Karča.K Karča.K komentáře u knih

S knihou jsem si podložila konferenční stolek v obývacím pokoji, takže svůj účel splnila beze zbytku.

21.06.2018 odpad!

Můj bratr si kdysi pořídil pár andulek a ke kleci jim zvenku připevnil budku - doufal, že budou mít mladé. Jednou večer viděl do budky lézt samičku a šel nadšený spát. Když se ráno do budky podíval, bylo v ní jen nakáleno. Tak to už v životě chodí a těm, kteří se s tím ještě nesmířili, by tato kniha mohla otevřít oči.

03.06.2019

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Neskutečný literární zločin. Toto "dílo" nemá co dělat v seznamu maturitní četby na SŠ. Fanoušky této knihy naštěstí řádně vytrestá návštěva reálné Žítkové - nic tam není, jen hotel postavený z evropských peněz a když máte štěstí, tak potkáte i nějakého poštěkávajícího voříška. Byli jste varováni.

10.01.2020 odpad!

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Ze série knih o Harrym jsem měla rozporuplné pocity: na jednu stranu knihy nalákaly mnohé děti zpět ke čtení, na druhou stranu jsou z uměleckého hlediska spíše tragické. Až když jsem si koupila kompletní dárkové balení, tak mi došla genialita Rowlingové. Vzhledem k rozdílným délkám (a tím pádem i tloušťkám) knih se jedná o univerzální sadu pro podkládání nábytku. Škoda, že nebyla přibalena vodováha, tu jsem musela dokoupit sama v Uni Hobby.

20.10.2018 odpad!

Předtucha Předtucha Marie Pujmanová

Knihu jsem musela povinně číst na základní škole a trpěla jsem při tom jak zvířátko. Zpětně hodnotím kladně alespoň název knihy, neboť předtuchy jsou nám ženám blízké. Třeba teď mám takovou předtuchu, co se bude doma dít večer. U snídaně se totiž na mě manžel díval tak nějak mlsně a myslím, že to nebylo irskou slaninou z Lídlu, kterou jsem mu naservírovala.

17.01.2019

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Popularitu této knihy v České republice nikdy nepochopím a její zastoupení v povinné četbě na středních školách už vůbec ne. Kolik traumat už dětem musela způsobit!

21.06.2018 odpad!

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Knihu jsem četla, když se mnou mlátila puberta a byla jsem jí fascinována. Teď z pohledu zkušené čerstvé čtyřicítky se za knihu stydím a je pro mě literárním blábolem. Stejnou zkušenost s knihou má i můj manžel. Nedivím se, že tento paskvil nebyl v "osnovách" studia anglistiky. Pokud jste knihu četli ve věku do 18 let a nyní je vám 30+, doporučuji otevřít ji znovu. Budete také znechuceni.

07.01.2020 odpad!

Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Arnold Lobel

Výborná kniha pro malé děti, angličtinářským začátečníkům doporučuji i její anglickou verzi.

10.01.2019 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Neskutečný literární nářez. Kdyby rukopis Babičky nabízela Němcová v současnosti, bylo by to nakladateli považováno za nehorázný žert. Možná se však pletu a jsem příliš kritická, přeci jen nevím, co by se s Babičkou stalo při překladu třeba do esperanta.

11.06.2018 odpad!

O letadélku Káněti O letadélku Káněti Bohumil Říha

Literární nářez toho nejkrystaličtějšího zrna.

08.11.2018 5 z 5

Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

Co říci? Prostě je to výborný kus kvalitní literatury. Ženám, které chtějí jen vyplnit čas mezi dvěma kopulacemi čtením bych ale raději doporučila literární veledíla Barbary Woodové.

05.11.2018 5 z 5

Probuzení Probuzení Kate Chopin

Kdyby žila moje nebožka babička, zřejmě by řekla, že toto dílo je "drek". Jako studentka anglistiky jsem jej musela přelouskat a nikdy jsem nepochopila, co se na něm panu docentovi tak líbí. S odstupem času si pamatuji jen konec a také to, že v jedné kapitole Kate Chopin poruší vypravěčskou perspektivu, což svědčí o nekvalitě tohoto kusu. Nestojí mi však za to, abych si to přečetla znovu a pak to nejmenovaným kantorům přišla na katedru anglistiky omlátit o hlavu.

10.10.2018 odpad!

Paličova dcera Paličova dcera Josef Kajetán Tyl

Tyla zbožňuji, ale podle názvu bych spíše očekávala příběh dívky, jejíž otec šíří nelegální software.

10.10.2018

Strakonický dudák Strakonický dudák Josef Kajetán Tyl

Podle mého názoru jedno z nejlepších děl české literatury vůbec. Z dnešního pohledu ovšem přehnaně euroskeptické a Švanda by si před odchodem do světa zasloužil láskyplné fellatio od Dorotky (určitě by zvýšilo návštěvnost divadla).

10.10.2018 5 z 5

Čaroděj ze země Oz Čaroděj ze země Oz Frank Lyman Baum

Podle mého skromného názoru nejlepší pohádková kniha, jaká kdy byla napsána. Všechny postavy jsou výborné, za mě je jednoznačně nejlepší strašák, který si tak moc přeje mít mozek. Trochu se s tužbami postav identifikuji, vzpomínám, jak jsem si jako dospívající chodila do koupelny k zrcadlu prohlížet hrudník a přála si mít velká prsa. S velikostí 80D si nakonec nemohu stěžovat a postavičky v knize dopadnou stejně dobře jako já.

08.10.2018 5 z 5

Poslední Mohykán Poslední Mohykán James Fenimore Cooper

Věřte nebo ne, ale studium anglistiky jsem úspěšně zvládla i bez přečtení této knihy. Tento hřích mládí jsem však napravila a knihu přečetla, když se mi blížily čtyřicáté narozeniny. Styl vyprávění je tragicky zastaralý, román je místy nudný. Scéna s honičkou (myšleno na kánoích) je však výtečná. Za přečtení toto dílo ale stojí, honičku bych si dala ještě teď.

08.10.2018 2 z 5

Srdce na obrtlíku Srdce na obrtlíku Donal Ryan

Tomu říkám kvalitní literatura! To dokonalé uspokojení mi připomnělo mladický zážitek s Vencou v křoví po besedě u cimbálu.

10.05.2017 5 z 5

Okrasní ptáci Okrasní ptáci Stanislav Chvapil

Knihu jsem jako malá dostala od babičky k narozeninám. Vzhledem k tomu, že jsem byla zapálená čtenářka, jsem si ji přečetla celou od začátku do konce. Uchvátil mě popis balení kolibříků a vůbec celý svět ptáků - mám je ráda dodnes.

07.01.2020

Černá krabice Černá krabice Joe Hill (p)

Začátek (koupě obleku a první kontakty s duchem) byl slibný, ale pak se kniha změnila v trapnost - kdo by se bál hlasu, který jde z rádia v přeplněném bistru? Knihu jsem nedočetla a pokud v žádném supermarketu nenajdu toaletní papír v akci, tak vím, jak ji použiji.

04.09.2019 odpad!

Beatles: Výpověď o jedné generaci Beatles: Výpověď o jedné generaci Antonín Matzner

Jako puberťačka a tehdy nadšená posluchačka "břitníků" jsem knihu doslova hltala. Teď se tomu usmívám a knihu se bojím otevřít.

10.05.2019