KnihománieN KnihománieN komentáře u knih

Pas a pes Pas a pes Jakub Kynčl

Všem čtenářům je známá skutečnost, že na stránkách knih se mohou vypravit do všech koutů našeho světa i světů doposud neznámých. Ale Jakub Kynčl nechá čtenáře na každém místě doslova žít. Na cestopisy jsem dříve pohlížela s určitou skepsí, teprve před pár měsíci jsem jim dala šanci, která se ukázala být dobrým riskem. Ovšem až nyní držím v ruce cestopis, který ční nad ostatními jako Mount Everest nad Sněžkou.
Autor v barvitých příbězích představuje šest zemí, které v jižní Americe navštívil Kolumbii, Panamu, Kostariku, Nikaraguu, Belize a Chile. U většiny z nich sotva víme hlavní město, ale víc už nám hodiny zeměpisu dát nestihly, přestože toho každá země tolik skrývá. Není tak jednodušší a zábavnější způsob jak to změnit. O zábavu se starají především autorovy komentáře, které oplývají jak ironií, tak i zcela obyčejným nepostradatelným humorem. Že je novinařina oslík otřes se odkud padají penízky na dobrodružné cesty do zahraničí, autor jen tak neskryje. Jakým způsobem umí čtenáři sdělit myšlenku a jaké při tom použije obraty je obdivuhodné.
Pokud ještě někdy vezmu do ruky cestopisnou knihu, musí být minimálně tak dobrá jako Pas a pes. Čtení mi příjemně utíkalo a sama ze sebe jsem měla skvělý pocit, že se zase o nějaké ty informace obohacuji. Nebýt povedených fotografií autora, který se sám svěřuje, že srdcem je fotograf, nikdy by cestování na stránkách nebylo tak opravdové. A na konci pak přišlo to nejkrásnější překvapení, fenka Noria. Popravdě se s tímto případem v knize nesetkávám poprvé, ale každý takový příběh umí chytit za srdce. Jen jediná výtka se váže k této knize: Ať už vám jako letní dovolená stačilo válení u moře, což mně mimochodem ne, nebo poznávání památek, po přečtení knihy Jakuba Kynčla se Vaše cestovatelské ambice a očekávání rapidně zvýší.

28.05.2023 4 z 5

Pouť k branám Orientu Pouť k branám Orientu Nicolette Havlová

Přečtení této knihy zbořilo mé mýty o cestopisech. Cestopisy, které jsem znala donedávna, byly povětšinou fakta a historie, což snadno sklouzne k nudnému čtení. Své putování ovšem Nicolette Havlová dokázala zachytit stručně, zajímavě a především zábavně. Její kniha má jakousi osobitost, kterou jsem nalezla například u knih Ladislava Zibury. Navíc se ale autorka svěřuje se střípky své minulosti v době dobrého i zlého, nechává čtenáře více seznámit se s ní samou a celou knihu provází příjemný nádech.
Z Havířova na Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, Bulharsko a do Istanbulu. Dlouhá cesta, jen co je pravda. Tak právě tuto pouť podstoupila Nicolette. Kniha je sbírka zážitků z jejího putování. Jak moc se můžou zdát tyto výlety hikerů dokonalé, opak je pravdou. Odvaha svěřit se s věcmi, jenž tento výšlap doprovázely, je umění, které oceňuji. Samozřejmě, že je úžasné, když vše jde jako po másle a bez problémů, ale skoro nikdy tomu tak není, to známe všichni. Poutnice Nicolette s námi upřímně a otevřeně sdílí své strachy a útrapy, od střevních potíží po obchod s lidským masem, a prožité úsměvné chvíle, například při překonávání jazykových bariér. A pak ty úžasné situace při setkání se s jinými turisty, obyvateli českých vesniček v oblasti Banátu, nebo třeba nesčetně obětavých lidí z Balkánského poloostrova. Některé okamžiky tak alespoň částečně máte pocit, že se něco podobného děje vám.
Obrovské množství fotografií, za nimiž se skrývají vzpomínky, je promyšlené osvěžení textu a autentičnosti rozhodně neubírá.
Knihu tedy rozhodně doporučuji těm, kteří milují poznávání nového, ale úplně by si netroufli, tak jako já, vydat se sami na takovou pouť, přičemž autorka má můj obdiv, anebo těm, které to naopak láká a rádi by získali představu co je může čekat. V podstatě tedy všem, protože proč si neprocestovat Balkán aspoň na stránkách knihy.

