Knihochod Knihochod komentáře u knih

Balada o hadoch a vtáčatkách Balada o hadoch a vtáčatkách Suzanne Collins

Na túto knižku som sa veľmi tešila už od doby, čo som sa dopočula o jej vydaní a takmer okamžite som vedela, že ju jednoducho potrebujem mať. A áno, aj napriek tomu, že okolo nej všade tuto na Instagrame bol neuveriteľný boom. Že Vás prekvapuje, že ja - zástanca názoru, že nebudem danú knižku čítať, pokiaľ bude okolo nej prebiehať akýkoľvek hromadný hurhaj - som si ju prečítala relatívne krátko po tom, čo vyšla? Nuž, zázraky sa očividne čas od času dejú.

Ale teraz teda o knižke. Ako už mnohí iste viete, príbeh rozpráva o mladom Coriolanusovi Snowovi (áno, presne o tom haďom prezidentovi Snowovi z pôvodnej trilógie) a jeho živote počas desiatych Hier o život, kedy sa stal mentorom dievčiny z 12. Obvodu. A môžem Vám povedať, že som sa do toho celého jednoducho zamilovala, keďže sa v tejto knižke mnoho vecí vysvetlilo a objavili sa mnohé spojitosti, vďaka ktorým mi teraz konkrétne udalosti v pôvodnej trilógii dávajú väčší zmysel.

Čo sa tej najhlavnejšej postavy týka, moje sympatie voči Coriolanusovi sa striedali ako na horskej dráhe - chvíľu som ho ľutovala, následne som mala chuť poslať ho do arény a nechať brutálne zavraždiť. Jednoducho jeden obrovský kolotoč sympatií a antipatii. Ale teda veľmi sa mi páčilo, ako nám čitateľom autorka umožnila nahliadnuť do jeho mysle a objasniť, ako a prečo sa z neho stal taký človek, akým sa stal.

Čakala som od tejto knižky mnoho a taktiež som mnoho dostala, čiže sklamaná vôbec nie som. I keď neodpustím si jemnú poznámku na záver, ktorou Vás, dúfam, na túto knižku nalákam ešte viac - ten koniec som naozaj nečakala!

Odporúčam všetkým, ktorých bavila pôvodná trilógia, pretože toto si jednoducho musíte pre ucelenie celého obrázku prečítať!

Mimochodom, tá obálka je naozaj nádherná i keď som bola veľmi smutná, pretože sa mi celá tá fólia, čo bola na vrchu, zošúchala. Ako keď sa had z kože vyzlieka. Ale tým, že je kniha o Snowovi (čo je taký had), beriem to tak, že to bol zámer.

Cítit znovu Cítit znovu Mona Kasten

Očakávala som a veľmi sa tešila na ten deň, kedy sa mi podarí vylosovať niektorú z knižiek od Mony Kasten a myslím, že po tom množstve pozitívnych ohlasov, ktoré kolujú všade po knižných Instagramoch či rôznych databázach sa tomu netreba čudovať. S veľkým potešením a úsmevom na perách Vám teda musím oznámiť, že moja romantická knihomoľská dušička bola potešená!

Ešte by som na začiatok chcela podotknúť, že som si plne vedomá tým, že som začala tretím dielom a teda osobne si myslím, že to nie je žiaden problém, pretože nadväznosť na predchádzajúce knižky je letmá a ja osobne si toho mnoho o iných pároch, ktoré tu boli spomenuté, nepamätám.

A teraz už by som sa rada pustila do samotného názoru a začala rovno s postavami. Hlavná protagonistka - Sawyer - je za mňa vykreslená bravúrne. Či už sa jedná o to, čím všetkým si za svoj život prešla alebo o jej správanie, ktoré z daných udalostí vyplýva. Neviem čím to je, ale aj napriek tomu, že neuznávam vzťahy na jednu noc, ktorých ona mala neúrekom, neustále som s ňou sympatizovala. A Isaac? Už rozumiem, prečo je všetkými tak ospevovaný. Z môjho pohľadu jeden z tých mužských hrdinov do ktorých sa jednoducho nedá nezamilovať.

Taktiež štýl písania autorky mi bol veľmi sympatický. Páčil sa mi jej spôsob vyjadrovania informácií a toho, ako drží čitateľa v strehu až do úplného konca. A to aj napriek tomu, že už na samom začiatku viete, že sa to všetko šťastne skončí (a ak ma už nejaký ten čas sledujete, tak viete, že ja šťastné konce zbožňujem).

Hodnotenie na záver? Ja určite odporúčam i keď nedám plný počet hviezdičiek, pretože žiadny úplne nečakaný moment prekvapenia sa nekonal. Každopádne je to príjemné oddychové čítanie prakticky pre každého - mamičku, babičku, tetičku. Jednoducho pre tých, ktorí májú aspoň trošku radi romantické knižky.

