Karcoolka2210 Online Karcoolka2210 komentáře u knih

V lesích V lesích Tana French

Tak zhrniem to asi takto- tato kniha vo mne vyvolala niekolko pocitov-na zaciatku taky mensi sok nad zmiznutim deti, ktore sa nikdy nenasli,... ale mozno sa po 20-tich rokoch najdu?? Potom to bol obdiv a uznanie za fakt svedomitu pracu policajtov a detektivov pri vysetrovani vrazdy maleho dievcatka. Potom prisla nechapavost nad konanim hlavneho hrdinu. Potom sa objavil aj strach, hlavne pri opisoch tmaveho lesa, v ktorom sa hlavny hrdina nachadzal sam a bojoval so svojimi demonmi (a ked som to citala v noci;). Dostavil sa aj hnev, ked sice vraha odhalili, ale neslo vsetko tak ako chceli ...
No a nakoniec sa objavila aj lutost a sucit s hlavnym hrdinom.
No clovek sa pri nej jednoducho nenudil a chcela som vediet ako sa skonci. Uzatvoria sa stare rany a pripad, vyriesia sa nastrbene vztahy, chytia napokon vraha, to su otazky, ktore si kladiete casto.
Pre citatelov krimi je to naozaj dobra kniha:)

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Hmm, tak zaujimava kniha. Netradicny pribeh. Na zaciatku ma skor informativny a edukativny charakter, kde odkryva info o zvieratach a nabozenstvach. Potom sa presuvame na ocean, kde boli, aspon pre mna niektore casti dost nudne. Ale zachranil to Richard Parker a "krvilacny" ostrov. Ale ako fajn kniha, aj ked som asi cakala viac, kedze sa o nej tolko pozitivneho pisalo. AJ

18.06.2013 3 z 5

Na loučení nebyl čas Na loučení nebyl čas Linwood Barclay

Po dlhom case ma uputala kniha tak, ze som ju nepustila z ruky, kym som ju nedocitala. Skvely pribeh, clovek stale premysla co sa to tam deje, ako a co sa vlastne v minulosti stalo. Fakt napinave od zaciatku az do konca. Miestami som uz fakt podozrievala kazdeho. Dakujem bratovi, ze mi ju pozical:)

Kacír Kacír Stephanie Merritt

Co povedat k tejto knihe. Ked sa jedna o britsku historiu a najma tudorovske obdobie, tak asi budem citat vsetko. Pre mna osobne to bola slusna kombinacia historie a fikcie. To iste plati aj u Proroka. Europa po reformacii, spory medzi katolikmi a protestantmi, spiknutia proti Alzbete a Marii Stuartovej, spioni, ktorych neodhalite. Fakt ma bavili obe knihy. Takze teraz si uz len zohnat Ruhaca:)

Strážca času Strážca času Mitch Albom

"Vysvetlil mu, že len čo sme raz začali rátať každú hodinu, prišli sme o schopnosť tešiť sa z nej. Človek vždy chcel získať viac minút, viac hodín, aby rýchlejšie napredoval a vykonal viac počas každého dňa. Prostá radosť žiť od jedného východu slnka k druhému sa stratila v nenávratne. Keď odmeriavate život, nežijete ho."

"Boh má dôvod,prečo určuje začiatok a koniec našich dní."
"Aký?"
"Aby urobil každý deň vzácnym."

Uzasna kniha. Precitana za par hodin, plna krasnych myslienok. Rozprava pribeh o Dorovi, cloveku, ktory zacal odratavat cas a aky to malo vplyv na neho, jeho rodinu a cely svet. Rozprava pribeh o Sarah Limonovej, tinedzerke, ktora preziva radosti a starosti prvej lasky. Rozprava pribeh o Victorovi Delamontovi, 87-rocnom multimilionarovi, ktoremu diagnostikovali rakovinu.

