klaraskolkova klaraskolkova komentáře u knih

Psohlavci Psohlavci Alois Jirásek

Po knize jsem sáhla po letošní návštěvě Domažlic a Chodska a příjemně mě překvapila. Na to, že se jedná o "povinnou školní" literaturu a obávaného (těžkopádným jazykem psaného) Jiráska, je kniha velmi čtivá, má spád, obsahuje mnoho dialogů a dá se přelouskat za dva večery. Zajímavá je kombinace starého Jiráskova jazyka s lokálním chodským nářečím užitým u všech dialogů.

10.08.2020 4 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Jeden z alternativních pohledů na tragédii Osvětimi - pohled árijské Němky, která odešla do Osvětimi se svou rodinou. Díky svému původu měla v táboře jisté výsady a bylo jí umožněno zde vést školku. I po přečtení mnoha knih s tématikou holocaustu zde najdete opět nové prvky a detaily, kniha je čtivá a dojemná.

Fáma Fáma Lesley Kara

Něco mezi detektivkou a románem pro ženy, výsledný efekt je ale perfektní! V hlavě mi zůstala příjemná letní atmosféra "ospalého" přímořského městečka Flinstead, není ale nouze ani o napětí a samozřejmě překvapivé rozuzlení. Plusem je jednoznačně originální námět - nejde o klasickou detektivku s dvojicí vyšetřovatelů.

Anděl temnoty Anděl temnoty Caleb Carr

Zajímavá kniha. Prvních několik stránek mě moc nebavilo, ale poté, co Stevie začal vyprávět příběh vyšetřování únosu, kniha začíná být velmi čtivá. Kniha detailně vyobrazuje prostředí New Yorku na konci 19. století a jeho různé společenské vrstvy. Samotný příběh je poutavý, zvraty poměrně nečekané a místy není nouze o akci. Za mě 5*.

06.04.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Pro mě nejméně oblíbená kniha od paní Mornštajnové, všechny ostatní pro mě měly silnější příběh a možná i větší čtivost. I tak je to ale nadprůměrná kniha, dávám čtyři hvězdičky.

30.12.2019 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Moje první kniha od Shari Lapeny a rovnou trefa do černého! Zatím žádná její kniha mě nezklamala. Originální námět, přiměřená zápletka a výborně vykreslená psychologie hlavních postav (kterých není moc, člověk se tedy nezaplete do jmen, jak se stává v některých knihách).

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Přečetla jsem Šelmu, která mě celkem zaujala, i když na plný počet hvězdiček by to nebylo. Hračkáře jsem nečetla, což je možná chyba (v Teorii vraždy je na něj občas odkázáno); nicméně Teorie vraždy se mezi moje nejoblíbenější knížky rozhodně nezařadí. Námět (spojení vyšetřování vraždy a vědy) je určitě zajímavý a originální, ale té vědy už tu bylo přeci jen trochu moc. Místy jsem měla chuť přeskočit sem tam nějaký odstavec, konec mě nijak nenadchnul a celkově si z knihy mnoho neodnáším.

14.07.2020 3 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Příjemné, oddychové čtení, kniha je určitě velmi čtivá, nicméně celou knihu vlastně čekáte hlavně na to, abyste se dozvěděli, co se stalo na tom grilování!

06.08.2019 3 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Pro vilu Tugendhat mám slabost a v knize je popsaná precizně, pečlivě vybranými slovy, člověk má téměř pocit, že právě sám sedí v křesílku Liesel ve Skleněném pokoji... popis prostředí je pro mě možná i o krapet zajímavější než samotný příběh, který je ale velmi silný a zdařile podaný. Nejvíce mě zaujala postava Hany.

06.08.2019 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Nejlepší víkend je moje druhá knížka od Hartla. První byly Okamžiky štěstí, které mě příliš nezaujaly a váhala jsem proto, jestli sáhnout i po další knížce.
Nakonec pro mě kniha byla příjemným překvapením, i když jsem se s žádnou z postav úplně neztotožnila. Jak zde již někdo psal, kniha ukazuje hlavně to, jak se v životě nevyplácí lhát.
Celkově je to příjemné oddechové čtení na léto.

09.07.2019 4 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Rosamund Lupton

Ze začátku mě kniha vůbec nenadchla, děj se vlekl a přemýšlela jsem, že knihu vůbec nedočtu. Po nástupu Yasmin a Ruby do náklaďáku ale kniha získala správnou šťávu a četla jsem ji jedním dechem. Nádherné vylíčení aljašského mrazu a země nikoho, navíc ozvláštněné popisem Rubyiny hluchoty. Nejvyšší hodnocení nedávám jen kvůli pro mě slabšímu začátku.

