Klilad Online Klilad komentáře u knih

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Po zrůdnosti jménem Tři Opice jsem se rozhodl dát českým kriminálkám ještě jednu šanci.
S tvorbou Štěpána Kopřivy moc seznámený nejsem, v audiu jsem od něj slyšel jen Asfalt, který mě ale neskonale bavil. Trochu jsem se bál, že to bylo hlavně skvělým dabingem. K velkému překvapení - nebylo. Rychlopalba je přesně to, co čekáte od knihy s tímto názvem. Hlavní hrdina je civilní, reálný a všechny jeho motivace se dají pochopit. Navíc vše je psané úžasným stylem, při kterém si má každý autor chuť ustřelit hlavu, protože ví, že takhle dobře psát nedokáže.
Kopřiva prostě umí, to nemá cenu zapírat. Styl, syrovost, děj a závěr jsou prostě promyšlené a věřím, že spousta věcí se klidně stala i v reálu různým lidem. Tohle bude možná první kriminálka, u které si s chutí opatřím další díl.

26.12.2020 5 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Nejdřív jsem viděl první tři řady seriálu a i přes počáteční nedůvěru byl nadšen. Tak nezbývalo nic jiného, než se pustit do knihy. Styl podobný Game of Thrones, jen v prvním díle se střídají pouze dvě osoby (Holden a Miller). Popravdě, je toho zde míň, než v seriálu, což může být pro někoho na škodu. Já si na to zvykl a nevadilo mi to.
Univerzum skvěle vystavěné a uvěřitelné. Zápletka... taková klasika, ale se specifickým kouzlem. Uzavřený kruh postav je skvěle vykreslený a každý si zde asi najde oblíbence. Takže, kdo zná seriál, nebo má rád scifi, směle do toho. :-)

02.02.2022 5 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Je mi jasné, že doby Hustého nářezu, Lovců, Spadu jedničky už jsou prostě pryč. Kotleta se hodně rychle vyčerpal a z jakékoliv knihy z poslední doby je vidět recyklace nápadů.
Přesto, na sérii Legie jsem se docela těšil.
Nadšení trochu kazilo to, že Kotleta spolupracuje s autorkou zrůdnosti jménem Krev pro rusalku, ale budiž, naděje byly velké.
Hned na začátek musím pochválit atmosféru. Vesmírný koncentrák, plánovaná vzpoura, útěk... to prostě mělo své grády. Jenže, pak už to vyvanulo. Celý příběh vyzněl do ztracena. Po přečtení jsem se už tolik netěšil na další díl, prostě jen Kotletovka, která prošla jedním uchem tam, druhým ven.

09.01.2022 3 z 5

Válečník Válečník Miroslav Žamboch

Za mě naprosto perfektní zakončení trilogie. Co musím pochválit je autorův talent na to, že každý díl měl rozdílnou atmosféru, přesto na sebe perfektně navazovaly. Každý díl měl jiné téma:
1: Inspirace mafií 30 let. Pašování chlastu ve světě ovlivněném magií. Plus trénink na vojenské akademii.
2: Transport do neznámého světa a jeho prozkoumávání. Dusná atmosféra neznáma, strachu z neviditelné smrti.
3: Zoufalý útěk a boj o přežití. Nemilosrdná řež od začátku do konce. Upřímně, trochu zbytečný epilog, ale chápu, že ukončit děj tak temně se moc nehodí. Hořkosladký konec přece jenom sedí lépe.
Se Žambochem nejsem seznámený tak dopodrobna, ale jeho tvorba je pro mě dobrá v tom, že narozdíl od spousty jiných autorů nemá imrvére pubertální hlášky a nesnaží se být vtipný za každou cenu. Je specifický a toho si cením asi nejvíc. Ač mu spousta lidí z mého okolí vyčítá, že jede pořád podle stejného mustru, já to moc nevypozroval. Jasně, některé knížky mají obdobný konec, ale zase každá má specifickou atmosféru.
Za mě palec hore :-)

