KájaKoxík KájaKoxík komentáře u knih

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Knihu mi doporučila kamarádka a ač historické romány nejsou zrovna moje topovka, rozhodně nelituji. Celkové hodnocení 5 z 5 :)
Po přečtení této knihy mám hlavu plnou myšlenek. Moji rodiče se účastnili jako studenti VŠ Sametové revoluce a tak od nich vím jak to tehdy bylo u nás a jak se žilo před revolucí. Ale rozhodně knihu doporučím k přečtení i jim a už teď se těším na následnou konverzaci.

Na můj nekonečný seznam knih k přečtení přibývají všechny tituly od této autorky. I přes to nebo právě proto, že mne kniha tak zasáhla, si před přečtením dalšího titulu musím dát oddech právě na zpracování všech myšlenek co mi stále jedou hlavou.

Smekám před obsahem, vykreslení života běžných lidí, nedůvěry, strachu ale i naděje. Ta nesmírná preciznost autorky při přípravě na psaní samotné se zúročí obratem a věřím, že tak každý jako já se nebude moci odtrhnout.
Tentokrát jsem knihu přečetla opravdu do poslední stránky, nejen epilog, ale i poznámky autorky, rešerše a zdroje.

04.01.2023 5 z 5

Jako sama smrt Jako sama smrt Jakub Hoza

Jo, tak tohle mne fakt bavilo. Jelikož je toto pro mne autorova první kniha nemám s čím srovnávat, ale ani to neovlivnilo moje očekávání.
Musím uznat, že obálka je povedená, ale anotace obsahu na zadní straně mne vyloženě dostala. Právě díky ní, jsem se nemohla knihy dočkat.

Hodnotím 5 z 5.
Postavit vedle sebe Vyvržence z pekla a uprchlé vězně je super nápad. Je jasné, že ani jedni nebudou těmi kladnými hrdiny, ale přesto při čtení fandíte uprchlíkům. Nicméně jejich příběhy jsou plné krve, nevinných obětí a sem tam nějaké zvrácenosti. Nakonec některým smrt dokonce přejete. Tyto scény nejsou popisovány do takových detailů a je spíše na čtenáři, jak si dokreslí celou situaci. Přesto bych knihu doporučila až do 15 let.
Jak už zmiňuje biki, nečekejte žádný happy end. Závěrečný wau efekt se díky třetímu hráči na scéně rozhodně dostaví.

10.10.2022 5 z 5

Zeď: Jak jsem vyrůstal za železnou oponou Zeď: Jak jsem vyrůstal za železnou oponou Petr Sís

Jedná se částečně o komis a částečně o výňatky z deníku autora. Kniha má velmi zajímavé zpracování. Také použití barev má pěknou symboliku. Komiksové pasáže jsou většinou černobílé, doplněné o červenou barvu. Barevně vyvedeny najdeme prvky svobody nebo části deníku.

Knihou nás vede vyprávění autora ke svým dětem. A to formou příběhu jednoho chlapce. Dozvídáme se o jeho životě, o tom jak jeho největší vášeň kresbu a hudbu ovlivnily historické události té doby. A to především v Československu, ale i některé významné zahraniční.

Osobní hodnocení:
Já sama jsem ročník 1992 a tu dobu jsem nezažila. Moji rodiče (oba ročník 1965) vlastně také ne. Rozhodně ne v takové podobě jako autor (ročník 1949). Rodiče mi často vyprávěli a vyprávějí o době svého mládí za minulého režimu. Ale během čtení této knihy jsem místy měla vážně husí kůži. Kniha je napsána velmi dobře. Sice na její přečtení nepotřebujete mnoho času, ale obsah se Vás určitě dotkne. Knihu bych si znovu ráda přečetla jak s rodiči, tak s prarodiči a dozvěděla se více o tom, jak oni vnímaly události v knize popsané. Za mne 5 z 5.

Tipy:
Během čtení se mi vybavila řada filmů k této tématice. Pokud by někdo neznal a chtěl si doplnit: Ucho, Občanský průkaz.

