kaja77 kaja77 komentáře u knih

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

Spisovatelku mám opravdu moc ráda, ale v tomto případě mi tam něco chybělo...to něco byl asi příběh. Jednotlivé úvahy byly fajn, některé mě zaujaly opravdu moc, ale prostě to pro mě nebylo to pravé ořechové :) musela jsem se do čtení nutit a dávat si závazky abych to dokončila ....věřím ale, že jiní to mohou mít jinak.

15.02.2022 3 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

Skvělé čtení. Velmi se mi libí, jak spisovatelka do svých knih vplétá reálné historické postavy a události. Celá ta ruská dějová linka, ty "Nachthexen", ženský pluk v čele s Marinou Raskovou a jeho vznik, to vše bylo skutečné. Bezvadné rozšíření obzorů. Moc doporučuji

17.01.2022 5 z 5

Síla psa Síla psa Thomas Savage

Wow. Nakonec se mi kniha vážně líbila. Z počátku se mi děj zdál poněkud rozvláčný...ale nakonec to stálo za to. Drsňáka Phila jsem prokoukla poměrně brzy, ubohé Rose jsem tedy fandila a přála jí, aby se dokázala "vzmužit", z dnešního pohledu nepředstavitelné spolužití v jednom domě... každopádně se mi moc líbily popisy krajiny, přírody, nálady, velmi uvěřitelné i představitelné byly i scény z honáckého s rančerskeho prostředí.Bezvadný byl i doslov, kde bylo vše shrnuto a vysvětleno vč. autorovy inspirace k příběhu.

28.12.2021 5 z 5

Olive Kitteridgeová je zpět Olive Kitteridgeová je zpět Elizabeth Strout

Já tu Olive asi miluju.to byla taková nádhera.to bylo tak báječné čtení. Chtěla bych dát nejméně deset hvězdiček. Spisovatelka je neskutečně citlivá a vnímavá. Stejně jako v prvním díle mě moc bavilo číst povídku za povídkou, v každé z nich narazit na kousek Olive a skládat si z nalezených střípků mozaiku. Doporučuji

16.12.2021 5 z 5

Máma není služka, máma je dáma Máma není služka, máma je dáma Marek Herman

Docela příjemné fejetony, autor má někdy tendence drobátko přehánět, ale často jsem s ním i souhlasila a lecos si vzala k srdci.

04.12.2021 4 z 5

Shakespearova Anglie: Portrét doby Shakespearova Anglie: Portrét doby Martin Hilský

Tak užila jsem si tento svůj narozeninový dárek mírou vrchovatou :) četlo se to vážně skvěle, kniha je takovou přívětivou a čtivou formou nabitá informacemi, zajímavostmi někdy až pikantnostmi. Celou rodinu jsem co chvíli seznamovala s nějakými neuvěřitelnostmi, předčítala jsem jim, prostě mi to nedalo. A asi to nakonec zaujalo i teenagera :) moc se mi líbilo, že autor tehdejší zvyky, názory apod. Čtenářům rozklíčoval i v Shakespearových dílech.

25.11.2021 5 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Kniha Vlaštovka v bublině je velmi čtivá. Ani jsem se nenadála a byla jsem u konce a moc se mi to líbilo. Zaujalo mě střídání časů, chvíli rok 2018 a chvíli r. 2045 vůbec ta myšlenka toho "uzdravování se mysli a skoky do vzpomínek" byla super, moc mě bavila i spisovatelčina vize jak to může vypadat za nějakých třicet let (nedostatek vody, káva jako extra luxus, eko záchody, zákaz létání, pokrok v medicíně apod.) ale zase konstatování že pro úředníka je papír papír a to je nejvíc :D to bylo fajn a bohužel je to pravda...bavily mě i jednotlivé postavy a jejich psychologický rozbor. Celkově hodnotím jako prima oddechovku

20.10.2021 5 z 5

Příběh jedné moskevské ulice Příběh jedné moskevské ulice Michail Andrejevič Osorgin (p)

Líbilo se mi to. Byl to poměrně dokonalý mix poetična, laskavosti, přátelství ale i reality bídy, hladu, strachu ... některé kapitoly působily úplně jako filmový scénář...ty mikroskopické rozbory mikrosvetů.. opravdu moc zajímavé. Velmi mě překvapilo, že M. Osorgin knihu napsal před téměř sty lety... V podstatě se člověk takovou uměleckou formou ponoří do reality všedních dnů Ruska těsně po VŘSR...kdy si nebyl opravdu nikdo ničím jistý

