knihomolka_eli knihomolka_eli komentáře u knih

Dievča bez mena Dievča bez mena Lisa Regan

Druhý diel série bol rovnako napínavý ako prvý. Josie stojí pred ďalším prípadom, ktorý sa vo viacerých ohľadoch dotýka jej súkromia. Brutálne napadnutá žena, stratený novorodenec a dievča, ktoré sa ukrýva na nečakanom mieste, no netuší kto je a čo tam robí. Je obeťou, svedkom alebo páchateľom?

Kaitoly s vyšetrovaním sa striedajú s krátkymi kapitolkami, kde sú popísané rôzne úmrtia ľudia. Ako súvisia tieti nehody, ktoré sa udiali v rôznych mestách s Josieným prípadom?

No musím sa priznať, že páchateľa som vôbec neuhádla a už vôbec nie jeho motív. V knižke je dosť postáv, ktoré sú kadejako poprepájané, našťastie som sa v nich nestrácala. Josie ma ako vyšetrovateľka veľmi baví a taktiež jej tím. No snáď sa časom dozvieme aj viac zo súkromia jej kolegov. Knižka bola napínavá, čtivá, ubiehala rýchlo. Bola som veľmi zvedavá ako skončí, aj čo sa týka Josie, keďže sa jej prípad osobne dotýkal.

Teším sa na ďalšie časti zo série,snáď nebudeme čakať dlho.

12.09.2022 4 z 5

Chladnokrvne Chladnokrvne Robert Bryndza

(SPOILER) Ďalšia super časť zo série s Erikou Fosterovou.

Rieka vyplaví kufor, v ktorom sa nájde rozštvretené telo brutálne zavraždeného muža. Pred 2 týždňami sa tiež našiel kufor s podobne zavraždenou ženou. Súvisia tieto prípady spolu?

V tejto knihe je na Eriku naložené snáď až príliš.
Okrem pátrania po ďalšom sériovom vrahovi, Erika čelí aj šokujúcemu zisteniu o človeku z jej blízkeho pracovného okolia, chvíľu ostane nútene mimo vyšetrovania a taktiež rieši svoj vzťah s Petersonom.

Hviezdičku odoberám za nedotiahnuté veci, ktoré sa v knihe našli, inak by bola perfektná. Robert Bryndza písať vie veľmi dobre, nápady sú tiež super...no v tejto a predchádzajúcej knihe, mohol ešte niektoré veci trochu vyšperkovať.
Konkrétne v tejto knihe šlo o tie kufre (o ktorých sa tooooľko filozovalo, ale nejako sa na ne zabudlo) a tiež nájdený denník, ktorý mne osobne neprišiel využitý, tiež to vo mne budilo dojem, akoby autor nejako zabudol na to, že ho Erika má. Tiež mi nešlo do hlavy, prečo ,,nechal" vrah jednej svojej obeti to, čo nechal, hoci očividne potreboval peniaze.

No okrem toho bola kniha fakt fajn. Autor poukazuje na absolútne toxickú lásku, resp. úplne chorý vzťah, z ktorého nič dobré nejde.
Čo sa týka Erikinho súkromia, som zvedavá, akým smerom sa veci uberú ďalej.

15.08.2022 4 z 5

Temné hlbiny Temné hlbiny Robert Bryndza

Tretí diel zo série ma bavil rovnako ako predchádzajúce.
Erika sa pustí do vyšetrovania vraždy sedemročného dievčatka...háčik je v tom, že sa udiala pred 26 rokmi a jej telo sa našlo až teraz. Erika postupne odhaľuje skryté tajomstvá minulosti. Záver a celkové rozuzlenie som nečakala. Pri tejto časti som nemala šajnu, čo sa v minulosti udialo a ani prečo.
Desivé bolo to, čo všetko ľudia dokážu spraviť len kvôli strachu.
Teším sa na ďalšiu časť.

29.07.2022 5 z 5

Starec a more príbehov Starec a more príbehov Carsten Henn

,,Vieš, veci sa majú tak, že ľudia čítajú čoraz menej. Pritom medzi doskami kníh žijú tiež ľudia so svojimi príbehmi. Každá kniha má srdce, ktoré začne tĺcť vo chvíli, keď sa do nej začítaš. Srdce knihy sa v tej chvíli prepojí s tvojím."