18.03.2023 4 z 5

Poslední song Poslední song Nicole Böhm

Riley má sen stát jednou na prknech co znamenají svět a vidět zaplněné hlediště lidmi, co si ji přišli poslechnout. Jenže její touha je poněkud v rozporu s lhůtou, kterou jí určil otec. Dva roky na to aby se prosadila v New Yorku jako zpěvačka a muzikálová herečka se blíží ke konci, a Riley má zatím za sebou stovky neúspěšných konkurzů a ani malou naději na budoucnost. Vždyť práce servírky jí sotva zaplatí nájem, natož aby si mohla dovolit učitele zpěvu či studium na univerzitě. Pomalu se smiřuje, že se jako malá přileze zpátky k tatínkovi a bude muset dostudovat medicínu, když se vyskytne příležitost, kterou chytne za pačesy. Za zcela nešťastných okolností se seznámí s Julianem – slavným zpěvákem – a vzniká mezi nimi prapodivný vztah. Oba si nesou rány z minulosti, mají své zásady a chtějí se věnovat kariéře, něco je ovšem k sobě neustále táhne a hudba mezi nimi vytváří čarovné spojení. Jenže život v této branži není jednoduchý, a tak se teprve budete divit, co můžou vyvolat média, kolik lidí pošpinit a kolik osudů zničit.

Řádky této knihy vás zanesou do prostředí slavných, na prkna Brodwaye a především k příběhu Juliana a Riley. Vztah těchto dvou postav můžeme sledovat z obou pohledů. Od první stránky, kdy se setkají, je cítit přítomná chemie a jiskření, které se postupem času přetavuje v neudržitelnou touhu. To vše se ovšem děje za postupného vývoje, pomalého poznávání a vzniká nám krásná slow burn romantická linka. Po celou dobu si kniha drží svou úroveň. Svižné dialogy, akce a spád, toho se určitě dočkáte. Ani tak vás ale autorka neochudí o filozofické chvilky nebo monology hlavních postav. V tomto směru je příběh skvěle vyvážen. Kniha by se dala nazvat oddechovou, ale neopomíná témata, která jsou se slávou úzce spojená. Alkohol, drogy a jeho následky, a především síla, se kterou umí média dělat divy, lidé se jí nechávají manipulovat a stačí tak málo, že se z úspěšného mladého umělce stane troska. Média, která mají na vztah Juliana a Riley zásadní vliv. Čeho všeho jsou schopné, a co si tito dva hrdinové nesou s sebou z minulosti, to se dozvíte právě v této knize, s úžasným playlistem a doplněné o texty nových písní.

28.01.2023 3 z 5

Sukničkářky Sukničkářky Lucie Šilhová

Příběhy zachycující nejrůznější osudy, životní úděly a ženskou sílu. Dle anotace jsem očekávala souvislý děj a to, že se nám jako hlavní hrdinka představí Štěpánka, majitelka obchodu se spodním prádlem, kde na povrch vyplývají všemožná nevyřčená tajemství a hluboké city. Tentokrát ovšem radím anotaci nečíst – jednoduše se připravte na povídkovou sbírku obsahující šest náhledů do života ženských hrdinek.
Forma povídek mi velmi vyhovovala, původně jsem měla v plánu si je dávkovat vždy jednu před spaním, ale nevydržela jsem to, byly pryč po pár dnech. Každá vám ovšem dál ucelený příběh a v tomto případě i výrazný děj, ne jen pozastavení se nad emocemi a vykreslení prostředí, jak to někdy u tohoto útvaru bývá.
Každá hrdinka je jiná, ať už věkově, z jiné společenské vrstvy či povahy obecně, vlastně jsou dost pestrobarevné a bojují s problémy, které bohužel nejsou vzácné a mnohým i velmi blízké. Autorka čtenáři přestaví například zásah vážné nemoci, vliv chybějící mateřské lásky nebo domácí násilí.
Stránkami vás bude provázet Alena, Bára, Marie, Anna, Eva, Karla a Petra, přičemž každý osud s sebou nese pořádnou dávku emocí. Osobně za nejlepší části považuji příběh Aleny a Báry, tehdy opravdu i slza ukápla. Dále měla kniha spíše klesající tendenci a mě už neoslovila tak jako poprvé, ale stále si zachovala čtivost a silnou hru emocí.
Myslím, že čtení to není oddechové, ale tématy dost zásadní a nejen čtenářkám by se mělo dostat do ruky.

