretím dielom série Mistři lásky. Bola to príjemná a celkom vtipná romantická oddychovka, ktorá bola obohatená o určité "pikošky" z prostredia techniky. Mne sa napríklad páčilo, ako autorka do príbehu zapojila umelú inteligenciu, bolo to naozaj zaujímavé spestrenie romantiky (hoci na druhú stranu musím tiež povedať, že bolo aj trochu "strašidelné" vidieť, čo všetko už takéto vychytávky dokážu robiť).

Toby bol šikovný IT-čkár, veľký odborník vo svojom obore, introvert, ktorý nerád trávil čas vo veľkej spoločnosti a verejne vystupoval, starostlivý syn, brat a kamarát. V niektorých veciach bol síce trochu stratený, ale inak veľký sympaťák. V poslednej dobe sa to naňho valilo zo všetkých strán, jeden problém striedal druhý, chodil z jednej práce do druhej, takže na oddych mu nezostával takmer žiadny čas. Občas mi ho bolo dosť ľúto a najradšej by som ho objala.

Okolo Joanny bolo veľa tajomstiev. Nemali sme tu žiadnu kapitolu z jej pohľadu, o svojom súkromí s nikým nehovorila, takže dosť dlho sme o nej takmer nič nevedeli. Toto bol jeden z dôvodov, prečo som si k nej hľadala cestu trochu dlhšie. Keď sme sa dozvedeli o jej minulosti, už som jej dokázala lepšie porozumieť. Navonok úspešná žena, vo vnútri zlomená duša, ktorá si prešla viacerými náročnými obdobiami. Obdivujem ju, ako rýchlo a bez pomoci sa dokázala vypracovať.

Medzi Tobym a Joannou ihneď preskočila iskra, ale randiaca aplikácia, ktorú vymyslel Toby, im vyhodila veľmi nízke percento kompatibility, preto sa rozhodli, že zostanú len kamarátmi... to sa však ľahšie povie než vykoná. Srdce je hold niekedy silnejšie než rozum. Obaja sa dosť natrápili, navzájom si ublížili, no najskôr sa potrebovali mať naučiť radi sami seba, aby mohli milovať niekoho iného.

Užila som si aj zápletku ohľadom odhalenia podvodov, ktoré mal na svedomí jeden z najväčších miestnych podnikateľov. Bol to poriadny hajzel, neraz sa mi kvôli jeho rečiam a správaniu otváral nožík vo vrecku. Celý čas som dúfala, že všetko zlé, čo počas svojho života urobil, sa mu raz vráti.

02.06.2023 4 z 5

Exodus Exodus Kate Stewart

Och môj Bože, autorka dala mojim emóciám poriadne zabrať. Nečakala som, že táto kniha bude taká emočná bomba. Počas čítania sa u mňa ako na bežiacom páse striedali najrôznejšie emócie - bolesť, smútok, hnev, láska...

Čakalo na nás množstvo zvratov, odhalených tajomstiev, nebezpečenstva, hlbokých myšlienok, lásky i pikantných scén. Vo viacerých momentoch mi autorka zlomila srdce, až sa mi tlačili slzy do očí. Niekedy som musela knihu odložiť a dať si na chvíľu od čítania prestávku, aby som všetko predýchala.

Cecíliu by som občas najradšej prefackala, aby sa konečne prebrala a nenechala si tak skákať po hlave od iných. Inokedy mi jej bolo veľmi ľúto, dostávala jednu ranu za druhou. Všetko zlé je však na niečo dobré a celá situácia ju mnohým veciam priučila a primäla ju prehodnotiť pohľad na niektoré veci.

Francúz ma najskôr tiež poriadne štval (najmä jeho správaním k Cecílii). Neraz som mala chuť rozbiť mu ten jeho namyslený ksicht. Tobiáš (nechápem, prečo jeho meno počeštili a nenechali ho v pôvodnej podobe) bol tajomný muž, v ktorom sa toho skrývalo oveľa viac, akoby sa na prvý pohľad zdalo. Páčil sa mi najmä jeho pohľad na svet, ako bojoval za lepší život pre ľudí, snažil sa zlepšiť, čo sa dalo. Vďaka tomu si postupne získaval moje sympatie.

