katasokolov katasokolov komentáře u knih

Děvčata z Firefly Lane Děvčata z Firefly Lane Kristin Hannah

Příběh o pravém přátelství dvou odlišných dívek, později žen, které se přes své mnohé rozdíly staly spřízněných dušemi, sestrami a životními parťačkami.

“That was the thing about best friends. Like sisters and mothers, they could piss you off and make you cry and break your heart, but in the end, when the chips where down, they were there, making you laugh even in your darkest hour.”

Moc se mi líbilo vyobrazení vztahu Kate a Tully skrze několik desetiletí a ty skvělé dobové popisy hudby, módy a politické a společenské situace. Od sedmdesátých let přes nové milénium. Skrze školy, práce, partnery, děti, úspěchy i neúspěchy.

Co se týká podobnosti knižní verze se seriálem, tady bych řekla, že první část knihy je vcelku věrně zfilmována, kdežto druhá část se od knižní předlohy odklání celkem dost. Přesto ale zůstává příběh poutavý jak na papíře, tak na televizní obrazovce. Byť v knižní verzi mě v některých momentech Tully neskutečně rozčilovala a její neustálé vměšování do rodinných záležitostí Kate bylo pro mě dost nepochopitelné. V knize také nebyl Tullyin nový rodící se vztah, který jí v očích diváků trochu zlidštil.

Spoilers:
Konec knihy byl hodně smutný a já vážně doufám, že pro TV zpracování zvolí tvůrci jiný příběh a tahle dějová linka končící smrtí jedné z hlavních protagonistek tam nebude.
Vzhledem k tomu konci si nejsem jistá, jestli se pustím do druhého dílu knihy….možná po nějaké pauze…ale teď se na to rozhodně necítím. Přesto je tam ale rozehráno několik linek, které bych chtěla odhalit. Kupříkladu co se stalo Cloud, že se chovala tak, jak se chovala a co tají před Tully. Jak dopadne příběh Marah a jak se vypořádá s událostmi, kterými končila první kniha a další…

Podobná témata: film Už teď mi chybíš.

Čteno v AJ.

Recenze na druhý navazující díl Fly Away (čteno v Aj):

Obsahuje spoilery na první díl (pokud jste jej ještě nečetli, pak pozor na vyzrazení většího množství děje).

Pokračování Firefly Lane se neslo zejména v duchu psychologickém. Sledujeme život postav po smrti Kate. Zejména se zaměřujeme na Tully, Johnnyho, Marah a Mlhu/Dorothy. Každá z těchto postav má své vlastní problémy, které v průběhu knihy rozkrýváme. Konečně se dozvídáme o minulosti Mlhy/Dorothy a můžu Vám říct, že teď konečně chápu její chování vůči dceři. Tully absenci matky ve svém životě vyplnila svou BFF, která již není plus její kariéra jde zprudka ke dnu a Tully se tak cítí vytržená z reality, kterou znala. K tomu všemu se přidávají spory, které se vytvářejí mezi ní a Katinou rodinou. Johnny zůstává sám na potomky, které měl s Kate a neshody mezi ním a jeho dcerou Marah jsou na denním pořádku (jak jen mluvit s puberťačkou, která ještě navíc přišla o matku). Marah pronásledují vlastní démoni, kteří navazují na její chování k matce v posledních několika měsících před diagnózou. Jakousi útěchu tak hledá alespoň v chlapci z podpůrné skupiny, který není úplně nejlepším společníkem pro ztrápenou duši.

Vnitřní pohledy do jednotlivých postav nebyly vůbec špatně napsané. Co mi ale dost vadilo bylo, že vlastně čteme popis stejných scén, akorát z několika pohledů, což ke konci knihy už začíná trochu unavovat. Psychologie postav je zde rozebrána do detailu a je primárním stavebním pilířem, na němž je kniha vystavěna. Někomu to může sednou, někomu nikoliv. Líbilo se mi, že Kate autorka poeticky vrátila do děje a nejlepší kamarádky tak spolu mohly zase alespoň takto pohovořit.

První díl série se mi líbil přeci jen víc, přesto ale nelituji, že jsem pokračovala ve čtení příběhu. Autorka má nepochybně talent a já se chystám na nejméně tři její další knihy.

“Words stay with you sometimes, especially angry ones.”
“Won`t you join me in my slow descent into madness?”