KK

10.02.2020 5 z 5

(SPOILER) Ano, ano, ano :) 5 z 5 :)

Sice jsem u hodnocení trochu zaujatá, protože Dana a Matěje znám osobně, ale věřím, že je to spíše ku prospěchu.

Hlavním rysem celé knihy je bezprostřednost, tedy to, co Dana vystihuje asi úplně nejlépe. Nejen v knize, ale i v reálném životě, občas první mluví než myslí. A tak vzniká, celá řada vtipných situací, kde se prostě nejde nezasmát.
Např: str 56
Vyndám z batohu rozemletou a rozdrcenou kouli v papíru od šlehačky a čokolády a snažím se to roztomile okomentovat: "Jé, no vidíte no, já už šetřím na zámek, tak jsem na ty dezerty v cukrárně nekoupil krabici, abych neutrácel, a takhle to dopadlo. My to šetření bereme vážně, fakt."
No a rozhodně v knize nechybí upřímná přiznání, ve kterých se může některý čtenář poznat (třeba právě já)
Str. 25
Celej den uklízím. Snažím se to dělat poctivě, když mi o nic nejde, uklízím jak sedmiletej - veškerej binčus narvu do šuplíků a mokrým hadrem utřu parapety, protože co je mokrý, to je čistý.

Moc se mi líbí i postava Matěje, která je ve skutečnosti úplně jiná, než TEN Matěj Stropnický, syn slavných lidí a politik. Matěje ve špinavých holinkách od hnoje, bojujícího s plevelem a za opravu zámku prostě nejde nemilovat.

Celá kniha ale není jen sluníčko, duha a jednorožci...
U kapitoly 25 jsem začala brečet a ještě pár dalších mi to vydrželo. Jako včera si pamatuju, jak Dan tak děsivě zhubnul a všem svým blízkým nalhával, že je to kvůli roli, že musí atd. Ale číst o tom, jak to vlastně bylo pro mě bylo obzvlášť těžké.
No a kapitola 27 Emma...
Už po Výměně manželek, ve které kluci byli, by všem mělo být jasné, že láska je prostě láska a je jedno kdo ji dává. Děti jí potřebují spoustu a všechno je lepší než ústavní výchova. S tím by se prostě mělo něco udělat...

01.11.2022 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kniha, jejíž čtení bylo prvně pouze povinností k maturitě, si našla cestu do mého srdce. Teta Kateřina s nekončící plejádou pořekadel mne bude bavit vždycky. Ke knize se ráda vracím.

15.03.2019 5 z 5

Samarkand Samarkand Miroslav Žamboch

Nemohu něž souhlasit s předchozími komentáři od PetrCepek a R.Nevřivý.

Také po skvělém Seržantovi a Veteránovi mne klesající tendence posledních dílů trilogie neodradila od koupi další knihy od autora. Těšila jsem se, že se znovu začtu do světa mého oblíbeného Spasitele. Už jen počet stránek dával vědět, že to bude čtení na jedno odpoledne, ale i tak jsem doufala v tehdejší kvalitu. No a tak nějak úplně ne.

Kvituji s povděkem, že děj rychle plyne (ještě aby ne, když je to jen 200 stran) a začátek byl velmi slibný. Jenže pak se k závěru knihy octneme na pořádně prudké skluzavce pacifikace, likvidace a zabíjení a vytrhne nás z ní až epilog. Je trochu škoda, že nám zase hrdina nabývá potřebné dovednosti přesně ve chvíli, kdy by bez nich dalšího protivníka neporazil. Tentokrát autor naznačí, že to hlavní postavu něco stojí/bude stát.

SPOILER
Navzdory mému průměrnému hodnocení, kniha nadhazuje věci, o kterých bych si ráda přečetla více. Například by bylo fajn konečně se dozvědět něco víc o boji o Sevastopol, jak se stal Spasitel "bohem", o archoxiru a jak ho získal právě Požírač démonů.
A tak stejně jako před touto knihou, doufám v další díl.