Carl každý deň nosí knižky svojim zakazníkom. Každý z nich je iný a teda aj knižky sú vždy úplne iné, ušité na mieru pre každeho z nich. Carl, ktorý má už 72 rokov, sa vlastne stal vďaka svojej práci, súčasťou samotného mesta. Autor nám približuje prácu kníhkupca, rozmanité požiadavky čitateľov a samotné životné príbehy Carlových zákazníkov. Jedného dňa sa ku Carlovi na jeho pravidelnej ceste pridá 9-ročná Saša. Carl ju najskôr odmieta, no ona sa nenechá odbiť. A že z nich vznikla zaujímavá dvojka, o tom niet pochýb. Pri ich dialógoch som sa musela smiať. Saša je zvedavé, inteligentné dievčatko a jej detské hlášky stáli zato :) . Knižky s ním začne pravidelne roznášať a vďaka svojej detskej nevinnosti a aj veľkej dávke zvedavosti, postupne preniká do domov, bytov a životov Carlových zákazníkov. Každý z nich je iný a niektorým treba v živote pomôcť vybrať si tú správnu cestu. Saša a Carl sa o to spoločne pokúsia...no aj ich priateľstvo musí zdolať prekážky, ktoré prídu.

Knižka Starec a more príbehov je jednou z najkrajších kníh, aké som kedy čítala. Je o knižkách, láske k nim, o knihomoľoch, o ľuďoch, priateľstve, ochote pomôcť a vzájomnej spolupatričnosti. Knižka nie je ,,len" knižkou, v tejto knihe je pomyselným mostom, ktorý spája ľudí, alebo im ukáže cestu, akou by sa mali v živote vydať.
Knižka ma viackrát dojala. Napr.keď bol Carl pre svoju prácu ochotný vzdať sa aj toho najvzácnejšieho, čo mal. A tiež koniec, ktorý bol úžasný, citlivý, dušu pohladzujúci.
Veľkým plusom bolo pre mňa samotné zloženie hlavných postáv, Carl - starý človek a dieťa - Saša.
Páčilo sa mi to spojenie múdrosti starších a to, že kniha pripomína, akí sú v nášom živote nesmierne dôležití, a detskej nevinnosti, zvedavosti a detského mudrovania.
Carl je veľmi zaujímavá postava, neskutočne dobre vykreslená, veľký dobrák, čistá duša...nech sa dialo čokoľvek, nech sa s ním zaobchádzalo akokoľvek, nikdy necítil nenávisť, ani nebažil po pomste.

Páčili sa mi aj Carlovi zákazníci a to ako sa Carl a Saša snažili niektorým pomôcť aj pri ťažkých rozhodnutiach a aj pomocou kníh, to postupne zvládli.
Autorov štýl písana mi sadol. Knižka je písaná jednoducho, žiadne zložité vety, človek pri nej zrelaxuje a zároveň sa zamýšla nad vetami, citátmi, metaforami, ktoré knihu zdobia. Kniha je plná odkazov na iné knihy, mien literárnych postáv. Samotné kapitoly sú názvami kníh a aj názov knihy ukrýva dva iné. Všetky, čo ma zaujali som si poznačila a keď budem mať možnosť, určite si ich prečítam.
Knihu Starec a more príbehov skutočne ocenia skalní milovníci kníh .

,,Vieš, knihomoli sú veľmi vzácne tvory, väčšinou veľmi hanblivé. Je to navyše druh, ktorý vymiera a treba ho bezpodmienečne chrániť."

24.04.2022 5 z 5

Vyššia spravodlivosť Vyššia spravodlivosť Hans Rosenfeldt (p)

Veľmi dobre napísaná kniha, rovnako ako všetky časti pred ňou. Už teraz sa neviem dočkať ďalšej časti. Príbeh, dej, motív, priebeh vyšetrovania...to všetko bolo fajn, napínavé, kniha sa čítala sama :-) vyvrcholenie bolo prekvapivé. Som zvedavá, kedy Sebastian Billymu klepne po prstoch. Ursula a jej rozhodnutie na záver ma celkom potešili. Tak nejak stále dúfam, že sa niekomu Sebastiana ešte podarí,,zachrániť" a doviesť na inú cestu. Tiež dúfam, že Vanja svoje rozhodnutia prehodnotí. A som zvedavá, či Sebastiana ešte predsa len prizvú k vyšetrovaniu :-) Nemám čo vytknúť autorom, baví ma aj tím vyšetrovateľov aj prípady. :-)