PS: Těším se na druhou řadu seriálu, která se má vysílat tento podzim na Netflixu. Hlavně jsem zvědavá, jak si tvůrci poradí s pokračováním, když podstatné věci buď z předchozí řady vypustili úplně nebo jich několik přidali (třeba i z druhého knižního dílu).

04.09.2022 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Kniha, jež sleduje osudy řeckých uprchlíků před občanskou válkou, kteří zakotvili v tehdejším Československu. Příběh je vyprávěn hned několika postavami a zabírá prakticky celý jejich život od 50. let až po rok 2018.

Je zvláštní, že se mi kniha líbila i přesto, že žádnou postavu jsem si v příběhu neoblíbila. Povýšená Sotiria, klidná a tichá Koula, neustále si na něco stěžující rodiče Sotirie, nerozhodný Janis nebo oportunistický Pavel si moje sympatie opravdu nezískali. Důvod, proč tak vysoko knihu hodnotím, leží jinde - zejména v samotném tématu příběhu. Žádnou takovou knihu jsem ještě nečetla a bylo zajímavé sledovat život řeckých emigrantů v naší malé zemičce, který pro ně musel být alespoň zpočátku naprosto odlišným, mnohdy až děsivým zážitkem. Každý jedinec se tomuto životu přizpůsoboval rozličně a doba aklimatizace se u jednotlivých postav lišila též - ať už se to týkalo jakéhosi přejímání tamějších zvyků, tradic, jazyka, klimatu či kulinářské oblasti, kde byly mnohokrát zmíněny zejména české knedlíky, které cizincům opravdu moc nechutnají, vzpomeňme si jen na návštěvu paní Clintonové :-D.

Příběh v sobě zahrnuje dobu tvrdé totality, přes pražské jaro, až po změnu politického klimatu a nástup kapitalismu, kdy i mnoho občanů z řecké komunity započíná svou podnikatelskou dráhu a v rámci toho znovu navazují vztahy se svou ztracenou domovinou.

Hlavní postava Sotiria mi ponejvíce připomínala postavu Lily z románu Geniální přítelkyně.

Knihu doporučuji s ohledem na její ne tak hojně zpracovávané téma…byť v některých momentech mi přišlo, že příběh je až moc neuvěřitelný a náhod je v něm opravdu přehršle.

31.07.2022 4 z 5

Ukaž mi Ukaž mi Marcel Moss

TO JE TAK NEHORÁZNÁ ÚCHYLOVINA, KTERÁ VÁS ÚPLNĚ NUTÍ OTÁČET STRÁNKU ZA STRÁNKOU, ABYSTE UŽ KONEČNĚ ZJISTILI, CO SE TO TAM SAKRA DĚJE !!!

Kniha, která je čtivá od začátku do konce! Dočkáme se mnoha zvratů - jeden mi připomněl nedávno přečtenou knihu Jiná třída. Autor bravurně popsal možnosti zneužití internetu a seznamovacích aplikací a stvořil vážně moc dobrý thriller. Dnešní thrillery se vlastně pořád točí v kruhu a nic nového nepřináší, tenhle kousek naprosto vybočil z řady a já mohu jen jásat.

Hlavní hrdina je vykreslen přímo skvostně, kdy ho v jednu chvíli chcete obejmout a ve druhé mu jednu vrazit :-D. Jediné, co mě vážně nakrklo, je ta finální věta - jak já nesnáším otevřené konce ….:(

“Internet je největší zlo naší doby. Lidi jsou lháři od přírody, ale monitor, který je odděluje od reálného života, způsobuje, že mizí poslední zábrany.”

PS: Ty informace nad každou kapitolou jsou pecka!

26.07.2022 4 z 5

Polibek bez duše Polibek bez duše Jennifer L. Armentrout

Příběhem jsem opět unešena a neskutečně se těším na jeho pokračování!

Skvělý fantasy svět s ještě lepšími postavami. Najdeme zde i romantickou linku, která je pro autorčiny knihy velmi typická, ale tady je mnohem umírněnější a víc duševní nežli fyzická.