09.03.2022 5 z 5

Strážci brány Strážci brány Jan Urban

Před touhle knihou jsem byl párkrát varován, ale když už jsem ji dostal v balíčku knih, rozhodl jsem ji vyzkoušet.
Po přečtení prologu jsem si říkal, že to není špatné, naopak.
Jenže... pak to začne.
Hlavní hrdina Vyvian (blbější jméno by nešlo?) je namyšlenej, zamindrákovanej panicoidní blb, jehož hlášky jsou přehlídka trapnosti. Popravdě, nikdy jsem snad neviděl takhle zpackanou hlavní postavu. Těch 400 let, nebo kolik tomu vocasovi je, mu prostě nevěříte.
Těch pár historických konotací nepůsobí uvěřitelně, naopak. Třeba v Hustým Nářezu od Kotleťáka podobné hlášky působí uvěřitelně, hlavně proto, že nejsou jen z jedné doby.
Tady to je období Rudolfa II a nic víc. Jakoby si někdo nastudoval dobu, ale to, že byla i jiná období úplně zapomněl. Nebo byl hlavní hrdina 400 let v mrazáku?
Díky tomu, co je hlavní protagonista za pitomce, vám to bude jedno. Stejně jako většina situací v knize.
Upřímně, nápad dobrý, ale hlavní hrdina je to, co u mě tuhle sérii pohřbilo. S přemáháním jsem přečetl tenhle díl a dalším se vyhnu. Je tu spousta jiných akčních brakovek, které mají lepší spád, hrdiny atd.
Třeba Projít ohněm, to byla sakra jízda. Tu jsem právě četl před Strážci brány, takže jsem byl tím rozdílem o to víc překvapený.
Tam jsem se bavil od začátku do konce. Tady jsem se většinu času nudil. Zasmál jsem se všeho všudy 2X:
1: Když je odhaleno, že Vyvian má v počítači 50gb porna. (To je ale amatér, co? Správní ůchylové toho mají stovky gb!)
2: Scéna, kdy se řeší menstruace upírek. To jsem se opravdu od srdce zasmál.
Takže za to ty 2 hvězdy...

01.10.2020 2 z 5

Projít ohněm Projít ohněm Jakub Hoza

Tak tohle mě opravdu překvapilo a potěšilo.
Není to nic objevného, jen typická kulhánkovina. Ale výborně napsaná se spoustou akce, hlášek, ale na druhou stranu bez sexuálních scén každých dvacet stránek.
Autor se s tím opravdu nemazal a naservíroval nekorektní akci plnou černého humoru, kterou by rovnou mohl zakleknout policajt. :D
Vedlejší linka brakového spisovatele, co umlátil svého hatera výtiskem své vlastní knihy mě poslala do kolen.
Jediné mínus, co mě opravdu štvalo, bylo, že pušce říkal anglicky rifle. Působilo to divně a otravně, ale to je více méně jen detail.
Akční béčko, které si na nic nehraje, děj odsýpá a baví. Nic víc nečekejte.
85%

26.07.2020 4 z 5

Zvláštní operace Z Zvláštní operace Z Gavin Grant Smith

Tak tohle je super záležitost.
Jeden z nejlepších splatterů za posledních pár let.
Autor hned od začátku servíruje neskutečně syrovou osmdesátkovou akci a nenechává čtenáře ani chvíli vydechnout. Děj je ucelený a konec až roztomile ujetý. Doufám, že bude nějaké pokračování. Ten konec k tomu rozhodně vybízí.

18.09.2022 5 z 5

Vendeta Vendeta Larry Correia

Jak série super začala, tak super pokračuje. Akce se s ničím nemaže, humor opět spíše situační a tak nějak "kovbojský". Nicméně po každém díle mám neskutečnou chuť se vrhnout hned na další.

13.02.2022 5 z 5

Nájezdník z Pustiny Nájezdník z Pustiny Tomáš Sekerka

Popravdě, poslední dobou jsem měl smůlu na české autory.
Po zoufalostech typu Pragocalypsa, Výjezdovka a jiných šílenostech jsem k této knize přistupoval skepticky.
Opak byl pravdou, čímž mě zaráží zdejší hodnocení, ale což. Svět je promyšlený, zajímavý a působí živě. Obě hlavní dějové linky popisují svět z pohledu dvou rozdílných lidí. Dost musím pochválit, že se kapitoly nemíchají, nepůsobí to zmateně, naopak. Vše je skvěle roztříděno a funkční. Málokdy se mi stane, že netrpělivě čekám další díl a mrzelo mě, že pokračování vyjde za pár měsíců.
Jedna z nejlepších scifi/post apo záležitostí minulého roku.

17.01.2022 5 z 5

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

V podstatě smrt téhle série.
Nudný a s prominutím debilní děj - hledání klobouku mimozemšťana? To jako vážně?
Upřímně, být to příběh někde na blogu zdarma od patnáctiletýho kluka, tak řeknu že má talent, ale tohle? Tohle je prostě katastrofa. Nezasmál jsem se ani jednou.
Legie u mě tímhle katastrofálním dílem skončila. Jsou lepší autoři a mnohem lepší space opery (Pitzmos, Kotouč).
Asi nejlepší reakci na tuhle sérii měl můj kocour, prostě šel a celou sérii zkusil vyházet z poličky a odnést na kočičí záchod. :D
Jedna hvězda za obálku.

