Kni-holka Kni-holka komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Co kdyby... co kdyby 17. listopad 1989 dopadl jinak? Co kdyby hlas svobodného lidu byl potlačen vlastními domácími ozbrojenými složkami? Co kdyby se komunistická strana opět chopila otěží a vláda ČSR by svou nerozhodností a strachem připustila, aby matička Rus opět určovala běh světa? Jaký by to byl život? Byl by to život vymezen zákazy a příkazy, život, kde by vládl všeobecný strach z udavačství a hromadného zatýkání, kde by obchody zavíraly v 5 hodin, pracující lid by nesměl ponocovat, aby mohl plně budovat socialismus. Život by se řídil pravidly jako U Pěti dubů, kde od svých 4 let vyrůstala Magda.
3. pravidlo: Budu ostražitá a budu mít vše na očích.
5. pravidlo: Budu neprodleně hlásit nepravosti.

Opět smekám před literárním stylem, kterým @alenamornstajnova příběh vypráví Skvěle propojuje nitky minulosti a přítomnosti, až jsem ohromená, jak lehce se celá kniha nese. I když je to kniha s tímto nelehkým tématem.
Uprímně, nečekala jsem takový konec. Myslela jsem a doufala, že navzdory příkoří, kterými si hlavní hrdinky Maja a Magda prošly, že to skončí lépe. Jejich osudy nebyly lehké a člověk se jim nemůže divit. Nikdo z nás neví, jak by se v jejich situaci zachoval. Náhled do jejich příběhů je tak věrohodný a mě naprosto chytil za srdce, že jsem jim přála, aby to pro ně dobře dopadlo

Nakonec se příběh vrací ke svému začátku, kdy československý lid opět stojí na rozcestí mezi svobodou a utlačováním a uvidí se, zda se historie bude opakovat, či se koloběh událostí přetrhne

Za mě je to naprosto strhující kniha, která by si zasloužila obšírnější povídání. Proto v dalším postu vyzdvihnu věci, které mi sami utkvěly nejvíce v paměti.
5⭐z5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Vánoční koleda se od tohoto roku stává mou novou vánoční tradicí. Každý rok si ji budu číst a připomínat si tak její velké a důležité poselství. Není to jen síla toho příběhu a ohromná literární kvalita, ale je to hlavně o tom, co tato kniha přináší. A to je NADĚJE.

04.01.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Je divné o takovémhle příběhu říct, že byl úžasný. Ale on byl. Byl úžasný a zároveň strašný. Po jeho přečtení jsem se opravdu cítila špatně, stísněně a úzkostně. A pokud tohle dokáže v člověku vyvolat kniha, tak je to skvělé. Znamená to totiž, že i tak obyčejný život jedné rodiny, jedné holčičky, která chodí do školy a není ničím zajímavá, může být bravurně napsaný, aby vás chytil za srdce.

Knihu vám opravdu doporučuji. Ale varuji vás. To, co se z toho vyklube, není nic příjemného. I když je to bohužel pravda, která se kolem nás děje a my ne vždy jsme schopni ji odhalit.

25.04.2023 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Pro mě byl příběh dost děsivý. Ne kvůli obsahu, ale kvůli poselství. Protože ani v době, kdy porazíme smrt a vložíme svůj život do mozku stroje, tak přesto jsme lidé a někteří v sobě nosí semínko zla a zkaženosti, které se časem probudí a proroste společností, kterou bude postupně otravovat. Chtěli byste žít ve světě, kde lidé ovládnou smrt?

Doporučuji si knihu přečíst? ROZHODNĚ! Stanete totiž na křižovatce svého svědomí. Vydáte se po cestě staré gardy a učení Ctihodné smrtky Faradaye, nebo se pustíte novým směrem, kdy zabíjení pro vás bude zábavou a zabíjet budete po stovkách jako kult Ctihodné smrtky Goddarda?

21.11.2023 5 z 5

Já, Smrt Já, Smrt Aleš Novotný

(SPOILER) Měla jsem možnost si jako jedna z prvních přečíst novinku od českého autora Aleše Novotného. A jaký je závěr? Že je autor nesmírně talentovaný a nápaditý ve vytváření napětí, fantastických dějových zvratů a propracovaných postav.

