Karolína18 Karolína18 komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Mě tohle prostě baví, první co mě ale napadne je to, že kniha končí v příběhu zoufale brzy. Projdeme s hlavními hrdiny několik generací, ale stejně bych chtěla prostě vědět víc. Tyto postavy byly fakt opravdové se všemi kladnými i zápornými vlastnostmi a i s nepřátelským, zapšklým a namyšleným komunistou Svatoplukem prostě člověk musí někdy soucítit.

26.03.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Bílá voda je jedna z nejlepší knih, které jsem kdy četla. I díky svému rozsahu má snad vše, co se do kniha dá dostat. Je multižánrová a velmi připravovaná. Nedovedu si představit jak rozsáhlý výzkum jejímu napsání musel předcházet, ale zanechává ve mně opravdu moc. Nejvíce asi vzteku, na všechna bezpráví, kterých se na nevinných lidech dopustil minulý režim, pak také na lidskou zlobu a zášť. Kniha dokonale sedí k mému názoru na komunistické praktiky, a tak je i výborným demonstrativním nástrojem všeho, co se dá o komunismu předat dál. Lidi se umí chovat jako zrůdy a v Bílé vodě se toto tvrzení stupňuje s takovou silou, že občas čtenáře připraví i o dech. Postavy vylíčené v knize mě fascinovaly, ať už kladným či záporným způsobem, každopádně byly hodně komplexní. Moc se mi líbilo zprostředkování příběhů všech zúčastněných. A ani mi nevadilo, že vše nešlo úplně logicky vysvětlit, především skutky spojené s Mariahilf. Opravdu velkolepý čtenářský zážitek. Na těch bezmála 700 stranách se odráží neskutečné umění autorčino. Smekám. I když bylo čtení mnohdy opravdu náročné, určitě se ke knize vrátím.

07.03.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Mornštajnová mě ještě nikdy nezklamala. Její knihy se velmi dobře čtou, a tato nebyla výjimka. Přečetla jsem ji během dvou dnů a nemohla se odtrhnout, příběhy byly zajímavé. Líbí se mi strohost vyjádření a popisování příběhů poroste bych od přílišných emocí. Zprostředkovává jiné životy bez příkras tak, jak je ovlivňuje i doba a režim.

19.03.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Ten konec je totálně brutální. Skoro nedýchal, dočetla jsem právě teď. Nebudu si nalhávat, že se podobně věci nedějí, ale přála bych si, aby se jejich oběti dokázali vzepřít svému strachu. Na světě asi není spravedlnost, ale stále věřím v právní systém. A taky věřím v rodičovskou lásku, která mohla tomuto všemu zabránit. Nejvíc že všech mi ale stejně bylo Jakuba, chudák kluk vůbec za nic nemohl. Ale ten konec! Neskutečný. Podle mě je kniha dobře napsána, jen ta metafora s lesem mi přišla popravdě trochu zvláštní, a kdybych omylem nenarazila na diskuzi týkající se této knihy, možná bych ji ani nikdy nepochopila.

11.05.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

(SPOILER) Nádherně napsáno. Nápad s vránami byl skvělý, úryvky oddělující kapitoly také. Vykreslení postav se zde opravdu povedlo, matka sobecká a krutá, otec nechutný prase a tyran (který měl stejně uvalit nejdřív manželce, nic jiného si nezasloužila), že sestry rostla stejná příšera, jako byla matka. Autorka skvěle popsala, jak funguje dětská psychika a dětské chápání, jak děti prostě někdy nevidí, že nedělají nic špatně, ale špatné je jen vše kolem jich. Výchovné poradkyni bych rovněž poradila, aby změnila povolání. Představuji si, že nejtěžší situaci by následně zažíval Frodo se svou maminkou, kolikrát by je asi napadlo, že měli udělat víc. I když alespoň zpříjemnili Barunce nelehký život, dokud ji to trápilo. Teď už ji snad netrápí nic. Nemůžu se přinutit si myslet, že je to nešťastný konec, minimálně otec nestihl dokončit, co se pokoušel s dospívající dcerou začít. Přibyly by jen další šrámy, z takto nefunkční rodiny byly nebylo možné vytvořit lepší lidi.

10.05.2023 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Je úžasné, že někdo dokáže napsat knihu pro děti, která jim v hlavě přetrvá i do dospělosti. Příběhy těchto šesti kamarádů mě bavily, baví a věřím, že i bavit budou. Díky takovýmto knihám se u mě vyvinula láska ke čtení a to bych přála i všem dalším generacím, které se do tohoto skvostu budou jistě i nadále pouštět.

28.01.2016 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Jak mně se do této knihy nechtělo.... Kniha nese jasné poselství toho, že se nikdy nesmíme vzdát a že naši nejbližší jsou nejlepším důvodem, proč hledat naději i v tom nejšedivějším dni. Protagonisté byli opravdu „ti dobří“. Celou knihu jsem trnula, jak to dopadne, a pak to obrečela. Opravdu skvěle napsáno, hodně mě to dostalo. I ta zrůdnost, kterou moc dobře autor vykreslil, aby tak dokázal, že největším zlem na světě je člověk.

