Katka50 Katka50 komentáře u knih

Bol to môj prvý Murakami. Nepoznám tak dokonale japonskú kultúru (teda vlastne skoro vôbec), ale z tých pár japonských filmov, ktoré som videla na mňa vždy dýchla tá prázdnota, beznádej, prežívanie bez emócií alebo ich zúfalé potláčanie, bezcieľnosť... a táto moja prvá Murakamiho kniha do tohto "konceptu" úplne zapadla. Nedostalo sa mi to však pod kožu... Nenaplnilo ma to žiadnou emóciou. Významným pozitívom tejto knihy je pre mňa potvrdenie skúsenosti, že veci málokedy sú také, ako vyzerajú :) A ostalo tam pre mňa niekoľko otvorených vecí, ktoré v bežnom živote až také otvorené nezostávajú. Pripadá mi to, akoby si Murakami viditeľne (a neotrelo) nechával priestor na ďalší diel.

02.05.2015

Strach Strach Jozef Karika

Kniha prečítaná za noc, perfektné gradovanie, veľmi blízke slovenské prostredie so všetkými jeho úrovňami (susedské vzťahy, pracovné vzťahy, vzťahy medzi spolužiakmi a neskôr kamarátmi...). Sklamal ma záver. Pripadalo mi to, akoby sa vytvoril priestor pre Strach 2...

05.01.2015

V tieni mafie II - Čas dravcov V tieni mafie II - Čas dravcov Jozef Karika

Pokračovanie príbehov bolo rovnako strhujúce, ako v prvom dieli. Celé sa mi to zdá brutálnejšie v porovnaní s prvým dielom. Zavŕšenie osudov niektorých postáv (Štarcha alebo Bábkara) ma sklamalo. Pripadalo mi to príliš jednoduché a dosť pritiahnuté za vlasy. Viem, že je to beletria - a tam je možné skoro všetko, ale z tohto pohľadu sa mi prvý diel javil taký... realistickejší:) Aj keď netuším, ako to v tejto sfére chodí, takže pripúšťam, že všetky príbehy môžu mať absolútne reálne jadro (až ma striasa od hrôzy).
V každom prípade je super, že takto pútavo dokáže písať slovenský autor. At last:)

05.01.2015 5 z 5

V tieni mafie V tieni mafie Jozef Karika

Knihu som prečítala za pol dňa. Od začiatku Vás to stiahne do deja a nepustí... Je to výborné čítanie. Aj keď sa tam niekedy objavujú veci, ktoré by v reáli asi dopadli inak (Vojtechov výlet za Denisou...) v okamihu, keď knihu čítate, Vám všetko pripadá ako samozrejmé a stránky obraciate rýchlosťou blesku:) Keďže autor má skúsenosti s prácou v samospráve, ostáva len dúfať, že to, čo v knihe v príbehoch popísal, je ozaj len šikovné využitie a dopracovanie nadobudnutých poznatkov z praxe vo forme fikcie a povedzme výstrahy, v zmysle "čo by sa mohlo stať, keby..." Nechcem ani pomyslieť, že je to napríklad z nejakej polovice založené na skutočnosti... Veľmi dobrá kniha. Vrelo odporúčam.

05.01.2015 5 z 5

Kámen mudrců Kámen mudrců Johanes Anker Larsen

Kniha, na ktorú treba dozrieť. Ťažké, ale veľmi pekné. Každá strana stojí za zamyslenie. Srší mi z nej úprimnosť, pokoj, láskavosť, nesmierna pokora k životu.

28.08.2014 5 z 5

Tunel do kosmu Tunel do kosmu Jiří Wojnar

Veľmi zaujímavý pohľad na veci, o ktorých sme si mysleli, že sú nám samozrejme všeobecne známe. Všetko je inak... :)

26.07.2014 5 z 5