konicekbily konicekbily komentáře u knih

Chladnokrevně Chladnokrevně Tess Gerritsen

Je tam hodně červené knihovny a také rychle utíkající krimi, bez nějakého hlubšího osvětlování děje. Typická oddechovka.

11.03.2024 3 z 5

Veselé Vánoce, Terezko Veselé Vánoce, Terezko * antologie

Tucet povídek s vánočním laděním - co vše lze prožít koncem prosince. První povídky se mi líbily více, než ty u konce knížky.

08.03.2024 4 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Dokonalá sonda do vědomí, podvědomí, pocitů, odpovědnosti, výčitek, vydírání a soucitu člověka při porovnávání lidských hodnot a dodržování stanovené morálky. Psychologický román prvotřídní kvality vyprávěný vytříbeným jazykem!

07.03.2024 5 z 5

Ruce houslisty Ruce houslisty Alena Ježková

Soubor na sebe navazujících povídek zobrazuje příběhy ze života a smrti jedné hodně rozvětvené židovské rodiny v průběhu dvacátého století. Povídky netvoří ucelenou časovou řadu, ale jsou to autorkou vybrané "obrazy" na pozadí událostí, které ovlivňovaly život na našem území ve dvacátém století. K podrobnému pochopení "kdo je kdo" na úvod je předložen rodokmen rodiny.

04.03.2024 4 z 5

Rodiny a rodinky Rodiny a rodinky * antologie

Mezilidské vztahy mezi nejbližšími příbuznými v různých situacích, v různém časovém období - vše v krátkých literárních útvarech deseti českých autorů. Některé se líbí více, jiné už méně. Průměr.

03.03.2024 3 z 5

Volyňská rapsodie Volyňská rapsodie Anna Strnadová

Zajímám se o historii, nejenom o dějepis, či literaturu faktu, ale i romány na pozadí historických skutečností. Je dobře, že se autorka zabývá příběhy našich krajanů, hledající jiné možnosti života. Literární zpracování není stoprocentní, ale je potřeba se vracet k zapomenuté či zamlžované historii formou románových příběhů.

02.03.2024 4 z 5

Jarek Nohavica Jarek Nohavica Dana Čermáková

Na úvod něco málo z Jarkova životopisu a potom hlavně citace z jiných pramenů, zejména rozhovorů jiných časopisů. Dává hodně odpovědí z bardova života, jsem za ně rád a děkuji, ale myslím si, že autorka tomu mohla dát více.

02.03.2024 4 z 5

Oko Oko Bernard Minier

Různé místopisné linky se postupně přibližují jak přibývá mrtvol a práce policie probíhá současně na více místech. Nechybí napínavé scény, zamotané vztahy, popisy práce policie i hodně psychologického napětí. Snad je trochu zjednodušené vysvětlení provázanosti motivů, ale to toleruji.

02.03.2024 5 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Autorka ze mě udělala blbce, který se nedokázal zorientovat. Vymyslela poměrně rafinovanou zápletku a postupně ve dvou časových rovinách vypouštěla nová fakta a nedalo se rozeznat, zda to pomáhá pátrání, či je nadhozena falešná stopa. Na jednom venkovském statku je spousta mrtvol, nic se neztratilo a nevíme motiv. Proč se stalo? S odpovědí na tuto otázku jsem spokojen a knihu považuji za jednu z nejlepších této autorky.

25.02.2024 5 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Zatím nejlepší kniha autorky. Promyšlená zápletka, zpočátku není úplně jasné oč půjde, dává autorce mnoho možností jak variantně rozvíjet děj a promíchávat vsuvky časové i někdy i vyprávěče. Připadá mi, že někdy je moc odboček a složitostí, ale v závěru jsem pochopil, že to bylo nutné, aby nás v úplném konci ohromila.

24.02.2024 5 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Pěkný námět, propracovaná zápletka, upalující děj, vše bez vaty: považuji zatím za autorčinu nejlepší knihu!

23.02.2024 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Další autorova kniha "ze života". Pokládal spoustu zážitků, které mnohý z nás zažil, případně mohl prožít - do příběhu popisující vztahy party lidí. Domnívám se, že děj byl obědován za vyobrazení množství scén. Komu se to líbí, považuje knihu za super, komu se to nelíbí-tak ji odsoudí. Já ji považuji za průměr.

22.02.2024 3 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Podle mne je to mnohem slabší než Kříďák. Hledám slovo, jak popsat to, co mi vadí. Je to nevyvážené. Chvilku mi připadá, že by kniha mohla být super, ale následuje zklamání - překombinované či nedůsledně napsané . Proto průměr.

21.02.2024 3 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Dvě, časově oddělené zóny vyprávění, vše vytvořené monologem hlavního vypravěče se čtou velice dobře. Líbily se mi náznaky z jedné časové osy se vlivem na tu druhou. I zápletka byla dobrá, zpracování taktéž. Další knihy autorčiny hodlám číst!

19.02.2024 4 z 5

Do hrobu si to nevemu Do hrobu si to nevemu Karel Šíp

Autorův styl vyprávění je ponechán i pro tuto psanou formu vzpomínek, esejí, úvah a přemýšlení. Témata jsou různá - asi jak to panu Šípovi přicházelo pod ruku při akci "COVID". Není zvyklí nečinně sedět či ležet - tak to napsal.

14.02.2024 3 z 5

Případy z četnických zápisníků Případy z četnických zápisníků Michal Dlouhý

Množství prvorepublikových případů vraždy, při jejichž objasnění mělo četnictvo hlavní podíl. Autor vychází z četnických zápisníků a chronologicky a ve zkratce popisuje každý z příběhů.

12.02.2024 4 z 5

Kudy kráčela smrt Kudy kráčela smrt Stanislav Motl

Autor připravil nové příběhy, jež objevil anebo se rozhodl znovu popsat a seznámit mě. Z dob ještě před třicetiletou válkou, během první světové války a hlavně popisuje tajenky spojené s druhou světovou válkou. Je poznat, že na přípravě knihy neměl asi tolik času, přesto jsou v ní pro mne nové informace.

11.02.2024 4 z 5

Deset podob zrady Deset podob zrady Roman Cílek

Desítka záludností spojených se světovými válkami dvacátého století zpracovaných mým oblíbeným autorem mi stoprocentní uspokojení nepřinesla. Polovina se mi líbila, druhá polovina podle mne postrádá obvyklou profesionalitu autora. Proto pouze průměr!

10.02.2024 3 z 5

Deset podob osudu Deset podob osudu Roman Cílek

Autor svým stylem, napůl literatura faktu a napůl historická povídka, mne seznámil s deseti zákulisími některých historických událostí nebo příběhů zajímavých osob. Občas přidává i dobové aktuality vztahující se k tématu. Jeho výtvory čtu rád.

08.02.2024 4 z 5

V bílém plášti V bílém plášti Markéta Hejkalová

Povídky z lékařského prostředí převážně se zabývající vztahem zdravotnického personálu s pacienty. Podle mne je snahou této antologie přiblížit různé scénky, či události, čtenářům - možným nebo i stávajícím pacientům, aby si porovnali příhody z povídek se svými zážitky s lékaři, nebo s jinými pacienty - měli-li možnost odpozorovat "souboj lékař-pacient". Za mého života jsem podobných příhod jako svědek zažil spoustu a s úsměvem vzpomínám.

05.02.2024 3 z 5