Kllara Kllara komentáře u knih

Jak nezemřít Jak nezemřít Michael Greger

Jedná se o opravdu hluboký a kvalitně zpracovaný ponor do oblasti zdravého stravování. Tato kniha mě nesmírně informačně obohatila, v mnohém mi otevřela oči a dá se říct, že i zasáhla po citové stránce. Je mi smutno z toho, když vidím, že nejčastější příčiny civilizačních chorob včetně srdečních chorob, mozkových příhod a rakovin, se dá do velké míry prevencí zvrátit, ale když nám nic není, motivace se o sebe starat většinou nebývá tak silná. Jenže problémem je, že pak už může být pozdě...

Určitou předností knihy je, že poskytuje zajímavý vhled do lživých marketingových tahů týkajících se potravin, čímž se bohužel jen potvrzuje smutná realita toho, že lidské zdraví je často obětí, která musí padnout za účelem zisku některých společností. Dnes již musíme kontrolovat každou výzkumnou studii ohledně potravin s tím, kým byla financována a kdo testoval nezávadnost či prospěšnost jejich produktů. Drahé léky jsou prosazovány na úkor levnějšího koření, ovoce, zeleniny či ořechů, přitom bylo v této knize nejednou prokázáno, že mají některé tyto potraviny prokazatelně srovnatelné účinky na zdraví, jako oficiální léky, a to s jedním rozdílem - bez vedlejšího účinku a hlavně výdělku farmaceutických společností.

Také mi připadá šílené, kolik dezinformací okolo zdravého stravování všude koluje. Každým dnem se mi potvrzuje, že se nevyplácí tyto informace hledat na první nejpopulárnější stránce, která mi vyjede po zadání otázky do Googlu. Ony osvětové články často píší novináři, kteří si rozhodně nepřečetli pět odborných tlustých knih, aby pochopili, nakolik složitá nutriční věda je a spíše než o samotnou pomoc lidem, jim může jít o počet kliknutí na článek.

Uvědomuji si, že výzkumy a věda rozhodně nejsou zárukou té nejvyšší pravdy už jen z důvodu, že se naše znalosti neustále prohlubují a vyvíjí. Jedná se ale aspoň o nějaký opěrný bod a něco, od čeho se můžeme odrazit.

Je důležité podotknout, že kniha je napsaná ve prospěch rostlinné stravy, to jistě. Ostatně důvod, proč tomu tak je, je popsaný na každé stránce této knihy. Ale i v rostlinné říši existuje spousta věcí, na které je nutné si dávat pozor. Existuje plno nekvalitních a dokonce i škodlivých rostlinných potravin, před kterými autor nezavírá oči, nýbrž na ně vyloženě poukazuje a snaží se být objektivní. Toho si cením a také se mi líbí, že se rozhodl založit neziskové webové stránky o nejnovějších výzkumech z oblasti stravování s cílem zpřístupnit informace všem.

Abych to tedy nějak shrnula. Kniha může být náročnější na čtení, ale stojí za to. Je zpracovaná tak, aby byla vzhledem ke svému obsahu co nejsrozumitelnější a zároveň neztrácela na své kvalitě. Obsahuje jak konkrétní rozbor jednotlivých nemocí s tipy, které vám mohou pomoci zlepšit svůj zdravotní stav, tak i výživová doporučení pro prevenci. To vše včetně zajímavých receptů a odboček. Knihu doporučuji.

05.04.2023 5 z 5

12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu 12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu Jordan B. Peterson

Velmi čtivá kniha, která často narážela na věci, o kterých jsem delší dobu přemýšlela a nikde jsem dosud nenalezla odpověď. Moc se mi líbilo, že se nejedná pouze o suchý popis 12 ti pravidel, ale každá kapitola obsahuje vlastní příběh a plno zajímavých odboček. Mrzí mě, co se dnes okolo Jordana Petersona děje, jak jsou jeho slova často vytrhávána z kontextu a nesmyslně překrucována. Peterson také často bývá kritizován, že sám trpí depresemi a dovoluje si radit ostatním... Jenže jenom člověk, který sám prožil v životě peklo, dokáže nejlépe pochopit peklo, ve kterém se nachází druzí, a neexistuje nikdo na světě, kdo by měl vyřešené všechny svoje problémy. Z toho, co jsem viděla na videích, se jedná o člověka, který je nesmírně empatický a svou práci dělá srdcem. V kostce - za mě skvělá knížka, která (až na zbytečně dlouhou předmluvu) stojí za to.