Ich vzťah bol ako na horskej dráhe a niekedy som mala chuť od zúfalstva kričať. Celá romantická linka bola poriadne komplikovaná. Na našich hrdinov čakali náročné rozhodnutia...sama netuším, ako by som sa v daných situáciách zachovala.

Za mňa bol druhý diel rozhodne lepší než prvý a úplne ma emočne vyžmýkal. Som zvedavá, čo si pre nás autorka pripravila v záverečnej časti.

25.09.2022 5 z 5

Nové sny Nové sny Lilly Lucas

Nové sny sú tretím dielom série Láska z Green Valley, ale nie je potrebné čítať predchádzajúce časti, kľudne ich môžete čítať samostatne, nebudú vám chýbať žiadne dôležité informácie. Predchádzajúce príbehy sa mi veľmi páčili, takže aj na trojku som sa nesmierne tešila a som rada, že autorka ma opäť nesklamala a dopriala mi ďalší krásny príbeh. Príjemné prostredie, sympatické postavy, pomaly sa vyvíjajúca romantika, emócie... túto kombináciu mám veľmi rada.

Elara sa pohádala so svojou mamou, a tak prichádza do Green Valley, aby pár dní zostala u milovanej babičky. Hneď pri príchode sa jej však stane nehoda a jej auto potrebuje opraviť. Nemá dostatok peňazí, tak sa rozhodne v mestečku zostať celé leto a na opravu si zarobiť. Elara bola sympaťáčka a bolo mi celkom ľúto, ako sa k nej správala jej mama (ani neskôr som si k tejto postave nedokázala nájsť vzťah). Našťastie, babička ju v jej snoch podporovala a poskytla jej pomoc. Niektorí ju možno najskôr považovali za "typické mestské dievča", ale postupne im ukázala, čo sa v nej skrýva.

Noaha som si obľubovala postupne, ako som ho lepšie spoznávala (pretože zo začiatku bolo okolo neho viacero tajomstiev a netušili sme, prečo si drží určitý odstup). Bol naozaj inteligentný a páčila sa mi jeho vášeň pre vesmír a hviezdy. Vďaka nemu som sa dozvedela mnoho nových vecí. Zároveň ho trápili obrovské výčitky svedomia, ktoré ho brzdili, bránili mu robiť to, čo by naozaj chcel a on nevedel, ako sa z celej situácie vymotať (kvôli tomu som sa naňho neraz hnevala, hoci z časti som mu aj rozumela). Mal naozaj úžasnú rodinu, aj keď bola veľká, hlučná, niekedy chaotická, ale bola v nej cítiť obrovská láska. Jeho najmladšia sestrička bola veľmi rozkošná.

Romantická linka bola pomalá a ja som si nesmierne užívala postupne zbližovanie Elary a Noaha, ich prvé nesmelé dotyky, spoločné bláznenie (napríklad pri umývaní auta alebo počas detského tábora). Pri týchto scénach som sa usmievala ako slniečko na hnoji.

Green Valley je mestečko, kde sa všetci poznajú, klebety sa šíria rýchlosťou svetla, ale obyvatelia sa starajú jeden o druhého a nikdy sa nenechajú v štichu. Aj príroda je tu krásna, čo prospieva k príjemnej, priateľskej atmosfére.

Autorkin štýl mi sedí, príbeh sa čítal v podstate sám, stránky mi rýchlo ubiehali pod prstami. Dokázala by som ju prečítať aj na jedno posedenie.

Celú sériu vám odporúčam, ide o NA slow burn romantiku. Prvý a tretí diel sa mi páčili na rovnakej úrovni, druhý diel bol v porovnaní s nimi trochu slabší. Už teraz sa teším na ďalší príbeh z prostredia Green Valley.

11.09.2022 5 z 5

Tiché vody Tiché vody Brittainy C. Cherry

Každý diel série Elements je emočná bomba, ktorá ma úplne vyžmýka. Aj pri knihe Tiché vody dostali moje emócie poriadne zabrať. Autorka to jednoducho vie.