09.01.2022 1 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

Od této autorky jsem se párkrát pokusil přečíst Krev pro rusalku a nikdy ji nedočetl. Považuju ji za jednu z nejhorších záležitostí, co se mi dostaly do rukou.
Takže, jak si vedla při psaní série s Kotletou?
Dá se to. Na jedno přečtení dobrý, ale vše působí uměle a tak nějak už dopředu víte, jak to dopadne. Popravdě, tuhle knihu jsem za týden pustil z hlavy a absolutně si nevzpomenu na jediný, zajímavý moment. První díl sice prošel jedním uchem tam, druhým ven, ale tam si vzpomenu aspoň na nějakou zajímavou scénu. Tady ne. Uměle nafouknuté prázdno.

09.01.2022 2 z 5

Leichenberg Leichenberg Oskar Fuchs (p)

Výrazně lepší než předchozí knihy, dobrý začátek a konečně jsme se dočkali linky, která má i pořádné zakončení. Co musím pochválit, tak je atmosféra prvních kapitol a vzpomínek. Konec možná trošku slabší, ale pořád dobré čtivo do vlaku.

02.07.2021 4 z 5

Lovcův odkaz Lovcův odkaz Alex Drescher

Zajímavý mix post apo, fantasy, cyberpunku, prostě akční mišmaš všeho, co jde. A to velmi dobrý. Několik dějových linií, které se různě spojují a rozpojují. Každá má své pro a proti a je svým způsobem zajímavá. Velmi dobré, doporučuji. :-)

21.11.2022 5 z 5

Lovci monster s.r.o. Lovci monster s.r.o. Larry Correia

Jedna z mých nejoblíbenějších sérii.
Humor je zde spíše situační a autor se nesnaží o hlášku za každou cenu. A to je jen dobře.
Celkově mi zdejší humor sedl asi nejvíce.

06.02.2022 5 z 5

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

Druhý díl ještě lepší než první. Super promyšlené, zábavné a čtivé. Stylisticky by se to dalo označit za game of Thrones, ale to nevadí. Děj je super a poměr zábava/realismus/akce je neskutečně
dobře vyvážený. Respekt oběma autorům. Těším se na další díl.

04.02.2022 5 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Rozečetl jsem asi pětkrát a ani jednou se nedostal dál než prvních 100 stran. Absolutně nechápu, co je na tom tak super a proč všichni vychvalují. Pro mě je to nudný prefabrikát, bez atmosféry, či nějakého kouzla. Prázdné, divné a do toho neskutečně otravný hrdina, který byl od první chvíle na přes držku.

04.02.2022 odpad!

Líheň Líheň Miroslav Žamboch

S panem Žambochem se teprve seznamuji, ale musím říci, že zatím veskrze pozitivně. Zatímco Megapolis ve mě nezanechala nějaké extra hluboké dojmy, tohle bylo super. To co začne jako špionážní román se čím dál víc zvrhává do absurdna a působí úmyslně přehnaně. Na rozdíl od podobných záležitostí to není zas tak špatně. Tady to prostě funguje. Potěší narážky na spoustu českých autorů. Kdo se pohybuje v literárním světě, pozná známé osobnosti a zasměje se o pár procent víc.

01.10.2021 4 z 5

Frost Frost Oskar Fuchs (p)

Na prvotinu docela dobré, hodně našlapaný začátek, ale kniha hodně rychle ztrácí dech, postupně tak vyzní do ztracena. Brakovka do vlaku, která si naštěstí na nic nehraje.

02.07.2021 3 z 5

Krev Donouhů Krev Donouhů Meriwether Buchanan (p)

Western a fantasy? Inu, proč ne. Zajímavě pojatý svět, do kterého se sice hůř proniknout, ale pak je to super. Roztomilá knížečka, která pobaví.

04.02.2022 4 z 5

Otrok megaměsta Otrok megaměsta Tomáš Sekerka

Ve spoustě věcech lepší než první díl. Atmosféra, děj, to je všechno super. Zatímco v jedničce byly počty kapitol za oba charaktery více méně vyrovnané, tady už vše z valné většiny přebírá Erik. Jestli v prvním díle někomu jeho postava nesedla, smůla. Tady je ještě syrovější a akčnější. Mě to vyhovovalo.
Jedna hvězda jde dolů za konec. Nevím, čekal bych další díl. Takhle to působilo docela ustřiženě. Nebo takhle temný konec být měl? Netuším. I kdyby tohle bylo uzavřené, jedná se o důstojný konec.
Opět, poněkud nechápu to nízké hodnocení, pokud autor těch 69% nechtěl záměrně :D

17.01.2022 4 z 5