14.07.2020 5 z 5

Do posledného dychu Do posledného dychu Robert Bryndza

Erika vyšetruje prípad únosov, brutálneho týrania a vrážd mladých dievčat. Obete spája ich účasť na sociálnych sieťach a internetovej zoznamke. Páči sa mi, že autor do knihy zapojil aj túto tému, resp.čo všetko o sebe na sociálnych sieťach prezrádzame, že tam v informáciách máme údaje, ktoré by sme bežne na ulici cudzím ľuďom nedávali. A tiež poukazuje na to, že ten kto si s nami píše, vôbec nemusí byť takým, za akého ho máme.
Vyšetrovací tím ma ako obyčajne veľmi bavil, v úvode som zažila šok, nečakala by som, čo sa stane v Sparksovej kancelárii. Mossová ma baví čím ďalej, tým viac a vzťah Eriky s Petersonom je fajn a mohol by im vydržať. Najviac ľúto mi je Marsha, celý jeho svet sa mu rúca ako domček z karát.

Celá séria s Erikou Fosterovou má veľmi baví. Každá knižka je napínavá a čtivá. Aj táto sa mi páčila až tak, že som ochotná prižmúriť obe oči za 2 absolútne nereálne veci - totálne somariny, ktoré sa v knihe udiali a ja som ostala zarazená- skúsim to napísať tak,aby som neprezradila veľa z deja - neuveriteľné bolo počínanie jedného z unesených dievčat (absolútne neuveriteľné, že volalo tomu, komu volalo, na jej mieste by každý volal políciu) a záver (hoci chápem, prečo Erike tak záležalo na tom, aby sa kolegom nič nestalo, jej konanie ale bolo v danej chvíli úplne mimo a v reálnom svete by sa to takto ako tu isto nedialo).
Napriek tomu sériu odporúčam a teším sa na ďalšiu časť.

04.08.2022 4 z 5

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku bola moja prvá Absyntovka a tiež prvá reportážna kniha. Napísaná bola vynikajúco. Autorka Åsne Seierstad naozaj podrobne a fakticky popísala, čo sa udialo v Osle a na ostrove Utoya a čo všetko tomu predchádzalo. V poslednej kapitole sa čitateľ dozvie ako sa k informáciám dostala, ako veľa strán zo spisu musela prečítať, koľko rozhovorov urobila, aká bola jej cesta k napísaniu tejto knihy. Čo sa týka samotného deja, o brutálnom vyčíňaní Breivika som veľa počula aj čítala z médií, no vedela som len základné informácie. Táto kniha podrobne a obšírne podáva informácie o všetkom , čo sa dialo. Opisuje Breivikovo detstvo, dospievanie a celý jeho dovtedajší život. Breivikov príbeh sa strieda s kapitolami o živote niektorých obetí. Prežívala som príbehy rodín, ktoré sa dostali z pekla svojej domoviny do Nórska, kde verili, že ich čaká iný život...dôstojný život bez strachu, bez zbraní, bez násilnej smrti. No život v Európe im nepriniesol to, v čo dúfali, práve naopak, stratili to najdôležitejšie, čo človek v živote môže mať...svoje deti, súrodencov, priateľov. Kniha podáva výpoveď o Breivikových plánoch o ich realizácii. Podáva však aj informácie o veľkom zlyhaní policajných zložiek, kde každá nezvládnutá alebo chaotická minúta, stála deti na ostrove Utoya život. Veľakrát som si vravela, že to už ani možné nie je, aby sa dialo tak veľmi veľa zbytočných chýb v komunikácií, v rozkazoch, v rýchlosti rozhodnutí, atď. Je tam popísaný aj súdny proces, Brevikova výpoveď, výpoveď tých, ktorí prežili, aj tých, ktorí boli veľmi zranení, nielen na tele, ale aj na duši, taktiež tam čitateľ nájde aj informácie o Breivikovom živote vo väzení, aj o živote niektorých rodín po tomto všetkom.

Ťažko povedať, či bol Breivik psychicky narušený, či nie. Duševne v poriadku takýto človek určite byť nemôže, no svoj čin dlhodobo plánoval a nato musel byť príčetný...choro príčetný. Dúfam, že sa z väzenia nedostane nikdy. Neviem si predstaviť, aké muky zažívali a zažívajú rodičia týchto detí. Nie je nič horšie, ako keď rodič prežije svoje dieťa.

Tento príbeh je taký silný a nabitý emóciami, že človeku naozaj trvá dlhšie, kým ho vnútorne spracuje. O to viac, že nejde o žiadnu fikciu, ale že sa to skutočne stalo a nie tak dávno.