Vsetkych spaja tuzba vratit ci skratit ci predlzit cas svojho zivota. Suvisia ich zivoty nejako spolu? Dokazu si nejako navzajom pomoct? Aku ulohu v nasich zivotoch hra cas? Mrhame nim alebo ho vyuzivame naplno alebo ho dokonca zneuzivame? Nuz, skuste sa zacitat do tejto knihy :)

Edinburské väzenie Edinburské väzenie Walter Scott

Zasa pekna kombinacia historie a fikcie. Hlavne hrdinky su dve sestry, z ktorych mladsia Effie sa dopusti skutku, za ktory jej hrozi trest smrti. No Jeanie, starsia sestra, ktora ma urcite moralne zasady, sa nevzdava a bojuje ako sa da, aby zachranila svoju sestru. Ci sa jej to podari, to uz sa dozviete v tejto knihe.
Mne sa osobne tato kniha pacila. Najma postava Jeanie je krasnou ukazkou charakteru, odvahy, sesterskej lasky a obety.

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Nesba mam cim dalej, tym viac rada. Teda cely tento krimi zaner, akosi som mu prisla na chut vdaka severskym autorom. Dalsia podarena kniha, kde Harry Hole patra po seriovom vrahovi a popritom riesi aj pokracovanie svojich vztahov s Rachel ci kolegom Tomom Waalerom. Napinave az dokonca a aj ked som mala dva typy na vraha, vrah bol niekto kto ma ani nenapadol. Takze super kniha :)

Dolmen Dolmen Nicole Jamet

Skvela kniha. No nedala sa pustit z ruky. Pribeh vas vtiahne na maly ostrov, kde sa postupne odohravaju vrazdy za zahadnych okolnosti. Hlavnej hrdinke sa zmeni zivot za par dni. Takmer vsetci ostrovania sa vam zdaju podozrivi a viete, ze nieco skryvaju. A este sa k tomu pridaju aj tajomne krvacajuce kamene. No fakt, napinavy a velmi dobre napisany pribeh. Naplnili sa len dve z mojich mnohych podozreni:) Pre mna osobne skvela detektivka.

Dracula Dracula Bram Stoker

Kniha Dracula sa mi lubila. Pacil sa mi styl dennikovych zapiskov. Aj ked to nebolo az take hororove pre mna. Teda zaciatok, ked som sa vzila do situacie Jonathana Harkera, no tak keby som sa ocitla v jeho situacii, tak neviem neviem. Vizia upirov v 21.storoci ma pre mna skor vtipny charakter (vdaka niektorym kniham a serialom). Ale inac ok, pacili sa mi opisy krajin. Autor velmi pekne opisuje zenske hrdinky a celkovo vztah muzov k zenam, ktori sa k nim spravaju s utcou a respektom. Take gentlemantske:) Som rada, ze som si tuto knihu precitala.

18.06.2013 5 z 5

Posledný exorcista - Satan vo Vatikáne Posledný exorcista - Satan vo Vatikáne Gabriele Amorth

Uf. Pre niekoho je diabol vymysel, pre niekoho rozpravkovy certik z rozkami a pre niekoho realne zlo. Citat osobne skusenosti Patra Amortha, ale aj skusenosti inych exorcistov, bola teda riadne silna kava. Az som mala zimomriavky po celom tele pri niektorych opisoch. Rozprava o tom, ako dokaze zlo pohltit cloveka, coho vsetkeho je schopny niekto posadnuty a aky je niekedy tazky a dlhodoby proces ozdravenia. Upozornuje aj na omyly Cirkvi co sa tyka inkvizicie a upalovania, i na to, ze niektori cirkevni predstavitelia popieraju existenciu diabla ako takeho. Napriek tomu, ze to bolo miestami velmi takze citanie, som rada, ze som siahla po tejto knihe a myslim, ze sa k nej este vratim. Ja osobne mam voci knazom-exorcistom obrovsky obdiv a uctu, ze sa rozhodli vykonavat nieco tak narocne a hrozne. Fakt odporucam, minimalne ludom veriacim.