Místy mi to trochu připomínalo A Wicked Trilogy. Je to taková pekelná pohádka pojednávající o dobru a zlu a odvěkém boji démonů a strážců. Hlavní hrdinka obviously nezapadá ani do jedné kategorie a sama sebe popisuje jako takovou “mulu”, která je někde na pomezí. Nechybí tady ani milostný trojúhelník, který jím ale není v klasickém pojetí. Vtipné dialogy jsou střídány akčnějšími scénami a celé to dohromady pěkně zapadá. Středoškolské drama a poznávání opačného pohlaví střídá zase snaha zachránit svět a uniknout ďábelskému rituálu, který by rozpoutal peklo na zemi.

Roth i se svým mnohým tetováním je boží a ještě má moc dobrý hudební vkus ! :)

“Byl jsem ztracen ve chvíli, kdy jsem tě poznal.”

Chválím taky moc pěknou podtitulkovou scénu…

05.06.2022 5 z 5

Království těla a ohně Království těla a ohně Jennifer L. Armentrout

Opět naprostá dokonalost!

Já jsem si na téhle sérii prostě a jednoduše zamilovala hlavní dvojici, která je ve všech směrech geniálně napsaná, přičemž jejich vzájemná přitažlivost a emotivní dialogy jsou základním stavebním kamenem celého příběhu. V tomhle díle se tam krásně vtěsnal i Kieran.

Některé recenze zmiňují, že se v tomhle díle skoro nic neděje, krom rozepří a usmiřování mezi Hawkem a Poppy. Já si dovolím nesouhlasit, protože tahle kniha je zejména o posunu jejich vztahu na další úroveň. Krásně se nám tady postavy vyvíjí a to jako jednotlivci, tak jako partneři.

Kniha je také plná náznaků minulých tajemství, která ještě musí být rozkryta. A ten konec ó la lá !!
Už teď jsem natěšená na další díly, které doufám vyjdou velmi brzičko :).

Tuhle fantasy sérii za sebe mohu s čistým srdcem doporučit. Vztahy, minulé křivdy, tajemství, která čekají na svou chvíli na výslunní, magie, bohové, střety, království a jejich staletá nevraživost a nejlepší prvek na knihách ústřední dvojice!
No a kapitola 37 je poklad! :)

Doufám, že v dalším díle se dozvíme víc o minulosti Poppy a jejích rodičích. Těším se také na rozvíjení magického a božského konceptu příběhu a hlavně na ty dva milášky plus Kierana.

03.04.2022 5 z 5

Dalších 365 dní Dalších 365 dní Blanka Lipińska

(SPOILER) Po druhém dílu jsem tak nějak naivně myslela, že Laura už nemůže být hloupější, egoističtější, nerozhodnější, pokrytečtější (sama pije jako duha a u jejích partnerů jí to vadí..wtf) a ještě víc zahleděná do sebe a svých potřeb (zajímá ji hlavně jak vypadá a co má na sobě -) po operaci je nadšená, že ještě zhubla :D) a ono ejhle,…..
Ve třetím díle si naše hlavní postava vybírá hned ze dvou mafiánským bossů, přičemž jeden je dobrota sama a druhý je samotným vtělením ďábla (bože prosím ať aspoň ty filmy natočí jinak :D). No a to je celá zápletka tohoto veledíla.
Opět se nám to tady množí vysoce vulgárně napsanými erotickými scénami. Postavy se chovají nelogicky a moje sympatie si zachovali pouze Domenico a Nachova sestra.
Na konci nám autorka v poznámce ke knize vysvětluje jak máme toto dílko vnímat, kdybychom to náhodou nebyli s to pochopit sami :D. Dobrá ta samotná poznámka mi ani tak nevadila a někomu “s mozkem pravěkého člověka” to asi vysvětleno být muselo, ale jako, nezlobte se na mě, napsat o hlavní hrdince, že není hloupá :D.D….to snad ne ….:D
Nuž, jsem ráda, že mám tuto trilogii za sebou a teď už si jen počkám jak doprasí ještě ty filmy,.,,,,

