Kamba Kamba komentáře u knih

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Přidávám recenzi po druhém přečtení.
Ještě lepší pokračování skvělého Problému tří těles. Kniha je dost jiná: teď už nelze budovat tajemnou zápletku ohrožení lidstva, protože ta je už jasně daná a konkrétní, proto autor schová tajemno do hlav meditátorů - zvolených zachránců lidstva, kteří mají k dispozici všechny zdroje Země. Ve světě, kdy je jakákoli lidská činnost sledována vševidoucími sofony, je totiž možné způsob záchrany lidstva utajit pouze tím, že jej její tvůrci (meditátoři) nikomu neřeknou a rozehrává se tak pokerová hra plná přetvářky, iluzí a falešných kroků maskujících pravý záměr meditátorů až úplně do konce. Meditátoři jsou čtyři a každý na to jde jinak, nejzajímavější je bezesporu Luo Ťi, který dosud žil požitkářský život bez jakéhokoli zájmu, co přinese zítřek.

Vedle dějových linek meditátorů sledujeme i úsilí zbytku lidstva, připravující se na odražení blížící se invaze konvenčními prostředky pro případ, že meditátoři selžou. A nakonec i dějovou linku normálních důchodců, sledujících celé dění zpovzdálí pomocí televizoru, a toho, jak to na ně dopadá.

Začátek knihy je mnohem těžší, než u Problému tří těles, a důvod je zřejmý: množství postav. Je jich prostě moc a všechny jsou úplně nové, takže jejich představení a vykreslení zabere spoustu času a není to úplně zábavné (hlavně důchodcovská linka mě nudila). Navíc hlavní postavy předchozí knihy jsou doslova ignorovány: jedna zde má pouze okrajovou roli, druhá je pak zmíněna ve smyslu "Znal jsem jednoho chlápka...".

Nicméně když se tuto část podaří nějak zvládnout, začne se to rozjíždět, dějové linky se kroutí, splétají, některé končí a poslední třetinu knihy jsem už zase nemohl přestat číst.

Fyzika je v tomto díle stále pochopitelná, ale nyní už z velké části hodně teoretická ve smyslu "co by mohlo být" (ale předpokládám, že na stále solidních reálných základech, to posoudit nedokážu).

Do toho se připlétá i filozofie ("zvládne lidstvo vyslat do vesmíru pár přeživších, aby zachránilo alespoň někoho, nebo v rámci hádky o místa v raketě vypukne válka, která způsobí, že neodletí nikdo?").

No a závěrečná teorie Temného lesa... to pro mě představuje zásadní teorii, která můj pohled na celý žánr sci-fi změnila podobně, jako Nadace od Asimova.

Jediný zápor knihy je pro mě v těžké uvěřitelnosti rychlosti lidského vývoje (když dění v knize srovnám s rychlostí stavby dálnice D1, tak se prostě musím cynicky usmívat). A stejně tak mi přijdou málo uvěřitelné některé činy Trisolaranů, myslím, že knihu by mohli mnohem rychleji ukončit :-)

Celkově i tak knihu považuji za povinnost pro všechny milovníky žánru.

02.01.2023 5 z 5

Pád Gondolinu Pád Gondolinu J. R. R. Tolkien

nemůžu nereagovat na komentář od uživatele Gilnien:

Prohlásit o motivacích Christophera Tolkiena, který měl v době vydání knihy 94 let, "...na talentu svého otce možná už moc rejžuje..." mi přijde minimálně necitlivé. A spíš to svědčí o naprostém nepochopení, co touto knihou chtěl Christopher říct.

Osobně to vnímám jako poctu jeho otci, ve které chtěl tento potenciálně nejmonumentálnější příběh přinést se všemi informacemi, jaké jsou dostupné. A taky tím nastínit, jak se svět Silmarilionu vyvíjel.