14.01.2023 4 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Táto kniha od autorky bola za mňa zatiaľ najslabšou knižkou z celej série Strašidelných domov, pretože som sa ho nebála čítať po zotmení.

Nie je to však tým, že by sa snáď štýl písania autorky nejako zmenil - to vôbec nie. Avšak dej a celková zápletka mi prišli ako vystrihnuté z nejakej paródie na duchárske príbehy. A to ma po prečítaní prvých troch častí vcelku zarmútilo.

Zo začiatku som sa začítala vcelku rýchlo, pretože, ako pravidelne píšem, štýl písania je za mňa jeden z tých lepších, ktorý mne veľmi vyhovuje. Objavilo sa aj pár záhadných momentov, nechýbali ani duchovia ALE vôbec neboli postychtiví a krvelační, čomu už som ja asi odvykla.

Postavy, oproti predchádzajúcej časti, boli také akési plytké. Starý "manželský pár" mi bol od samého začiatku nesympatický a všetko okolo nich som viac-menej odhadla správne. A čo sa hlavnej hrdinky týka, na tak mladé dievča mi pripadala až priveľmi bystrá a nebojácna, čo už aj na mňa pôsobilo nereálne.

Každopádne, keďže táto knižka je súčasťou série, tak si myslím, že by ste si ju určite mali taktiež prečítať a utvoriť si na ňu svoj vlastný názor. Ten je v konečnom dôsledku najdôležitejší.

14.01.2023 2 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Maddie je milá tridsiatnička s bohémskou stránkou osobnosti - vyštudovala dejiny umenia a túži tiež preraziť v umeleckom svete, čo sa jej doposiaľ veľmi nedarí a pretože potrebuje peniaze, vezme prácu ako hosteska na luxusnej jachte v Chorvátsku, ktorú si prenajala šestica priateľov pohybujúcich sa v bohatších vrstvách spoločnosti. A tu pre Maddie nastávajú značné trable - Tara jej strpčuje život, Simon sa ju snaží zviesť a jej vlastné srdce ju zrádza a vedie k Nickovi.

Keby som stále mala pätnásť rokov, kedy som naozaj hltala romány obrovskými dúškami bez ohľadu na to, aké veľké klišé boli, tak by vo mne teraz vládol povznášajúci pocit a táto knižka by sa zaradila medzi moje úplné favoritky.

Avšak aj napriek tomu, že už mám toto obdobie presýtené IBA románmi za sebou, príbeh sa mi veľmi páčil. Aj napriek tomu, že už hneď na začiatku viete, ako to dopadne, viete predvídať 99% dejových zvratov a občas máte pocit, že už ste niečo podobné niekde čítali. Je to jednoducho veľmi milý, ľahko a rýchlo sa čítajúci román plný leta. A na toto obdobie, kedy sa ja pozriem tak maximálne po krásach Česka a Slovenska, a vonku nie je zase tak úplne horúco, úplne ideálny!

Maddie ako hlavná hrdinka mi veľmi sadla povahovo, názorovo a podľa popisu asi aj troška výzorovo. Na druhej strane som mala chuť Taru úplne pretvoriť, pretože mi počas celého príbehu neskutočne liezla na city. A čo sa ostatných postáv týka, boli fajn. Nemám proti nim nič ale zase nie sú ničím neobyčajné a v každom inom romantickom príbehu minimálne jedna taká je.

No a nesmiem si odpustiť ani komentár k obálke knihy. Tá je jednoducho nádherná a keď ju vidím, hneď mám chuť ísť si kúpiť ďalšie knižky z tejto série, pretože si myslím, že pohromade musia vyzerať naozaj dokonalo.

Každopádne, po ďalších knihách od tejto autorky časom určite siahnem, pretože píše dobre a človek, čo má aspoň trošku rád takú trošku klišé romantiku sa určite nudiť nebude. Takže za mňa táto knižka áno. Najmä, pokiaľ si chcete troška oddýchnuť po nejakom ťažkom a zložitom príbehu.

07.01.2023 4 z 5

Dievča bez mena Dievča bez mena Lisa Regan

Z tejto časti detektívnej série o Josie Quinnovej som pri čítaní i po dočítaní bola trošičku zmätená a nevedela som, čo si o tom celom príbehu mám vlastne myslieť.

Na začiatku ma postihol problém so začítaním sa, ktorý, našťastie, po pár kapitolách zmizol, no objavil sa problém so sledovaním kto je kto, kto má v celej zápletke akú úlohu, kto je páchateľ a kto je obeť.

Je to znak dobrej detektívky?
Pravdepodobne.
Dokážem to oceniť?
Vôbec.

Netvrdím, že by som chcela všetko dostať naservírované pod nos na zlatom podnose, avšak toľko postáv v jednom príbehu na mňa bolo skrátka už priveľa.