Nenechte se ale mýlit. Kniha sice vychází v YA edici, ale kromě toho, že se příběh točí kolem party středoškoláků, zde nenajdete nic "dětského". Naopak vás čeká zamotaná cesta do myslí a životů každého z nich, kdy budete odkrývat jejich osudy, nesnáze a když už si budete myslet, že víte, kdo je vrah, autor vás rychle vyvede z omylu. Opravdu. Až skoro do poslední stránky jsem neměla ani tušení a samotná pravda byla šokující.
‼️
POZOR SPOILER
‼️
Malé městečko zasáhla tragédie v podobě vraždy dvou mladých dívek. Vandalismus se šíří a do party teenagerů se vkrádá strach a podezřívavost. Po zmizení třetí dívky je do případu z dovolené povolán detektiv Aleš, který své deprese a problémy utápí v alkoholu. Po sérii výslechů začíná na světlo vyplouvat pravda o z počátku nevinné hře, která se však stala nástrojem pomsty. A všichni kolem tak zjišťují, že nenávist je skutečná...

Pravidla jsou jasná. Jeden lístek. Jeden úkol. Jedna fotka. A nikdo s tím nesmí skončit, pokud mu to nedovolí ostatní. Nikdo se o tom nesmí dozvědět. Toto tajemství si vezmete do hrobu.

19.09.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Život se skládá z maličkostí, které nás ovlivňují. Každé naše rozhodnutí, každý krok nás posouvá kupředu, ovšem vytváří i odchylku, možnou cestu, po které bychom se mohli vydat, kdybychom se rozhodli jinak. Autor Matt Haig nám zde předkládá otázku: Co kdybyste mohli změnit svá minulá rozhodnutí?
Dobrá otázka, ovšem odpověď je jiná, než byste čekali. Protože změnit svá rozhodnutí nejde a díky nim jsme tam, kde jsme. I když se nám to zrovna nelíbí. Každá maličkost vede k nějaké změně, která má pro nás smysl. Takže otázka nezní, co kdybychom mohli změnit svá rozhodnutí, ale co uděláme se životem, který nám byl dán.
Půlnoční knihovna nám dává nahlédnout do života mladé ženy, která se rozhodla zemřít, neboť byla přesvědčená, že její život nedává smysl a nikomu nebude chybět. Kolik lidí má takovéto pocity? Přiznám se, že já jsem si tímto stadiem rozhodování "žít či nežít" také prošla. A jsem opravdu ráda, že jsem se rozhodla žít. Stejně jako hlavní hrdinka.
Určitě stojí za to si tuto knihu přečíst. Poskytne vám ne jeden, ale mnoho pohledů na váš stávající život.

08.03.2022 5 z 5

Nejhezčí dny našich životů Nejhezčí dny našich životů Claire Lombardo

Skvělá kniha, která mě dostala hned od první stránky. Zapomeňte na přeslazenou romantiku! Naopak je to svěžím stylem napsaný román o manželích Davidovi a Marylin a jejich dcerách - emocionálně nevyrovnané Wendy, úzkostlivě puntičkářské Violet, lehkovážně paličaté Lize a maličké nesebevědomé Grace. Tyto rozdílné osoby spojí jedno velké tajemství a s výhledy do minulosti se dozvídáme vše o jejich povahách a životě.
Dozvíme se, že i rodiče mají pochyby o svých schopnostech. Že i děti mají pocit, že jsou zodpovědné za štěstí rodičů. Že v manželství jsou chvíle, kdy chceme udělat něco prostě jen proto, že si to náš partner nepřeje. Že na lásku není vzorec. Že problémy prostě jsou a člověk se na ně musí podívat z dálky a říct si, zda to za ty hádky stojí. Že mateřství je někdy ta nejosamělejší věc na světě a těhotenství člověka izoluje. Že smyslem mít rodinu jsou ty prchavé chvilky absolutního štěstí - Stockholmský syndrom - i když to bolí, vracíme se a chceme ještě. Že je potřeba najít partnera, pro kterého jsme ti nejdůležitější na světě. Že není důvod se spokojit s někým, kdo do nás není blázen. Že občas je dost těžké být člověkem na tomto světě. A že svět skoro nikdy není takový, jaký ho chceme a úspěchem je najít si v něm své místo.