Maggie bývalá šťastné a urozprávané malé dievčatko. Málo veľké sny, neustále si spievalo a tancovalo. Stačila chvíľa osamote v lese a všetko sa zmenilo. Udalosti ju zasiahli natoľko, že prestala úplne rozprávať a nedokáže odísť z domu. Pukalo mi kvôli nej srdce. Celá situácia zasiahla aj jej rodinu, ktorá sa pomaly začala rozkladať. Sestra ju nenávidí, mama ju nedokáže pochopiť, rodičia sa čoraz viac hádajú... Miestami to bolo naozaj náročné čítanie a najradšej by som na niektoré postavy nakričala, nech sa k Maggie už tak otrasne nesprávajú, nech jej prestanú ubližovať a pridávať jej ešte viac starostí.

Brooks bol skvelý kamarát, ktorý Maggie neustále podporoval a bol jej veľkou oporou. Ako jeden z mála jej dokázal porozumieť aj bez slov. Vedel ju upokojiť. Hľadal spôsoby, ako jej pomôcť. Dával jej najavo, že je skvelá taká, aká je. Bolo to veľké zlatíčko a ja som sa doňho (spoločne s Maggie) zamilovala. Keď sa situácia otočila a on prežíval ťažké časy, Maggie neváhala a urobila preňho to isté.

Ich priateľstvo a láska boli krásne, smutné a bolestivé. Často ma zahrialo pri srdci a prihlúplo som sa usmievala. Inokedy mi zlomilo srdce. Páčilo sa mi, ako spolu komunikovali cez knihy a hudbu. Oceňujem aj netradičné (ne)priateľstvo Maggie a jej staršej susedky.

Príbeh je rozdelený do troch častí, a tak v príbehu sledujeme pomerne dlhý časový úsek. Celý čas som Maggie držala palce, aby dokázala svojich démonov poraziť a začať konečne žiť život, po akom túžila.

Bol to krásny príbeh plný emócií, ktorý si rozhodne musíte prečítať. Vlastne vám môžem odporučiť celú sériu. Začínam sa psychicky pripravovať na ďalší diel, je mi jasné, že aj ten mi dá pekne zabrať.

22.08.2022 5 z 5

Král Král Devney Perry

Na túto knihu som sa veľmi tešila, keďže som ju často vídala na zahraničných bookstagramoch. Podobne ako viacerí čitatelia som čakala, že pôjde o temnejší príbeh, čo tak úplne nebolo, ale môžem povedať, že som bola spokojná. Je to mix romantiky a detektívnej zápletky, a to celé ešte obohatené o prostredie (bývalého) motorkárskeho klubu.

Musím sa priznať, že Bryce mi zo začiatku liezla na nervy. Vadilo mi, aká bola otravná a nikoho nepočúvala. Postupne som si ju však obľúbila a páčilo sa mi, že sa nedala len tak ľahko zastrašiť.

Dash má povesť drsného matorkára, ktorý má toho veľa na rováši... čo bola ešte pred pár rokmi pravda, ale v poslednej dobe žije usporiadaným životom a živí sa poctivo. Páčilo sa mi na ňom, ako veľmi mu záležalo na rodine, pre svojich blízkych by spravil prvé aj posledné. Mal tiež svoju zraniteľnú stránku, ktorú ovplyvnila nielen smrť jeho milovanej matky, ale celkovo život v motorkárskom klube.

Hneď od začiatku to medzi nimi dvoma iskrilo, aj keď najskôr si išli dosť po krku (a robili si rôzne naschvály), až postupne sa dohodli na spolupráci. Dash, ktorý nechcel vážny vzťah, rodinu, deti pomaly "vymäkol", pri čom som sa musela len prihlúplo usmievať. Bryce zasa prehodnotila svoj pohľad na určité veci, ktoré predtým odsúdila.

Detektívna zápletka bola tiež dosť zaujímavá a pomerne komplikovaná. Dashovho otca obvinili z vraždy, a on sa teraz snaží jeho meno očistiť a nájsť skutočného vraha. Bol to niekto z iného motorkárskeho klubu? Prečo sa mu chcel pomstiť? Aký bol vzťah medzi ním a zavraždenou ženou? Popritom sa dozvedáme aj veci z minulosti klubu a aj dôvod, prečo sa ho rozhodli rozpustiť.

Hoci romantická linka bola na konci uzavretá, tá detektívna je stále nedoriešená, čo je tiež jedným z dôvodov, prečo sa už nemôžem dočkať pokračovania.