Čo sa ale celkového rozuzlenia týka, to ma veľmi prekvapilo a posledné kapitoly som zhltla takmer na posedenie, aj ma troška mrzelo, že ďalší prípad skončil.

Takže i napriek tomu, že som bola väčšinu knihy totálne zmätená, túto knižku odporúčam. Nie je síce taká skvelá ako prvý diel o Miznúcich dievčatách, avšak ak sa prekúšete trošku ťažším začiatkom a vysomárite z toho množstva postáv, určite nebudete ľutovať.

Na druhý pokus Na druhý pokus T. L. Swan

Po prečítaní prvej časti som sa na druhú celkom tešila, nakoľko mi viacerí tvrdili, že je rozhodne lepšia, ako už spomínaná jednotka. A mňa teší, že môžem povedať, že to rozhodne lepšie bolo.

Tristan mi bol rozhodne sympatickejší a ani mi neprišiel taký prehnane toxický a panovačný, než jeho starší brat Jameson. Claire sa síce miestami nesprávala práve vhodne na svoj vek, ale to sa asi s človekom stane, keď po piatich rokoch obnoví svoj sexuálny život (neviem, iba hádam).

Veľmi cením, že to tentokrát nebolo iba o tom jednom jedinom. Samozrejme, keďže to do tohto žánru patrí, je tam toho hojne, no konečne dostali priestor aj iné pocity a emócie, nie len živočíšna potreba niekoho brutálne pretiahnuť až do bezvedomia.

Priznám sa, že som sa v určitých momentoch aj schuti zasmiala a to teraz nemyslím v zlom slovazmysle. Absolútne som nečakala, že v knihe tohto žánru bude aj čosi vtipné (okrem kvetnatých pomenovaní pohlavných orgánov aneb vitaj, kúzelná palička!).

Koniec bol za mňa až príliš rozprávkový a presladený, takže za mňa mohol byť kľudne inakší. Taký, ktorý by k celkovému príbehu pasoval o trošku viac.

Keď to však vezmem ako celok, čítanie som si teda užívala o kus viac ale teda stále to nie je príbeh, ktorý by mi vystrelil mozog z hlavy a poslal ho na druhú stranu vesmíru.

19.05.2023 4 z 5

Hodná holka, zlá krev Hodná holka, zlá krev Holly Jackson

I keď som si v prvej knižke Pipu, ostatných a celé to tajomné prostredie malého mestečka Little Kilton, ohľadom pokračovania som bola viac než skeptická. Zdalo sa mi totiž, že prvá knižka bola ukončená tak akurátne a že by pokračovanie snáď ani nepotrebovala.

Som ale šťastná, že to pokračovanie má a pevne verím, že aj ďalšie mať bude?

Odpoveď znie: ÁNO!

Už od samého začiatku ma do seba príbeh vtiahol a ja som mala veľké problémy čo len na chvíľku sa od neho odtrhnúť a venovať sa dôležitejšej činnosti (učenie na opravné štátnice som iste spomenula v predchádzajúcom príspevku). Prosto a jednoducho som čo najskôr potrebovala rozuzliť celú zápletku, ktorá bola snáď ešte bravúrnejšia, než tá v prvej knižke, keďže túto som absolútne nedokázala svojpomocne odhadnúť a keď prišlo to veľké finále, brada mi spadla až kamsi k nohám a môj mozog to jednoducho nedokázal spracovať.

Postavy opäť perfektné, avšak byť na mieste hlavnej hrdinky, pravdepodobne by táto séria skončila pri prvom náznaku vyhrážok adresovaných mojej osobe. Čo tým chcem vlastne povedať? Pipa je neskutočne, a v niektorých prípadoch až prílišne, nebojácna. Ale vzhľadom na to, že ma ani táto časť nesklamala, rozhodla som sa, že jej to odpustím.

V minulom príspevku som zabudla spomenúť vizuálne spracovanie, ktoré je, rovnako ako pri predošlej knihe, perfektné. A to až tak, že to sama nedokážem popísať (alebo Vás chcem týmto záhadným spôsobom nalákať, aby ste si tie knižky zaobstarali a prečítali).

Ja to celé hodnotím ako skvelý počin, ktorý si zaslúži pozornosť mnohých čitateľov. A ak sa zrovna Vy radíte medzi tých, ktorí túto sériu prehliadajú, nerobte to a skúste si ju prečítať. Verím, že neoľutujete.

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Toto je jedna z tých knižiek, na ktorú všetci navôkol uverejňovali chválospevy, avšak ja som vo svojom vnútri akosi vôbec neverila, že by mohla byť až taká perfektná. Veď, povedzme si úprimne, mne sa vcelku často stáva, že knižka, ktorú iní ospevujú, mne absolútne nesadne.

Teraz to ale bolo úplne iné.