20.02.2022 2 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Víc aktuální téma byste dnes hledali jen těžko. Jedná se o mou druhou knihu od autorky a rozhodně ji hodnotím jako lepší počin. Delphine se ve svých knihách zabývá mnohými závažnými tématy (bezdomovectví, psychika člověka, sebevraždy apod.). Na stránkách téhle knihy se můžeme dočíst o fenoménu sociálních sítí, “influencerů”, youtuberů, reality show a tohle všechno, jak už název knihy sám napovídá, směřuje zejména k dětem. Jak se žije malým “influencerům”, jejichž rodiče je den co den sdílejí se světem a tito malí lidé jsou mnohokrát obnaženi až na dřeň. Co vede jejich rodiče k tomu, aby jejich malé drobečky vystavovali na sítích, a to mnohokrát už před jejich narozením ?!
Příběh je mírně šmrnclý detektivním žánrem, kdy se již od počátku knihy ptáme “Kde je Kimmy?”. Samotný příběh se pak odvíjí především kolem dvou žen, které ani rozdílnější být nemohou. Jedna touží po slávě, jejímž dosažením se zbavuje jakési samoty, která v ní byla zakořeněna již od mládí. Druhá taktéž formována primárně rodinou, které záleželo na tom, co se na světě děje, nachází své poslání u policie. Osudy obou žen se protnou, kvůli oné události zmizení Kimmy. A rozehrává se nám zde příběh, v němž se vyskytují mnohé zásadní otázky ohledně ochrany osobnosti dětí. Na takhle podrobněji zmapované dané téma jsem narazila poprvé (byť všichni na sítích vidíme bezpočet fotografií a videí malých dětí, které pořizují jejich ne vždy opatrní rodiče) a zaujala mě především zmínka o právním vakuu problematiky, kdy Francie se stala jakýmsi průkopníkem, která jej začala teprve nedávno řešit.
Doslov byl opět, jako u všech odeonek, bezkonkurenční a na husí kůži.
Knihu bych doporučila široké veřejnosti a zejména pak těm, kteří mají děti, jejichž podobu často umisťují na internet. Jinak ten v knize zmiňovaný boom reality show z přelomu století, u nějž jsem se mylně domnívala, že je minulostí, se dnes rozjíždí nanovo …. Já jsem osobně zhlédla jen pár řad Kdo přežije, kde se alespoň soutěžící museli poprat s novým prostředím, divokou přírodou a jejími nástrahami. To, co ale v současnosti běží v TV je vážně k zamyšlení!!!!

02.12.2021 4 z 5

Polovina tebe Polovina tebe Brit Bennett

Velká škoda pro ten nenaplněný potenciál!!

Velmi zajímavé a palčivé téma, u kterého prostě a jednoduše pokulhávalo zpracování. Zdlouhavé a mnohdy nelogické popisy mi při čtení dost silně vadily. Autorka skákala v rámci časové osy a nepřesvědčivě popisovala rozhodnutí některých postav (kupříkladu u toho konce jsem tedy úplně nepochopila, proč by se postava Stelly zachovala takto).

K postavám jsem si bohužel také cestu neprokleštila a jedna mě tam vyloženě iritovala (Reese). Taky někdy naleznete v knihách slova, která se opakují a vážně, ale vážně vám začnou lézt na nervy. Tak já to měla tady, neustálé Reesovo “baby”, které používal za každou větou, kterou řekl Jude, bylo na mě opravdu moc.

Je nesmírná škoda, že si autorka nerozpracovala jedno téma do hloubky, ale že se snažila na tak malém prostoru (300 stránek) vyložit hned několik - politických, rasových, genderových či socioekomonických problémů. Kniha působila dost zhuštěně a celá postava Reese tam byla, dle mého názoru, jen proto, aby si autorka mohla odškrtnout další položku.

Hodnocení celého textu pro mě vychází jako průměr. Četla jsem tento rok mnohem lepší a čtivější knihy a dost mě to mrzí, protože jsem měla velká očekávání.

Ještě bych ale chtěla zmínit jednu věc, a tou je autorčin popis chování Afroameričanů, kteří sami také hledí na barvu kůže (o tomto tématu se autorka rozepisuje celkem dost a tenhle aspekt v knize mě velmi zaujal).

