Karolína18 Karolína18 komentáře u knih

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Tohle mě bavilo! Takovýhle druh relaxace je přesně to, co teď potřebuji. Prašinu mužů s klidem doporučit všem dětem, které baví dobrodružství. Někdy mi styl psaní, syntax, lexikum a stylistika připadaly trochu moc na děti ve věku cca 12 let, ale příběh to vyvážil. Těším se na další díly.

23.02.2023 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Za mě moc povedené převyprávění a lze číst i s děti, je to napsáno srozumitelně, zajímavě, čtivě. Dobře využitelné při výuce tohoto tématu.

20.02.2023 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

(SPOILER) Kniha je neuvěřitelným způsobem čtivá a opravdu povedená. Vždycky jsem si myslela, že mám ráda špatné konce v knihách, a i když to tak autorka asi nezamýšlela, tohle pro mě byl špatný konec. Nejvíce mě frustrovalo to, že neexistovala varianta, jak by Ryleho chování šlo vysvětlit tak, aby z toho vyšel s čistým štítem. Nevím, jak bych se zachovala já, ale teda nálož přemýšlení ve mně zanechala kniha pořádnou. Fandila jsem Rylemu a možná i proto, že si sama neumím představit, že bych byla odvážná jako Lily a odešla, až mě to trochu děsí.

19.02.2023 5 z 5

Husité Husité Klára Smolíková

Mně osobně se kniha líbila velmi, hlavně strategie s dětskými průvodci, kteří cestují po českých dějinách. Jen se obávám, že Anežka i její průvodce Mikuláš jsou ve věku dětí, pro než by mohly být doprovodné texty příliš dlouhé. Na druhé straně žáci, pro než by text nepředstavoval problém by se nemuseli s tak mladými průvodci sžít. Každopádně obrázky skvělé, některé doprovodné úkoly rovněž, přiblížení tématu také.

17.02.2023 5 z 5

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Ari Folman

Skvělé zpracování i po výtvarné stránce, pro dospívajícího čtenáře mnohem stravitelnější. Rozhodně chci knihu šířit dál mezi žáky, ale obávám se, ze vhodný věk je minimálně 13 let.

16.02.2023 5 z 5

999: Příběh žen z prvního transportu do Osvětimi 999: Příběh žen z prvního transportu do Osvětimi Heather Dune Macadam

Od začátku mi hrozně vadily metafory a další umělecké prostředky, které v tomto druhu literatury působily opravdu nepatřičně. Chápu, ze autorka chtěla podtrhnout idylu života mimo koncentrační tábor, ale činila tak laicky a mnohdy až diletantsky. Celkově se mi kniha velmi špatně četla. Musela jsem ji číst na etapy, protože se mi styl autorky zdál místy až strašlivě otravný. Roztahaný začátek mě málem odradil nadobro.
Samozrejme ale musím ocenit rozsáhlost rešerše, jež byla bezpochyby k napsání této knihy nutná.

14.02.2023 3 z 5

Pálenka: Prózy z Banátu Pálenka: Prózy z Banátu Matěj Hořava (p)

První, co mě napadá, je, že Hořava dokáže popsat ovčí trus tak, že jej chcete cítit. Překvapilo mě kolika různými vůněmi byla kniha protkána. Někdy se čtení zdálo nad mé síly, snad by se s ním popasoval vzdělanější čtenář, ale já se často prostě nemohla soustředit na asociativní pojetí vyprávění. Knihu jsem se pokusila přečíst dvakrát, jednou ji odložila nedotčenou, teď téměř po dvou letech jsem dočetla. Lehkou hlavu z toho nemám, nebyl to relax, ale Hořava píše tak, že najednou toužím vydat se na místa, která spatřil i on.

09.02.2023 4 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Druhý díl byl se mi četl lépe, připadám si jako barbar, když řeknu, že byl v mnohém uvěřitelnější. Styl psaní mi zde sedl více, protože se slova ke mně dostávala blíž. Zároveň mi vyhovovalo někdy zkratkovitě psaní o dlouhém období, tudíž více faktické.

09.02.2023 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Skoro mi přijde, že dát jen tři hvězdy v tomto případě znamená, že nemám soucit s lidmi z Osvětimi, ale je to naopak. Na můj vkus byla kniha hodně naivní a příběh neuvěřitelný. Že by opravdu bylo v Osvětimi možné takto proplouvat? Stačilo, aby byl člověk chytrý? To tezko. Přečetla jsem dost autentických dobových materiálů, abych prostě pochybovala. Spíš mi to tedy přijde celé jako výsměch lidem, kteří v koncentračních táborech umírali.