29.10.2021 5 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Prvých 100 strán sa číta pomalšie a ťažšie a najskôr mi to prišlo celé tak trochu zmätené, ale v podstate to isté sa odohráva v Anne. Niet sa čo čudovať ... lieky, alkohol, psychické problémy, depresia. Čitateľ ju každou prečítanou stranou spoznáva viac a viac. Potom sa to celé rozbehne a je to plné zvratov. Už som ani nevedela, čo je vlastne pravda a čo predstava, podobné pocity zažívam pri knihách od Fitzeka. Na stoličku ma priklincovali dva momenty, keď som sa dozvedela celú pravdu o Anninej rodine, to mi doslova až srdce zastalo a moment, kedy sa všetko na záver objasní. Nemohla som tomu uveriť, čakala som iné rozuzlenie. Za mňa naozaj veľmi dobrý triler. A tiež veľmi dobre opísaná fóbia, akou Anna trpí. Pravdaže som už o tejto fóbii počula, ale až tu som sa pochopila, čo všetko taký človek prežíva a ako sa mu takýmto spôsobom vlastne ťažko žije. Epilóg ma trošku potešil, čo sa týka Anninho stavu. Určite si pozriem aj film, myslím, že sa mi bude tiež páčiť, od knihy som sa nevedela odtrhnúť až kým som ju nedočítala do konca.

29.09.2021 4 z 5

Tieňová sestra Tieňová sestra Lucinda Riley

Od príbehu Star som sa nevedela odtrhnúť. Veľmi sa mi páčilo, ako sa osobnosť Star každou ďalšou stranou vyvíjala, páčilo sa mi pátranie po jej pôvode, príbeh Flóry a aj ,,rodina",ktorá sa stala súčasťou jej dní. O Myšiakovom tajomstve som vedela, resp. tušila som ho skôr, ako ho sám prezradil, ale netušila som okolnosti a všetko do seba postupne zapadalo. Aké sú korene Star som neuhádla...hoci prekvapilo ma,akým štýlom s ňou vtedy Orlando komunikoval...nehodilo sa mi to k jeho povahe. Skôr by sa mi to hodilo k Myšiakovi,no ani ten by to tak v tom čase Star neoznámil. A Florin príbeh z minulosti bol fascinujúci. Bavilo ma všetko. Čítať o tej dobe bolo naozaj zaujímavé a k tomu o to viac, že veľa zo spomenutého,bolo tak aj v skutočnosti. Autorka píše naozaj neskutočne dobre, minulosť,prítomnosť - všetko je zrozumiteľné, nechaotické, postavy sa nepletú, každú vykreslí absolútne uveriteľne. Za každým sa viem vcítiť do hrdiniek príbehu,ich povahy sú detailne rozpracované a mám pocit,akoby som ich poznala osobne. Také je to všetko uveriteľné. Neviem sa dočkať príbehov ďalších sestier a odhaleniu tajomstiev Tatka Slaného.

12.07.2021 5 z 5

Stačí škrtnúť zápalkou Stačí škrtnúť zápalkou Celeste Ng

(SPOILER) Toto bola jedna z najzvláštnejšie napísaných kníh, aké som kedy čítala. Najmä pre hlboké myšlienky, emočne náročné témy a pocity, ktoré sa vo mne odohrávali, na ňu tak skoro nezabudnem.
Prvých cca. 100 strán ma až tak nezaujalo, vôbec som si nevedela predstaviť, ako sa dej bude uberať (anotáciu, ani recenzie som si dopredu nečítala). A potom sa to celé rozbehlo. Autorka v knihe rieši rôzne komplikované medziľudské vzťahy, ,,ťažké" otázky a témy, ale odpovede nám nepodsúva, nemoralizuje, necháva nás o nich premýšľať a utvárať si vlastné postoje. V celej knihe je ústredná téma materstvo a s ním sa riešia aj rôzne otázky, cez prílišnú precitlivelosť voči predčasne narodenému dieťaťu, ktorá sa môže vymknúť spod kontroly a kazí vzťah matky a dieťaťa, cez interupcie, vynosenie dieťatka inému páru, až po otázku, kto je lepšou matkou - žena, ktorá je majetnou, adoptuje si dieťa a ľúbi ho, alebo žena, ktorá síce v minulosti pochybila, ale predsa len je biologickou matkou....vnímala som všetky príbehy a osudy hlavných hrdiniek, cítila som s nimi , no sama som ostávala v niektorých prípadoch na vážkach a nedokázala som zaujať jednoznačný postoj. Autorka nám na všetko ponúkala viacero pohľadov. Pri čítaní knihy som si vlastne uvedomila, že mi nenapadlo sa pozerať na prípad malého dievčatka aj cez jeho kultúru a kultúrne dedičstvo, ktoré pri adopcii môže stratiť. Na druhej strane som vedela, akú lásku dostáva. Stačí to ale? Čo je pre dieťa viac?
Ešte som asi nečítala knihu, v ktorej by bolo toľko morálnych dilem. Záver sa nesie v duchu, že oheň má nielen ničivú silu, ale ponúka aj očistu a priestor pre nové začiatky. V mnohých ohľadoch ma prekvapil, s niečím som tak trošku rátala, s niečím vôbec.
Knižka ma svojím obsahom veľmi prekvapila, bola zaujímavá a určite ju odporúčam.