29.04.2019 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Kniha není špatná. Je to spíš taková oddechovka, vyloženě převratné myšlenky v ní nenajdete. Ale že bych se k ní vrátila, to asi spíš ne. Knížku doporučuji vyloženě v létě k vodě nebo při situaci, kdy nechcete o ničem moc přemýšlet. Nářečí mi nevadilo, naopak lépe vystihlo prostředí.

27.10.2018 3 z 5

Deset let se ségrou Deset let se ségrou Nicole Ehrenbergerová

Odlehčené čtení, nečekejte žádné hluboké myšlenky, pokud však stejně jako já rádi sledujete tvorbu A Cup of Style, máte podle mě smysluplný program na příjemné upršené odpoledne u kávy.

18.10.2021 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

(SPOILER) Tak to byla pecka! Přečteno za 24 hodin (do kterých se vešla i práce a spánek), knihu jsem přečetla od začátku do konce se zatajeným dechem. Má spád, psychologie postav je výborně vykreslená a jako tečka i šťastný závěr. Stylem mi velmi připomíná knihy Shari Lapeny, které jsou stejně napínavé, čtivé a mají spád.

10.08.2020 5 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Kniha zaujme už na první pohled grafickým zpracováním. I uvnitř najdete krásné fotky a kresby, je to vlastně takové malé umělecké dílko. Co se týče obsahu a textů, nečekejte klasický cestopis: je to spíš autorčin deník z cest, kde vyjadřuje své pocity, vztahy k blízkým a spíš okrajově zmiňuje navštívená místa - a opět zejména pocity, které v ní vyvolaly.

14.07.2020 4 z 5

365 - Gastromapa Lukáše Hejlíka 365 - Gastromapa Lukáše Hejlíka Lukáš Hejlík

Super inspirativní kniha, která poradí, kam zajít na oběd nebo třeba na dobrou kávu. Jak již bylo řečeno, zaujme zejména grafické zpracování a krásné fotky; vytknout je třeba (ne)řazení dle lokality, což v případě, že si s sebou vezmete knihu například na výlet a rychle chcete zkontrolovat, zda se v okolí nachází nějaká zajímavá gastro lokalita, značně ztěžuje užití. V kombinaci s aplikací, kde mapa nechybí, je to ale bezva!

14.07.2020 5 z 5

Okolo sveta 1 - Zážitky profesionálneho cestovateľa Okolo sveta 1 - Zážitky profesionálneho cestovateľa Martin Navrátil

Úžasná kniha, úžasná dobrodružství. Na Travelistán jsem narazila náhodou na Instagramu a už nějakou dobu bedlivě sleduji všechny expedice. Plusem knhy je určitě to, že destinace vybrané pro všech osm kapitol jsou většinou na okraji zájmu většiny cestovatelů, takže si díky této knize můžete splnit sen plout kolem Antarktidy, zažít drsnou Čukotku i bizarní Severní Koreu. I pro destinace, kam turisté jezdí (například Japonsko, Indie) jsou vybraná méně známá místa, případně sondy do kultury dané země (zejména kapitola o Japonsku je v tomto ohledu extrémně zajímavá a měla jsem z ní kulturní šok téměř tak, jako bych byla na místě). Plusem jsou také krásné fotky, kterých je v knize víc než dost, a několik grafik, jako například grafické srovnání osmitisícovek dle výšky na konci knihy. Velmi povedený kousek do mé knihovny!

18.05.2020 5 z 5

3x Samuel Bjork - BOX 3x Samuel Bjork - BOX Frode Sander Øien

Výborně napsané, velmi čtivé. Zasazeno do zajímavých a neobvyklých prostředí. Už se těším na případné pokračování!

03.02.2020 5 z 5

Věci, které uvidíte, jen když zpomalíte Věci, které uvidíte, jen když zpomalíte Haemin Sunim

S některými myšlenkami jsem se ztotožnila, jiné jsem si zapamatovala jako dobré nápady k úvaze do budoucna, celkově mi však příliš nevyhovoval styl a zpracování, na začátku jsem zřejmě měla větší očekávání.

03.02.2020 3 z 5

Víkend v Londýně Víkend v Londýně Jan Folný (p)

Shodou okolností jsem tuto knihu přečetla celou při cestě autobusem z Londýna, což v mých očích asi trochu zlepšuje hodnocení. Námět je zajímavý a neotřelý, některé pasáže mi ale nesedly.

31.12.2019 4 z 5