07.03.2023 5 z 5

Kámen mudrců Kámen mudrců Johanes Anker Larsen

(SPOILER) To, že ve mně kniha zanechala stopu, jsem si uvědomila až několik týdnů po jejím přečtení. Během četby samotné jsem příliš nechápala, proč je hodnocená tak vysoce, protože údajná duchovní moudrost byla často utopena v moři slov a místy mě příběh zase tolik nebavil. Nejlepší mi přišla asi poslední třetina knihy, která v sobě měla podnětných myšlenek více. Pozor, následují spoilery! Na knize se mi však nejvíce líbilo, jaké osudy autor postavám zajistil. Nejvíce duchovní lidé a hledači věčné pravdy skončili povětšinou tragicky, a ti, kteří tolik nehledali, žili více při zemi a vnímali sebe sama více, než to, co je přesahuje, nakonec dopadli mnohem lépe. Jedná se o velmi dobré poukázání na to, že v životě je důležitá rovnováha a pokud budeme příliš ponořeni v duchovním světě, budeme tím zanedbávat svět fyzický. Svět fyzický je s duchovním úzce propojený a je stejně tak důležitý. Jedno bez druhého nikdy nemůže správně fungovat.

03.10.2022

Moudrost psychopatů: Praktická lekce od svatých, špionů a sériových vrahů Moudrost psychopatů: Praktická lekce od svatých, špionů a sériových vrahů Kevin Dutton

Zatím snad jedna z nejčtivějších psychologických knih, která se mi dostala do ruky. Autor píše takovým příjemně lidským neformálním stylem a už podle tloušťky samotné knihy lze usuzovat, že má co předat. Celá problematika s psychopaty je skvěle zpracovaná, má to hlavu a patu a sama jsem ani nečekala, jak obohacující a zábavná kniha bude. Má však jedno úskalí - po přečtení budete okolo sebe hledat známé či neznámé a budete hodnotit, na jaké škále psychopatie se asi tak můžou nacházet... A uvědomíte si, že s novými znalostmi zde náhle můžete zařadit mnohem víc lidí, než jste čekali! Jenže svět není tak černobílý a ačkoliv vás kniha k podobnému hodnocení může poté svádět, nevím, jestli to není trochu zjednodušený pohled na svět. Každopádně v Moudrosti psychopatů najdete také plno zajímavých výzkumů z psychologické oblasti a opravdu se jedná o kvalitní knihu, žádnou nepodloženou slátaninu. Určitě doporučuji.

01.07.2021 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Tento soubor povídek je především zajímavý tím, jak vtipný a smutný dokáže být zároveň. Zajímavé, čtivé, nápadité. Povídky, které to u mě vyhrály, byly Ve službách Švédska a samozřejmě Smrt krásných srnců. Služby Švédska hýřily vtipem a nápaditostí, Smrt srnců mě zaujala krásným, až dojemným poselstvím. Doporučuji.

26.11.2019 5 z 5

Paměti mystika Paměti mystika Eduard Tomáš

Jedna z nejlepších duchovních knížek, co jsem četla. Jde totiž cítit, že je napsaná s dobrým úmyslem a autor zde kromě svého zajímavého života probírá i jeho nejvyšší cíl. Velice dobře se mi na základě této knihy dostávalo do jakéhosi meditativního rozpoložení, které z knihy přímo vyzařuje a jedná se o skvělou pomůcku na duchovní cestě. Těším se, až si přečtu další knihy od tohoto autora!

28.12.2021 5 z 5

Eristická dialektika Eristická dialektika Arthur Schopenhauer

Přemýšlím, jestli je vůbec na místě hodnotit filosofické knihy - vždyť se vždy jedná o subjektivní názor autora. To samé by se ale nejspíše dalo říct i u románů, takže... :D

Ke knize. Tento autor mi jako člověk není sympatický (extrémní kritika k ženám, údajná namyšlenost), takže jsem četla trochu se sebezapřením. Ale kniha obsahuje přesně to, co má. Je na ní tedy dost výrazně cítit zub času a neustálé cizojazyčné vložky doprostřed věty můžou být pro někoho otravné... Ale jedná se o pěkné shrnutí argumentačních taktik. Pár z nich mě dokonce i pobavilo, např.:

"Zálud 14: Nestydatým kouskem jest, jestliže po řadě otázek, na které odpůrce odpověděl, avšak nikoliv ve prospěch závěru, který jsme zamýšleli, vystavíme přece jen závěrečné tvrzení, které jsme chtěli z jeho odpovědi vyvoditi, ač z nich naprosto nevyplynulo, jako kdyby jimi bylo dokázáno, a s triumfem je vyřkneme. Je-li odpůrce plachý nebo hloupý, a máme-li my sami dosti nestydatosti a dobrý hlas, může to docela dobře dopadnout."

