Kokoska92 Kokoska92 komentáře u knih

Astrid Lindgrenová Astrid Lindgrenová Susanne Lieder

Lidé by měli být vždycky připraveni odpustit si, protože nikdo není neomylný. A také by měli mít pochopení pro slabosti druhých.

Nádherný příběh o statečné ženě, která všem překážkám čelila s hlavou vztyčenou, nikdy se nevzdala, málokdy si na něco stěžovala a i v dospělosti si dokázala udržet duši dítěte a odzbrojující smysl pro humor. Knížky Astrid Lindgrenové mám moc ráda. Její biografie se četla jedním dechem. Doporučuji!

15.05.2024 5 z 5

Roky v kruhu Roky v kruhu Jarmila Glazarová

Bůh ví, jak jsem všecky, i ty nejprostší domácí úkony měla ráda. Snad pro ten pravidelný řád, v němž se vracely a s nímž spolutvořily volný a bezpečný tok našeho života.

Krásná oslava každodennosti a návod, jak se i v těžkých časech radovat z maličkostí. Vím, že tato knížka asi neosloví každého, ale mě moc pohladila po duši.

21.04.2024 5 z 5

Dar života Dar života Wendy Holden

„Nedokážeš-li něco dělat celým svým srdcem, nikdy se to nenaučíš dělat svýma rukama.“

Tato knížka si rozhodně zaslouží plný počet hvězdiček! Je to velice zajímavý příběh o statečné ženě, která se nikdy nezalekla žádné překážky, všem problémům čelila s hlavou vztyčenou a vykonala mnoho dobrého pro zdravotnictví v rozvojových zemích. Její knihu určitě doporučuji k přečtení.

24.03.2024 5 z 5

Na kuchyňské frontě Na kuchyňské frontě Jennifer Ryan

No, uvědomila jsem si, že štěstí má spoustu podob. Člověk nesmí od sebe a ostatních čekat dokonalost, ale musí se umět radovat z maličkostí.

Knížka vás vezme za srdce. Příběh se odehrává za druhé světové války, ale v knize se nebojuje ani tak na bitevních polích, jako s přídělovým systémem a nedostatkem potravin. Člověk si při četbě aspoň uvědomí, jaké štěstí má, když se na něj doma směje plná lednička a může si dát kdykoliv právě to, na co má chuť. Na kuchyňské frontě, to je úžasný román dokazující to, že přátelství je nejsilnější pouto na světě.

30.12.2023 5 z 5

Alžběta a Nina Alžběta a Nina Jana Poncarová

„Život přináší různé situace, smutky a bolesti, ale jen na tobě je, jak se k nim postavíš.“

Mám moc ráda poetický styl psaní i propracovanost příběhů paní Poncarové, takže mě ani tento nemohl minout. I když přiznám se, že válečná dějová linka a osud babičky Alžběty mě bavily možná trošičku víc než životní peripetie vnučky Niny. I přesto ale román rozhodně stojí za přečtení. Má čtenáři co nabídnout, jako ostatně všechny knihy od autorky.

22.11.2023 4 z 5

Volání jara Volání jara Janette Oke

„Je vždycky lepší sednout si a trochu se usebrat než hrnout věci pořád dál a dál. Šetří se tím i čas.“

Budu se možná opakovat, ale tvorba Janette Okeové, to je pro mě přístav jistoty v nejisté době. Mám moc ráda ten pokoj a pohodovou atmosféru, které z jejích knih sálají. Líbí se mi, že i když hrdinové jejích příběhů dělají chyby, nejsou dokonalí a musí se většinou potýkat s velikými životními těžkostmi, do budoucnosti vždycky hledí se vztyčenou hlavou a nikdy nepřestávají hledat naději. Kladně hodnotím také to, že se děj knížky Volání jara odehrává převážně v indiánské osadě. Člověk při čtení mimo jiné může pocítit vděčnost za to, že žije v Evropě 21. století a má k dispozici všechno, co potřebuje ke spokojenému životu.

16.11.2023 5 z 5

Granáty Granáty Vlasta Javořická

Zcela zřejmě to vše cítila, a chápala a myslila si, že nemá člověk žít tak lhostejně, že by mu byl život mnohem delší a že by pomaleji žil, kdyby si vše uvědomoval, kdyby vše kolem sebe pozorně sledoval a zažíval všecky dojmy až do podrobnosti jak teskné, tak i veselé.