31.05.2022 5 z 5

Neústupná princezna Neústupná princezna Meghan March

Och môj Bože...prečo musí autorka písať takéto konce? Naozaj musí vždy v posledných riadkoch odpáliť bombu? Kto má potom vydržať čakanie na pokračovanie? Ešte šťastie, že Baronet vydáva celú sériu v príbehu niekoľkých mesiacoch, inak by ma porazilo.

Druhá časť sa mi páčila o niečo viac ako prvá. Konečne sme mali možnosť spoznať identitu záhadného muža, ktorý sa Temperance "priplietol" do života.

Kane je jednoznačne nebezpečný muž, ale nezdal sa mi až taký "temný" ako Lachlan. Bolo tu aj pár kapitol z minulosti, kde sme sa dozvedeli, ako sa dostal k svojmu "povolaniu" a čo vlastne robí.

V tejto časti sa spoločne s Temperance snažia zistiť, kde sa nachádza jej brat Rafe a čo vlastne urobil, že sa dostal do takýchto problémov. Samozrejme, spoločne strávené chvíle neváhajú využiť aj pre vzájomné potešenie. O pikantné scény tu naozaj nebola núdza.

Opäť to je taká jednohubka, ktorú máte prečítanú za také dve hodinky. Kapitoly sú krátke, takže kniha sa číta naozaj rýchlo.

31.05.2022

Iskra nádeje Iskra nádeje Layla Hagen

Iskra nádeje bol naozaj skvelý príbeh. Veľmi sa mi páčila zápletka ohľadom havárie uprostred divočiny. V romantických príbehoch nie je prostredie amazonského pralesa až také bežné, a preto to bolo pre mňa vítané spestrenie. Príbeh sa mi čítal ľahko a rýchlo, zhltla som ho na jedno posedenie. Kniha má len okolo 250 strán, takže je to taká jednohubka.

Obdivujem Aimee a Tristana, ako si s celou situáciou dokázali poradiť, predovšetkým Aimee, ktorá sa rýchlo priučila novým veciam (zháňať potravu, stavať obydlia a ochranné stavby, narábať so zbraňami). Nedokážem si predstaviť, že by som tam vydržala toľko mesiacov (aj keď nehovorím, že prostredie pralesa nemalo svoje čaro).

Romantická linka sa mi veľmi páčila. Aimee a Tristan boli prakticky cudzí ľudia (aj keď Tristan už nejaký čas pracoval pre snúbenca Aimee, prehodili spolu len pár slov), no v tejto situácii museli pracovať ako team a vzajomne si kryť chrbát. Ich vzťah sa vyvíjal pomaly a ja som si nesmierne užívala ich spoznávanie a zbližovanie.

Aimee a Tristan sú v podstate dosť odlišní. Ona pochádza z pomerne bohatej rodiny, no peniaze ju neskazili, ku každému je milá a šíri okolo seba pozitívnu energiu. On je dosť uzavretý, veľa nehovorí a stráži si svoje tajomstvá. Má za sebou náročnú minulosť, ktorá ho doteraz prenasleduje prostredníctvom nočných mor a výčitiek svedomia.

Romantika je zároveň popretkávaná nebezpečnými scénami, kedy dvojica doslova bojuje o život. Obe stránky boli pekne vyvážené. Záverečný epilóg mi vohnal slzy do očí. Možno to už bolo moc sladké a nereálne, ale nevadilo mi to.

06.05.2022 5 z 5

Všechno je jednou poprvé Všechno je jednou poprvé Nina Kenwood

Všechno je jednou poprvé je YA príbeh o dospievaní, prvých láskach, životných zmenách, rodine a priateľstve. Je síce písaný takým "pohoďáckym" štýlom a číta sa rýchlo, no autorka tu zakomponovala naozaj veľa závažných tém.

Natalie bola sympaťáčka, hoci to v svojom mladom živote doposiaľ nemala jednoduché. Keď prišla do puberty, začalo ju trápiť extrémne akné (nielen na tvári, ale aj chrbte či iných častiach tela), kvôli čomu mala bolesti, no vo veľkej miere to zasiahlo hlavne jej vzhľad a psychiku. Začala sa uzatvárať, odmietala chodiť von, čo najviac sa zahaľovala, všetkých si držala od tela a neraz ju zasiahli negatívne myšlienky. Keď som čítala o jej ťažkom dospievaní, bolo mi jej veľmi ľúto.