13.02.2024 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Opravdu lituji, že jsem knihu nečetla už dávno, protože je geniální! Zhltla jsem ji najednou a bavila jsem se od začátku do konce. Některé pasáže byly těžší, ale patřilo to tam. Pohled malé Helenky dovolil autorce použít super perspektivu, která dodala knize jedinečnost.

10.07.2023 5 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Nádherná kniha. Po dlouhé době mě příběh Dohnal k slzám. Vyprávění malé Leni je opravdu dobře napsáno, chytne malého i velkého čtenáře, každý si v něm najde to svoje. Četlo se velmi rychle, nebyly zde žádné dlouhé pasáže. Jako materiál pro učení se o zvěrstvech, která se v historii odehrávala, poslouží kniha perfektně. Fascinovalo mě zvrácené uvažování Raula, matky, strýce Otty a dalších lidí, kteří se nechtěli smířit s porážkou a vinou, kterou německý národ nesl.

22.06.2023 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

(SPOILER) Tato kniha byla hodně hustá. A taky zvrácená. Napadlo mě, že to vlastně asi bude jinak, ale že nejvíc zvrácená bude nakonec vypravěčka, to mi skoro vzalo dech. Nebo jak se to vezme. Každopádně to je můj nejsilnější pocit. S něčím takových bych se nedokázala vyrovnat, ať už by byl můj důvod jakýkoli a láska k chlapovi jakkoli velká. Prostě ne to přimělo věřit, že manipulativní byli v knize vlastně tak trochu všichni. Lowen ale neměla právo, o čemkoli rozhodovat, i když předstírala, že to dělá pro něco dobrou. Nakonec mi připomínala alter ego Verity víc ona, než samotná Verity. Každopádně moc dobrý počin a ráda bych si podobných knih přečetla víc.

29.07.2023 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Kniha je božská! Už jsem před dávném viděla film, ale knížka je ještě lepší zážitek. Někdy jsem se do spleti důkazů, šifer, kódů a hádanek zamotala a v knize se jednoduše vrátím zpět. Jedna se o mistrovské dílo, velmi propracované, přitom logické a neuvěřitelné brilantní.

21.07.2023 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Jak mně tahle kniha připomínala naší vesnici, to bylo až k neuvěření. Hlavně některé ty zapšklé staré báby, především ta v poslední kapitole, byla jak naše babička. Co si budeme ten jazyk jsem snášela docela těžko, sama nemluvím běž nářečí, ale tohle bylo poněkud silné kafe. Z některých zastaralých názorů mi vstávaly vlasy na hlavě, ale vím, že to tak přetrvává. Nakonec se jednalo o obraz takové klasické vesnice, kde se ještě udržuje hospodářství. Žárlivost, nevěra, závist, to je všude, akorát už možná ne kvůli půdě, ale jeden druhému vidí do talíře a myslí si, že má právo mít na cizí životy nějaký názor. Tematika peněz a hrabivosti mi byla také blízká, myslím, ze málokdo to v rodině nezažil, někdo chce prostě vždycky víc. Kniha je skvělé napsána, opravdu byla čtivá a hrozně moc pravdivá.

05.05.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

(SPOILER) No to teda bylo tabu. Podle mě hodně dobře napsána kniha, silný příběh. Samozřejmě chápu, že je to vypravěčskou strategií, ale chvílemi mě děsilo, jak jsem s hlavní postavou soucítila. Samozřejmě jsem chápala obavy okolí, ale rovněž jsem cítila, jak je ztracený a totálně neví, co si sám se sebou počít. Opravdu mě to dostalo, přečetla jsem to za jeden večer.

11.03.2023 5 z 5

O Životicích jsem dosud neslyšela. Autorka má velké zásluhy na zpracování všech událostí srpna 1944, ale i toho, co jim předcházelo a co je následovalo. Někdy se kniha těžce četla, především z jazykového hlediska.

25.02.2023 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Skoro mi přijde, že dát jen tři hvězdy v tomto případě znamená, že nemám soucit s lidmi z Osvětimi, ale je to naopak. Na můj vkus byla kniha hodně naivní a příběh neuvěřitelný. Že by opravdu bylo v Osvětimi možné takto proplouvat? Stačilo, aby byl člověk chytrý? To tezko. Přečetla jsem dost autentických dobových materiálů, abych prostě pochybovala. Spíš mi to tedy přijde celé jako výsměch lidem, kteří v koncentračních táborech umírali.

07.02.2023 3 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Na knihu jsem si brousila zuby už od dob, kdy o ní mluvila spolužačka na semináři Současné české autorky. Myslím, že celý příběh je o nepochopení těch, které máme nejblíž, ale i o nepochopení sebe sama. A taky o nedostatku komunikace a neříkání toho, co je potřeba říct, jo a o tom, že někdy to říkáme, ale nikdo neposlouchá. Hodně silné čtivo, asi nad tím budu ještě dlouho přemýšlet. Po Roku kohouta jsem si myslela, že je toto téma již vyčerpané, ale zpracování Hanišové bylo opravdu podařené a velmi čtivé. Moc oceňuji různorodé pohledy postav i proměny vypravěče. V knize je tolik šrámů a slepých míst, které by bylo možné zacelit a zaplnit, ale zároveň mám pocit, že nejsem frustrovaná z toho, že zaplněny nejsou. A to je moc dobře, nekazí mi to čtenářský zážitek a mám nad čím přemítat.