Moc pěkné a dojemné čtení, ze kterého na vás dýchnou staré časy, a také si aspoň na chvíli odpočinete od starostí všedních dnů. Granáty byly mojí první knížkou od paní Javořické, ale rozhodně ne poslední!

10.09.2023 5 z 5

Poslední zahrada v Anglii Poslední zahrada v Anglii Julia Kelly

Každá nová zahrada je jako nepřečtená kniha, její stránky přetékají možnostmi.

Poslední zahrada v Anglii - pěkná, možná trochu přeslazená knížka plná květin, stromů, barev, zajímavých zákoutí a zahradní architektury. Historie jedné prastaré zahrady, která ukrývá nejedno tajemství. Kniha se mi líbila, i když, jak se říká, všeho moc škodí: těch postav na mě bylo v příběhu opravdu hodně, až jsem se místy ztrácela.

21.08.2023 4 z 5

Co zpívá Sojka Co zpívá Sojka Lenka Poláčková

Najdi v srdci lásku. Mohla bys vládnout celé říši, ale kdyby tvá vláda nevzešla z lásky, přece bys nebyla nic.

Tato knížka mě hned zaujala svou nádhernou obálkou. Příběh nás zavádí na Velkou Moravu, do doby, kdy se v českých zemích začalo upevňovat křesťanství a Konstantin s Metodějem, potažmo jejich žáci, položili základy slovanského písemnictví. Román kromě různých legend a střípků historie předkládá čtenáři také spoustu filozofických otázek a podmětů k zamyšlení. Způsob vypravování a téma příběhu nemusí vyhovovat každému, mě ale román Co zpívá sojka určitě obohatil.

14.08.2023 4 z 5

Ženy ze zámku Lafayette Ženy ze zámku Lafayette Stephanie Dray

Hrdinou se nerodíme, hrdinou se stáváme. Tato knížka se mi, musím říct, nečetla lehce. Obsahuje totiž spoustu historických faktů a reálií, na čtení jsem se tedy kvůli tomu musela extrémně soustředit a dělalo mi potíže také všechno vstřebat a pospojovat si správně jednotlivé útržky děje. I tak si ale myslím, že by tato kniha rozhodně neměla chybět v knihovničce žádného milovníka poctivých historických románů. Líbí se mi, že autorka svými důkladnými rešeršemi připomněla osudy skutečných hrdinů, kteří se nebáli a obětovali své pohodlí a životy v zájmu vyšších hodnot.

10.07.2023 3 z 5

Panský dům a jeho dcery Panský dům a jeho dcery Anne Jacobs

Blaze tomu, kdo se může ohlédnout za minulým štěstím … To je poklad, který člověku nemůže nikdo vzít.

Milá oddechovka, ve které je hezky popsáno, jak se panstva i obyčejných chudých lidí v Německu dotkla první světová válka a s čím vším se během ní i po ní museli vyrovnávat. Těším se, jak se to bude s hrdiny Panského sídla vyvíjet dál.

08.05.2024 3 z 5

Volání naděje Volání naděje Janette Oke

„Věřím! Možná nerozumím Jeho konání, ale věřím Jeho cestám.“

Další krásný příběh z pera Janette Okeové. Myslím, že její knížky nepatří pouze mezi oddechovou četbu, u které si odpočinete a vyčistíte si hlavu, ale z románů se dozvíte také něco málo o životě indiánů a mezi řádky naleznete spoustu hlubokých myšlenek a podnětů k zamyšlení. Nemůžu se dočkat dalšího dílu.

11.03.2024 5 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

„Kdo chce řídit továrnu, ten musí vědět, jak se v ní cítí prostý dělník.“

Nečekejte nic hlubokého nebo světoborného. Jedná se ale o milou a pohodovou oddechovku, u které se na chvíli odpoutáte od reality a zapomenete na starosti všedních dní. V knížce je také velmi dobře zobrazeno postavení panstva a postavení služebnictva a dělníků před první světovou válku. Druhý díl si určitě nenechám ujít.