17.08.2021 5 z 5

Bezcitnost Bezcitnost Martyna Bunda

Tak tohle čtení se mi moc líbilo. Bohužel jsem si to nemohla dovolit přečíst na jeden zátah a musela jsem taky zajít do práce a tak.... ale kdyby to šlo jen sedím a čtu. Každopádně příběh matky a jejich dcer byl zajímavý, barvitý, klidně se mohl opravdu stát. Uznávám že jsem nelida, ale nejvíc jsem měla problém s tou zabíjačkou prvního prasátka...bylo mi ho fakt líto, byl to domácí mazlíček, kamarád a ne šunka :) zjišťuji, že mě začínají bavit polští autoři...asi se poohlédnu po dalších a těším se na nové objevy

27.05.2021 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Kniha rozhodně stojí za přečtení. Postupné střídání vyprávění o třech hlavních hrdinkách bylo bezva. Rozšířila jsem si obzory o Indii a tamním drsném životě...brrrr, sicilská Giulia mi byla asi nejsympatičtější, té jsem fandila. Ženu jako byla Sarah nechápu,obdivuji i lituji v jednom mixu...to chorobné zaměření na výkon je dost strašidelné.

11.02.2021 5 z 5

Milá pani Birdová Milá pani Birdová A. J. Pearce

Kniha se mi velmi líbila. Během vyprávění o osudu dívek za druhé světové války v bombardováném Londýně, dokázala autorka navodit příjemně "starosvětskou" atmosféru. Celkem mně pobavila postava šéfredaktorky paní Birdové, co ta osoba zařadila do seznamu"nepřijatelné" a ty její rady čtenářkám.... dost vtipné.

15.10.2020 5 z 5

Madona z hor Madona z hor Elise Valmorbida

Kniha se mi moc líbila. tematem se nabízí srovnání s Horalkou, kterou napsal A.Moravia. Madona z hor byla čtenářský přívětivější. Jednoduché, krátké, jasné věty.. hlavní postava byla velmi tvrdá žena. tvrdá k sobě, tvrdá k jiným, prostě celý svůj život je v režimu "tah na branku", žena zvyklá na neskutečnou dřinu , naprosto oddaná rodině. Autorka velmi zajímavým způsobem přibližuje život venkovanů, jejich zvyky, vztahy...je neskutečné jakým způsobem se tehdy v čase Mariina mladí odehrávaly námluvy...to "ukaž zuby" bylo až šílené. Srovnání s mravy dnešní doby, kdy se dívky vdávat nechtějí, i když mají děti je neskutečně. Velmi zajímavá je i část knihy, která popisuje život hl.postavy poté, co se provdala a spolu s manželem opustila horskou vesnici. Jejich život a provozování živnosti za časů II.sv.války. zajímavé pro mně bylo sledovat i fungování v samotné italské rodině(neměli daleko k mafii :) poslouchání nejstaršího bratra...pro nás zcela scifi. Poslední moment v knize, který chci zmínit byly kurzívou zvýrazněné pasáže, které byly jakýmsi hlasem svědomí hlavní hrdinky, byly zde jako "promluva panny Marie k hrdince" za mně kniha je bezvadná mohu velmi doporučit.

10.08.2020 5 z 5

Co dělal Mehmet Erbil o dni volna Co dělal Mehmet Erbil o dni volna Louis De Bernières

Milé, kraťoučké čtení, místy téměř dojemné. Zkrátka velmi příjemně strávená půlhodinka.

11.02.2020 5 z 5

Čtyřcestí Čtyřcestí Tommi Kinnunen

Co napsat abych neopakovala to, co už bylo napsáno přede mnou...kniha se mi každopádně velmi líbila. příběhy byly takové spíše"načrtnuté"... autor nechal čtenáři prostor pro fantazii. Každopádně mám moc ráda styl vyprávění očima více postav.To mně baví. Obdivovala jsem Kaarinu, její trpělivost, laskavost a sebeovládání, Lahja to byla pro mne především nešťastná ženská, kterou to prostě semlelo a její hořkost z ní tryskala široko daleko. Onni měl mé sympatie, v podstatě jsem ho upřímně litovala. Muselo to být neskutečně těžké být tím kým byl v té době. No a Maria byla fajn... taková statečná moderní samostatná... Z celého příběhu byl úplně cítit ten sever Finska, ten chlad, šero, vítr a plískavice. Dávám knize 90 procent..nevím však jestli nadchne široké masy.