13.03.2023 4 z 5

Falošný bozk Falošný bozk Mary E. Pearson

V Morrighane sa tradujú rôzne príbehy o dávnom svete, taktiež sa tam dodržiavajú staré zvyky a tradície. Princezná Lia ich má ale plné zuby. Ako prvorodená dcéra sa má vydať za muža, ktorého nikdy pred tým nestretla. V deň svadby ujde aj so svojou priateľkou Pauline a začne nový ,,neprinceznovský" život. Spoznáva dvoch zaujímavých cudzincov - princa, ktorému ušla tesne pred svadbou a vraha, ktorý ju má zabiť. Lia je obklopená samými klamstvami. Bohužiaľ, postretnú ju aj situácie, pri ktorých zvažuje, či sa rozhodla správne. Keď chce svoje rozhodnutia napraviť, ocitne sa vo veľkom nebezpečenstve.

Lia ma ako hlavná hrdinka veľmi bavila. Páčilo sa mi to, ako si dokázala poradiť s rôznymi situáciami, napriek tomu, že bola princeznou.
Bavil ma aj štýl písania autorky a to, že nás nechávala dlho na pochybách v tom, ktorý z cudzincov - či Kaden, či Rafe je princ a kto vrah. Raz som tipovalo jedno, raz druhé, a môj konečný typ nevyšiel.
Veľmi sympatický mi bol aj Liin brat, Walther. V knihe bolo pár scén práve s ním, ktoré ma dojali. Tiež ma chytilo za srdce to, ako sa Lia snažila pochovať padlých bojovníkov jej kráľovstva.

Som veľmi zvedavá, akým smerom sa bude uberať ďalší diel a hlavne ako dopadne milostný trojuholník Lia-Kaden-Rafe...pretože áno, jeden z nich je vrah, ale čo to do seba majú obaja. Možno v ďalšej knihe zmením názor.
Pri knihe som si super oddýchla. Nie je to síce na úrovni Maasovej...tej sa už v mojich očiach asi málokto vyrovná, ale bavilo ma to, rozhodne u mňa patrí k tým lepším fantasy :)

26.02.2023 5 z 5

Cudzie dieťa Cudzie dieťa J. P. Delaney (p)

Pete Riley zanesie svojho synčeka Thea do škôlky. Potom príde domov a zaskočí ho nečakaná návšteva. Pri jeho dverách stoja úplne neznámy muž, Miles Lambert, ktorý tvrdí, že Theo je jeho syn. Pete sa od neho dozvie, že ich deti boli po pôrode zamenené. Pete a jeho manželka Maddie sú šokovaní.
Rodiny sa snažia citlivo túto situáciu riešiť, komunikujú priateľsky a snažia sa o kompromis. Na nemocnicu podajú žalobu. No všetko sa náhle zvrtne a na povrch vyplávajú rôzne tajomstvá. Môžu si tieto páry veriť navzájom? A môžu si dôverovať medzi sebou? Obe rodiny čaká boj o svoje dieťa.

Kniha bola veľmi napínavá. Prečítala som ju jedným dychom. Táto téma celkovo vôbec nie je ľahká. Tiež som sa zamýšľala, čo by som robila na mieste týchto rodičov. Pete a Maddie sa ocitli v obzvlášť zlej a náročnej situácii a ja som im veľmi fandila. Zvraty, ktoré nastali ma prekvapili. Nečakala som ani kto bol za výmenou detí a tiež ma riadne prekvapil záver.
Autorov štýl písania mi sadol. Zatiaľ som od neho čítala Tá predo mnou a Cudzie dieťa a určite siahnem aj po ďalších.