01.08.2022 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Přidávám recenzi po druhém přečtení.
Žánrově bych to nazval sci-fi detektivkou, autor postupně buduje napětí a mistrně splétá zápletku, kdy se hlavní postava snaží zjistit, co se to vlastně děje. Scény z reálného života střídají záběry z tajemné hry, která je bizarní a chytrá zároveň.
Začátek je trochu náročnější, protože je potřeba vybudovat motivaci jedné z postav, díky ní jsou její činy pak lépe pochopitelné, ale pak se to rozjede a už se od příběhu nedá odtrhnout. Fyzika v knize je docela uchopitelná, pouze v závěru knihy se posouvá do teoretické roviny mimo (mou) představivost.
Někdo tady říkal, že se jedná o čínskou propagandu, ale osobně mi to přišlo přesně naopak a byl jsem překvapený, že kniha není v Číně zakázaná. Proto jsem si vztah aktuální garnitury ke Kulturní revoluci googlil a tak jsem si ještě více obohatil rozhled :-)
Za mě super kniha.

02.01.2023

Silo Silo Hugh Howey

Se seriálem jsem se k této sérii znovu vrátil a musím říct, že i pro druhé čtení je kniha skvělá: perfektní atmosféra, postupné odhalování tajemství a historie, funguje to parádně od první do poslední strany. A taky má člověk strach o hlavní postavy, protože nikdo není nesmrtelný.

Pro příznivce postapo naprosto zásadní kniha.

03.02.2024 5 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Další parádní kniha z pera mého nejoblíbenějšího autora. Dvě věci mě na této knize fascinují: promyšlený příběh (ano, v Kulhánkově knize!) a návrat některých postav z Nočního klubu.

23.04.2023 5 z 5

Pád Gondolinu Pád Gondolinu J. R. R. Tolkien

Když jsem kdysi dávno před lety četl Silmarillion, objevil jsem v textu odkaz na příběh Pádu Gondolinu (který byl v samotném Silmarillionu rozepsán do pouhých pár vět). Pokoušel jsem se tehdy více dohledat o této povídce, ale moc úspěchu jsem neměl a rozčarování bylo veliké.
Čas utíkal a já jsem na Gondolin zapomněl, až najednou (patnáct let poté) jsem narazil na samostatně vydanou knihu Pád Gondolinu. Po přečtení pár recenzí (abych si ověřil, že se mi to nezdá) jsem si ji hned pořídil a začetl se do ní.

Po prolouskání prologu a vysvětlení, že se vlastně nejedná o jeden příběh, ale sbírku všech jeho verzí a analýzu vývoje příběhu v čase. Hned první (nejdelší, ale i tak relativně krátký: 45 stran) příběh je klíčový: *** spoiler alert:*** vypraví celé Tuorovo putování do Gondolinu, roky, které zde prožil, poslední bitvu tohoto města a následný úprk přeživších. *** spoiler ends***
Je na povídce poznat, že se jedná o jednu z prvních, které Tolkien napsal (o elfech např. často hovoří, jako o Gnómech), chybí spousta návazností na jiné příběhy ze Silmarillionu a způsob vyprávění také není tak květnatý, jak jsem u autora zvyklý. Ale i tak je povídka velmi dobrá a hlavně, jako jediná opravdu detailně popisuje pád Gondolinu jako takového.
Po prvním příběhu následuje (na 25 stranách) několik kratších, velmi stručných textů, na kterých je hezky vidět vývoj příběhu a jeho postupné zasazování do širšího kontextu okolního světa.
Druhá klíčová část knihy je pak na 35 stranách rozepsaný mnohem vyspělejší poslední příběh, psaný stejným stylem, jako Silmarillion. Jeho velkou nevýhodou však je, že nebyl dokončen, vyprávění končí ve chvíli, kdy Tuor přichází před brany města. Příběh je mnohem detailnější a také propracovanější, protkaný spoustou odkazů na jiné události, které se ve Středozemi staly, je již opravdovou součástí Silmarillionu. Z textu je cítit, že pokud by jej Tolkien dokončil, jednalo by se bezesporu o jednu z jeho nejlepší pověstí.
Kniha končí srovnáním jednotlivých verzí příběhu (za mě dost zbytečné, rozdíly byly docela viditelné) a spoustou dodatečných poznámek k dokreslení příběhu.