V súčasnosti sa jej podarilo túto situáciu viacmenej stabilizovať, no aj tak sa stránila veľkých davov a najradšej trávila čas len s jej dvomi najlepšími kamarátmi. Lucy a Zach zohrávali v jej živote dôležitú úlohu, práve vďaka nim značne vyliezla zo svojej ulity.

Aby toho nebolo málo, rodičia jej oznámili, že sa budú rozvádzať, na čom ju najviac bolelo, že jej to dlhý čas tajili a klamali ju. S rodičmi mala inak veľmi dobrý vzťah, v ťažkých časoch boli pre ňu veľkou oporou a vždy sa im mohla so všetkým zdôveriť.

Randenie bolo pre ňu tiež náročné. Akné zanechalo na jej tele (i duši) jazvy, a tak si neverila a bála sa, že ju nikto nebude chcieť. Niekto sa však predsa len našiel... Romantická linka bola milá, neraz som mala na tvári úsmev. Natalie a jej nápadníkovi som držala palce, zaslúžila si šťastie a lásku a možnosť konečne si začať užívať všetko, čo toto obdobie mladým ľuďom prináša.

12.02.2024 4 z 5

Tři něžná slůvka Tři něžná slůvka Nikki Sloane

Máme tu už šiesty diel série Klub zavázaných očí a za mňa bol jeden z naj. Sadla mi téma bývalých partnerov, ktorí sa po rokoch opäť stretli a obnovili vzájomnú príťažlivosť z minulosti.

Kyle bol bratom Payton, s ktorou sme sa stretli už v predchádzajúcich častiach. So sestrou si neboli až takí blízki, no na svojom vzťahu pracovali a postupne sa to medzi nimi zlepšovalo. Pracoval ako právnik, no keďže v jeho práci došlo k určitým problémom, bol nútený vrátiť sa do rodinnej právnickej firmy, z čoho nebol moc nadšený, keďže s otcom dobre nevychádzal.

Ruby bola tiež právničkou. Mala celkom temperamentnú povahu a podrezaný jazyk, čo sa prejavilo najmä vtedy, keď stretla Kylea. V jeho blízkosti si jednoducho nedávala servítku pred ústa.

Na tejto časti sa mi páčilo, že ani Kyle, ani Ruby neboli v oblasti dominancie a submisívnosti veľmi skúsení, a tak spoločne skúšali nové veci a učili sa, čo majú v sexuálnej oblasti radi. Kyle už síce predtým podobné praktiky skúšal, no nedopadlo to zrovna najlepšie, preto bol teraz opatrný, bál sa dať najavo svoje najtajnejšie túžby a neustále sa Ruby pýtal na jej pocity. Mnohokrát bola ona tou odvážnejšou, ktorá iniciovala skúšanie niektorých vecí. Ako sme už pri tejto sérii zvyknutí, ani tentokrát nechýbali poriadne pikantné scény.

Keďže Kyle a Ruby spolu pred pár rokmi chodili a nerozišli sa práve v dobrom, bolo to medzi nimi dosť emotívne vyhrotené. Síce sa ukázalo, že vtedy došlo len k nedorozumeniu, no škoda už bola napáchaná a oboch to poznačilo. Bolo cítiť, že chémia medzi nimi stále funguje a ani ich city neochladli, no zároveň bola medzi nimi určitá bariéra, ktorú nebolo možné len tak ľahko zbúrať. Bavilo ma sledovať, ako si postupne k sebe opäť hľadali cestu a učili sa znovu jeden druhému dôverovať.

12.02.2024 4 z 5

Vánoce na skotském hradě Vánoce na skotském hradě Donna Ashcroft

Vánoce na skotském hradě bola príjemná zimná romantická oddychovka so všetkým, čo k tomu patrí - prostredie malého mestečka so sympatickými obyvateľmi, ktorí si navzájom pomáhajú, krásna príroda, blížiace sa Vianoce, rozkošní zvierací miláčikovia, deti, romantika, emócie a nejaká tá rodinná dráma. Moje očakávania boli naplnené a čítanie som si užila.