19.12.2022 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Napriek naozaj veľkému množstvu postáv sa mi knižka páčila. Nemala som problém s tým, ako bola kniha napísaná. Mne sa takéto striedanie krátkych kapitol s pohľadmi viacerých postáv páči. Keďže rozprávanie každej postavy končilo vždy napínavo, tak sa vo mne stupňovala zvedavosť.

Keď sa nájde telo slobodnej matky Nel, príde do mestečka jej sestra Jules, aby sa postarala o jej dcéru Lenu. Nel bola počas svojho života v podstate až posadnutá riekou, kde sa našlo jej telo, zaoberala sa záhadnými úmrtiami, ktoré mali s touto riekou súvis. Dokonca o tom písala knihu. Prečo umrela? Spáchala samovraždu?

Pri vyšetrovaní tohto prípadu sa dej točí okolo rôznych postáv - susedov, učiteľov, policajtov, veštice, atď. V malom mestečku každý každého pozná a každý skrýva svoje tajomstvá.

V závere som tušila, čo sa stalo, ale počas čítania som mala rôzne tipy. Trošku ma mrzelo, že nebolo dotiahnuté, čo konkrétne sa stalo s jednou postavou (nechcem nič prezrádzať, no tí, čo to čítali, isto vedia, ktorú myslím). A práve pre toto som sa rozhodla dať jednu hviezdičku dole.

02.09.2022 4 z 5

Kaviareň v Kodani Kaviareň v Kodani Julie Caplin

(SPOILER) Veľmi rada čítam knihy od tejto autorky. Sú to naozaj príjemné, romantické knižky, pri ktorých sa dá absolútne vypnúť a oddýchnuť si.

K deju:
Kate naletí chlapovi/kolegovi, ktorý sa po jej chrbte vyšplhá kariérnym rebríčkom. Jej nápady boli ukradnuté a jej vysnívané povýšenie ostalo v nedohľadne. Od vedenia dostane doslova nesplniteľnú úlohu. Má svojou prezentáciou osloviť potenciálneho dánskeho klienta, no má na ňu krkolomný čas. Medzitým na pracovnej akcii spozná muža, ktorý ju doslova očarí. No nevie o ňom absolútne nič.

Kate pojme prvé stretnutie s dánskym klientom po svojom, originálne a okamžite si sadnú. Pozve Kate na cestu do Dánska, aby pochopila dánsku kultúru a koncept hygge. Jej úlohou je zohnať 6 novinárov, ktorí sa na túto cestu vydajú tiež.

A že to bola jazda. Niektorí sa na cestu tešili, iní vôbec a z tejto nesúrodej partie vyplynulo množstvo situácii, ktoré boli vtipné, zábavné, milé, ale aj šokujúce a dokonca aj nebezpečné. Kate mala naozaj, čo robiť, pri ,,ustrážení" všetķých účastníkov tohto výletu. No postupne sa všetci spoznávajú, spriatelia, odhaľujú svoje pravé ja a možno aj pod vplyvom hygge mnohí prídu aj k vyriešeniu svojich problémov a toho, čo ich trápi.

Krásna romantická knižka....jasné, že dej je predvídateľný, čo vôbec nevadilo, no občas ho spestrí aj nejaká tá zápletka. Postavy boli úžasné, Kate, aj Ben. Veľmi sympatická mi bola aj Eva. Jej úžasnú kaviareň som si vedela absolútne detailne predstaviť. Niektorí novinári mi na začiatku liezli málinko na nervy, ale postupom času a prečítaných strán sa obraz o nich poriadne mení. Ani v živote nie je všetko tak, ako to na prvý pohľad vyzerá.

Atmosféra Dánska, Kodane, Evinej kaviarničky a štýlu hygge ma úplne pohltila. Teším sa, kam ma zas autorka zoberie nabudúce. Určite odporúčam.

09.08.2022 5 z 5

Motýlia izba Motýlia izba Lucinda Riley

Rovnako ako všetky ostatné knihy od Lucindy Rileyovej, aj táto bola úžasná. Bol to silný, emotívny, dojímavý príbeh plný prekvapení.

Hlavná hrdinka Posy bola jednou silnou a veľmi inteligentnou ženou. Toľko rán, čo jej život priniesol zvládla priam bravúrne a ostala tou istou Posy ako predtým. Sálala z nej láskavosť, múdrosť a dobrota. Nemala to ľahké ani čo sa týka minulosti. Našla v sebe poriadnu dávku odpustenia, mrzel ma najmä osud jej otca. Čo sa týka jej detí, Nick bol taká jej kópia. So Samom to bolo horšie. Páčilo sa mi, že nepozerala na svoje deti len cez ružové okuliare, nedržala im vždy stranu, za každých okolností bola spravodlivá. Malá Clemie bola neskutočne vyspelá a statočná na svoj vek. Freddie bol stará škola, typický džentlmen, ktorých je na svete skutočne málo. Veľmi som si obľúbila aj jej nevesty, taktiež Sebastiána.