Príbeh ma okamžite vtiahol do seba a aj napriek tomu, že som sa potrebovala učiť na opravné štátnice, vždy som si dokázala nájsť hodinku-dve (čítaj štyri až päť) na to, aby som sa vrátila k Pipinmu školskému projektu.

Celý ten nápad, čo sa samotného deja a zápletky týka, je prosto a jednoducho perfektný. Premyslený, bez zádrhelov, ktoré by čitateľovi nejakým spôsobom nedávali zmysel a najmä tak akurátne zamotaný, čo je pre mňa pri tomto žánri, keď už sa po ňom rozhodnem siahnuť, dôležité - nerada sa do záhady príliš zamotávam, avšak nemám ani rada, keď mi je rozuzlenie podané prakticky na zlatom podnose.

Ale teda musím sa pochváliť, že časť rozuzlenia celého prípadu som, snáď prvýkrát vo svojom živote a pri tomto žánri, odhadla úplne sama a tiež s takmer dokonalou presnosťou. A to sa u mňa teda veľmi často nestáva.

Ešte čosi málo k postavám - všetky boli popísané presne tak, ako si predstavujem, že by mali uveriteľné postavy byť vykreslené. I keď hlavná hrdinka, Pipa, mi občas prišla až prehnane odvážna.

Viac nenapíšem, nechcem totiž prezradiť viac, než by bolo potrebné. Snáď iba toľko, že ak sa z nejakého nevysvětlitelného dôvodu tejto knižke vyhýbate rovnako, ako som sa jej vyhýbala i ja, prestaňte s tým a siahnite po nej! Verím totiž, že nebudete ľutovať a budete rovnako unesení, ako aj ja.

Jak zkrotit svůdníka Jak zkrotit svůdníka Evie Dunmore

Na návrat do sveta sufražetiek a boja za práva žien som sa veľmi tešila. O to väčšie bolo moje sklamanie, keď som sa dozvedela, že v slovenčine sa ďalšie časti vydávať nebudú, avšak našťastie, že existuje české vydanie. I keď si nie som istá, či je v tomto prípade vhodné použiť slovíčko “našťastie”.

I napriek tomu, že si autorka zachovala svoj skvelý rozprávačský štýl, mala som veľký problém do príbehu sa začítať a približne polovicu knihy sa vyslovene nudila, čo je smutné, keďže má kniha nejakých 450 strán. Ale teda v druhej polovici sa už konečne čosi začalo diať, už to čítanie nebola až taká nuda. Príde mi však trošku smutné, že ma najviac bavili erotické scény, ktoré by v tomto druhu kníh mali byť iba také spestrenie deja, no pre mňa to bolo asi to najzáživnejšie, čo sa za celú dobu udialo.

Čo sa ale týka hlavných hrdinov, Lucie i Tristan mi absolútne nesadli a nenašla som medzi nimi ani za štipku chémie, ktorá by bola aspoň trošku podobná tej, ktorá prevládala medzi hlavnými protagonistami z prvej časti. Ohľadom Lucie bolo stále spomínané, že je čiernou ovcou rodiny i spoločnosti a ohľadom Tristana to, že po ňom skrátka túži každý bez ohľadu na to, či je to vôbec človek (reálne sú podľa knihy z neho odvarené aj MAČKY, ktoré NEMAJÚ radi mužskú spoločnosť!).

Naozaj ma mrzí, že prvý diel bol taký úžasný a tento druhý musím ohodnotiť tak, ako som ho ohodnotila. Tým, že je to súčasť série, tak by ste tento diel vynechať nemali, ale keby to bola samostatná knižka bez pokračovania, odporučiť by som vám ju rozhodne nemohla.

13.01.2023 1 z 5

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Tri Vianočné príbehy, odohrávajúce sa v malom mestečku uprostred snehovej búrky, jasne dokazujúce, že nie vždy to, po čom človek túži, je preňho to pravé.

Priznám sa, že som túto knižku už dávnejšie čítala, avšak nepamätala som si z nej absolútne nič. A ešte ma aj zmiatol film na Netflixe.

Ako som už písala v inom príspevku, často poviedkové knižky nevyhľadávam, pretože ma trošku irituje fakt, že na seba tie jednotlivé poviedky nenadväzujú. Ale teda iste mnohí viete (a tí, čo neviete, tak sa práve dozviete), že tieto tri kratučké príbehy sú istým spôsobom prepojené a za svoju osobu musím povedať, že to pre mňa bolo príjemné opätovné zistenie.

Tým, že každú z poviedok napísal niekto iný, aj moje sympatie voči každej z nich kolísali, no začnem teda pekne-krásne poporiadku.