12.12.2022 3 z 5

Havraní dvůr Havraní dvůr Viktorie Veselá

Jako první bych začala nevhodnými negativními komentáři předchozích čtenářů. Pokud nespadáte do cílové skupiny je třeba to při hodnocení zohlednit, pokud toho nejste schopni, pak snad nehodnoťte vůbec. Zbytečně to kazí %.

Podle mě je to super knížka, originální prostředí i nápad s prokletím jsou super. Moc se mi líbí i obálka, ilustrace i kratší kapitoly.
Obecně bych knihu doporučila čtenářům od 12 let.
První část jsem přečetla na jeden zátah, prostě jsem potřebovala vědět, jak to teda je. U knih pro mladší čtenáře je hodně důležité, zaujmout hned na začátku.

Jednu hvězdu strhávám, protože takový dobrý nápad by si zasloužil ještě rozpracovat. Souhlasím s názorem, že zjišťování informací o kletbě a vymýšlení plánu mohlo být propracovanější a čtenáři by gradovalo napětí.
No a závěr byl vyloženě rychlý což je vážně škoda.

Ale třeba se dočkáme i vyprávění z pohledu druhého kláštera :)

02.11.2022 4 z 5

Válečník Válečník Miroslav Žamboch

(SPOILER) Achjo :( 3 z 5
Tahle série mi ukázala že i military téma mne dokáže zaujmout.
Jenže je tu velké ALE:
Sérii jsem vyčítala už nedokončený konec jedničky, kdy se v druhém díle začíná úplně jinde prakticky bez vysvětlení. Hlavní záporák z prvního dílu v druhém v podstatě není a vlastně ani ve třetí knize si žádnou odplatu čtenář neužije.
Celá trojka plyne podobně jako dvojka a dokonce se dozvíme odpovědi na některé nedokončené věci z předchozího dílu. Například: jaký účel měla pyramida, k čemu sloužilo to zvláštní město s hradbami, jak je možné že M-mechanici dokáží co dokáží, proč se nesnáší s čaroději a spoustu dalšího.
ALE jak už psali uživatelé předemnou, kniha běží a běží na najednou je totálně useknutý konec. Stejně jako oni se cítím okradena minimálně o jeden další díl. A co je nejhorší, vzhledem k vyspoilerovaným informacím z epilogu si nemyslím, že by se k tomuto příběhu pan Žamboch někdy vracel.

06.06.2022 3 z 5

Veterán Veterán Miroslav Žamboch

Tak tahle série je pro mne další ANO.
Četla jsem jako první Seržanta (je to mimo tuto sérii a dějově před Veteránem) a díky tomu jsem již byla nadšená pro tento svět, kde je spojena technika a magie.

Hodnotím celkově 4 z 5 jen kvůli otevřenému konci. I když tentokrát vyšly všechny díly série celkem rychle po sobě.

Velmi mne baví, jak se prolínají části, kdy je hlavní hrdina na frontě/ve výcviku a doma. Už v Seržantovi jsem si zvykla, že některé věci autor prostě nedovysvětlí a nechává otevřené. Někdy je to nejspíš tím, že ani hlavní postava neví o co jde nebo odkud vítr fouká, jindy ji to asi nezajímá nebo to pro příběh není tak důležité.
Žamboch prostě umí svérázné mužské hlavní postavy a ani zde to není výjimka. Už se těším na další díl :)

23.05.2022 4 z 5

Mám ráda autorův humor a jeho příspěvky hlavně na FB. Knížka je pro mne trochu zklamáním. Chápu, že v prvním roce dítěte je to opravdu stále to samé (tak jako v knize), ale čekala jsem tak nějak víc. Pravděpodobně je to tím, že je to sborník jednotlivých příspěvků dohromady.

Nicméně kniha stojí za přečtení a párkrát jsem se od srdce zasmála. Doporučila bych číst na vícekrát, aby to čtenáři nepřišlo stále stejné tak jako mě.