Závěrečné hodnocení: jasných 5 z 5. Samozřejmě bych byl radši, kdyby povídka byla dokončená, ale i tak je tato kniha to nejlepší, co se k tématu dalo vydat.

20.12.2021 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Čtu to v rámci většího cyklu čtení Duny (Předehry, Paul z Duny...) a jsem nadšený, parádní sci-fi příběh bez hluchých míst.

Jediné, co autorovi neodpustím, je jeho naivita ve smyslu používání štítů s ohledem na jejich reakci na laserpal. Štíty by v takovémto světě nikdo nepoužíval a pokud jo, tak by se hned stal obětí sebevražedného asasina. Ale dá se to překousnout :-)

30.04.2024 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Druhým dílem příběh v podstatě mohl skončit, vše dopadlo pro lidstvo dobře, proto jsem byl na třetí díl zvědavý. Bohužel, vyrovnat se kvalitě předchozích dílů se autorovi nepodařilo. Více, než předchozí díly, mi připomínal Nadaci (v podstatě několik lehce souvisejících povídek, každá oddělená několika dekádami od té předchozí).
Líbila se mi první polovina, do které autor hezky zapracoval téma studené války z 20. století, kdy se soupeřící strany mohly jednoduše zničit (včetně na západě časté sebevražedné iniciativy o jednostranné odzbrojení).
Jak se však posouvá čas dál a dál, příběh přestává být zajímavý, vyprávění se posouvá do filozoficko-dokumentární roviny bez větších zvratů. Navíc spousta věcí je hodně na vodě, pro mě byly těžko pochopitelné a akceptovatelné. A závěr na "Modré" byl už pro mě vyloženě trápení.
Další minus knihy je ignorace všech postav (kromě hlavní postavy). Když se např. dvě důležité postavy po sto letech potkají, tak bych čekal, že si řeknou, co za tu dobu zažily, ale ono ne, prostě Čau a jde se dál. A to mi dost vadilo.
Závěrem chci říct, že se nejedná o špatnou knihu, pořád je to důležitá součást trilogie. Jen předchozí díly prostě hodně lepší.

20.12.2019 3 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Perfektní moderní scifi, dobře propracovaná sonda do duše lidstva a *menší spoiler* a její reakci na kontakt s mimozemskou civilizací

20.12.2019

Prach Prach Hugh Howey

Závěrečný díl trilogie se mi znovu číst nechtělo. Předchozí dva díly postupně přidávaly střípky do tajuplné mozaiky plánu tvůrců sil a člověk mohl jednak přemýšlet nad morálními dilematy, které postavy řešily, a zároveň žasnout nad imaginací autora.

Třetí díl už takto nefunguje: už není co odhalovat a jde "jen" o zakončení rozjetých dějových linek. Navíc hlavní postavy nejsou moc sympatické: Donaldovi jsem stále neodpustil a Jules si to tady pořádně pokazí.

Nakonec jsem to ale znovu přečetl, zakončení je v pohodě, kniha není špatná, jen prostě první dva díly mě uchvátily mnohem více.

10.02.2024 3 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Perfektní scifi s novým, svěžím přístupem k některým již zažitým scifi dogmatům. Autorův brilantní princip Temného lesa je stejně působivý, jako princip psychohistorie I. Asimova.
Povinnost pro všechny fanoušky žánru.

20.12.2019 5 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Moje nejoblíbenější kniha série, četl jsem ji minimálně třikrát. Strašně moc věcí se zde vysvětluje, je ohromující sledovat, jak to celé začalo a jak se to dále vyvíjelo. Celá kniha je plná morálních dilemat a nejde nad nimi neustále nepřemýšlet. A jedna věc v knize vylíčená je pro mě jeden z nejhorších momentů, který mě při čtení knih potkal. Nechci spoilerovat, proto nebudu konkrétní, ale vždy, když si to přečtu, tak mám těžký kámen v žaludku a v duchu křičím Proč?