Takže pokud máte zájem o podobné techniky, víte, kam se obrátit... :D

17.11.2020 4 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Strašně se mi líbí, jak realisticky a uvěřitelně je kniha napsaná, i když má takovou fantastickou zápletku. V originálních příbězích jednotlivých obyvatel městečka jsem se vyloženě vyžívala, a to jsem normálně zastánce knih, které se točí pouze okolo jedné hlavní postavy. Nemohu však říci, že je to nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla, ale to je pouze otázka vkusu... Je to rozhodně vysoce kvalitní dílo, které vás nechá v pořádném napětí a zvědavosti, jak to všechno nakonec dopadne. A ten závěr... To je jízda.

05.08.2020 5 z 5

Můj život u sousedů Můj život u sousedů Huntley Fitzpatrick

Život u sousedů mi připadal neuvěřitelně nudný. Celou knihu se téměř nic nedělo, Samantha se jenom muckala se svým miláčkem, chodila plavat a hlídala Garrettovým děti. Už to málem vypadalo, že se na konci něco začne dít, jenže to bohužel nebylo nic, co by stálo za řeč.

Sama jsem knihu chtěla už párkrát odložit, ale jelikož já knihy co mám koupené vždycky dočítám, přemohla jsem se. No, někomu se to může líbit, ale já to bohužel nebudu.

01.07.2015 1 z 5

Deník malého poseroutky Deník malého poseroutky Jeff Kinney (p)

Tady u této knihy se snad ani nedá napsat nějaká pořádná recenze, nebo kritika. Prostě je to super kniha, pobaví vás a přinutí si koupit další díly! Mimochodem tento názor platí na všechny další díly poseroutky, nebudu se tudíž zbytečně opakovat.

31.01.2015 5 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Vážně moc pěkná kniha s propracovanými postavami, poselstvím, pěkným příběhem a koncem... prostě mě to chytlo. Ale podotýkám, že asi od 50 strany. Ze začátku jsem se musela vážně přemáhat, abych četla dál, ale pak už to šlo jedním dechem.

Film jsem viděla asi deset minut, ale pak jsem ztratila nervy a vypla... knize nesahá ani po kotníky.

24.07.2014 5 z 5

Základní kniha o čakrách Základní kniha o čakrách Shalila Sharamon

Za mě naprosto dostačující kniha základních informací o čakrách. Má sloužit jako takové prvotní seznámení a na nic si zbytečně nehraje, zbytečně nezahlcuje vedlejšími informacemi. Dokonce obsahuje přehledné tabulky všech informací na konci, což jsem zvlášť ocenila :) Za mě jako vstup do této "problematiky" doporučuji.

10.08.2021 5 z 5

Asertivita aneb jak ze slepé uličky v mezilidských vztazích Asertivita aneb jak ze slepé uličky v mezilidských vztazích Miroslav Pospíšil

(SPOILER) Dříve jsem si myslela, že vím, co to znamená manipulace a jak ji rozpoznat, ale tato kniha mě vyvedla z omylu. Až teď mi došlo, že manipulujeme lidmi kolem sebe často každý den, a to aniž bychom si to plně uvědomovali, a že taková manipulace jde kolikrát rozeznat velmi těžko.

Také mi přišlo skvělé rozdělení lidí na 3 skupiny: 1. ti nejbližší, 2. ti, se kterými chceme vycházet a 3. ti ostatní. Je zajímavé, že 3. skupina bývá mnohdy opomíjena a neuvědomována, ačkoliv by ji každý zdravý člověk měl mít. Nikdy totiž nemůžete potěšit všechny, ani vyjít se všemi. Občas je nutný určitý odstup a lhostejnost vůči lidem, kteří se nám snaží ublížit nebo na nás také neberou ohledy.

Když knihu čtete, dojde vám, že asertivita vlastně není nic jiného než jednoduchá upřímnost a pravdomluvnost. Přesto se však jedná o způsob mluvy, který vyžaduje cvik a sebevědomí. Dílo hezky shrnuje několik argumentačních taktik a neopomíjí ani úplné základy pro naprosté začátečníky v komunikaci, takže ji všem zájemcům doporučuji. Během četby můžete mít pocit, že spoustu věcí již víte, ale je velký rozdíl mezi věděním a plným uvědoměním si, o tom jsem se sama přesvědčila.