Kdo má rád tento styl psaní, doporučuji knihy Dovolená s moderním fotrem nebo Na chalupě s moderním fotrem, jsou výrazně lepší. Tam jsem se prosmála celou knihou.

20.07.2021 3 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Tak tohle bylo vyloženě zklamání. Nakonec 2 z 5.

Knihu jsem koupila na základě pěkných hodnocení zde na databázi, pracně sehnala všechny tři díly a nadšeně se pustila do čtení.
Jenže se za prvních 50 stránek vlastně nestane vůbec nic zajímavého a do čtení jsem se musela nutit. Nakonec ani po 100 stránkách žádné zlepšení. Příběh začíná ještě před narozením hlavní postavy, a tak si na ní musíme fakt dlouho počkat. Navíc je kniha vyplněna takovou spoustou přebytečné a pro příběh naprosto zbytečné vaty, že se k tomu důležitému dostanete až v druhé půlce knihy. Postavy v podstatě nejsou vykreslené jinak, než povrchně a tak je čtení celkově dost ploché. Což je vzhledem k počtu stran dost nepochopitelné. A právě kvůli té délce ani nevím, komu bych knihu doporučila. Mladší čtenáře může odradit délka nebo zdlouhavý začátek a tak je asi cílovou skupinou ten, koho spíš než způsob psaní, oslovuje téma ruských strašidel, příběhů, pohádek a lesních bytostí.
Knihu jsem měla na letošním seznamu "ležáků k přečtení" a nakonec ji opravdu dočetla, byť se sebezapřením, ale další díly už číst nebudu a tak si celou trilogii s lehkým srdcem škrtám a posílám dál.

04.02.2023 2 z 5

Knížka básniček, které máte za půl hodinky přečtené.
Mohou se někomu zdát i dost naivní nebo morbidní, ale mají i pěkný přesah.
Pokud se chcete nad jednotlivými postavami z básní zamyslet, najdete motivy všechního života.
Burton vlastně popisuje vyloučení ze společnosti, šikanu, fakt, že partnerské problémy dítě nevyřeší a taky to, že si máme dávat pozor na to, co si přejeme.

Nakonec hodnotím 4 z 5.

11.01.2023 4 z 5

Fantastická zvířata. Brumbálova tajemství: Úplný scénář Fantastická zvířata. Brumbálova tajemství: Úplný scénář Joanne Rowling

Tak nakonec i na mne došlo a ač jsem kvůli přeobsazení Johnnyho Deepa na filmu v kině nebyla, přečetla jsem si alespoň scénář.

Dějově je tato kniha dle mého názoru nejslabší a vlastně ani nedostojí svému jménu. Brumbálovo tajemství se nakonec dozvíme jen jedno a film přináší více otázek, než na které odpovídá.
Proti tomu zpracování obsahu je ze všech tří knih nejlepší. Krásné ilustrace, grafické návrhy letáků, transparentů nebo třeba loga vlakové společnosti či auta jsou krásnými detaily. Právě díky nově přidaným poznámkám nejen od herců, ale i od těch co pracovali na vizuálních efektech, rekvizitách nebo kostýmech může čtenář docenit neskutečnou propracovanost všech věcí, které se ve filmu objeví nebo nakonec ani neobjeví.
Sice nejsem fanouškem tohoto druhu zpracování příběhu, ale díky scénářům mám možnost si ujasnit některé nové postavy, jejichž jméno kolikrát ve filmu nemusí zaznít vůbec. A také trochu nahlédnout do pocitů postav, jelikož i skvělé herecké výkony kolikrát neodhalí, co přesně měl scénárista přesně na mysli.

I přes pro mě příšernou obálku (jelikož nezapadá do série), nakonec hodnotím 5 z 5.

10.01.2023 5 z 5

Seržant Seržant Miroslav Žamboch

(SPOILER) Jako wau! Nejsem žádný fanoušek military literatury, ale jako fanda Žambocha, jsem si řekla, že to dám. No a vyplatilo se. Autor silné mužské postavy prostě umí.