07.02.2023 3 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Na knihu jsem si brousila zuby už od dob, kdy o ní mluvila spolužačka na semináři Současné české autorky. Myslím, že celý příběh je o nepochopení těch, které máme nejblíž, ale i o nepochopení sebe sama. A taky o nedostatku komunikace a neříkání toho, co je potřeba říct, jo a o tom, že někdy to říkáme, ale nikdo neposlouchá. Hodně silné čtivo, asi nad tím budu ještě dlouho přemýšlet. Po Roku kohouta jsem si myslela, že je toto téma již vyčerpané, ale zpracování Hanišové bylo opravdu podařené a velmi čtivé. Moc oceňuji různorodé pohledy postav i proměny vypravěče. V knize je tolik šrámů a slepých míst, které by bylo možné zacelit a zaplnit, ale zároveň mám pocit, že nejsem frustrovaná z toho, že zaplněny nejsou. A to je moc dobře, nekazí mi to čtenářský zážitek a mám nad čím přemítat.

01.02.2023 5 z 5

Sexy hoteliér Sexy hoteliér Alice Clayton

No, není to Nabíječ, ale v některých částech tu starou Alice vidím. Rozhodně polepšení od předchozího dílu. Jedná se o odpočinkovou četbu, ale konečně to se mnou trochu i cloumalo, co se týče hlavní zápletky. Postavy byly sympatické, reálie uvěřitelné, vtipné.

31.01.2023 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Christina Lauren

Kýčovité, předvídatelné, prvoplánové, bez humoru, chyběla tomu šťáva a nějaká gradace. Ne že by příběh neměl zápletky, ale byly to stokrát okoukané zápletky, takové které ze sebe na počkání vysype kdokoli. Kniha na mě působí jako první pokus o vlastní tvorbu mladé naivní holky, která celý život čte červenou knihovnu, a pak se rozhodne napsat něco svého. Dvě hvězdy dávám za to, že jsem knihu dočetla až do konce.

27.01.2023 2 z 5

Moje nejoblíbenější jednorázovka Moje nejoblíbenější jednorázovka Christina Lauren

Tři hvězdy, na jednu stranu jsou to Christina a Lauren a jo, trochu mě to v některých pasážích vzalo, ale bylo to míň sexy, než jsem zvyklá. Hlavní hrdinové nebyli tolik sympatičtí a nevím, zda to mohlo být překladem, ale dialogy byly mnohdy trochu nepochopitelné. Párkrát jsem se dokonce zasmála, ale štvalo mě, že někdy postavy říkají tolika slovy tak málo.

24.01.2023 3 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Úplně mi nesedla neznačená přímá řeč, ale jinak nemám výhrady. Kniha se čte sama, příběh je vhodný k zamyšlení i k oddechu, někdo se v tom najde a poučí se, jiní to mohou vnímat jako výstrahu. I vzhledem k počtu stran jsem knihu vdechla téměř najednou.
Hlavní hrdinka byla velmi sympatická, i když postupně jsem prostě jen už doufala, že se probere a někde nalezne znovu to, co měla na začátku příběhu. Nejoblíbenější postavou byl ale spíš manžel Michal, uměl zachovat klid a jednat racionálně.

23.01.2023 5 z 5

Sexy vrásky a velké lásky Sexy vrásky a velké lásky India Knight

Nevím, koho už napadlo, že by tohle byl dobrý dárek pro holku, která není dvakrát rozvedená a neprožívá krizi osobnosti kvůli vráskám a pokročilému věku. Fakt nejsem cílová skupina, ale to nejsem u spousty knih a přesto se u nich netrápím jako tady. Trapné, nevtipné, zdlouhavé, o ničem.

08.08.2022 1 z 5

Emma Emma Jane Austen

Kniha byla opravdu zdlouhavá, nejúmornější byl pak konec, který se zbytečně vlekl. Nenašla jsem téměř jedinou postavu, kterou bych si oblíbila. Nejlépe vycházel pan Knightley. Ale i taková paní Eltonová perfektně seděla na svou zápornou roli v knize, narozdíl od Emmy. Opravdu nedokážu pochopit, kde na ní lze nalézt nějaké kladné vlastnosti. Nejvíce mě štvala její naprostá důvěra ve svá hloupá odhalení, sebejistota a nafoukanost, jež projevovala v nadřazování svého postavení. Postavy byly vylíčeny mistrnně, ale ne úplně v souladu se svým účelem v knize.