V knihe boli momenty, ktoré som síce čakala a tušila už skôr ako nastali, aj tak mi prišlo ľúto, keď k nim naozaj došlo. Niektoré pasáže som čítala so slzami v očiach, tiež boli v knihe momenty, ktoré vo mne vyburcovali hnev, ale veľa okamihov aj radosť. Toľko emócii som nemala pri knihe už dávno. Na konci všetko do seba zapadne a spleť tajomstiev bude odhalená. Autorka brilante dokáže prechádzať kapitolami z prítomnosti a z minulosti. Postavy vždy opíše tak dokonale, že nie je šanca sa v nich stratiť.

Úžasná kniha, ku ktorej sa časom určite vrátim a radím ju medzi moje top knihy.

13.11.2021 5 z 5

Egomaniak Egomaniak Vi Keeland

Kniha Egomaniak je príbehom psychologičky Emerie, ktorá sa venuje manželským poradniam a rozvodového právnika Drewa. Ich zoznámenie bolo veľmi vtipné od toho, ako Emerie padla sukňa až po to, ako sa ručne stručne chcela vysporiadať s vlamačom. Počas celého príbehu sa mi páčilo ich vzájomné doťahovanie. Boli absolútnymi protikladmi, už len z toho hľadiska, že kým sa Emerie naozaj snažila dávať ľudí dokopy a pomáhať im riešiť nezhody, Drew na dlhodobé vzťahy, vernosť a pod. neveril. Citáty, ktoré si pre svojich klientov na bielu tabuľku zapisovala Emerie boli naozaj veľmi pekné, no vždy som sa tešila ako ich vtipne ,,poprerába" Drew.
Ako každá kniha od autorky, aj táto niesla niekoľko posolstiev. Niektoré boli ukryté v citátoch, ktoré písala Emerie, mňa najviac oslovil tento: ,,Keď sfúkneme sviecu inému, naša nebude žiariť jasnejšie. Dnes pomôžem žiariť svojej polovičke tým, že..."
Ďalším posolstvom bola aj téma rodičovstva. Stotožňujem sa s tým, že rodič nie je ten, kto dieťa len splodí, ale ten, kto ho vychováva a nadovšetko ľúbi. Aj táto téma spájala Emerie a Drewa, keďže sa týkala oboch, i keď každý to zažil z opačnej strany. Drewov kamarát Roman mi tiež veľmi sadol, škoda, že nemal v knižke väčší priestor, no bol to muž so srdcom na správnom mieste. Pri Drewovej bývalej manželke sa mi rozum zastavoval...ona bola stelesnenie vypočítavosti a riadne pokriveného charakteru. Záver bol dojímavý, ako pri každej autorkinej knihe. Pre mňa bola kniha peknou romantickou oddychovkou.