Prvá poviedka ma veľmi prekvapila. Bola vtipná, milá, svižná, celý dej krásne plynul a mne sa ani v jednom momente nestalo, že by som uvažovala nad tým, či by nebolo to či ono lepšie, keby sa stalo inak a podobne. Postavy mi boli veľmi sympatické a štýl autorky mi sadol výborne.
Čo sa druhej poviedky týka, myslela som si, že je to pre mňa jasná istota, pretože ju napísal John Green a pár jeho knižiek mám naozaj rada. Ale pri čítaní tohto jeho krátkeho počinu som si nebola úplne istá, čo si o tom mám myslieť. Nedokázala som sa poriadne začítať a postavy boli také akési nemastné-neslané.
A tretia poviedka bola z môjho hľadiska úplne príšerná, najmä kvôli hlavnej hrdinke, ktorá nemyslela na nikoho iného iba na seba, čo ja veľmi nemám rada. Tiež som trošku dúfala, že to celé bude aspoň trošku vtipné. Nuž, dúfala som zbytočne.

Keď teda vezmem v úvahu všetky kritériá, knižku hodnotím ako taký ten obyčajný priemer, ktorý neurazí avšak ani nenadchne. Možno mladšieho čitateľa s ešte trošku naivným zmýšľaním.

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Svetoznámy tragický milostný príbeh na pozadí newyorskej vyššej spoločnosti v "jazzovom veku".

V prípade tohto literárneho počinu som zistila, že budem radšej dávať prednosť jeho filmovému spracovaniu.

Túto knihu som čítala kedysi dávno. Pamätám si, že som ju mala požičanú z knižnice. Bola stará, stránky zožltnuté a voňala tou typickou vôňou starých kníh. A z nejakého dôvodu sa mi páčila. Alebo som si to aspoň myslela.

Hlavná vec, ktorá mi na celom príbehu prekážala, boli siahodlhé opisy niečoho, čo v konečnom dôsledku nemalo pre popisované udalosti žiadny dôležitý význam. A nie, naozaj si nemyslím, že celá stránka s menami ľudí, ktorí prišli na večierok ku Gatsbymu, je nejako priveľmi dôležitá. Najmä v tom prípade, že sú tam tí ľudia spomenutí iba v rámci tej jednej stránky a viac už nie.

Na to, že už podľa názvu je aj nezainteresovanej osobe jasné, že jednou z hlavných postáv by mal byť niekto menom Gatsby, jeho prítomnosť sa mi zdala veľmi ojedinelá, skôr výnimočná, a čitateľ ani nemá veľa možností dozvedieť sa o ňom a o jeho temnej minulosti čosi viac. Ale o Nickovi, čož je rozprávač tohto príbehu, sa toho dozvedáme toľko, že som naozaj nerozumela prečo a načo.

To, čo sa mi na celom diele páčilo, je fakt, že je kratučké, takže v priebehu pár hodín nemáte čo robiť a taktiež som počas tých neskutočne zdĺhavých opisov objavila aj zopár veľmi hlbokých a múdrych myšlienok, ktoré ma chytili za srdiečko.

Inak nemám pocit, že by to bol tak skvelý príbeh, ako som si kedysi dávno myslela, pretože to naozaj podstatné a zaujímavé sa udialo vyslovene na pár stránkach, a ten zvyšok boli pre mňa nezaujímavé opisy úplne o ničom.

Takže nie, knižku nemôžem hodnotiť kladne a tým pádom ju ani odporučiť, pretože som sa naozaj nudila. Film je zaujímavejší.

07.01.2023 1 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Tragický milostný príbeh dvoch ľudí z prostredia Paríža počas vojny. Zamilujú sa do seba v momente dotyku ich rúk v parížskom metre a aj napriek tomu, že nebyť vojny, pravdepodobne by sa ich cesty nikdy neprepojili, medzi nimi vnikne silný milostný cit. A práve láska im pomáha zabudnúť na kruté udalosti prinášajúce smrť.

Musím povedať, že som rada, že táto knižka nie je hrubšia a dá sa bez väčších problémov prečítať za zopár hodín.

Keďže dej sa venuje krásnej životnej téme ale na pozadí veľmi nepekného prostredia, nemožno povedať, že ma to nejako extrémne bavilo. Skôr som pri čítaní mala nie zrovna príjemné pocity a behal mi mráz po chrbáte, len čo som si opísané udalosti predstavila.

Je to kniha opäť skôr na zamyslenie a popisuje vnútorné pocity a myšlienky postáv, čo ja osobne mám v knihách rada, pretože vďaka tomu presne viem, čo si daná osoba myslí, ako sa cíti.

Veľký problém mi ale robil štýl, akým je kniha písaná. Čeština ako taká už mi dávno nevadí a príde mi prirodzené ju čítať. Avšak táto čeština, veľmi bohatá na kvetnaté staré slová, ktoré už pravdepodobne nikto nepoužíva, ma v čítaní celkom spomaľovali a častokrát som sa musela na niektoré pasáže vrátiť, aby som vôbec pochopila, čo tou danou pasážou chcel autor vlastne povedať. No a o siahodlhých opisoch pravdepodobne ani nemusím začínať.

