Johana

Johana https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25594/bmid_johana-17m-25594.jpg 4 21 21

Novela o mládí Karoliny Světlé. Johanka Rottová, známá později jako Karolína Světlá, se narodila v rodině pražského obchodníka. Toužila po vzdělání a vášnivě ráda četla. Brzy zjistila, že má literární nadání, ovšem to se v tehdejší době dívkám netolerovalo. A tak musela opustit školu, zapomenout na knihy a věnovat se práci, která byla podle tehdejšího názoru pro ženu vhodnější: ručním pracím a domácnosti. Byla jí povolena jediná výuka – hra na klavír. A tu ji přišel vyučovat nesmělý student z venkova Petr Mužák. Když ho Johanka spatřila poprvé, vůbec se jí nelíbil. Připadal jí neohrabaný a příliš venkovský. Jenže brzy zjistila, že nový učitel je jejímu srdci velmi blízký…... celý text

Kokoska92
02.10.2023 4 z 5

Myslím, že se člověk nemá starat jen o sebe, ale snažit se něco udělat pro ostatní lidi, především pro svou vlast.

Některé části knihy se mi líbily více, některé méně. Někdy se mi zdálo, že děj trošku vázne. Ale jsem moc ráda, že jsem se alespoň prostřednictvím písmenek mohla na chvíli přesunout do dospívání a mládí Karolíny Světlé, sledovat její literární začátky a nasát atmosféru doby, ve které žila. Je myslím důležité si uvědomit, že to, že mluvíme česky a máme k dispozici tak krásnou a zvučnou řeč, vůbec není samozřejmost.

Nofar197
24.04.2023 5 z 5

Novela o mladí pozdější spisovatelky Karolíny Světlé.
Johana Rottova vyrůstá v dobre situované pražské rodině. Dostává se jí kvalitního vzdělání, vášnivě ráda čte a kolem šestnáctého roku objeví i své literární nadání. V té době ale aspoň v zemích rakousko-uherské monarchie není takovým ženám společnost nakloněna. Poté, co její almanach padne do rukou jejímu učiteli a o Johancinych literárních sklonech se dovedi rodiče, Johana je nekompromisně vzata ze školy, je ji přísně zakázáno číst a je odsouzena k bezduchemu vysedávání nad hromadou nedositeho prádla
Naštěstí nachází nešťastná dívka spojence ve své sestře Žofii, ale hlavně v učiteli hry na klavír Petru Muzakovi, který se později stal i spisovatelcinym manželem.

Havrnka
28.08.2021 2 z 5

Kniha o dětství a dospívání naší spisovatelky Karolíny Světlé. Bylo mi líto, jak násilně byla donucena k přechodu na německý jazyk.

witko
04.06.2021 4 z 5

Krátký vhled do života jedné naší spisovatelky. Kniha ve mě vzbudila větší zájem o ní.

milamarus
12.11.2019 5 z 5

„(…) Pochop, že škola, kde bude muset vycházet s různými povahami, s cizími, třeba i nepřátelskými lidmi, jí dodá duševní rovnováhu,“ uslyšela říkat dědečka, když se odpoledne vrátila z procházky (…).“

Neveselý, ale jistě pravdivý návrat do historie, do dětství mé oblíbené spisovatelky. Prostoru pro Petra Mužáka, na kterého láká anotace shora, tam mnoho není. Zaujala mě spíš postava komisaře Kreuzmanna a jeho slova. To byl správný chlap – řádně nazlobený a nefalešný. Ráda bych věděla, jak vypadal… // Až zítra půjdu skrz Bartolomějskou a kolem domu U Tří králů (U bílého preclíku) knihu vracet, vzpomenu si na ně oba. // Dávám plný počet. Líbilo.