29.01.2024 3 z 5

Vrah je v každém z nás 2 Vrah je v každém z nás 2 Lucie Bechynková

První díl Vrah je v každém z nás pro mě byl loňskou senzací. Očekávala jsem tudíž to samé od pokračování a mám radost, že můžu konstatovat, že jsem ještě spokojenější. V této knize se podařilo vychytat mouchy té předchozí, ale přesto si zachovala vše dobré.
Jan Štoček disponuje neuvěřitelně silnou pamětí, díky čemuž čtenáře snadno přenese do jiné reality, o níž je zrovna řeč. Jeho vyprávěcí schopnosti také nejsou vůbec marné. Základní fakta jednotlivých případů prokládá střípky ze svého osobního života a dřívějších zkušeností, jeho příběhům nechybí ani humor, pokud je na místě, a pár úsměvných vzpomínek.
Kriminalista z povolání nám představí celkem sedm případů, každý něčím jedinečný. Nejvíce mi klidné spaní sebral „Vinohradský hrobník“ - děsivý a bohužel skutečný. Ovšem každá kapitola mě dokázala zaskočit. Vypozorovala jsem například, že před takovouto četbou se nesmí jíst (viz vražda bohatého homosexuála), že nestranné soudy nejsou vždy takové, a že ani rodina není pokaždé bezpečné útočiště.
Předchozí svazek byl čas od času proložen komentáři a otázkami zločinožroutky Lucie Bechynkové (možná znáte její podcast Opravdové zločiny). Ač jsem si myslela, že mi tento styl bude chybět, opak je pravdou. Popisy případů a vyšetřování jsou tak nepřerušované a to mi vyhovovalo mnohem více. Přesto ale o účast Lucie nepřijdeme, v závěru nás čeká rozhovor s Janem Štočkem, který se ale, za mě, tentokrát nestal nepostradatelnou součástí knihy, moc toho nepředal a i mě zklamal.
Shrňme to, milovníci zločinů si přijdou na své, čtenáři non-fiction se silnější povahou taktéž, kniha je to ve svém druhu dokonalá, ale vytknout jí musím zmíněný rozhovor a někdy předlouhé popisovací pasáže.

20.01.2024 4 z 5

Nezkrotná říše Nezkrotná říše Stacey Marie Brown

První díl této fantasy série – Divoká říše – se pro mě stal nejlepší knihou podzimu. A světe div se, nyní je tomu opět stejně!
Už nikdy nebudu pochybovat o schopnostech této autorky (mé zbytečné obavy o to, že další díly se nemohou vyrovnat tomu prvnímu), zase předvedla to nejlepší. Minulým dílem nás „jen“ uvedla do prostředí, ukázala, že ví jak vystavět akční děj, a že neskutečná přitažlivost může fungovat i na neočekávaných místech. Byla to jízda, ale jen zkušební.
Nyní přišel přímo volný pád z toho nejstrmějšího útesu. Měla jsem pocit, že se při čtení nemůžu ani nadechnout, jak se neustále něco dělo. Takové množství zvratů by snad mělo být zakázáno, pro čtenářovo dobro. :D
A pak ještě ta nezvladatelná se*uální přitažlivost. Prakticky mi to drásalo nervy a byla jsem příjemně frustrovaná, protože mezi hlavními hrdiny nedojde ani k polibku a přesto je to dost žhavé. V tomto dystopickém světě jsou všichni mimořádně atraktivní a hlavní postava Brexley je tak zapojena do milostného pětiúhelníku, možná i více, jen už jsem to nestihla počítat. Pro čtenáře je to dost ošemetná situace, kdo bude favoritem? Já se jednoznačně hlásím k týmu Warwick.
Nadšení z této knihy pak přispělo také setkání s autorkou na Humbookfestu, kde působila opravdu sympaticky a na besedě prozradila, že další díl se bude odehrávat v Praze (a jedna žhavá scéna v Kostnici)! Vždycky mě potěší zmínka o naší zemi.
Říkám tedy, že tato kniha nesmí minout milovníky fantasy a bude se líbit čtenářům, co nehledají nic odpočinkového a nevadí jim popsané například násilí, hrubosti a smrt. Osobně jsem hlavně duše romantická, ale tohle mě prostě strhlo.
4,5*