01.02.2023 5 z 5

Scotland Street Scotland Street Samantha Young

Snad je to mojí absolutní úctou před samotnou autorkou nebo zamilovaností do jejích mužských postav, ale kniha se mi opět velmi líbila. Samantha dokáže vytvořit různorodé postavy s odlišnými životy a problémy, se kterými se musí potýkat, ale jedno mají vždy společné. Jsou velmi sympatičtí a hned se mi vryjí do paměti. Snad bych se chtěla stát i na chvíli jimi samými.
Řekla bych, že tento díl byl jiný než všechny předchozí, ale to neznamená, že si nezaslouží čestné místo v sekci mých nejoblíbenějších knih. Ve všech předchozích příbězích to byli právě hlavní hrdinové, kdo tvořil příběh a jeho zápletky. Zde sehrála velkou roli i Shannonina rodina. (Ta je důležitou součástí všech hrdinů, ale zde je její ovlivnění nejcitelnější.)
Nechyběl ani sladký konec, který autorka - podle mého - podala celkem uvěřitelně. Líbily se mi argumenty Cola a Shannon, jejich vzájemné popichování, neustálé narážky s lechtivým podtextem, přátelské a mnohdy vážně vtipné střety s Rae, Simonem nebo Tonym. Tyto tři vedlejší postavy se také povedly.

Kdybych měla shrnout celou sérii, těžko bych si vybírala, který díl nebo který muž je mým oblíbencem. Musím se přiznat, že mě poblouznili úplně všichni. Nemohu zbavit pocitu, že Shannon do celého "klanu" vůbec nezapadá a tudíž je jedinou hlavní hrdinkou, ve kterou bych se nechtěla proměnit. Mezi těmi zbývajícími se nedokážu rozhodnout, protože mě všechny něčím dostaly a něco ve mně zanechaly.
Od určitého okamžiku nedokážu zabít pavouka, aniž bych se ho nepokusila zachránit. Víc o věcech přemýšlím a bavím se vymýšlením absurdních scénářů.
Jestli mě tyto knihy ovlivnily? Rozhodně. Ráda bych si myslela, že mi to bylo ku prospěchu, protože.. kdo by se nechtěl stát bystrou, milou, inteligentní a vtipnou ženou, které nám zde Samantha přináší na stříbrném podnosu? Já teda chci.

28.06.2016 4 z 5

Vaříme s Láďou Hruškou Vaříme s Láďou Hruškou Ladislav Hruška

Vážně nechápu, co proti této knize všichni mají. Chápu, že některé recepty nemusí vypadat lákavě, ale je to jen na kuchaři, zda z toho dokáže vykouzlit něco poživatelného. Každý, kdo mluví proti, by si měl uvědomit, že někteří lidé opravdu takhle vaří, protože autor jenom tlumočil recepty jiných. pro lidi, kteří v kuchyni nejsou zrovna šikovní, to jsou vychytávky a nápady, jak si usnadnit práci, popřípadě neumřít hlady. Neříkám, že bych všechny recepty ráda vyzkoušela, ale jistě si tato kniha nezaslouží tolik hanění a pomluv, jakých se jí dostává ve velmi hojném počtu.

27.03.2016 3 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Ohromně zajímavé čtení a náhled do světa autistického chlapce. Líbily se mi i kapitoly, které se netýkaly „vyšetřování“ nebo bezprostředně Christopherova života. Škoda jen, že jsem vše odhalila dřív, než autor zamýšlel. Postavy mi byly sympatické až na matku a rozhodně si myslím, že z toho vyšla snadno a skončilo to pro ni příliš dobře. Hodně mě překvapilo, jak sebestředný je život autisty a jak velký tlak kvůli tomu je vyvíjen na osoby kolem. Pro otce byl život s Christopherem nesnadný, ale z jeho chování vidíme, že se to naučil.
Opravdu dobře čtení i pro mladší čtenáře.

16.02.2024 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Tato kniha mě dostala. Moc se mi líbilo, jak v sobě mísila spoustu různých žánrů a prvků. Ta symbolika byla úchvatná a děj tak akorát šokující, aby se čtenář začetl a už nechtěl přestat. Nejzásadnější pro mě ale byly proměny charakterů postav. Moc se mi líbilo, že si Ralph našel cestu k Čuňasovi. Žádná z postav zde nebyla křišťálově čistá, každá někdy pochybila. A tak to je i v našich životech, nikdo není jenom dobrý a zlý, i když teda musím říct, že na Jackovi toho moc dobrého nebylo. Ta jeho krvelačnost mě děsila. Bylo tam tak akorát nezodpovězených otázek. Rozhodně chápu, proč je tato kniha součástí kánonu nejen angloamerické literatury.

12.02.2024 5 z 5