Neviem, nezaradila by som túto klasiku medzi moje obľúbené, ale ani sa nechystám ju poslať do večného zatratenia. Je to jedna z tých, ktorú som si rada prečítala, ale v blízkej dobe sa ku nej pravdepodobne vracať nebudem.

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

Knižka nás vťahuje do deja z pohľadu Stelly - hlavnej hrdinky príbehu, ktorá trpí cystickou fibrózou a po tragickej smrti svojej sestry Abby sa snaží neohroziť svoje šance na transplantáciu pľúc. Preto poctivo berie všetky lieky, podstupuje procedúry a tiež si drží predpísaný odstup (6 krokov) od ľudí, ktorí taktiež trpia touto chorobu. To však trvá len do momentu, kým nestretne Willa. Problémového mládenca s cystickou fibrózou, ktorý sa ku liečbe stavia úplne opačne ako Stella, ktorá sa ale rozhodne zmeniť mládencov prístup na liečbu (v tomto prípade na predĺženie jeho života). Postupne sa do seba zamilujú a predpísanú vzdialenosť šiestich krokov si skracujú na 5. To ale nevedia čo všetko sa môže stať ...

Áno - pri čítaní som plakala. Áno - absolútne sa tým netajím. Neviem, prečo si to stále robím a kupujem knižky, ktoré sú jednoducho smutné, plné ľudského utrpenia. Avšak na túto knižku som sa veľmi tešila, prečítala som ju v priebehu asi dvoch dní. Bavilo ma, že je písaná z pohľadu dvoch osôb - Stelly i Willa, takže má čitateľ dostatočný prehľad o ich vnútorných pocitoch a bojoch, ktoré by inak boli len ťažko domysliteľné. A nemám na to inak nič viac povedať, iba snáď to, že ak ste zakúpenie alebo prečítanie tejto knihy zvažovali, ja môžem iba odporučiť.

07.01.2023

Toto bolo tak filozoficky náročné, že som ani nedokázala oceniť, že je to knižka o knižkách.

Popravde, už od samého začiatku som mala pocit, že je ten príbeh skrátka akýsi podivný a začítavalo sa mi doň veľmi ťažko. A keď už som sa ako tak začítala, absolútne som nemala tušenie, o čo v skutočnosti autorovi ide.

Veľmi ma hnevali postavy, ktoré v tomto príbehu vystupujú, keďže to boli priam nebesky dokonalé ľudské bytosti, ktoré zbožňujú ezoterické knižky, vedú siahodlhé filozofické úvahy o živote a sú si vedomí svojich predošlých hriechov, ktoré sa ale snažia napraviť konaním dobra pre tento svet. Znie to nádherne, však? Žiaľ, táto skutočnosť nie je priveľmi reálna.

Taktiež fakt, že sa dozviete veľa skutočných informácií o tom, čo všetko musí predavač kníh s novými knížkami robiť, čo to znamená, keď je knižka prijatá do komisie, ... ma rozčuľoval, keďže to nie je niečo, čo by som vo fiktívnom príbehu potrebovala vedieť a pre tých, ktorí ani nepracujú v kníhkupectvách, sú to veľmi zbytočné informácie.

Jediné, čo sa mi na celom tomto diele páčilo je, že je krátke a tak moje čitateľské utrpenie netrvalo príliš dlho. Taktiež celé to prostredie voňavého kníhkupectva iste rozbuší srdiečko nejedného knihomoľa a veru som našla aj zopár krásnych citátov.

Ako veľmi som dúfala, že budem môcť túto knižku odporučiť, pretože už len podľa názvu by si človek povedal, že ju v knižnici musí mať. Je to smutné, no naozaj nemusí.

04.01.2023 1 z 5

Všechno je krásné Všechno je krásné Eleanor Ray

Hneď na začiatok nesmiem zabudnúť podotknúť, že táto knižka je po vizuálnej stránke jedna veľká nádhera, na ktorú by som sa veru vydržala dlho dívať. A čo sa príbehu, ktorý ochraňuje týka, ten ma vcelku veľmi milo prekvapil.

Už od začiatku som akosi podvedome tušila, že anotácia, ktorá je relatívne stručnejšia, skrátka neprezrádza všetko a postupom času som zisťovala, že moje tušenie bolo správne. Predsa len, ľahko detektívnu zápletku by v románe pre ženy, najmä bez predchádzajúceho varovania skrz anotáciu, len máloktorý čitateľ očakával. A ja osobne stále neviem čo si o nej mám myslieť. Nebola napísaná zle, avšak tým, že som ju neočakávala, tak ju akosi stále nedokážem spracovať.

Čo však veľmi chválim je prelínanie prítomnosti a minulosti, kde sa čitateľ dozvedá podstatné momenty, ktoré viedli k tomu či onomu a kvôli ktorým zbiera hlavná hrdinka ten či onen predmet. Tieto odôvodnenia, ak ich takto môžem nazvať, autorka zvládla bravúrne a ja som jej ich zožrala aj s navijákom.