29.10.2023 4 z 5

Léto porušených pravidel Léto porušených pravidel K.L. Walther

Na začátku podzimu jsem si dopřála ještě jednu ryze letní romanci, která umí navodit správnou
atmosféru.
Pojďte se ponořit do příběhu Meredith, která má za sebou neuvěřitelnou ztrátu, a okouzlujícího Wita. Hlavní hrdinka Mer to neměla a nemá lehké, její smutek plní stránky raz dva a čtenáři nezbývá než se dojímat. O to je to těžší, když nakonec zjistíte, že autorka čerpala ze svých zkušeností. Ovšem neustále se opakující chvíle vzpomínek se objevují tak dlouho, že už se pro mě staly nežádoucími. Naštěstí ale energii, radost a především jiskření k tomu od začátku přidává postava Wita. Jeho osoba nádech příběhu hodně rozjasní, je to příjemná změna a osobně jsem ho měla nejradši, jelikož je to neuvěřitelně neobyčejně obyčejný mladý muž.
Ti dva se vzájemně doplňují, tvoří krásnou dvojici a zároveň během společných sedmi dní zjišťují, že se pro sebe stávají příliš důležitými. Jejich procházky po prosluněné pláži přinesou světlo i do vašich běžných dnů, nebo alespoň tak to bylo u mě.
Týden se zdá dost málo na vznik hlubšího vztahu a pouta, ale s tím si autorka dobře pohrála. Spojení mezi Mer a Witem prochází několika fázemi, včetně přátelství, a i když čas nedovoluje pomalý vývoj, tak se jedná o vztah něžný, skládající se z romantických chvil, pozorností a důvěrných rozhovorů.
Celý text byl napsaný takovým způsobem, že jsem si s postavami z knihy připadala takzvaně na ,,jedné lodi“ a rozhodně jsem se nenudila. A to díky prostředí ostrova, ale především díky velké rodinné hře - Atentát, která je ústředním tématem pro týdenní setkání všech příbuzných. V ní spočívalo nejvíce zábavy a také originality tohoto příběhu, jelikož romantická linka je úžasná, ale neskrývá žádná překvapení či nepředvídatelné události.
Jestliže jste romantická duše, tohle pro vás bude krásné jemné pohlazení a jistě si najdete své. Pro mě to bylo nejlepší zakončení letní sezóny, jaké bych si mohla přát, možná to tak bude i u vás. V každém případě držím Mer s Witem palce.
3,5/5*

07.10.2023 3 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Tato kniha se honosí nálepkou senzace TikToku, která mě pochopitelně nalákala, hned vedle stovek krásných recenzí.
S tématem fake dating je možné se setkat třeba v knize Láska po španělsku, která má báječnou atmosféru, ale jinak nějaké ty výhrady bych k ní měla. V tomto případě jsem očekávala něco velmi podobného.
Hlavní hrdinkou je Olive, která je studentkou postgraduálu. Jako postava měla své mouchy a některé její pohnutky byly nelogické, ale sympatie k ní jsem si získala. S mrzutým profesorem Adamem už to bylo horší. Každý takový mračoun bývá v knížkách neuvěřitelně sexy, což fungovalo i zde, ovšem tu cestičku k němu jsem si nenašla, působil příliš cize.
Hlavní motiv předstíraného vztahu je dost pochybný a pro dospělé lidi to platí dvojnásob.
A nakonec to hlavní, romantická linka. Ve vědecké prostředí působilo vše velmi osvěživě a nově a ta chemie tam prostě byla. Hlavě ze začátku, kdy přichází opatrné oťukávání a poznávání, jsem mezi postavami cítila příjemné napětí. S příchodem prvních pikantních scén ovšem vymizelo. Stalo se mi to už u mnoha knih, že to prvotní nadšení tehdy ochladne, ale bohužel to bylo i zde.
Od jakožto senzace jsem čekala víc hmatatelného jiskření a tu pravou senzaci. Zachránilo to vědecké prostředí, které pro mě bylo novinkou, a dobrý začátek, ale zatím nedovedu říct, jestli ještě po nějaké knize této autorky sáhnu.