Nejoblíbenější kniha série a zároveň ji tak trochu nenávidím. To, že autor dokázal vzbudit takové pocity, ukazuje, jaký masterpiece tato kniha je.

05.02.2024 5 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Naprosto skvělá kniha. Doporučuji všem fanouškům sci-fi.

Největší Žukovova porážka Největší Žukovova porážka David M. Glantz

Za mě se jedná o nejlepší autorovu knihu, která u nás vyšla. O chloupek lepší mi přijde Operation Barbarossa, ale tu v češtině nenajdete.
Líbí se mi styl líčení, který se soustřeďuje na hlavní postavy (Žukov a jeho armádní a sboroví velitelé, Model a jeho velitelé divizí) a vypráví boje z jejich pohledu. Vypráví konflikt na čtyřech hlavních osách, den po dni a popis každého dne vždy začíná z pohledu strany, která má iniciativu (většinou sověti), následované popisem z pohledu bránící se strany. Osobně mi asi vadilo rozdělení na 3 kapitoly (začátek bojů, vrchol a závěrečné fáze), což v kombinaci se čtyřmi směry útoku dělá 12 sekcí. Osobně mi vyhovovalo více si přečíst celý jeden směr od začátku do konce (hlavně co se týče obou útoků ze západu), ale chápu autorovo rozhodnutí, asi to v celkovém pohledu dává větší smysl. Boje jsou popsány zajímavě, detailně a přitom mi nepřišlo, že by detailů bylo příliš mnoho. Popis doplňují mapy, které jsou opravdu kvalitně provedené a poskytují snad všechny informace, které by si čtenář mohl přát. Map je úctyhodných 24 (!), což je asi tak dvanáctkrát více, než je Glantzův průměr u ostatních knih :-D
Protože se jedná o sesterskou operaci k operaci Uran, věnuje jí autor také část pozornosti, zasazuje je obě do strategického kontextu celé války. Naprosto vynikající sekce je pak závěrečné srovnání velikostí obou operací, jejich ztrát, výsledků a dopadů. Unikátní mi přišlo i srovnání osudů jednotlivých generálů frontů a armád a jaký vývoj na jejich kariéru měl fakt, které z těchto dvou operací se účastnili.
Knize nemám co vytknout, více takových!

07.06.2022 5 z 5

Mluvčí za mrtvé Mluvčí za mrtvé Orson Scott Card

Naprosto skvělá kniha! Autor se od Enderovy hry posunul svým stylem a z příběhu pro syna se přesunul do složitějšího světa s hlubšími myšlenkami a filozofičtějším přesahem. Začátek je totální šok, který hned naznačuje, že se pohádka již nekoná. Musím říct, že takový skok jsem v žádné jiné knize neviděl.

Moc se mi líbí autorovo zobrazení malé komunity a jejích problémů, jejího pokrytectví a zaslepenosti a zároveň náchylnosti na externí vlivy. A samotné promlouvání za mrtvé... to byl vrchol knihy a strašně rád se k tomuto momentu vracím.

Za mě parádní sci-fi, i když diametrálně odlišné od Enderovy hry.

Hitlerovi válečníci Hitlerovi válečníci Guido Knopp

Dlouho hledám nějaký dobrý Mansteinův životopis, tak jsem zkusil i tuto knihu, ačkoli předchozí autorova kniha mě moc nezaujala. A dobře jsem udělal! Kniha je opravdu kaleidoskop šesti zajímavých osobností:

Knihu začíná Rommel, geniální taktik ženoucí své jednotky severoafrickou pouští až do Egypta, neřešíc, jestli má dostatek benzínu nebo nábojů.

Následuje Keitel, náčelník OKW, oddaný Hitlerův vykonavatel a filtr špatných zpráv.