Trošku ma mrzí, že som si v priebehu čítania nedokázala ku hlavnej protagonistke vytvoriť žiaden vzťah. Akosi mi neprišla úplne reálna a všetky emócie, ktoré by som mala cítiť, sa absolútne nedostavili. Čo to znamená? Že som na konci knižky, kedy by som obyčajne uronila nejakú tú slzičku, necítila absolútne nič.

Príbeh ale vôbec nie je zlý a až na pár vyššie spomenutých vecí sa mi veľmi páčil, takže ho s kľudným svedomím odporúčam ďalej.

04.01.2023 4 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Poznáte ten pocit, keď je kniha istým spôsobom zvláštna, priam zvrátená, no vy si jej čítanie i tak užívate?

Presne takýmto dojmom na mňa pôsobilo práve toto dielo, ktoré by som ja osobne nenazvala úplne hororom. Áno, v určitých momentoch som sa aj trošku bála - to uznávám -, avšak označenie "gotický psychologický triler" by znel omnoho výstižnejšie.

Do príbehu som bola vtiahnutá takmer od prvej stránky a i napriek tomu, že sa dej odohráva v časoch minulých, jednoduchší spôsob písania zvláštne podtrhuje spisovatelský talent autorky.

Ostatne, aj veľmi detailné opisy všetkého, pri ktorých sa aj mne samej sem-tam zdvihol žalúdok (neodporúčam pri tejto knižke jesť), sú také autentické, že pri čítaní nemáte potrebu o ničom pochybovať. Jednoducho sa ponoríte do deja, hltáte každé jedno slovo a čakáte, ako to celé dopadne.

I keď zápletka sa po čase stane predvídateľnou, zaručujem, že vás to od čítania neodradí a koniec vás možno aj prekvapí. A temná atmosféra, ktorá sa s dejom tiahne prakticky od druhej kapitoly? Tá tomu jednoducho sadla - ako hovorí moja babička -, ako riť na šerbeľ.

K postavám poviem snáď iba toľko, že som si užila každú jednu s každou ich povahou, zmýšľaním, zvrátenostou, ... Možno niektoré mohli dostať trošku viacej priestoru, avšak z toho, čo sa nám čitateľom dostalo, nemám čo vytknúť.

Pôvodne som z tejto knižky mala rešpekt, avšak za mňa bola úžasná a neľutujem, že som si ju prečítala.

04.01.2023 5 z 5

Souboj princů Souboj princů Kristýna Dostálová

Keď som si prvýkrát prečítala, o čom tento príbeh má byť, zostala som veľmi milo prekvapená a moje srdiečko zaplesalo. Žena v prestrojení za muža sa zúčastní mužského bojového turnaja = sen každého knihomila, ktorý vyrastal na filmoch ako Super náhradník.

Iste teda môžete hádať, že som celým tým nápadom bola veľmi nadšená, avšak popri čítaní moje nadšenie odpadalo, až nezostalo takmer žiadne, nakoľko spracovanie bolo za mňa veľmi slabé.

Nepomáhal tomu ani fakt, že sa v príbehu objavovalo až príliš veľa šťastných náhod, vďaka ktorým sa naša hlavná hrdinka, ktorú som si podľa popisov nedokázala ani príliš dobre predstaviť či sa do nej vžiť (a nie len do nej, aj ostatné postavy boli vcelku plytké a nie práve šťastne vykreslené), dostala z každého väčšieho problému takmer bez akejkoľvek ujmy.

Detektívna zápletka ma vcelku bavila, ale prišla mi až príliš predvídateľná a pri dlhšom zamyslení čitateľ celkom pekne dokáže prísť na celkové rozuzlenie.

Taktiež musím spomenúť mnohé nejasnosti, ktoré príbeh obsahoval - v tom zmysle, že čosi bolo napr. poškodené, no o pár riadkov ďalej už to bolo v poriadku, a vcelku veľké množstvo gramatických či štylistických chýb, ktoré by som v neprekladanej knižke nečakala.

Priznám sa, čakala som čosi úplne iné - príjemnú fantasy vhodnú pre začiatočníkov v tejto oblasti, no dostala som čosi, čo neviem, či by ma priviedlo k väčšej obľube tohto žánru.

I tak ale dúfam, že si kniha svojich nadšených čitateľov nájde. Ja medzi nich žiaľ nepatrím.

Knižku som čítala vďaka spolupráci s Humbookom, za čo im ešte raz veľmi pekne ďakujem.

13.06.2023 2 z 5

Raz za život Raz za život T. L. Swan

Vyslovene erotická literatúra nie je žáner, ktorý by som enormne často vyhľadávala. Síce mám za sebou takú klasiku ako Päťdesiat odtieňov, akosi sa mi takéto knižky oblúkom vyhýbajú. Alebo sa im vyhýbam ja?