Jsem ráda, že jsem četla nejprve Seržanta a pak až trilogii Veterána. V Sežantovi mi přišly jednotlivé aspekty tohoto nového světla vysvětleny mnohem lépe. Taky jsem si zvykla na celou řadu jednání, která (ač je kniha psaná z pohledu první osoby) postava vynechá nebo neprozradí. Sice je to pro čtenáře chvílemi náročné, ale aby nebyla vyzrazena pointa a dostavil se aha efekt, to za to stojí.
Stejně tak, že jsou pro mne popisované bojové situace značně nepřehledné, kvituji nakonec s povděkem, jelikož právě jejich chaotičnost a nepřehlednost Vás vtáhnou do děje tak, jako byste tam byli taky.

No a pak je tady fakt, že celou řadu věcí jako čtenář odhalíte mnohem dříve než na ně přijde postava. Tak například doktor, o kterém nikdo nic neví, cigarety jako předpis od lékaře, důvod úmrtí na statku atd. za tohle nakonec strhávám jednu hvězdu

Taky jste někdo přemýšlel nad tím, jak by to dopadlo, kdyby Lancelot na začátku nepřikázal ošetřit Filla? A jak to, že to s jeho schopnostmi vůbec tak moc schytal?

29.05.2022 4 z 5

Dračí Hlídka: Příručka pro hráče Dračí Hlídka: Příručka pro hráče Pavel Ondrusz

Mohu maximálně doporučit a dávám 5 z 5 hvězdiček.

Velmi příjemná je nízká pořizovací cena, srozumitelnost pravidel i pro úplné nováčky a možnost vylepšení do budoucna s příchodem pravidel pro pokročilé.

Není to klasická knížka, ale jedná se o pravidla ke hře na hrdiny ve stylu RPG. Set obsahuje jednu knihu pro hráče, druhou pro vypravěče, sadu deníků postav a dvě hrací kostky. To je vše co ke hře budete potřebovat. Pokud Vás někdy zaujala hra Dračí doupě (například ve filmech nebo seriálech) a nejste dostatečně jazykově vybavení, abyste si mohli zahrát na základě anglických pravidel, je toto možnost právě pro Vás.

Pokud si neumíte pod jednoduchým popisem nic představit doporučuji si pustit libovolné video na YT od Strangers and Dragons. Uvidíte přímo praktickou ukázku hry.

Nejen začínajícím hráčům bych doporučila navštěvovat i web či fb Dračí hlídky. Najdete tam mapy, nápady na dobrodružství s Vaší skupinou i možnost najít hráče či skupiny ve Vaší blízkosti. Tvůrci hry také pořádají online Akademii pro vypravěče a záznamy pak umísťují na YT.

Pro hraní není třeba knihy přečíst celé, nejlepší je zúčastnit se nějaké hry a v případě toho, že Vás to nadchne, lze pravidla dohnat později :)

Doufám, že Vás to zaujme a rozšíří se tak hráčská komunita. Na hlídce mne najdete jako Bestii :)

16.02.2021 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Nemůže Vás překvapit, že je kniha psána jazykem minulého století, jelikož byla poprvé vydána v roce 1915.
Pro dnešního čtenáře může být tento zastaralý jazyk překážkou. Knížka, je ale tenká, a tak ji jistě zvládne přelouskat každý. A to nejen jako četbu k maturitě. Pro rozbor díla bych si ji ale nevybrala. Viz hodnocení níže.

Sama jsem se rozhodla knihu přečíst až po shlédnutí muzikálu Daniela Landy. A musím říct, že ač muzikál není moje hobby, je rozhodně lepší než kniha.
Kniha ve mne zanechala spíše celkový dojem, než že bych dokázala pečlivě odvyprávět veškeré dění a to i přes to, že má jen pár stránek.