19.09.2023 3 z 5

Sundat se jak fénix Sundat se jak fénix Martina Babišová

Tento velmi povedený debut si mě získal po téměř všech stránkách.
Dějově se jedná o knihu nevýraznou, ale jednotlivé střípky přece jen něco spojuje. Očekávat souvislý příběh by tedy byla chyba. Ale tuhle mezeru stoprocentně vyplnily myšlenky a úvahy.
Ty mě oslovily na plné čáře nejvíc. Zakomponovat do knihy aktuality, od feminismu a LGBT až po politiku, inflaci a válku na Ukrajině, byl výborný nápad. Autorka otevřeně přes hlavní postavu sděluje své postoje, ať už se jedná o sebe víc kontroverzní témata.
V mnoho věcech jsem s ní naprosto souhlasila a byla ráda, že to konečně někdo napsal.
Velký důraz je věnován také psychickému zdraví, úzkostem a sociálním sítím. Problémy dnešní doby, na které si už každý udělal názor, ale je je potřeba řešit.
Věřím, že v této knize se najde většina čtenářů středního věku až po generaci z, každý se totiž pereme se životem.
K tomu napomůže také neobvyklý styl psaní. Zpočátku jsem si autorku spojovala s texty Kateřiny Pantovič, ale časem se vyjevilo, že je to zase jedinečný způsob. Kniha se přizpůsobuje čtenářům, proto v ní často najdeme anglicismy a především hovorovou češtinu. Ta pro mě byla lehce rušivou, ale v záplavě obdivuhodně popsaných problémů společnosti atd. se dala nevnímat.

Připravte se tak na knihu místy oddechovou, místy náročnou, a s depresivním nádechem. Pouštějte se do ní s očekáváním krásného vyobrazení úskalích dnešní doby.
A především neustále pamatujte, že se nemusíte honit za ničím, jen stačí dát se na první místo.

26.08.2023 4 z 5

Tlukot tisíců srdcí Tlukot tisíců srdcí Kiera Cass

Selekci jsem četla už pár let zpátky a zamilovala jsem se do ní. Postavy, atmosféra, prostředí to vše jsem doslova zbožňovala. Stala se tedy sérií, která v mé knihovně zůstane z nostalgie a ještě několikrát se k ní vrátím.
S určitým očekáváním jsem tak přistupovala i k této novince, i když se mi to mnohdy vymstí, a musím zde ráda prohlásit, že to bylo přesně tak skvělé, jak jsem si slibovala.
Miluju, když se můžu vrátit do světů, které Kiera Cassová vytvořila, když můžu zkoumat jejich historii, když můžu prožívat příběh s postavami, které autorka napsala pro své čtenáře. Jednoduše miluju příběhy Kiery Cassové. Představují naději, sílu lásky a dosažení vytouženého cíle.
Zde konkrétně stojí na bitevním poli voják Lennox a naproti němu princezna Annika z paláce. Setkají se za nepříjemných okolností a odhalí, že jejich minulost je propletenější než by se dalo čekat. Přichází válka a zakázaná láska v té době kvete nejvíce.
Vzájemně se jejich životy zrcadlí, takže nečekejte velké záhady či převraty. Na téměř 500 stran je začátek pomalejší, konec zase předem jasný, ale platí zde pravidlo, že cesta je cíl. I tak by zkrácení neuškodilo. Ale je příliš jednoduché se nechat unášet slovy, tvořící příběh. Kapitoly z obou pohledů přináší větší dynamiku z Lennoxovi strany. Celý styl psaní je osvěžený o poetické vyjadřování a metafory, ale nebojte se, není jich zase tolik.
Postavy jsem si pustila k tělu hned po prvních stránkách, a bylo to velmi snadné. Autorka je vybavila tajemnou minulostí, reálnou povahou, která se samozřejmě dočká vývoje, skvělými domácími mazlíčky i přáteli, kterým je také věnován kousek pozornosti.
Hlavní ovšem je se seznámit s tím, že to není žádný romantický příběh, ale je kladen velký důraz na pozadí knihy. Nepokoje, hrozící válka a k ní kruté činy, přírodní síly, zapomenutá historie. Přichází akce a na romantické schůzky není čas. Ale pořád je tam to správné kouzlo atmosféry.