Vrcholem knihy je Manstein, nejgeniálnější stratég německé armády a možná i celé druhé světové války. Bavil mě popis, jak nejvyšší mocenské špičky se snažily svého nejlepšího válečníka odsunout do pozadí a tím si samy škodily. Jako by mi to něco připomínalo :-)

Zbývající trio začíná Paulus, skvělý štábní důstojník, který se raději ani neměl stát velitelem nejsilnější německé armády, která záhy byla obklíčena u Stalingradu.

Pátá postava je pro mě záhadou, proč ji autor do knihy zařadil - legendární letec první světové války Udet je zajímavý spíše svou excentrickou povahou než svým přínosem do druhé světové války. Pokud autor chtěl vyvážit převahu zástupců polní armády, ocenil bych třeba Donitze.

Závěr pak patří Canarisovi, veliteli německé vojenské rozvědky, rozpolcená postava v loajalitě zemi a svému přesvědčení.

Výběr osobností je velmi pestrý, každá je úplně jiná, jiný obor expertízy a taky jiný vztah k Hitlerovi: od naprosté oddanosti Keitela přes konfrontačního, ale loajálního Mansteina až po Canarise kolísajícího mezi službou a pokusem o atentát.

Jediným velkým mínusem knihy je omezený počet osob, ještě tolik zajímavých Hitlerových válečníků by stálo za zmínku, ale chápu, že autor neměl v úmyslu napsat encyklopedii německých generálů :-)

26.08.2023 5 z 5

Odvrácená strana Měsíce Odvrácená strana Měsíce Wolfgang Hohlbein

Tak a je tu závěr: spojují se všechny dějové linky a souboj s Morony míří do velkého finále. Autor cítí, že už je konec a že by měl začít vysvětlovat, co se to v posledních dílech vlastně stalo. Některé věci se mu docela povedly, některé jsou dost přitažené za vlasy a velká část vůbec nepochopitelná, ale alespoň se o to pokusil a neuzavřel to jen tak.

Samotné finále není nijak velkolepé, ale docela to funguje a zakončil celou sérii důstojně.

02.05.2023 4 z 5

Enderův stín Enderův stín Orson Scott Card

Naprosto parádní přídavek k Enderově hře, ve kterém autor znovu ukazuje, že má unikátní nápady.

Kniha se odehrává ve stejném čase a na stejném místě, jako Enderova hra, hlavní postavou je však Fazolek, jeden z členů Enderovy armády. A právě toto je naprosto geniální - stejné situace jsou podávány z úplně jiného pohledu, postavy, která má naprosto jiný přístup k životu.

Fazolek je extrémně inteligentní dítě a autor toho využívá do poslední kapky: nemá nejmenší problém prokouknout fígly učitelů, neustále je o několik kroků před učiteli a díky tomu můžeme nahlédnout do pozadí procesů uvnitř učitelského sboru. A taky to ukazuje, že učitelé lhali, když říkali, že Ender je jediná záchrana lidstva :-)

Na závěr jedno doporučení: rozhodně číst až po Enderově hře, jinak vám to dost vyspoiluje :-)

Peklo z ohně a ledu Peklo z ohně a ledu Wolfgang Hohlbein

Recenzi musím začít omluvou. Omlouvám se knize V ruinách Paříže za to, že jsem ji označil za nejslabší knihou série. Tou je bezesporu kniha Z ohně a ledu. Po brilantním předchozím díle je toto studená sprcha, nebo spíš ledová, s ledem teploty blízké absolutní nule.
Kniha má tři dějové linie: jedna je k uzoufání nudná, informačně naprosto nepřínosná, je tady jen proto, aby závěrečný souboj knihy měl nějakého vnějšího pozorovatele. Její jediná výhoda je relativní krátkost (nejkratší kapitola má necelou stránku). Druhá sleduje Danielovo intrikaření. Budiž.