Belle bola priateľská a dobrosrdečná mladá žena, ktorá nedokázala nikomu povedať nie, a tak si toho na svoje plecia nabrala často veľmi veľa. Pracovala ako učiteľka a bolo vidieť, že práca s deťmi ju baví. Nácvik vianočného predstavenia bol milý, deti vniesli do príbehu dávku rozkošnosti. Bolo mi ľúto, aký vzťah mala s otcom, veď okrem neho jej už nezostal iný príbuzný. Dúfala som, že sa im podarí aspoň trochu zbúrať hradby, ktoré medzi nimi za posledné roky narástli.

Edina síce bola už staršia pani, ale v jej vnútri sa stála nachádzala mladica, ktorá si chcela užívať život a skúšať nové veci... o čom svedčí aj jej dopis Ježiškovi. Bola to veľká sympaťáčka.

Jack sa zo začiatku správal ako poriadny somár. V hlave si vytvoril určité predpoklady bez toho, aby sa pokúšal zistiť, aká je skutočná pravda. Našťastie, neskôr sa nad určitými vecami zamyslel, prehodnotil svoj postoj a hneď mi bol viac sympatický. Bola som zvedavá, čo sa udialo medzi jeho rodičmi, keď ho jeho mama opustila a či sa po toľkých rokoch podarí Jackovi a Tare opäť nájsť k sebe cestu.

S romantickou linkou v štýle od nepriateľstva k láske som tiež bola spokojná. Títo dvaja si najskôr nevedeli prísť na meno a navzájom sa podozrievali z nekalostí, no zároveň začali zisťovať, že ich to k sebe priťahuje.

08.01.2024 4 z 5

Hriešna dohoda Hriešna dohoda Elizabeth O´Roark

Keď som si prečítala anotáciu tejto knihy, očakávala som od nej poriadnu enemies to lovers romantiku, kde si hlavní hrdinovia nebudú vedieť prísť na meno a budú si neustále robiť zle. Moje očakávania sa nenaplnili, dostala som trochu iný príbeh, no musím povedať, že ani z tejto verzie som nebola sklamaná, práve naopak. Hriešna dohoda ma prekvapila a ja som si jej čítanie nesmierne užívala.

Tali bola žena s obrovským srdcom, nikdy neodmietla podať pomocnú ruku, o všetkých vo svojom okolí sa starala, často i na úkor samej seba. Vyžarovala z nej pozitívna energia, nebolo ťažké si ju obľúbiť. Mala však i pekne podrezaný jazyk a svojimi hláškami ma neraz pobavila. Bola naozaj skvelá, preto mi bolo veľmi ľúto, ako sa k nej niektorí správali, predovšetkým jej blízky. Nič si nevážili, všetky povinnosti by najradšej hodili na jej plecia, ešte aj narúšali jej sebavedomie.

Hayesa som absolútne neodhadla. Čakala som veľkého hajzla, pritom od začiatku bolo jasné, že ide o zlomeného muža, ktorého povesť arogantného playboya bola len maska. Nehovorím, že miestami sa nesprával ako kretén, no aj tak si ma takmer hneď získal. Čím viac sme ho spoznávali, tým radšej som ho mala. Neraz by som ho najradšej objala a povedala mu, nech sa netrápi, najmä, keď sme sa dozvedali o jeho minulosti.

Romantická linka sa mi veľmi páčila. Aj keď kniha nemá ani 300 strán, vyvíjala sa pomaly, čo mám rada. Nesmierne som si užívala ich postupné zbližovanie a to, ako sa Tali dostávala Hayesovi pod kožu. Vzájomná príťažlivosť bola citeľná, nechýbalo vzájomné podpichovanie i emotívne momenty... jednoducho si ma títo dvaja úplne získali. V momentoch, keď sa Tali starala o Hayesa (a on o ňu) som nedokázala z tváre striasť prihlúply úsmev. Konečne mal vo svojom živote niekoho, kto ho mal rád pre neho samého a nechcel ho len využiť.

Dúfam, že sa dočkáme prekladu i ďalších častí tejto série.

02.10.2023 4 z 5