02.09.2021 5 z 5

J.R.R. Tolkien: Životopis J.R.R. Tolkien: Životopis Humphrey Carpenter

Obrovská pocta tomuto neuvěřitelnému člověku
John Ronald Reuel Tolkien
Pro mě už navždy bude bájnou postavou, která za svého života žila ve své vymyšlené Středozemi, ktará od malička milovala a uctívala stromy, kterou fascinoval jazyk do té míry, že si vymyslela vlastní a která byla na sebe tak tvrdá, že nejen od sebe, ale i od ostatních vyžadovala naprostý perfekcionismus.

Pán prstenů a Hobit ‍️. Tato díla všichni známe. Ovšem jeho největším celoživotním dílem byl mytologický cyklus příběhů a legend Silmarillion ‍️, jehož vydání se bohužel nedožil.

Humphrey Carpenter dle mého krásně zmapoval život tohoto génia a na stránkách nám přibližuje dětství v Jižní Africe a Anglii, přes jeho studia, účastí v první světové válce a jeho akademické dráze a detailně popisuje vznik jeho největších děl

Člověk díky této knížce mnohé pochopí a i když jsem jeho knihy přečetla, přečtu si je znovu a budu se na jeho svět a postavy dívat jeho očima, jak on je viděl a nechám toto dílo a autora samotného znovu ožít

10.12.2021 5 z 5

Šťastné a hrůzostrašné: Antologie štědrovečerních hororů Šťastné a hrůzostrašné: Antologie štědrovečerních hororů * antologie

Dá se zemřít hrůzou? Můžou vám strachem zbělet vlasy a můžete děsem zestárnout o několik let? Ne? Tak postavy v těchto příbězích by s vámi nesouhlasily. A já po jejich přečtení si tím už taky nejsem jistá.

Není to poprvé, co jsem slyšela, že Vánoce jsou ideálním časem pro vyprávění podivných legend a strašidelných příběhů. Ale jak to? Vánoce jsou přece časem míru, radosti a lásky. Duchové a čarodějnice do nich nepatří. Nebo ano? Prý ano. I na Vánoce se stírá hranice mezi naším a tím druhým světem. Tak se mějte na pozoru, až budete číst Strašné a hrůzostrašné: antologie štědrovečerních hororů.

17.01.2023 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Hned, jakmile jsem ji u kamarádky viděla, mi bylo jasné, že je to knížka pro mě a měla jsem pravdu.
Pohodový, romantický, plný hygge atmosféry nabitý příběh z pera Julie Caplinove, Kavárna v Kodani, mě přiměl ještě víc toužit po tom navštívit krásnou Kodaň a objevovat krasu a tajemství hygge.
Nejen, že příběh sám jako by v mnoha částech čerpal z mého pracovního i soukromého života, ale kapitola, kde si mladinká Kate a uhrančivě přitažlivý Viking Ben užívají romantickou večeři, kde to srší sexuální tenzí, a kde my čtenáři nejsme ochuzeni o detailní popis jejich splynutí, mě úplně vtáhl do světa fantazie. A velmi jsem ocenila, a zde bylo jasné, že autorkou je žena, jak zde vyvstala otázka, s kterou si my holky často děláme před sexem starosti. Stalo se nějak samozřejmostí, že muži předpokládají, že bereme prášky. Proto je ani nenapadne se ptát a nedělají si starosti. Nevím, jak vy, ale mě vždycky zajímalo, jak to holky ve filmech a knížkách mají. V tom, co jsem viděla nebo četla, se to často neřešilo. Berou nebo neberou prášky? Používají ochranu nebo ne? Způsobuje kondom disfunkčnost samotného aktu? Nic. Prostě se jde na věc a já jsem ráda, že v téhle knížce tato nepatrná, ovšem důležitá věc, nebyla opomenuta
Takže, mé hodnocení? Jednoznačně 6 ⭐ z 5

10.12.2021 5 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Pokud jste četli nebo viděli film Sirotčinec slečny Peregrinové, pak máte hrubou představu. I zde se příběh odehrává v sirotčinci pro magické děti, který na příkaz OPOMMu (něco jako ministerstvo zabývající se magickou společností) navštíví sociální pracovník Linus Baker, aby se přesvědčil, že je o děti dobře postaráno. Vydává se tam se svou knihou PRAVIDLA A SMĚRNICE, s oblekem a svou kočkou a netuší, že se mu během měsíce změní celý život.

