krakonos.kraken krakonos.kraken komentáře u knih

Pojídači mrtvých Pojídači mrtvých Michael Crichton

Crichton ukazuje jaký má rozsah - od andromedy přes dinosaury k tomuhle.

Velmi zajímavé prostředí a děj kupodivu autorovi nesedí tak dobře jako nudné a jednotvárné prostředí v Kmeni Andromeda, která navzdory tomu není vůbec nudná. Nevím čím to je.

Kniha přebíhá mezi dějem, který vypadá akčně a napínavě a odbornými odbočkami které byly dost rušivé i když zajímavé. Celé je to pro mě napsané velmi nesourodě - chvíli odlehčený humor, chvíli skoro mýtus, chvíli historie a chvíli věda (a do toho spousta obcování s otrokyněmi).

Přesto podle mě kniha stojí za přečtení a je v ní spousta zajímavostí. Nedostatky za mě určitě nejsou tak velké aby měly někoho odradit.

29.11.2023 4 z 5

Rambo I (První krev) Rambo I (První krev) David Morrell

(SPOILER) Rád shledávám že knihy podle kterých byly natočeny klasické americké akční filmy jako Barbar Conan a Rambo jsou mnohem hlubší a promyšlenější.

Rambo je velmi akční. To v co se celý příběh vyvine je děsivé hlavně kvůli nevinnosti s jakou to všechno začalo - jednomu poicajtovi se nelíbí otrhaný mladík a tak ho vyveze z města.

Je to příběh člověka, který se tolik sžil se svou profesí, že nedokáže jinak než na všechno pohlížet z perspektivy války. A druhého člověka, který se s pribývajícími mrtvými cítí víc a víc zodpovědný za zastavení mladíka. Celá kniha se tak mění ve velkou mstu proti sobě stojících mužů.

Knize na zajímavosti přidávají vnitřní monology, to že rambo má největší strach ne z hord pronásledovatelů ale z netopýrů v jeskyni nebo to že v jeho očích je celá událost pouze sebeobrana (i když jeho vnitřní hlas ví, že zabíjet a schovávat se ho baví a naplňuje) i to že před koncem přemýšlí o bohu a co bude po smrti.

Za mě plný počet.

04.11.2023 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

O něco horší než Andělé a démoni. Postavy jak přes kopírák - sexy příbuzná zavražděného génia, tajemný muž v pozadí, děsivý vrah, kapitán ostrahy. Aspoň to nemělo tak ujetý konec, ale zas to postrádalo spád a atmosféru a bylo to až moc komplikované.

Nejzajímavější časti pro mě byly ty historické. Škoda že se autor nespojil s někým kdo by obstaral děj a postavy a on doplnil všechny ty šifry, to mu jde velmi dobře.

15.07.2023 3 z 5

Bylo to zajímavější než jsem čekal. Kupodivu je to napsané jako kdyby byl trochu blb - což je zvláštní, protože vzhledem k tomu co všechno dokázal to tak určitě není. Je tam plno historek kde jak komu poradil (trochu to připomínalo Cimrmana) a jeho chvástání bylo cca od stránky 16000 a dál trochu ohrané.

Nicméně příběh je to neuvěřitelný a mnohokrát jsem si říkal, co ho nutilo jít pořád dál? I přes jeho sebedůvěru dal často na rady ostatních a v knize se objevuje mnoho příkladů zpětné sebereflexe a někdy i lítosti. Ale bylo to tak jak to bylo a díky tomu je tu i tahle kniha o jednom z nejznámějších lidí dnešního světa.

P.S. jako fanouška kulturistiky mě mrzelo, že neuvedl na pravou míru jeho souboj s Ferrignem, který měl v soutěži z pumping iron zřetelně vyhrát.

04.07.2023 4 z 5

Loď v Bretani Loď v Bretani Marta Davouze

Asi nejsem cílová skupina, přišlo mi to příšerně snobský a povrchní :D Nicméně autorka píše krásně a má smysl pro humor.

Nebudu kazit hodnocení jenom kvůli svým subjektivním názorům na podobný způsob života.

13.06.2023

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

První čast šla hned k věci, to bylo dobré. Syrové.

Dál je to těžké, přestože jde o popis skutečného života, vůbec jsem s hlavní postavou nesoucítil, protože to byly akorát stížnosti na manžela a jak jim nefunguje vztah, jak se musí rozvést a pak...se zas dají dohromady...a zase...a zase. Pak mnoho stránek o tom s kým kdy mluvila a jak jí kdo chválil a co všechno udělala. Zmínka o tom, že při psaní knihy nečetla jiné knihy aby to neovlivnilo její styl...jaký styl? Byl to jenom popis. Žádné nastínění charakterů ostatních, motivací, ničeho.

Naproti tomu část s pohledy ostatních zůčastněných osob byla velmi zajímavá a odvážná. A na několika místech autorka ukázala, že je schopná dost hluboké introspekce.

Mám z toho rozporuplné pocity. Když to porovnám třeba s dětmi ze stanice zoo tak tohle je o několik úrovní níže.

30.05.2023 2 z 5

Jistě, pane premiére 2 Jistě, pane premiére 2 Jonathan Lynn

Geniální.

18.04.2023 5 z 5

Jistě, pane ministře 1 Jistě, pane ministře 1 Jonathan Lynn

(SPOILER) Geniální.

18.04.2023 5 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

Skvělá kniha, trochu psycho triller, trochu survival...a hodně zoufalosti a bezmoci. Kniha která přes svůj nezvratně nutný konec nepůsobí kýčovitě, ale realisticky.