19.10.2021 3 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Tři příběhy tří silných žen z různých kontinentů, které se protnou ve velmi emotivním finále. Rozuzlení příběhu sice není ničím překvapivým, ale velmi zdařile zpracovaným ukončením celé knihy. Nejvíc mě asi dojala životní cesta Smity (když se podíváte na její život v kontrastu se životy dalších dvou hrdinek příběhu, a zejména na ty otřesné životní podmínky, které panují v tzv. nejlidnatější demokracii světa, tak je Vám z toho hodně úzko, mně tedy alespoň bylo). Všechny hlavní postavy knihy se musí vzepřít osudu a najít v sobě sílu bojovat a vyhrát, ať už se jedná o bitvu s nemocí, ostrakizací, špatnou finanční situací či předsudky druhých. Byť se mne nejvíc dotknul příběh Smity, i další dvě dějově linky byly velmi silné a plné emocí. Tak jak je Indie v mnoha ohledech zpátečnická, je taková i vyspělá západní civilizace, kdy vidíme, že lidé se zde posuzují zejména dle jejich výkonnosti, a pokud ji daný jedinec již nemůže dodávat v tom správném poměru, pak je ostrakizován a označen stejně jako byla naše indická hrdinka. Knihu rozhodně doporučuji, především kvůli její výpovědní hodnotě o tom, jak je svět i v dnešní době stále rozpolcený a lidé naprosto rozdílní a žijící ve velmi kontrastních podmínkách. Jak já s oblibou říkám, dnešní svět je zejména o extrémech a tato kniha Vám jich pár ukáže. Bylo by hezké, kdyby se jednou, třeba v ne tak vzdálené budoucnosti, podařilo dojít ke kompromisům a nějaké střední cestě, a to ve všech stěžejních oblastech života.
Pokud bude ten avizovaná film, rozhodně se podívám !!

27.05.2021 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Stejně má ale ta J. K. Rowling obrovskou fantazii ️‍. Bajky se mi líbily vesměs všechny, přesto mám mezi nimi své oblíbence - Mágovo chlupaté srdce a Příběh tři bratří, OBVI. Poznámky Brumbála, Hermiony i samotné JKR byly výborné!!! Ilustrace ke knize jsou taky špička! A historie kouzelnického světa, její překrývání a prolínání s tím naším mudlovským, je taky naprostá pecka (aspoň už všichni víme proč byl Jindřich VI. anglický tak trochu mimo :-D). Tyhle příběhy bych četla dětem před spaním, možná je lepší, že zatím žádné děti nemám :-D.

15.05.2021 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Shusterman tyhle postapokalyptický věci prostě umí. Opět se nám zde, podobně jako v knize Bez šance, setká několik různorodých zástupců omladiny a opět to bude závod o život, plný mnohých úskalí a problémů, k nimž se naši “hrdinové” samozřejmě připletou. Kniha byla velmi čtivá a námět aktuální. U několika momentů jsem měla až mrazení, podobně jako třeba u knihy Karanténa. Rozhodně doporučuji k přečtení všem bez výjimky !! Musím říct, že se těším na další díla, která v budoucnu autor sepíše. “Lidi jsou prostě jen lidi.”

06.05.2021 4 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Tak jsem dočetla tuhle bichličku. V první řadě chci říct, že se nebudu vyjadřovat k chybovosti samotného textu. Na tohle téma už toho tady bylo napsáno dost a přijde mi to i trochu nefér vůči autorce, která s překladem a korekcí nemá nic společného a měla by se posuzovat hlavně kniha, respektive tedy její příběh. Tak a k samotnému ději knihy, já jsem teda nadšená. Při čtení jsem zažívala nostalgii jako prase, přesně jako u četby Balady o ptácích a hadech. Dokonce jsem si pustila i ty velmi “zvláštní filmy” :) (zatím jsem přetrpěla dva). Na textu je hodně vidět, jak se autorka vypsala a ten sloh byla radost číst. Skvěle popsané Edwardovy myšlenky a jeho rozporuplné pocity, snaha o sebeovládnutí, pocity euforie a zároveň výčitek, to všechno skvěle zpracované. Edwarda jsem si oblíbila ještě víc, ani mi nevadilo, že je stalker (jak koluje na všech sociálních sítích). Joea z You taky milujeme, takže vo co Vám jako všem jde :-D. V příběhu se střídaly velmi vtipné momenty s těmi velmi emotivními a bylo to díky tomu skvěle vyvážené. Co se mi líbilo, možná i víc než samotná romantická linka, byl vztah Edwarda s jeho rodinou, především pak s Alice, kde popis kombinace jejich schopností byl načrtnut víc než skvěle ❗️ Co ještě říct , no obálka je výborná a odkaz na Háda a Persefonu v knize je topka. Nad rereadingem jednotlivých knih jsem uvažovala už dřív (už když jsem četla Knihu života a Matthew vtipně Edvíka zmínil), a proto jsem moc ráda, že vyšlo Půlnoční slunce ! Nakonec chci říct jenom, že nechápu ta hodnocení typu: je to hrůza, Edward je stalker a bla bla :-D. Je potřeba si uvědomit, kdy původní kniha vyšla, že byla plánována veskrze pro teenagery, že Edward má schopnost číst lidem myšlenky a tím pádem je jasné, že lidem leze do soukromí, no a v poslední řadě si uvědomit hlavně to, že to má být zábava a ne literatura, která má vyhrát Pulitzera. Jo, a má to skvělé poděkování. Howgh, domluvila jsem :-D.