Jestliže vám nestačí jen čistá romantika, chcete trochu akce a hlavně okouzlující příběh, tak sáhněte třeba po Tlukot tisíců srdcí. (Nebo Selekci)

14.08.2023 4 z 5

Lifestyle Lifestyle Taylor Hahn

Knížka bez romantiky? Pokud se nejedná o životopis, tak po ní sáhnu málokdy. V tomto případě šlo ještě o erotický román, tudíž jsem se neuvěřitelně těšila až se začtu.
Jako čtenáři sledujeme příběh Georginy právničky z New Yorku, která se setká s nevěrou a rozhodne se svou manželskou krizi řešit swingers party.
Prostředí cílevědomých právníků, podnikatelů a kravaťáků, kde se příběh odehrává, je prosyceno napětím od prvních stran. A když pak z mrakodrapu shlížíte na NY, který se halí do nočního pláště, nastupuje zase romantické kouzlo. Prostřednictví knihy poznáte Times square, hlavní i boční uličky a všemožné podniky autorka už tudy někdy určitě šla.
I když se jedná o erotický román, tak toho moc nečekejte, na svůj žánr se jedná o příběh téměř cudný. Párkrát zavítáte na swingers party, ale více než pikantnosti přijde důraz na pocity a myšlenky a humor s dvojsmysly, což není na škodu, ale lehce zklame. Jedná se o bláznivou komedii, kdy občas cukají koutky a hlavu vám dokáže vyčistit na sto procent.
Anotace jasně naznačuje, že jde o záchranu manželství, ale přijdou zvraty a nečekané okamžiky a na jeviště si to vykračuje vysokoškolská láska, která zamíchá světem kolem sebe. Od této chvíle si mě příběh získal o něco víc. Když budete schopní přehlédnout naivitu, roli štěstí a některé mezery, je snadné se nechat unášet proudem slov až ke konci.
Největší předností knihy ovšem vidím hlavní hrdinku a pevné přátelství, které má zajímavý vývoj. Silná žena, která chce pomáhat okolí, ale sama si pomoct nemůže. Georgina udělala během knihy neskutečný pokrok, její vývoj byl naprosto realistický a především inspirující. Celou knihu hledá sama sebe a odkrývá lži, které si vymyslela a slepě jim věřila. Každý z nás hledá v životě štěstí, i když mu osud hází klacky pod nohy. Georgina k tomu navíc přistupuje energicky a s nadhledem.
Pokud tedy sáhnete po této knize, tak se těšte na atmosféru, přátelství, Georginu, starou lásku, která nerezaví, a vtipný oddechový příběh.

08.08.2023 3 z 5

Melissa Melissa Alex Gino

Během června jsem se ke knize s LGBTQ+ tématikou nedostala, ale o prázdninách jsem se rozhodla to napravit. Dnes už jsou police v knihovnách dost zaplněné právě duhovými knihami, ale ani tak bychom se neměli spokojit s málem a psát dál. A samozřejmě také číst.
Z tohoto tématu mám načtené i nakoukané roztomilé komiksové Srdcerváče a pak pár stand alone knih (Theo Addair, Všechny barvy duhy, ). A teď jsem k tomu připojila Melissu.
Řekněme si na rovinu, že v knihách jsou často zastoupeny hlavně gayové a lesby, a teprve potom v menší či minimální míře asexuálové, trans lidé atd. Ovšem nejen tím, že v Melisse jedná o transsexualitu, kniha vyčnívá. Příběh je předložen srozumitelně, s vážným tématem, ale zato lehce a jednoduše, tudíž se jedná o čtení i pro starší prvostupňové děti.
Hlavní hrdinka George se narodila jako kluk, ale někde uvnitř stoprocentně ví, že je Melissa. Holka, která se může líčit, nosit sukně a hlavně ji netrápí to mezi nohama. Když si tedy čtvrťáci mají rozdělit role v divadelní hře Šarlotina pavučinka, George chce hrát hlavní roli Šarloty. Je v tom skrytá naděje, že by jí ostatní mohli konečně vidět jako holku. Podpory ani pochopení se jí ale nedostane. Neohroženě tedy přebírá otěže její kamarádka Kelly, která bere George takovou jaká je, a spolu vymyslí realizaci nejtajnějšího přání. Jak to dopadne, co vše se prozradí a bude moct být každý sám sebou?
Největší předností této knihy je vykreslení pocitů. Melissa stojí proti zmatku v sobě samé, proti zažitým názorům, nechápavosti a znechucenosti okolí, proti svým vrstevníkům. A všemu čelí sama. A to všechno je mimořádně dobře popsané, nenuceně se emoce přenáší na čtenáře a pak těžce dopadají. Na úspěchu celé knížky hraje velkou roli autenticita, která má hlavní vliv na celkový dojem.
Ve stručném vyprávění psaném prostým jazykem je skryto velké poselství. Pojmy jako transgender, důvěra, coming out, přátelství, sebepoznání.
Při čtení se tedy zaměřte především na pocity a nahlédněte do duše dívky, která se narodila jako chlapec, a já věřím, že vám to mnoho přinese.