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Fakt, ze to napisala osoba, ktora stvorila aj slavny neslavny Twilight ma neodradil, a som rada, ze som siahla po tejto knihe. Vela sci-fi knih za sebou nemam, ale The Host sa mi velmi pacila. Myslim, ze autorka vytvorila zopar podarenych postav. Zaujimave bolo sledovat "ludskost" ludi a nebezpecenstvo "hroznych" mimozemstanov. Mozno bol koniec trocha prisladky, ale bol to mily pokus o "alien-human love story", ktory sa velmi dobre cital :) AJ

Emauzy Emauzy Alessandro Baricco

Baricco je pre mna velmi zvlastny a originalny autor. Jeho diela su casto zlozite a, aspon ja osobne, musim niekedy citat niektore veci viackrat, aby davali zmysel. Jeho pribehy sa niekedy zdaju, ze nemaju hlavu ani patu, ale predsa vzdy maju zmysel. A kniha Emauzy nie je vynimka. Autor v tomto pribehu opisuje ako jedno dievca zasiahne do pevneho priatelstva styroch chlapcov. Postupne sledujeme ako sa pre lasku k Andre meni vztah kamaratov jeden voci druhemu. Je to sice utla knizka, ale ukryva v sebe silny pribeh priatelstva, lasky, rodiny, telesnej lasky, hnevu, bolesti i smrti. Ale myslim, ze stoji za to po tejto knizke siahnut.

Tento príbeh Tento príbeh Alessandro Baricco

Ďalšia výborná kniha od Baricca. Nemôžem si pomôcť, ale tento autor mi nejako učaroval. Téma tohto príbehu mi nie je vôbec blízka, ale autor vie ako na to, aby zaujal aj takého čitateľa. Hlavným hrdinom je chlapec meniaci sa na muža Ultimo. Spoznávame jeho detstvo, rodičov a domov, neskôr s ním prežívame hrôzy 1.svetovej vojny, jeho život po vojne, jeho životnú lásku a nakoniec sledujeme či sa jeho sen o pretekárskej dráhe splní alebo nie. Je to dojímavý príbeh života jedného obyčajne neobyčajného chlapca. Kto má rád tohto autora, tak by si ju jednoznačne mal prečítať:)

Dívej se, jak umírám Dívej se, jak umírám Erica Spindler

Tak som 1.maj oslavila knizkou. A este akou, skvely triller/krimi. Naozaj je tazke odlozit knihu z ruky. Zaujimave postavy a dej, ktory nema slabe miesto. Proste parada. Zda sa, ze je kazdy podozrivy, a hlavna hrdinka nevie komu verit, ani sebe samej. No moj tip na vraha mi konecne po dlhom case vysiel;) Fakt odporucam:)

Svetlo medzi oceánmi Svetlo medzi oceánmi M. L. Stedman

No pani Stedmanova ma dostala. Vtiahla ma do kras Australie, do zivota spravcu majaka, do stastneho manzelstva poznaceneho hroznymi stratami. Bola som na Januse, prezivala som smutne a radostne chvile s Tomom a Isabelou. Prekvapilo ma rozhodnutie hlavneho hrdinu, trapila som sa spolu s nim. Lutovala som malu Lucy, prezivala som radost a trapenie Hannah. Jednoducho ma tento pribeh, plny lasky, straty, nespravne spravnych rozhodnuti vtiahol do seba. Je tazke pustit tuto knihu z ruky, lebo jednoducho musite vediet ako to nakoniec dopadne. Dohnala ma k slzam a davam jej plny pocet hviezdiciek :)

Pieseň mien Pieseň mien Norman Lebrecht

A ďalšia 5-hviezdičková kniha. Neobyčajná kniha, ktorá ma vtiahla do života ľudí, ktorí žili hudbou. Prežívala som nepokoj duše umelca, silu priateľstva a hľadanie tej správnej životnej cesty. Príbeh Dovidla a Mottla, ich spoločného dospievania, neskoršieho odcudzenia a nakoniec Dovidlovo zmiznutia predstavoval skvelé čítanie. Zaujímavé informácie zo sveta vážnej hudby, či života ortodoxných židov tento príbeh len obohatili. Naozaj skvelá kniha :)