28.04.2022 3 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Zdá se až nedůstojné dát jiné hodnocení než pět hvězd, ale nemohu si pomoci. Příběh je jedna věc, jakmile jsou popisovány strhující detaily a nešťastné příběhy, vše funguje. Při popisu minulosti a všem, co se odehrávalo po válce jsou však nejžalostnější dialogy. Chápu, že šťastné vzpomínky se musí uchovávat a přiživovat, ale je v tom tolik patosu, že to nepůsobí jako větší kontrast ke všem hrůzám z koncentráků, ale spíše jako ne moc zdařile popsaný vybíjený příběh. Obsahově hodnotím pěti hvězdami, ale formálně to prostě nejde. Už proto, že jsem se počátečních sto stran musela ke čtení vyloženě přemlouvat a bránit si v přeskakování. Fakta a předaná svědectví jsou neuvěřitelná, za skvělé považuji i doplňující fotografie, poznámky a detaily.
Ale zrovna dnes tato kniha nebyla asi dobrá volba...

24.02.2022 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Kniha je dostatečně zajímavá a děsivá na to, aby dokázala zaujmout širokou čtenářskou obec, což ostatně vidíme i zde. Musím ocenit práci s fiktivní realitou, která zde byla nastíněna, nejvíce se mi líbilo zpracování Magdaleny a jejího pohledy na věc. Kdyby byla jako Jana, bylo by vše jednodušší a kniha by mohla končit úplně jinak, ale ona byla Liška a navíc ukázkový příklad dítěte vychovaného v socialistickém ústavu. Oslovilo mě dosud nezpracované téma a oceňuji zajímavý konec. Z hlediska ženy, která strávila 15 let ve vězení za to, že chtěla svobodu a změnu, si ale nedokážu představit, že by s útěkem souhlasila a za roky, co mohla poznávat protřelost systému věřila, že je to tak snadné. Rovněž, pokus jsme celou dobu četli, že všude hlídkuje armáda, nepředpokládám, že by si hranice neopatřili lépe. Tady mi chybí i propracovanější psychologie a myšlenky. Závěr knihy je, řekla bych, až uťatý. Tak dlouhou dobu vytvářený fikční svět je najednou odbyt pouze domnělou svobodou a pozdě předanou zprávou, smrtí Jany. Můžeme zde vidět jakési lepší vyhlídky do budoucnosti, ale působí spíše pateticky a neuvěřitelně.

22.02.2022 4 z 5

Risk Risk Elle Kennedy

Dlouho jsem váhala, protože dvě hvězdy je poměrně nízké hodnocení, ale asi nemůžu jinak. Představuji si, že by mě při vyšším počtu hvězd v noci napadly moje oblíbené knihy, které mám v knihovně u postele. Taky nemůžu dát vyšší číslo než předchozímu dílu.
Nejde o to, že by bylo na knize vyloženě něco špatného, ale bohužel nemám dojem, že by v mé mysli něčím vyčnívala, že by do mě hluboce zaryla svou stopu. Postavy byly sympatické, dialogy mnohdy velmi vtipné, erotické scény na jedničku, Rupi a Hollis byli boží nápad a strašně moc se mi jejich vztah líbil. Drama tam bylo, zápletka super, cliffhanger také v pořádku, ale... Knihu jsem přečetla za tři dny, bez nutnosti ji dočíst. To je to, co mi chybí. Pokud knihu dobrovolně odložím a jdu spát, nebo dělat cokoli jiného radši, než bych ji dočetla, není to ono.
Přejdu k tomu, s čím jsem měla největší problém. Pásmo vztahu Brenny a Jakeyho bylo super, tak akorát všeho potřebného. Ale vztah s Erikem, působení na Brennu, chování jejího otce, celkově popis a pojetí minulosti mi přišly málo palčivé, málo popsané. Nevěřila jsem tomu, jak se Brenna údajně cítila. V tomhle ohledu si autorka neporadila autenticky.
Líbí se mi styl psaní Kennedyové, líbí se mi i to prostředí hokeje, to mě fakt baví, a rozhodně mi vůbec nevadí, že píše trochu šablonovitě, naopak, ale určité věci mi prostě nesedí a asi je to i tím, kolik jsem toho už v tomto žánru přečetla, a tak vím, že to jiné autorky umí líp, komplexněji řekla bych.

31.12.2020 2 z 5

Karolína Světlá, bojovnice revoltující Karolína Světlá, bojovnice revoltující Ludvík Páleníček

Kromě vcelku slušného popisu života Světlé je zde opravdu dobře a velmi obsáhle zpracován vztah s Nerudou. Staví se k tomu poměrně romanticky, ale to už je na každém čtenáři, zda umí kriticky reflektovat. Také přináší bibliografický seznam, a popis literárního vývoje od úplných začátků, až po schematizaci a tendenčnost, což je část už odbornější.

11.06.2020 3 z 5