04.07.2023 4 z 5

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

(SPOILER) Celým knižním světem se šíří zpráva, že Mariana Zapata je považována za královnu slow burn romantiky. Hodně dlouho už jsem na ni měla políčeno, ale teprve nyní se mi do ruky dostala její nejnovější přeložená kniha Drahý Aarone. Jak se mi líbila?
Hlavní hrdinka Ruby je švadlena a přihlásila se do projektu Pomoc vojákům. Jako dopisovatelka je přidělena Aaronovi, který je právě na misi v Iráku. Z opatrné komunikace přes maily se dostávají ke skypu a s každou novou zprávou se více a více poznávají. V zápalu psaní si ani neuvědomují, že se vzájemně stávají nepostradatelnou součástí života toho druhého. Pro Ruby tak není vůbec složité se zamilovat, a to i když je to do muže, o němž ví vše, jen ne jak vypadá. Sundat si růžové brýle a přenést se přes city, které ji drží v zamilovanosti, by nemuselo být tak těžké zprávy postupem času vymizí a ona bude moct zapomenout. Jenže to by nesmělo přijít pozvání na Floridu, kde se mají osobně setkat. Ruby se s tím bude muset vypořádat tak jako tak, jak to tedy zvládne?
Po knize jsem sahala s obrovským očekáváním. Pravidelní čtenáři Zapaty slibovali atmosféru, romantiku a chemii. Bohužel jsem ani jedno nedostala v takové míře, jakou bych si představovala. První polovina knihy je psaná formou zpráv a mailů. Pro poznání postav výborné, ale osobně jsem se nemohla začíst. Přelouskala jsem tedy polovinu knihy, a čekám co bude dál. Jenže ouha, zase jsem se netrefila. K Ruby jsem si nevybudovala žádný vztah, jen Aaron to trochu vyvažoval, tudíž ani její vyprávění mě nebavilo. Spousta myšlenek, vztah se nijak nevyvíjel. Teprve posledních třicet stránek mě trochu uklidnilo, to co přišlo bylo jako blesk z čistého nebe. Najednou to jiskřilo a byl to naprostý kontrast k předchozím čtyři sta dvaceti stránkám. Ale i na tam mi něco chybělo. Celkově jsem z knihy zklamaná. Vím ale už dopředu, že dám autorce další šanci, příběhy bez mailů by mi mohly sednout více. Na poličce už na mě čeká S láskou, Lukov.

24.06.2023 2 z 5

Jenom nestvůra Jenom nestvůra Vanessa Len

Ve většině případech je pro mě nálepka humbooktip zárukou kvality a skutečnosti, že se u knížky pobavím, že nebude postrádat akci, a že to bude jedna z mých top knih za určité období. Nevím jestli je to tím, že u této knihy jsem právě kvůli vychvalování a této nálepce měla velká očekávání, která se nestačila naplnit, anebo je to něčím jiným, ale tato kniha mě nezaujala na tolik, abych ji považovala za můj tip.

S očekáváním příjemného osvěžení díky hlavní hrdince, která konečně zastává ,,zlou" stranu a je nestvůra, jsem se pouštěla do této knihy. Nestvůrám, jako novým postavám nemám co vytknout. Fungují pochopitelně, promyšleně, mají skvělý řád a pohybují se napříč časy. A právě jejich hrátky s časovou osou, to jak získávají čas a tak dále je nanejvýš zajímavé. Také sledovat Londýn, kterak se měnil v průběhu let bylo kouzelné. Ta atmosféra na vás opravdu dýchá a já si to užívala.