26.03.2021 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Svět upadl do chaosu, Nimbus přestal komunikovat a starý řád smrtek se tříští , nový svět nastává a pár jedinců se snaží vyhledat záchranné brzdy, které ještě mohou lidstvo spasit. Takhle lze nějak v krátkosti popsat děj dlouho očekávaného třetího dílu série Žatva smrti. Vyvrcholení příběhu bylo vskutku znamenité, vím, že někteří si konec představovali jinak, ano, i já bych tam pár věciček změnila, ale to nic nemění na tom, že jsem si tu finální jízdu užila, a to nesmírně !. No a ta poslední věta mě skoro rozbrečela - “Před chviličkou.” ——) zasvěcení, co už mají přečteno, vědí ♥️.

18.03.2021 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Shustermana jsem objevila skrze sérii Smrtka a musím říct, že je to opravdu originální spisovatel. Bez šance se četlo skvěle a i tady byla velmi nápaditá zápletka, která mi sice částečně připomněla některé knihy, jako třeba Hunger Games nebo Neopouštěj mě, ale přesto stále zůstala svá. Všechny hlavní postavy byly zajímavé a každá byla jiná. Spíš než nějaká akční jízda, je tahle kniha o zamyšlení se nad tématy života, smrti, posmrtného života -) kam se vytrácí naše duše, potratů -) měl by existovat zákonný nárok na každý život ?! V současné době téma celkem aktuální, vzhledem třeba k situaci v Polsku. Kniha v tomto získává jakýsi filozofický rozměr.

28.02.2021 4 z 5

Zamkni poslední dveře Zamkni poslední dveře Riley Sager (p)

Zatím žádná autorova kniha mě nezklamala. Opět to byl zajímavý příběh, ale ten konec, tak ten měl teda grády!!!! Je to skvělý mrazivý thriller, ve kterém můžeme vidět obrovskou sociální propast mezi chudými a bohatými, jejíž pomyslné nůžky se časem rozevírají stále víc a víc !!! Knihy, seriály a filmy na podobné bázi, které jsem si při čtení vybavila: kniha Ta přede mnou, film Intimní past, kniha i film Neopouštěj mě, jedna série Plastické chirurgie s.r.o. a možná trochu AHS: Hotel. Největší husinu jsem měla u strany 348!

07.01.2021 5 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

**Co se stane s rodícím se vztahem, kterému do cesty vstoupí ideologie a režim ??!**

Velmi zdařilý debut, kde už u prologu jsem pociťovala nastupující husí kůži. Příběh je vyprávěním/vyznáním mladého chlapce Ludwika, který vzpomíná na horké léto roku 1980, kdy se seznámil s Januszem. V současnosti je Ludwik již za mořem v zemi svobody a příslibů, přesto nemůže zapomenout na svou vlast a na lidi, jež za sebou, na starém kontinentu, zanechal. Hlavní část příběhu tvoří vztah mezi výše zmiňovanými postavami, je ale zasazen do socialistické reality tehdejšího Polska. Hlavní hrdinové musejí bojovat se svými city, pro které nebylo místo v tehdejší společnosti. Velice pěkně je napsán doslov, ve kterém jsou zmíněna dilemata, se kterými se hlavní protagonisté knihy jistě museli potýkat. Otázky, morálních voleb, stranické příslušnosti, zajištění konexí pro spokojenější a hodnotnější život na úkor vlastních přesvědčení a dvojí morálky, se kterými lidé denně zápasili. Jistě některé z těchto bojů nám přetrvaly i do současnosti a i nynější společnost musí reagovat na měnící se svět kolem nás.! V doslovu je zmiňována paměť národa a její přenášení skrze potomky, které z velké části utváří a formuje právě rodina, ze které vzešli, tak jako tomu bylo u autora knihy. Co se týká samotného vztahu mezi hlavními postavami, ten byl napsán uvěřitelně a scény u jezera byly vážně výborné. Můj celkový pocit z příběhu je veskrze pozitivní a konec byl velmi emotivní. Knihu doporučuji a myslím si, že nám by společenská i politická realita příběhu měla být velmi blízká!!