Setkává se zde s tajemným opatrovatelem Arthurem Parnassem a se šesti speciálními dětmi - zahradní trpaslice, lesní víla, vyvern, neidentifikovatelný zelený sliz, špicodlak a Antikrist - které si i přes veškerou snahu zamiluje. Ze šedivého města a práce, kde je vše řízeno přísnými pravidly, se najednou ocitne na ostrově Marsyas, kde je modrá obloha, moře a kde se mají lidé rádi. Teda až na lidi v nedaleké vesnici, kteří jsou naočkovaní vládou a bojují proti tomu, aby tito nepřirození žili s nimi. A Linus tak stojí před rozhodnutím, zda má dětem a Arthurovi zničit domov, nebo přihlížet, jak se svět ocitá v plamenech.

Tento příběh je úžasným vyprávěním o cestě a hlubokém prožitku, jakým je nalezení rodiny na nečekaném místě a poznáním, že do té rodiny také patříte, lidských otázkách o tom, čím a jací jsme a jak důležité je mít otevřené nejen oči, ale i mysl. Opravdu děkuji za tenhle prožitek.

24.05.2023 5 z 5

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

Třinácté znamení je přesně tou knihou, po které chcete sáhnout, když potřebujete uniknout z reality a nechat se unášet lehce plynulým příběhem ze světa vlkodlaků. Jestli patříte do generace a milovníků Stmívání, pak věřte, že tohle je její lehce erotičtější...no dobře, silně erotická verze. Jen místo upírů hrají alfu vlkodlaci.

Typické archetypy tu jsou zcela patrné. Dívka, něčím znevýhodněna, něčím výjimečná, je postavena před těžkou životní zkoušku. Bude jí odhaleno velké tajemství a vydána napospas děsně sexy drsňákovi, který je sice rozený zabiják, ovšem uvnitř dobrák, kterému nesmírně záleží na svých nejbližších. Ze všech smeček je jedna, která touží po nadvládě ostatních a za nitky v pozadí tahají Sluneční čarodějky. Počáteční nenávist a strach díky silné přitažlivosti přeroste v až zvířecí erotické scény, které vás určitě nenechají klidné. Kniha se tak správně řadí do New Adult.

Neočekávejte tedy složitě propletený příběh. Od začátku vám tak nějak je jasné, kam příběh směřuje a jak asi skončí, i když vzhledem k tomu, že je to první díl ze série, tak konec je napínavý. Ovšem autorka svým poutavým a akčním vyprávěním dokáže čtenáře i tak nadchnout a napínat, že budete zadržovat dech, abyste se už konečně dostali na konec. A už se těším na srpen, kdy by měl vyjít druhý díl

12.04.2023 5 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Opět neuvěřitelný kolotoč událostí, které vedou od Z do A, směsice absurdních situací, které se mohou stát jen v knížce a jeden geniální spisovatel, který tohle vše dá dohromady a vytvoří fantasticky humorné dílo se špetkou filosofie nad dnešním světem, který se zmítá v nitkách technologií, mocenských machinací a lidské hlouposti a základní skryté touze, tedy touze po pomstě.

Popravdě jsem se lekla, když se hned v prologu začalo mluvit o Adolfu Hitlerovi. Zmínky a přirovnání k jeho filosofii najdete napříč celou knihou, ale hlavně je neberte vážně. Jde jen o autorův typický humor. Následuje rodinná historie Masajských šamanů, již zesnulé umělkyně Irmě Sternové a průměrného obchodníka s uměním ze Stockholmu. To je ještě prolínáno průřezem historie umění za posledních 100 let, než se dostaneme k samotnému příběhu. Možná se vám to zdá zbytečně natahované, ale až časem zjistíte, jak každý detail, každá postava a událost do sebe zapadají.

Řekněte. Co má společného již zesnulá umělkyně a její 2 obrazy, Masajský šaman, geniální podnikatel prodávající pomstu na klíč, osiřelý kluk, který je prohlášen za mrtvého, rozvedená mladá žena, která i přes již proběhlé manželství nikdy nepoznala "mužskou lásku" a vysloužilý policejní detektiv, kterému zbývá pár dní do důchodu? Na první pohled nic. Na druhý taky ne a možná se dostaneme až na nějaký desátý, než zjistíme, že společným jmenovatelem je právě onen průměrný obchodník s uměním, kterému se chtějí pomstít. Proč to tak je a jakou roli v tom všichni hrají + plus ta záhadná sklenice brusinek, to se dozvíte v knize Sladká pomsta od Jonase Jonassona, autora Stoletého staříka.