Co se týče dějové a romantické linky, tak vás čeká milostný trojúhelník, který má za mě jedinečného vítěze. Prostě nestvůra k nestvůře, Joan a Aaron. Jak to vidíte vy? Hned na začátku nás čeká vcelku rychlé uvedení do děje, kdy nastane cestování časem, masakr, útěky, ale řekla bych, že na to jak moc byl začátek pro mě nadupaným, tak to konec nedokázal vyvážit. Postupně už jsem se nesetkala s určitou čtivostí a zasekla se na nultém bodě. Vlastně od takové poloviny knihy to pro mě bylo jako na houpačce. Někdy jsem byla mrzutá z toho jak se to vyvíjí, jindy jsem doslova hltala stránky, a to se stále střídalo. Občas jsem se zasmála, jelikož chování a samotná postava sestřenice Ruth byla fajn.

Díky čemu vám můžu tuto knihu doporučit je určitě cestování časem. Tak při čtení dalšího dílu ve jménu lišky se stříbrným jazýčkem. :)

28.11.2022 3 z 5

Zdráhavá milenka Zdráhavá milenka Miranda Lee

Knihu jsem četla v rámci #bingovyzva
...
Romantický příběh, kde je největší překážkou překonat minulost.
...
Téma, které bylo vybráno ve výzvě na tento měsíc znělo harlekýnky. Nikdy jsem žádnou nečetla a ani jsem se to nechystala změnit, ale v tom to právě je, abychom sáhli i po knihách, ke kterým bychom se normálně nedostali. Což v tomto případě splnilo svůj účel.
Do čtení jsem se pouštěla s očekáváním klišé romantiky s lehce naivním příběhem. V podstatě jsem dostala přesně to co jsem si myslela, jen milé překvapení pro mě bylo zasazení tématu těžká minulost a psychické týrání. Něco takového jsem u harlekýnek nečekala a určitě to bylo k dobru. Vážnější scény vyvážily svět romantiky. Dostáváme se k příběhu o vztahu sekretářky a milionáře. On se jí snaží svést, ona vzdoruje, jelikož má za sebou těžkou minulost, a samozřejmě, že se to vyvine z flirtu k něčemu víc. Podnikatel a sekretářka, to je velké a všudyznámé klišé, mně to ani tak nevadilo protože se mi moc líbil vývoj jejich zakázané lásky. Především také hlavní mužská postava byla vcelku sympatická, což bych nečekala, a neobvyklá hrdinka, která hledá svou cestu k ženskosti a módě. Konec byl takový krásným ukončením jejich pohádky, dle mého možná až příliš ...a žili spolu šťastně až navěky, ale uspokojil.
Jestli tedy hledáte příběh nabitý zakázanou romantikou a chcete si třeba nechat snít o nějakém takovém pěkném milionáři, tak se této knihy nebojte. Já vím, že tuto knihu si už nepřečtu, ale možná ještě někdy po nějaké Harlekýnce sáhnu, když budu mít náladu na sexy mužský.

3/5⭐

19.09.2022 3 z 5

Sladké sny Sladké sny Kateřina Huňová

Tak tohle byla úžasná kniha! Sladké sny jsou mým adeptem na top sci-fi roku 2022. Zároveň mě také přesvědčily, že i v tomto žánru se nacházejí hotové poklady. Ani v nejmenším bych neřekla, že se jedná autorčinu prvotinu. Celý příběh se mi moc krásně četl, nechyběla čtivost ani akce. Základem příběhu je dopodrobna vykonstruovaný svět, kde vládne ponurá atmosféra, má tajemnou minulost a řecká mytologie je tam zapojena v podobě epidemie Pandóry. Tenhle střípek s mytologií jsem velmi ocenila. Vše je v příběhu jakkoli pospojivané ale dopředu jsem neodhadla jak. Do Nového světa jsou zasazené sympatické postavy, se kterými jsem si vybudovala kladný vztah. Potěšila mě i technologie v běžném životě od čteček a čipů až po kredity a drogu Sladké sny. Moc jsem si také užívala Jacobovy zápasy. A jako třešničkou na dortu je lehký náznak romantické linky.
Tuto knížku vám můžu jedině a jedině doporučit, přešlap s ní určitě neuděláte. Pak se budete moci společně se mnou těšit na další autorčiny knihy.

5/5⭐

10.09.2022 5 z 5