22.06.2021 5 z 5

Deklarace smrti Deklarace smrti Gemma Malley

Opravdu zajímavý nápad, jak by to asi mohlo vypadat v budoucnosti. Ani bych se nedivila, kdyby to tak dopadlo, jenže příběh je hrozně jednoduchý. Čekala jsem, že dílo bude mnohem bohatěji pojaté, bude více myšlenek a úvah hlavní hrdinky. Je to velká škoda a z tohodle důvodu, mne kniha celkem dost zklamala. Je to zkrátka kniha určená spíše pro mladší čtenáře.

24.07.2014 3 z 5

Zvládneš to... – Okamžité povzbuzení při smutku a obavách Zvládneš to... – Okamžité povzbuzení při smutku a obavách Kate Allan

Moc povzbudivé čtení, obrázky jsou opravdu uklidňující a příjemné. Líbil se mi osobní příběh autorky, který byl rozkouskovaný po jednotlivých kapitolách a oceňuji její rozhodnutí přidat do knihy i praktické tipy ohledně toho, jak se vyrovnat s negativními emocemi.

05.02.2024 5 z 5

Všímavost a soucit se sebou Všímavost a soucit se sebou Jan Benda

Úžasná kniha se solidním vědeckým základem. Moc se mi líbila praktická meditační cvičení téměř za každou kapitolou, která si doteď postupně procházím! Dělá mi radost, že se mezi psychology najdou i tací, kteří si uvědomují důležitost i "duchovní" sféry našich životů (ne pouze psychologické), která je dle mého názoru nesmírně podstatná. Jediné však, co mě napadá - opravdu je stud tím jádrem našich problémů? Proč zažíváme stud? Není to kvůli tomu, že se bojíme, že nás ostatní odmítnou a my tím pádem zemřeme? Není tedy tím hlavním problémem strach ze smrti (který je předpokladem pro vznik studu)?

08.05.2022 5 z 5

Ani si nepamatuji, kdy by nějaká kniha tolik předčila má očekávání. Nejenže se lehce četla, měla i krásný příběh, který se ubral pro mě trochu nečekaným směrem. Ale to není vůbec špatně, ba naopak.

Celou dobu jsem si čtení užívala a dokonce mě i mrzelo, že to nemohlo být alespoň o kapku delší. Přesto však doufám, že nebude druhý díl, který by mohl tento krásný příběh pokazit.

Opravdu smekám, jak před autorem, tak i před hlavními hrdiny a všemi dalšími postavami v této knize, které působily téměř jako živé.

14.03.2016 5 z 5

Ztracené Ztracené Eva Urbaníková

Musím říct, vážně dobrá kniha. Styl psaní mi sedl, dokonce jsem nenašla jedinou tiskovou chybu. Příběhy ze života těchto žen byly velice zajímavé a to i přesto, že šlo o stále stejný námět. Klobouk dolů autorce, jak dobře vše dokázala sepsat. I délka knihy je na tohle téma tak akorát.

11.03.2016 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Já nevím. Ta kniha není špatná, to se vůbec říct nedá, ale děj mi nepřijde nijak zvlášť zajímavý, až občas chvílemi nudný. Čekala jsem víc. Kdybych prostě nečetla už tolik knih předtím, asi bych z toho byla unešená víc, ale to je můj problém. Hlavní hrdinka mě taky příliš nezaujala... byla pro mě taková až skoro bezcharakterní.

Pokud však hledáte nějakou lehčí četbu na oddech, stačí to... spíše bych ji ale doporučila méně zkušeným čtenářkám. Nebylo to úplně zlé, ani dobré... takové obyčejné.

10.01.2016 3 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Kniha mě opět bavila - stejně jako první díl, ale trošku mi to něco kazilo. Tris mi občas lezla hrozně na nervy tou svou zbytečnou výbušností a lehkomyslností. Dá se říct, že mi je ale i přesto jako hlavní hrdinka sympatická. Nikdo není dokonalý. Taky obdivuju Tobiase, který se na ni i přesto, že mu tolikrát Tris lhala a zbytečně na něj vyjížděla, vytrvale odpouštěl.

Poslední díl si určitě přečtu, protože Rezistence skončila stejně otevřeně, jako první díl.

14.07.2015 5 z 5