24.10.2021 4 z 5

Slnečná sestra Slnečná sestra Lucinda Riley

Slnečná sestra je ďalšou knihou, pri ktorej Lucinde Rileyovej naozaj pomyselne dávam klobúk dole. Do knižného neba odišiel človek s úžasným rozprávačským talentom. Každá kniha z tejto série je absolútne výnimočná. Každá jedna sestra je iná, má inú osobnosť, iné korene a zároveň každá kniha je plná posolstiev, nad ktorými je hodné sa zamyslieť. Inou nebola ani Slnečná sestra. Elektra ma zo sestier najskôr zaujímala asi najmenej, ale také pocity som mala na začiatku aj pri Cece. Elektra bola opisovaná ako hádam citovo najchladnejšia a najnamyslenejšia sestra, ktorej svet pozostáva len zo smotánky, bohatstva, modelingu a svojho výzoru. Až v tejto knihe ju ale spoznáme naozaj....a vôbec nie je takou ako som si na začiatku myslela. Ani Elektrin príbeh, ani príbeh Cecily, či Stelly nepokladám za slabý. Všetky tri si v živote prešli svojim. Cecily bola silnou a na tú dobu odvážnou ženou. Nielenže sa musela vysporiadať s najťažšou stratou, akú mohla zažiť, ale dokázala sa pozbierať, nájsť zmysel svojho života a pomáhať iným aj na úkor seba samej. Jej názory boli veľmi vyspelé a mala v sebe neskutočnú ľudskosť. Stella kráčala v jej stopách a to veľmi úspešne. Pomáhala ,,slabším" byť silnejšími. A samotný životný posun Elektry, jej prerod, hľadanie samej seba, znovunadobúdanie dôvery k ostatným ľuďom a to ako sa pasovala so svojimi ,,démonmi" bolo úžasné a veľmi motivačné. Knižka Slnečná sestra bola emotívna (aj som si na záver poplakala), veľmi napínavá a niesla v sebe niekoľko ťažkých tém - šikanu a jej dôsledky na osobnosť človeka siahajúce aj do ďalekej budúcnosti, rasizmus a postupný boj o slobodu a o rovnoprávnosť ľudí všetkých farieb pleti, a drogovú závislosť, následky drogovej závisloti a pomoc ľuďom, ktorí tomu prepadli. Rileyová tieto témy rieši v knihe naozaj citlivo a trefne poukazuje na to, čo všetko bolo a aj je problémom (aj našej) spoločnosti. Som rada, že vďaka ľuďom, ako boli hlavné hrdinky tejto knihy, sa svet ženie správnejším smerom a hoci žiaľ nie je všetko úplne ideálne ani dnes, snažíme sa k tomu aspoň priblížiť.
Tiež oceňujem ako v každej knihe ponúkne autorka nejakú novú krajinu, ktorej históriu, kultúru, zvyky a tradície opíše dokonale autenticky. Keňu a život v nej priblížila a opísala tak vynikajúco, že som mala pocit, ako keby som v nej bola spolu s Cecily. A tak isto to bolo aj pri predchádzajúcich knihách - Brazília, Nórsko, Anglicko, Španielsko, Austrália a aj iné krajiny, ktoré sa nájdu v jej príbehoch; a kultúru, ktorá v nich prevláda, opísala tak, že som sa mala chuť tam preniesť a prejsť sa miestami, o ktorých rozpráva.
Celú sériu určite odporúčam. U mňa sa knihy tejto auroky radia k top knihám tohto žánru.

30.08.2021 5 z 5

Búrková sestra Búrková sestra Lucinda Riley

Druhá kniha sa mi páčila rovnako ako prvá. Každá z nich mala svoje čaro, každá sestra je iná a má iný príbeh. Páči sa mi ako autorka vie prechádzať z prítomnosti do minulosti a naopak a čitateľ sa v tom vôbec nestráca. Príbeh Ally bol z veľkej časti smutný. Vžila som sa do postavy a sama som bola smutná z toľkých strát, čo zažila. Ale, ako to už býva, aj veľa nového našla. Jej pátranie po minulosti a koreňoch sa mi veľmi páčilo, aj príbehy predchádzajúcich generácii. Hoci často smutné, no veľmi zaujímavé. Hudba, orchester a aj jachtárstvo sa mi veľmi páčili a Ally obe tieto oblasti sedeli ako uliate. Som rada, že jej autorka aspoň čiastočne na záver vykompenzovala to, čo stratila v úvode. Teším sa na ďalší diel o Star, som zvedavá ako a za akých okolností sa jej podarí odpútať od CeCe :) A samozrejme na postupné rozuzlovanie záhad Tatka Slaného.

04.07.2021 5 z 5

Terapia Terapia Sebastian Fitzek

Rovnako ako iné knihy od Fitzeka považujem aj túto za abosolútne skvelú. Prečítaná za pár hodín, čítala sa rýchlo, bola napínavá, každou ďalšou stranou som bola zvedavejšia a zvedavejšia, čo sa vlastne s tým dievčatkom stalo a kam zmizlo, záver prekvapivý, nečakaný, aspoň ja som takýto nečakala, tušila som, že správanie tej osoby je minimálne zvláštne na danú situáciu, ale toto by som neuhádla. V podstate si z nás autor vystrelil a ja som mu všetko verila od začiatku :-) . Som z knihy nadšená, autora odporúčam všetkými desiatimi.

02.02.2020 5 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Kniha ma veľmi bavila...od začiatku bola napínavá, autor stále niečím prekvapoval...v podstate je to už druhá kniha za posledný mesiac...pri ktorej som sa zamýšľala nad tým ako detstvo...školské časy...zlo medzi deťmi, vie zničiť človeka aj do budúcna...že to v takýchto prípadoch naozaj môže zanechať na duši človeka nezmazateľnú stopu...za mňa veľmi dobré čítanie, už mám doma aj zvyšok série :)

12.09.2019 5 z 5