Hodnocení
Rozhodně stojí za přečtení, ale vracet se k ní už nebudu. Mám totiž pocit, že se autor na můj vkus trochu zapomíná a nepochopitelně odbíhá od tématu. (mínus hvězda)
A ani skoky v příběhu mi celkově moc nevyhovují, stejně tak že některé scény nejsou dotaženy do konce a čtenář si musí domýšlet, co tím autor myslel. (mínus hvězda)

22.06.2019 3 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Naprosto super knížka.
Určitě je vhodná pro začínající malé čtenáře, kteří by se rádi dostali k fantasy žánru.
Spousta knih na trhu v tomto žánru cílí až na starší čtenáře, zato tuto knížku doporučím klidně už pro první stupeň ZŠ.

Příběh je velice jednoduchý, nejsou v něm žádné záludnosti. Čte se to opravdu pěkně, jelikož si nemusíte pamatovat velkou spoustu jmen nebo drobností, později důležitých pro příběh. V knížce se klade velký důraz na dodržování toho, co je správné. Stejně tak, že špatnost bude vždy potrestána. Tím, jak mistři vychovávají své učně, tak i knížka tímto způsobem vede děti ke slušnosti, čestnosti a pravdomluvnosti.

Věřím, že tato knížka bude zajímavá i pro starší čtenáře jako oddechové čtení.
Nemám co bych vytkla tedy plný počet hvězd :)

04.06.2019 5 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Knihu jsem četla již v roce 2005 (bylo mi 13) a naprosto mne uchvátila a kladně hodnotím i značné promíntnutí textu do následného filmového zpracování.

31.10.2017 5 z 5

Zvrácená pouta Zvrácená pouta Lexi Ryan

Ano, ano ano :) dávám 5 z 5.

Rozhodně se vyplatilo dát této sérii šanci i s dalším dílem. Už se rozhodně nedá vyčítat vykrádání, které neustále vidím v komentářích pod tím prvním.

Krásně se rozjel příběh již známých postav, který velmi ovlivňuje minulost.
Jak vlastně dva dvory vznikly?
Jaké pravidla musí magie a ti co ji používají ctít?
Jak nastolit tolik potřebnou rovnováhu mezi dvory, která se narušila když na konci minulé knihy Brie zlomila kletbu?
Jak to, že i když Brie přišla o korunu, zůstala jí moc trůnu?
Dá se zvrátit pouto, které ji váže k Sebimu jinak, než jeho smrtí?
Stejně tak přechod koruny?
Co nebo kdo je ukotvený druh?
Kdo dokáže přinést větší oběť jen aby pomohl svému lidu?
Musí panovník opravdu obětovat všechno, aby byl pro svůj lid tím nejlepším?

Všechny tyto otázky druhý díl zodpoví.
A ač část v Podsvětí mi přišla hodně zmatečná, celá scéna po návratu mezi Finnem a Brie dost nepatřičná a Sebastianovo rozhodnutí v jeskyni u Ledové řeky přišlo z čista jasna, bez nějakého viditelného charakterového zdůvodnění, přeci jen dávám plné hodnocení. Je to milé čtení co rychle odsýpá a pokud by už další díl nevyšel, jsem spokojená s tím, jak je to ukončeno teď.

25.04.2023 5 z 5

Zničený Zničený Kevin Hearne

Jasných 5 z 5 :)

Atticus už není posledním druidem, v tomto díle má Gaia dokonce tři žijící druidy. Atticus navrhne, že by druidi měli více psát a tak je kniha v podstatě Atticusovo vyprávění a zápisky z pohledu Owena a Granuaile. Díky tomu je pro mě tento díl ještě o kousek lepší než předchozí.
Konečně se dozvíme, kdo je tím tajemným záporákem ve světě Tuathů.
Dokonce se nastíní mástrplán Lokiho.

Oberon tentokrát nemá tolik prostoru, ale s novým vlkodavem Orlaith je taky sranda.

Kniha končí odkazem na další pokračování, takže už se těším na další překlad. Naštěstí to není Cliffhanger, takže zůstávám u plného počtu hvězdiček :)

04.04.2023 5 z 5