04.03.2024 3 z 5

Jsem Baťa, dokážu to! Jsem Baťa, dokážu to! Jozef Banáš

Mysl dělí, srdce spojuje. V mysli se soutěží, v srdci se spolupracuje.

Opravdu hutná knížka. Někoho může velká míra informací, různých podrobností a detailů od četby odradit, já jsem však velkým fanouškem Tomáše Bati a jednotlivé stránky jsem hltala s nadšením. Líbilo se mi, že jsou v románu zachyceny také továrníkovy chyby, nedokonalosti a slabé stránky. Byl to zkrátka člověk jako každý jiný. I přesto však vstoupil do historie jako velký podnikatel a průkopník pokroku, který zasvětil život službě veřejnosti.

19.02.2024 5 z 5

Pokoj lidem dobré vůle Pokoj lidem dobré vůle Vlasta Javořická

Snad každá žena se podobá květině. Nejlépe se jí daří v závětří míru a lásky.

Některé povídky se mi líbily méně, některé více. Jedno je ale jisté: postavy v knížce ještě nebyly pohlceny vánočním shonem a stresem, nesnažily se co nejrychleji zajistit všechny dárky pod stromeček, ale uměly si vážit maličkostí a radovat se z pravé podstaty Vánoc a z jejich duchovního rozměru.

18.12.2023 4 z 5

Johana Johana Iva Hercíková

Myslím, že se člověk nemá starat jen o sebe, ale snažit se něco udělat pro ostatní lidi, především pro svou vlast.

Některé části knihy se mi líbily více, některé méně. Někdy se mi zdálo, že děj trošku vázne. Ale jsem moc ráda, že jsem se alespoň prostřednictvím písmenek mohla na chvíli přesunout do dospívání a mládí Karolíny Světlé, sledovat její literární začátky a nasát atmosféru doby, ve které žila. Je myslím důležité si uvědomit, že to, že mluvíme česky a máme k dispozici tak krásnou a zvučnou řeč, vůbec není samozřejmost.

02.10.2023 4 z 5

Dvorní dáma Dvorní dáma Anne Glenconner

Považuji se za velice šťastného člověka, protože mám svoji úžasnou rodinu a takový život, jaký mám.

Na textu bylo znát, že autorka není profesionální spisovatelkou, a některé části překladu mi také přišily méně zdařilé. I přesto mi ale život lady Anne připadal velice zajímavý. Knížka nám ukazuje, že i aristokraté jsou lidé z masa a kostí, kteří mají své strasti i radosti. Líbilo se mi, jak se dvorní dáma princezny Margaret dokázala poprat se všemi životními výzvami a že se snažila zůstat za všech okolností zdvořilá a vlídná.

26.07.2023 3 z 5

Handicap a jeho útrapy a radosti aneb Život s asistencí Handicap a jeho útrapy a radosti aneb Život s asistencí Kristýna Kolenčíková

I když je knížka psaná jednodušším stylem, otevírá důležitá témata a ukazuje, že i člověk s handicapem prožívá své radosti a strasti a za správných podmínek může žít zcela plnohodnotně. Autorce moc fandím a přeji do dalšího života hodně štěstí!

07.03.2024 3 z 5

Diana: Královna srdcí Diana: Královna srdcí Julie Heiland

Předsudky nejsou nic než klec, ve které žijeme dobrovolně, abychom nemuseli nic cítit, ničemu se učit, nic vědět. Ten, kdo odsuzuje druhé, nikdy nepřekročí své vlastní hranice a neporoste. Ten, kdo odsuzuje druhé hodil sám sebe přes palubu.

Knížka o princezně Dianě se mi líbila, i když to bylo velmi smutné a bolestné čtení. Jako malá jsem toužila být princeznou, žit si na zámku a nechat se obskakovat různými sloužícími. Teď jsem ale vděčná za svůj všední život a za možnost radovat se z maličkostí. Být šlechticem určitě není jednoduché.

25.02.2024 4 z 5

Jarní sen Jarní sen Rena Rosenthal

Knížka mě upoutala svou nádhernou obálkou i nevšedním námětem. Příběh mě ale bohužel za srdce příliš nechytil. Asi jsem jej četla ve špatném rozpoložení.

16.02.2024 3 z 5