"A přesto mě teď napadá, že nikdy nemůžeme před svou lží utíkat donekonečna. Dřív či později jsme nuceni postavit se její temnotě. Můžeme si pouze vybrat kde, nikoli zda. A čím déle čekáme, tím bolestnější a nejistější to bude. I naše země tím teď prochází - staví se čelem k archivům lží, prochází močálem k nějaké nové funkční pravdě."

14.11.2020 4 z 5

Nikdy nezapomenu Nikdy nezapomenu Michel Bussi

Kniha Nikdy nezapomenu - aneb jak dokáže psychika ovlivnit člověka natolik, že začne věřit věcem, které se nestaly .. Moc dobrý thriller, plný zvratů a nejsme ochuzeni ani o opravdu originální zápletku !! PS: červená šála a její role celou věc odstartují :)

27.09.2020 4 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Tak tohle bylo teda něco!!! Většinou po tak opěvných recenzích, jako na tuto knihu, přijde zklamání a ledová sprcha ... Tady se ale nic z toho nestalo.! Téma, ačkoliv je zpracované ve formě fantasy/dystopie žánru, tak je aplikovatelné i na dnešní dobu, kdy mi přijde, že lidé se k sobě v posledních letech chovají přinejmenším řekneme velmi chladně a ženy, tak ty si dokáží naložit úplně ze všeho nejvíc ... Všichni, co knihu četli, nejvíc chválí konec a celé vyústění příběhu a já musím jen souhlasit. Pocit smutku, ale zároveň i naděje, který jsem měla při čtení těch posledních řádků ve mně zůstává i po jejich dokončení. Nejvíc krásné je že, když jsem sundala přebal knihy našla jsem tam dvě krátké větičky, jednu na přední straně a tu druhou na zadní. Po dočtení celé knihy dávají ty věty takový smysl a všechno do sebe tak krásně zapadlo, jak už jsem to dlouho u žádné knihy nezažila!! No a poděkování a dovětek autorky na konci knihy jenom doplňuje celou atmosféru po přečtení celého dílka! Ještě závěrem - byť je kniha v některých svých částech podobná Příběhu služebnice nebo Hunger games, je přesto jedinečná. Děkuji za zážitek a vtažení do jiného světa!!

Konec hry Konec hry Daniel Cole

Výborná kniha, prostě výborná!! Musím přiznat, že předchozí dvě knihy si nepamatuju úplně do detailu, vím ale, že se mi líbily, byť možná Loutkář trochu méně, bylo tam všeho tak nějak až moc a ještě ke všemu chyběl Wolf!!! Poslední díl trilogie je ale vážně skvělý, snoubí se tam suchý brilantní britský humor s vyšetřováním (které je tentokrát pro vyšetřovatele ještě více osobního rázu). A samozřejmě ty slovní přestřelky mezi hlavními postavami jsou prostě topka!! Dokonce autor do knihy zakomponoval literární talent jednoho ze členů policejního sboru :D. Daniel Cole umí a já se těším na jeho další knihy a časem (až přečtu všechno, co mám na stole) se vrátím i k téhle povedené trojdílné záležitosti!!

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Pokračování Příběhu služebnice se velmi vydařilo!! Příběh je vyprávěn třemi ženami, které rozpráví o svém údělu v teokratickém státu Gileád. Postupně se dozvídáme, kdo tyto ženy jsou. Jedna narátorka je jedna z nejnenáviděnějších žen Gileádu (jak v seriálu, tak v knize) - je opravdu tak strašná jak si všichni myslíme ??- dozvíte se v knize :) Osudy druhé a třetí vypravěčky se v průběhu knihy protnou [nebudu spoilerovat]. Jinak můžu říct, že je dobré znát i seriál, protože některé věci, o kterých se mluví tady, nebyly zmíněny v předchozí knize. Kniha opět jako jednička končí konferencí zabývající se padlým režimem Gileádu a rozhodně otevírá témata, která cloumají a otřásají i dnešním světem. Mohu ji jedině doporučit! Jinak doufám, že seriál se po minulé řadě zlepší, protože trochu nedávalo smysl, to jak si June najednou mohla dělat, co chtěla ...