Ale ta hlavní, kde se Charity snaží probít do jednoho z nestřeženějších míst okupantů... naprostý nesmysl. Ve všech knihách nepřítel stavěl Charity do těžkých situací a ona se z toho s porcí štěstí a odhodlání nějak dostala. Ale tady poprvé se to mění, Charity si může určit místo a způsob, jak zasadit Moronům ránu. A vymyslí takovou blbost, sebevražedný útok v pěti lidech proti stotisícikrát početnějšímu nepříteli. Sebevražda. Jako fakt jsem byl z každé stránky znechucený a čím dál víc. A ten závěr - myslím TO, co se stalo těsně před závěrečným soubojem - to už jsem jen protáčel oči. Doufám, že autor bude mít v další knize nějaké vysvětlení (v této rozhodně nic nevysvětloval). Ale tipuji, že spíš ne, že na svou nejslabší chvilku série už raději zapomněl. Stejně jako já.

Dvě hvězdy dávám jen za závěrečný souboj - unikátně vymyšlený, dost mě bavil, připomněl mi jeden díl Hvězdné brány a škoda, že tam autor nevymyslel i nějaké zábavnější kousky, úplně se to nabízelo.

Tady končí oficiální část recenze, nyní už budu těžce spoilerovat, takže pokud vás kniha teprve čeká, dál už nečtěte.

HEAVY SPOILER INCOMING
Nemůžu přestat myslet na závěrečný souboj. Napadá mě k němu spousta otázek:
- Jak funguje transmitér, že dokáže poznat, jestli jsou postavy, které z ní vycházejí, v tom světě živé nebo mrtvé? Nebo všechny duše odcházejí po smrti do transmitéru a čekají zde na reinkarnaci?
- V návaznosti na předchozí otázku: existuje církev Svatého Transmitéru?
- Moroni jsou touto novou funkcí transmitéru dost překvapeni. Jak to? Nečetli manuál? Jak to, že ho Jaredi četli?
- A nebo takovou funkci transmitér ve standardní výbavě neposkytuje a zafungoval až magický dotek Jareda?
- Proč transmitér replikuje pouze lidi, ale nikoli těch dalších 7 Moronů, kteří přišli transmitérem jako poslední?
- V návaznosti na předchozí otázku: je církev Svatého Transmitéru přistupná pouze lidem?
- Proč vlastně Gurk transmitér vypnul? To mu jako vadí nesmrtelnost? Však mohli pohodlně vykydlit celou stanici. Ale tady chápu zásah zhůry (rozuměj, od autora), nesmrtelné postavy ubírají ději napěti a dost blbě se s nimi pracuje.
Pokud máte odpověď na nějakou otázku, klidně mi napište zprávu :-)

END OF HEAVY SPOILER

29.09.2022 2 z 5

Němečtí korzáři: Pomocné křižníky první a druhé světové války Němečtí korzáři: Pomocné křižníky první a druhé světové války Ivo Pejčoch

Parádní kniha popisující historii pomocných křižníků.

(Recenzuji pouze druhou půlku knihy, první světové válce se nevěnuju, takže jsem prozatím přeskočil).

Většinu literatury, kterou jsem na toto téma četl, probírá celou problematiku války na moři rozdělenou podle časových období a to vždy pojednání o pomocných křižnících dost nepříjemně kouskuje, proto jsem ocenil tuto knihu, která líčí osudy každého pomocného křižníku zvlášť. Hned první příběh (pomocný křižník Atlantis) je velmi čtivý, živé detailní popisy bojových akcí jsou prokládány zajímavostmi ze života posádky, prostě paráda. Nicméně jsem byl mírně zklamaný, když některé jiné pomocné křižníky takto dobře rozepsány nejsou a jejich vyznění je lehce statisticky popisné.
Jednu hvězdu dávám dolů za nedostatečné mapové podklady, např. trasa Atlantisu, který strávil na moři 622 dní a přeplul 3 oceány, je zaznamenána na mapce 8 x 15 cm a sledovat jeho trasu mi připomnělo dětské hry Pomož myšce projít bludištěm :-)

Celkově jsem však spokojený, jedná se o dobře čitelnou ucelenou historii pomocných křižníků, informací o pomocných křižnících je zde přesně tak akorát, aby se čtenář nepřehltil a přitom dozvěděl vše potřebné.

14.01.2022 4 z 5