27.03.2023 5 z 5

V nejvyšších sférách V nejvyšších sférách Arthur Hailey

(SPOILER) Takovej cliffhanger :D ale jo, dobrý...horší než hotel ale dobrý.

02.05.2024 5 z 5

Hurikán Hurikán Dick Francis (p)

Snad víc než číst vyloženě blbou knihu mě vždycky naštve číst něco s potenciálem, co se promění v překombinovanou slátaninu. A už se mi to stalo u Nočního motýla, Orla, Andělů a démonů...autoři mají na to napsat dobrou knihu, má to svoje momenty, ale prostě ne...

A i tohle. Hlavní postava mě zaujala svým flegmatickým přístupem a humorem i v těch nejhorších sutuacích. Prostředí bylo zajímavé a příběh měl spád. Ale prostě pak...překombinovaná slátanina.

13.12.2023 2 z 5

Demian Demian Hermann Hesse

Ten popis dětství byl krásný.

21.11.2023 5 z 5

Všechny cesty vedou k válce: Příběh Ruska a Ukrajiny očima českého reportéra, 2011–2022 Všechny cesty vedou k válce: Příběh Ruska a Ukrajiny očima českého reportéra, 2011–2022 Vojtěch Boháč

Ty pohledy rusů byly strašidelný.

07.10.2023 5 z 5

Děs na hoře Děs na hoře Charles-Ferdinand Ramuz

(SPOILER) Bylo to moc hezky napsané, stylem dost Lovecraftovské. Něco mezi Barvou z kosmu a tou povídkou o neviditelné příšeře říznuté Klostermannem.

Bohužel tady z toho jsem nakonec neochopil, o co vlastně šlo. Lovecraft nakonec tu příšeru aspoň ukáže. Ale co to bylo tady? Hora? Šílenství? Po pravdě to nedokážu říct. A je to podle mě škoda, mělo to velmi hutnou atmosféru a děj asi do půlky skvěle gradoval.

14.09.2023 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Jako auduoknihu jsem to nedokázal překousat. Čekal sem něco víc ve stylu filmu Jako jed - okouzlení a láska před kterou se nedá bránit a při který se věk stává jenom číslem. Ale tohle není jedna osudová láska, hlavní postavě se líbí určitá skupina děvčat v dost ranném věku a všímá si jich celý život.A hlavně to popisuje.

Fimové zpracování lolity se mi líbilo, ale tohle je jiný. Přes všechen humor a poetičnost je to fakt dost úchylný a hlavní postava je navíc tak hnusně cynická a sbestŕedná, až se to nedá. Bylo vyloženě nepříjemný to poslouchat. Třeba se k tomu po částech nějak dokopu.

22.08.2023

Temná půle Temná půle Stephen King

(SPOILER) Nerad bych tu někomu prozrazoval koho zabijou a nezabijou, tak píšu tenhle ostavec, abyste měli čas ještě přestat číst, občas člověku při čtení recenzí pohled skočí na slovo nebo řádek i když nechce a hned to má zakžený. Ok. Spoiler incoming.

Kniha je skvělá. Všechno pasuje na svoje místo. S podivnou nechutí sám k sobě se přiznám, že jsem čekal větší Kingovinu, to znanená 1) mučení a zabití aspoň jednoho dítěte a následné zešílení matky nebo 2) znásilnění a zabití matky nebo 3) zabití policajta. Osobně jsem skoro doufal, že za 4) si hlavní postava uvědomí, že jediná šance jak se zbavit padoucha je zabít sám sebe a že ptáci čekají na něho.

I když to skončilo podstatně lépe, knize nemám co vytknout. Mám rád všechny ty inteligentní lidi mezi spoustou ostatních, kteří možná zhloupli z každodenních starostí nebo moc nepobrali už od začátku. A ty debaty lidí, kteří přes všechnu nesmyslnost toho co vidí věří nebo nevěří svým očím.

30.07.2023 5 z 5

Conan Conan Robert Ervin Howard

Po zhlédnutí filmu mě kniha dost překvapila - není to jen řežba, ale je tam občas i přesah do Lovecraftovského stylu psaní, kdy Conan přichází do styku s bytostmi starými a z jiných světů. Také srovnávání Conana jako divocha naproti zkažené kultuře bylo zajímavé.

Určitě to není žádný normální hrdina - drnacuje a zabíjí s piráty, je velmi popudlivý a ženy...přesto ma své vnitřní hodnoty a dokáže se někoho zastat nebo někoho bránit.

Čtivá a akční kniha, ale i něco víc.

05.07.2023 5 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Bylo to mnohem víc každodenní než jsem čekal a to bylo dobré. Mohlo tam být méně agitace za skvělost Obamova prezidentování ale tomu se asi nedá vyhnout. Nejvíc mi příjde škoda několika sociálních problematik, které byly jen nakousnuty a nerozvedeny.

28.06.2023

Ostravská mystéria Ostravská mystéria Marek Skřipský

Knize nedávám hodnocení, protože jsem jí nedočetl, ale teda za mě...hodně "odpočinková" věc. Velmi prvoplánový styl, něco jako Scooby-Doo. To by mi asi tak nevadilo, kdyby na to nebyl napasovaný pokus o serióznost v podobě alkoholismu a post-traumatického stresu hlavní postavy, které zase působí velmi vážně. Otravná slečna, která vždycky všem ukáže a farář v roli Van Helsinga. K tomu ty popisy zbraní...nevím. Na mě to nefungovalo.

08.05.2023

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Skvělá detektivka ze zajímavého prostředí. Několik nečekaných zvratů, pořád se něco děje, atmosféra...skvělá kniha.

27.03.2023 5 z 5