Začiatok bol výborný. Dej bol dynamický, chémia medzi postavami priam iskrila zo stránok, sexuálne scény boli miestami z môjho pohľadu trošku nesexuálne, ale rozhodne boli v tej lepšej rovine. Nájde sa aj náznak detektívnej zápletky. Jednoducho príbeh, ktorý hltáte, nedokážete sa od neho odtrhnúť a stránky vám ubiehajú jedna radosť.

Keď tu zrazu, asi v polovici knihy

Z chémie medzi postavami sa stal vzorec hádka - udobrovanie sexom - hádka - a takto stále dookola takmer každú druhú kapitolu. Z hlavnej hrdinky sa stala hlúpa hus, ktorá síce nemiluje všetky jeho stránky osobnosti, ale vlastne ho celého miluje. Z hlavného hrdinu sa stal nesympatický toxický človek so sklonmi k sebeckosti. A rozuzlenie detektívnej zápletky? Priam na mňa z neho kričalo, že autorka zabudla, že nejakú detektívnu zápletku začala písať, a tak to pekne-krásne odbila ku koncu knihy takým tým aby sa nepovedalo spôsobom.

Som sklamaná? Asi nie. Stále je to erotická kniha, ktorá sa primárne točí okolo toho jedného, čo rozhodne splňuje. Avšak ani príliš nadšená z nej nie som.

Záverom iba toľko, že pravdepodobne neurazí, no ani nenadchne.

15.05.2023 3 z 5

Osamělé srdce Osamělé srdce Mona Kasten

Ja som zatiaľ od tejto autorky prečítala 3 knihy - jedna nebola vôbec dobrá, jedna bola priemerná a ďalšia bola veľmi dobrá. Avšak táto Táto bola výborná!

Už od začiatku som sa do nej dokázala ponoriť a bolo len veľmi ťažké sa od čítania odtrhnúť, nakoľko príbeh je napísaný takým tým spôsobom, ktorý vás núti čítať ďalej a ďalej, keďže chcete zistiť, čo bude ďalej, akým smerom sa osudy hlavných protagonistov poberú.

Chcete to vedieť už len z toho dôvodu, že práve postavy sú vykreslené bravúrne a mne nerobilo žiaden problém vcítiť sa do ich kože - smiať sa, keď sa smiali oni. Plakať, keď aj oni plakali. Možno tomu napomáhal i fakt, že sú kapitoly písané v prvej osobe a tiež, že sú písané z pohľadu našich hlavných hrdinov - Rosie a Adama (Besta), čo ja naozaj zbožňujem.

Neviem, čo viac napísať, aby som čosi neprezradila a neskazila vám tak zážitok z čítania, ak sa na knihu chystáte, v čo pevne verím, že sa chystáte, keďže táto knižka za vašu pozornosť iste stojí.

Napíšem však aspoň toto: Koniec vás úplne rozloží.

22.04.2023 5 z 5

24 dní do Vianoc 24 dní do Vianoc Michala Ries

Miška Ries je jednou z tých autoriek, ktorej všetky knihy som maniacky nakúpila, no nemala prečítanú ani jednu. Konečne sa to však zmenilo a ja musím s potešením konštatovať, že peniaze utratené za jej knižky boli vskutku dobrá investícia.

Keď vyšiel tento príbeh, vedela som, že ho musím čo najskôr vlastniť a keďže práve bolo obdobie adventu a celá knižka dýcha vianočnou atmosférou, zaradila som ju okamžite a bez dlhšieho rozjímania na svoj predvianočný i predpôrodný TBR list.

No, knihu som nestihla prečítať ani pred pôrodom a už vôbec nie pred Vianocami (i keď som si príbeh chcela dávkovať ako adventný kalendár, pretože je tak stavaný), avšak i napriek tomu som si ju náramne užila.

Je to skrátka a jednoducho jedna veľká emocionálna jazda plná smiechu, radosti, lásky, smútku, sĺz, trápenia, starých krívd, rodinných i medziľudských vzťahov ale najmä Vianoc. A práve vďaka Vianociam je to celé ešte magickejšie, emócie ešte silnejšie.

Čo sa postáv týka, Nina je tak správne trafená žena a Dominik trošku komzervatívny muž, ktorý sa žiadnej špatnosti brániť nebude. Spolu tvoria dokonalý pár. Úžasne sa doťahujú, vášeň medzi nimi len tak iskrí.

Milujem Miškin humor, ktorý mi riadne sadol do vkusu a neraz som sa nahlas a s veľkou chuťou zasmiala.

Viac vám nepoviem, aby ste mali dôvod po príbehu siahnuť a prečítať si ho. Nebudete ľutovať, naozaj nie.

17.02.2023 5 z 5