17.01.2020 5 z 5

Nebeská hostina Nebeská hostina Donald Ray Pollock

kniha mně přímo nadchla. stává se mi strašně zřídka, že mně kniha "chytne" HNED od začátku a nutí čist a číst... je to báječný zážitek, když se tohle člověku stane. nebeská hostina je zvláštní kniha, spisovatel je neuvěřitelný naturalista a tuším, že by dokázal i miss amerika popsat tak, že by byl člověk zděšen. no celou knihu jsem měla pocit, že bych si měla
jít umýt ruce. tolik špíny, štětek, úchyláků apod. člověk jen tak nepotká. normálně bych mohla přísahat že jsem cítila ty jasperovy latríny smrdět až sem. ale báječné. prostě super. něco jako western ale není to western spousta lidských příběhů... a co tu někdo v komentu pode mnou vyčítal - množství postav... já si to užívala a další osudy a lidské příběhy jsem vítala a nadšeně si je vychutnávala. ale čtení není pro všechny ... mojí mámě bych třeba knihu nepodstrčila :) ´´

13.07.2018 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Před chvílí jsem dočetla a pocity mam rozporuplné. Ze všeho nejvíc mi kniha připomněla jihoamerickou telenovelu, ve které nemůže chybět velmi zla žena, která osnuje zlo, Padouch a k němu imegapadouch, a taky nekdo andelsky dobrý Přemnoha líčení sloupovi, arkad, pilířů a oken mne postupně dost nudila a preskakovala jsem. Jen si nemůžu dost dobře oduvodnit vložené erotické scény - chtěl autor udělat radost čtenářům že vydrzeli pasáže plne architektonických popisů nebo dostal pokyn od sveho literárního agenta se slovy kene, trochu to připepři. Vážně nevím.

25.06.2017 3 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Já mám ty štifterovy knihy prostě děsně ráda. To se tak skvěle čte. Přišlo mi ale že to téma mělo mega potenciál, klidně bych četla o Rudolfovi, Salomene a Anně dál a dozvěděla se víc. Každopádně za mě bezva čtení.

13.04.2024 5 z 5

Vlak do Samarkandu Vlak do Samarkandu Guzel Jachina

Když já nevím co vlastně napsat. Kniha mě obohatila po stránce nových historických znalostí, velmi mě zaujal doslov za knihou, kde člověk zděšeně zjistí, že autorka pečlivě čerpala z hist. pramenů. Dalším obohacením pro mě bylo googlit si města na trase vlaku...ta rozlehlost Ruska je neuvěřitelná...všechen ten Babylon lidských kmenů, náboženství a ras.... Na druhé straně jsem čtení dost těžko snášela, do čtení jsem se nutila, ty osudy ubohých děti se mě neskutečně dotýkaly. Malý Kukačka nebo ten Dějevův stín Zegrejka...to člověk čte s bolavým srdcem. Co si z knihy odnáším je otázka jak bych se v obdobné situaci chovala já..rodiče odkládali děti, opouštěli děti ve vesnicích jako slabší články...co bychom dělali my, já? Je to prostě šílené, celá ta doba byla šílená, zrůdná.

07.04.2024 5 z 5

Přitažlivost pádu Přitažlivost pádu Noel O' Regan

Souhlasím s komentujícími níže....bylo to fajn čtení. Jako bonus úchvatná irská příroda v tak realistickém popisu, že jsem to během čtení viděla jako film. doporučuji najít si místa zmíněná v knize i na googlu a kochat se... prostě krása, nádhera krása :D

06.03.2024 5 z 5

Empusion Empusion Olga Tokarczuk

Nakonec jsem si to moc užila a bavilo mě to. Strávit ty přemoudřelé, naduté a učené debaty léčených pánů korunované znaleckým hodnocením žen, bylo pro mě z počátku náročné, ale zvykla jsem si, pak už jsem se těmi jejich teoriemi spíš bavila (zpočátku mě teda ty dobové názory na ženy poměrně popuzovaly, ale myslím si, že někteří "samečkové" budou o ženách podobně smýšlet i dnes). O horor jako takový rozhodně nešlo, snad nejvíce hororové byly v knize vybrané gastrozážiky např. tradiční kachní polévka czarnina, tzv.bílé nudle či gulášek že srdíček.... Líbilo se mi, jak umně do textu PANÍ spisovatelka vložila nádherný popis krajiny, přírody, ten podzim, ty barvy listí, mlhy a tak....... líbily se mi i pasáže, které popisovaly Mietkovy vzpomínky na dětství apod.

20.01.2024 5 z 5