A co si z celé knihy máme odnést?
Že:
Člověk se narodí, naučí se válečnickému řemeslu, nechá se obřezat, ožení se a svatby bude litovat.
A že:
Pomsta je sladká a přinese krátkodobé uspokojení, ale nějaký významný příspěvek k lepšímu světu to není.

23.09.2021

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

ODPLATA! ŠVINDL!
Tak by se dalo nazvat pokračování Šesti vran ze série GrishaVerse. Jestli se první díl nesl v duchu "Jeden podvod střídá druhý", tak Prohnilé město je ještě temnější, neboť nic není, jak se zdá, nikdy nevíte, zda to, co vidíte, je skutečné, neboť vše je dopředu promyšlený plán, který má zmást nepřítele i vás. A hlavně, co se může pokazit, to se pokazí.
Šest vran byl oproti Prohnilému městu jednoduchým příběhem s jasnou dějovou linkou. Ovšem druhý díl je tak zamotaný, že vám z toho půjde hlava kolem.

Leigh Bardugo nenazvala druhý díl Prohnilé město jen tak. Ketterdam takovým městem je. Je to místo, kde můžete v záplavách masek, cizinců a hříšných povyraženích snadno zmizet. Kde se proti vám obrátí i vlastní rodina.

Začíná to plánem na osvobození Inej, kterou unesl obchodník a Wylanův otec Jan Van Eck. Nezůstane ovšem jen u toho. Je totiž načase začít splácet dluhy a zjednat spravedlnost. Protože nikdo jiný za ně spravedlnost nezjedná. Splní se sny a plány, které si hrdinové stanovili?

Bohužel i přes šťastný konec se udála jedna tragická událost. Na konci příběhu se musíme rozloučit s jednou postavou, což jsem obrečela. Přišlo mi to nespravedlivé. Protože po tom všem, co prožili v Ledovém paláci, po všech těch úprcích, po tom, co měli tolikrát namále, by člověk myslel, že tahle šestice vran je chráněna kouzlem. Že díky Jasperově střelbě, Kazově rozumu, Ninině důvtipu, Inejinu talentu, Wylanově vynalézavosti a Mathiasově síle jsou nedotknutelní. Mohou trpět, upadnout, ale nakonec měli všichni zůstat naživu. A tak s červenými tulipány na hrudi se se svým společníkem ve zločinu rozloučili
Žádný slzy. Žádnej funus.

Každopádně si knihu určitě přečtěte, ale dejte si pozor na Kaze Brekkera. Je to odporný, bezcitný a nemorální podvodník s reputací černější než podrážky špinavých bot, kterého nikdo nepřechytračí. Ani vy.
5⭐z5

10.12.2021 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Každý zarytý potterfil by měl znát Bajky barda Beedleho. Nejen tu nejznámější - Příběh tří bratří - kterou jsme slyšeli vyprávět Hermionu v druhé části sedméno filmu, ale i ostatní ze sbírky. Beedlyho bajky jsou filosofickým pojednáním i psychologickým pohledem na pohádky pro děti - ať už čarodějné, nebo mudlovské. A po každé bajce následují poznámky a rozbor samotného Albuse Brumbála.

19.03.2024 5 z 5

Láska přes hranice světů Láska přes hranice světů Josie Williams

Jako malá jsem milovala Caspera. Když jsem dospívala, zamilovala jsem si film s Reese Witherspoon A co když je to pravda. No a nesmím zapomenout na klasiku - Duch. Tyhle filmy se mi do jednoho vybavily, když jsem četla tuhle novinku.
Krásně a jednoduše napsaný příběh o lásce, touze a bohužel ztrátě dvou mladých lidí, kteří každým svým způsobem bojují s osamělostí. Díky tomuhle příběhu jsem se vrátila do svých pubertálních let, do doby, kdy já sama jsem se snažila najít si své místo. A samozřejmě najít lásku. Byla jsem zvědavá, jak příběh živé dívky a mrtvého chlapce skončí a byla jsem mile překvapená, jak to autorka vyřešila. Vlastně to skončilo tak, jak by mělo, ovšem jinak, než jsme zvyklí, že příběhy končí.

