kollektor kollektor komentáře u knih

Sdílejte, než to zakážou! Sdílejte, než to zakážou! Andrej Babiš

(SPOILER) Mára má na svědomí lepší kouske, ale pravda, ne tak vtipné. Knize dávám čtyre z pěti a pátou hvězdičke přidám po poslechnutí audioknihe načtené samotným autorem. Který je uveden na obálke.
Co se mi líbilo: Je to vtipné a hlavně hodně ze života.
Co se mi nelíbilo: Že hned na začátku víme, že vrahem je Bartoš. Napětí bylo to tam.

27.07.2021 4 z 5

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Pověsti o Starých pověstech praví, že jde o knihu nudnou, rozvleklou, modernímu čtenáři nic nenabízející a kupu dalších nesmyslů, které jsou i nejsou pravdivé. Jsou i nejsou podle toho, jak se Staré pověsti jeví čtenáři. Ano, jak knihu hodnotí čtenář záleží na čtenáři. Já - čtenář hodnotím tuto knihu velmi, velmi pozitivně a i když bych mohl o této knize napsat ještě mnoho pozitivního, tak to neudělám, abyste po přečtení Starých pověstí neměli pocit, že nejlepší na této knize je tento můj komentář. Což neznamená, že by Staré pověsti byla špatná kniha (kdyby byla, nehodnotím ji velmi, velmi pozitivně), jen to svědčí o vysoké kvalitě tohoto mého komentáře. A nejen jeho.

Jirásek za solidních pět a Černý za pět třikrát podtržených.

Francouzova milenka Francouzova milenka John Fowles

Kniha pro inteligentní lidi (tedy pro mě), kterou mohou docenit jen géniové (tedy já) a též lidé, kteří dospěli (já dospěl, někteří zdejší uživatelé nikoliv). Proto ji doceňuji a tímto komentářem vychvaluji do nebes. Dokonalé literární pošušňání. Napsal bych to sice o něco lépe než Fowles, ale jednak ne o moc, jednak se mi do toho nechce, jednak z úcty ke zdechlému Fowlesovi jsem si to zakázal. Doporučuji. Ne tolik jako Sběratele, ale o dost víc než Malého Bobše. (To je ta tlustá kniha o klukovi, co furt někam běhá, na něco se ptá a každý druhý v ní umře.)

Jak jsem se mýlil v politice Jak jsem se mýlil v politice Miloš Zeman

Vím od několika známých (někteří jsou mediálně známí lidé), že Milda je v soukromí po čertech vtipný netvor (ne tak jako já, ale to není nikdo) a v této knize se sice Milda drží ohledně vtipkování dost zkrátka, ale pořád je to sem tam zábavné čtení, bez ohledu na to, co si o našem současném prezidentovi myslíte. Kniha je hlavně a především pro ty, kteří dobu devadesátkovou pamatují a některé kauzy a politické souboje mají v lebzně stále uložené a při čtení si vybaví, vo co gou. Pohled Mildy nemusí být úplně přesný, pravdivý, je to konec konců Milda a hlavně politik, ale tak nějak, jak Milda tvrdí, to klidně mohlo být a asi i bylo. Krom toho se ví, že námitek z řad politiků, o kterých Milda píše, zase tolik nebylo, soudních sporů taky ne, takže nám v této knize Milda nejspíš nekecá. Nebo kecá, ale málo. Ale málo. Tolik k důvěryhodnosti, která je u takových knih docela dost podstatná.

Obsah jsem naťukl - hlavně česká politika doby devadesátek a též vyřizování si účtů s nejrůznějšími figurami. Forma slušná. Ve srovnání s tím, co byli někteří jiní politici schopni vyblít a stále blít schopni jsou je to v podstatě literární majstrštyk.

Milda sem, Milda tam, dávám čtyři pusy (pusa bez pusy jako ústa bez úst, aby mi to zase někdo nesmazal) z pěti na Mildovo čelíčko a doporučuji jako nejvhodnější počin pro uvedení do problematiky divokých politických devadesátek.

P. S. Mildovou oblíbenou četbou jsou knihy o školákovi Maříkovi a v některých pasážích je inspirace znát.

27.07.2021 4 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

(SPOILER) Nemám to slovo rád, ale pro tuto knihu ho musím použít - srdcovka. Viděl jsem film, četl knihu a poslechl audioknihu. (Ano, poslechl, protože audioknihy se nečtou, to vědí i malé děti.) Jedno vám řeknu - autor na to, že nikdy nikoho neunesl a nezavřel do sklepa (teda asi, jisté to není), vystihl psychologii oběti naprosto přesně. Všechny tři přítelkyně, které jsem držel ve sklepě, se chovaly úplně stejně jako ta kravka z knihy a zkoušely i stejné triky a nakonec i podobným způsobem pošly! Doporučuji.

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Kniha dobrá tak maximálně pro postoupení na další úroveň prokrastinace. Jako manuál na to, jak zvednout zadek a jít něco dělat, neobstojí. Hodně obrázků, uvádění do nejrůznějších problematik všeho druhu a to cca za tři kilča. To podstatné by se dalo mrsknout na pět á čtyřek a čtenář by si odnesl mnohem více než z knihy. Za to by pak ale nebylo možno požadovat prachy a mohlo by mnohým pomoci, takže další knihy o tématu nebo tématu nějak blízké by bylo zbytečné vydávat, málokdo by je koupil.

25.07.2021 1 z 5