Jmenuji se Ašer Lev Jmenuji se Ašer Lev Chaim Potok

Judaizmus je velmi zaujimava tema v literature. Ked pocujem, alebo citam nieco o zidoch bud sa mi to spaja z Holokaustom alebo s nazorom, ze zidia "riadia" tento svet a vsetko jeho bohatstvo, alebo s ich "povestnym" lakomstvom (ako nam o tom prednasali v ramci judaizmu na vyske) ... . No jednoducho, aspon ja to tak nejako vnimam, sa slovo zid spaja skor s negatívami.
Tato kniha, tento pribeh nadaneho chlapca, ktory musi bojovat sam so sebou, aby naplno vyuzil svoj telent, no pri tom neznevazil ci neublizil svojej viere, ma utvrdil v presvdceni, ze je velmi tazke byt pravym ortodoxnym zidom v dnesnom svete. Tradicia a moderny sposob zivota niekedy velmi tazko kracaju spolu ruka v ruke a tu to autor velmi realne vykresil. Aser musi uz vo velmi utlom veku riesit dilemu, ci ist za svojim snom, alebo zit, tak, aby sa to pacilo jeho rodicom a komunite v ktorej zije. Je to fakt velmi silny pribeh a som rada, ze som si ho precitala.

Dar Ašera Leva Dar Ašera Leva Chaim Potok

A život Ašera Leva pokračuje v druhej knihe. Má už vlastnú rodinu, deti, kariéru a pokojný život vo Francúzku. Smrť blízkeho člena rodiny túto pohodu naruší a Ašer sa po rokoch vracia domov. Je zasa vystavený tlaku svojho náboženstva, okolia v ktorom sa ocitne a zo strany svojich rodičov. Ašer zasa rieši dilemu, ale tentokrát sa už netýka len jeho, ale aj jeho milovaného syna.
Pre mňa osobne skvelé pokračovanie, veľmi sa mi páčia vzťahy v Ašerovej rodine, deti k rodičom a naopak. A zasa zaujímavé čítanie aj z pohľadu židovského náboženstva a tradícií. Možno trochu slabšia časť knihy bola, keď sa Ašer vybral na pár dní do Francúzska, ale ináč veľmi dobré pokračovanie.
Škoda, že Potok nenapísal aj ďalšiu knihu, teda mňa osobne by zaujímalo ako sa bude ďalej vyvíjať Ašerov život a život jeho rodiny, hlavne jeho malého syna.

Na Věrnosti Na Věrnosti Tana French

Tana French sa mi paci. Jej tretia kniha v poradi a zasa super citanie. Mam rada jej opisy hlavnych postav, ich myslienkove pochody, vnutorne boje a v tejto knihe to nebolo inak. Frank Mackey bol spomenuty okrajovo v Dokonalej podobe a tu sa o nom dozvedame ovela viac. Fakt zaujimave citanie od zaciatku az do konca:)

Posel Posel Markus Zusak

Mala som inu predstavu o tejto knihe, no musim povedat, ze ma dostala.
Predstavte si, ze jedneho dna najdete v poste kartu s troma adresami. Zahodite ju alebo sa vo vas prebudi zvedavost a pojdete si obzriet co na tych troch miestach najdete? Hlavna postava tejto knihy, 19-rocny Ed, sa rozhodne pre moznost cislo dva a tak sa cely pribeh rozbieha. Neuveritelna kniha a pribeh, no vlastne o tom, ake jednoduche a zaroven tazke je pomoct ludom cudzim, ale aj priatelom, ktori to potrebuju, hoci aj niecim tak banalnym ako su nove ziarovky na vianocnu dekoraciu, ale tiez pribeh o tom, ako najst seba sameho a zit svoj zivot naplno. Moja druha kniha od Zusaka a pre mna sa stava oblubenym autorom. Odporucam vsetkym:)))