19.05.2023 4 z 5

Ultimátum Ultimátum T. J. Newman

Kniha mě úplně pohltila, že jsem ji zhltla za 4 dny. A jak vím, že se bude i točit film, tak jsem v tom úplně viděla všechny ty scény :-) Kniha je nejen plná akce, ale i detailního popisu fungování letadla, letecké dopravy a o rolích leteckých pracovníků. Opravdu smekám před letuškami, stevardy a piloty. Určitě doporučuji.

21.11.2022 5 z 5

Dítě noci Dítě noci Karen McQuestion

Po knize Dítě noci od Karen McQuestion jsem sáhla hned, jak vyšla, protože mě nadchnula obálkou a anotací. Přeběhl mi mráz po zádech a říkala jsem si, že to bude to "pravé strašidelné" pro bouřkové večery. Bohužel jsem si nastavila přehnané očekávání. A možná to byl hlavní důvod mého zklamání.

Neberte mě špatně. Kniha se mi moc líbila, četla se lehce, děj rychle a plynule ubíhal, akce a informace byly dávkovány postupně a tím se zvyšovalo napětí. Moc se mi líbily pohledy do minulosti a vhledy do duší hlavních postav, protože díky nim jsem se mohla s postavami více sžít a poznat, jak zkažené duše mezi námi jsou, přestože navenek působí naprosto dokonale. Tomu říkám umění nosit masku.

Mé zklamání převážně připisuji mé přehnané fantazii a zálibě spíše záhadnějšímu vyprávěním. Toto je taková klasická detektivka, i když se zajímavou zápletkou a uvěřitelnými postavami a to oceňuji.

19.09.2022 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Jeden podvod střídá jiný. Když si nedáte pozor, přijdete o víc než o peníze. A pokud potkáte Kaze Brekkera a jeho gang Gaunerů, pak vám pomáhej bůh.
Šest vran, kniha od Leigh Bardugo, mi vyrazila dech nejen svou úžasnou obálkou, ilustracemi, ale i příběhem Kolem hlavní dějové linky se odehrává 6 osudů postav, které postupně odkrývají své povahy, jizvy a sny.
A je to povedená partička. Hráč, odsouzenec, vzpurný snílek, zbloudilá griša, sulijka a kluk z Barrelu. 6 lidí, 1 mise a tisíc způsobů, jak se to může pokazit. Pohromadě je drží peníze, oddanost, přátelství, i když podivná, láska, i když utajená a touha po pomstě.

Kaz Brekker, mistr švindlu, je obklopen mnohými taji. Proč stále nosí rukavice? Proč nesnese jakýkoli dotek? Z čeho pramení jeho touha po pomstě? On zavede ostatní na nesplnitelnou misi. Vloupat se do nejstřeženější pevnosti, Ledového paláce, a odvrátit nebezpečí hrozící světu.

Inej je mistryní stínu. Akrobatka, jenž byla jako dítě prodána do Zvěřince, kde ji Kaz koupil a dal nový život. Mise jí dá nové poslání, jež jí pomůže uskutečnit vlastní pomstu. Mohla by zůstat. Její srdce patří Kazovi, ale chce ho celého. Bez jeho brnění. Což jí nedokáže dát.

Nina Zeniková je zbloudilá griša z řádu korporálčiků, která se v Ketterdamu ocitla poté, co svého únosce a později spojence i milence Matthiase obvinila z otrokářství, aby ho zachránila. Od té doby se jej snaží osvobodit a vrátit mu jeho čest.

Matthias Helvar je z Fjerdy. Patřil mezi svatý řád drüskellů, jejichž posláním je zabíjet griši. Stal se z něj dezertér a svádí vnitřní boj mezi láskou k vlasti a k Nině. Na misi je nakonec spojí nečekaný cíl, který ale znamená zradit ostatní.

Jasper, ostrostřelec a gambler, má tajemství, jež by ho mohlo odsoudit k smrti. Je nucen ho prozradit, aby zachránil ostatní a nakonec zjišťuje, že by ho mohl čekat i jiný osud. Přes svou tvrdou skořápku má milé srdce, jež si oblíbí Wylena, nového člena gangu a specialistu na výbušniny.
5⭐z 5

Vánoce na skotském hradě Vánoce na skotském hradě Donna Ashcroft

Krásně vánočně laděná kniha s hlubokým poselstvím, že dobré skutky se nedají měřit na nějaké stupnici. Navíc s kouzelnou a milou romantickou zápletkou, do které se rádi zachumláte s teplým kakaem, když venku sněží.

19.03.2024 4 z 5