Kackac77 Kackac77 komentáře u knih

Víš, že nemusíš? Víš, že nemusíš? Dagmar Digma Čechová

Audiokniha
Právě jsem doposlouchala pokračování knihy Nemusíš! - Víš, že nemusíš! a opět se mi moc líbila. Příběh studentky Marie, která se vrací ze studií v Anglii domů pomoci mámě s nemocným tátou a její kamarádky Katky - starší rozvedené mámy dvou těsně dospělých dětí. Autorka nám na příbězích těchto dvou žen ukazuje, jak je někdy těžké se rozhodnout. Život nám někdy nabízí něco, co vypadá jako po všech stránkách dobré řešení, ale dát na ten pocit, že to přesto není ono, a jít tou druhou cestou, která je jeden velký otazník, je sakra těžké, ale zároveň jediný způsob, jak stát sám za sebou. Za mě moc dobrá knížka.

14.02.2024 5 z 5

Skok víry - Královna Núr Skok víry - Královna Núr Elizabeth Najeeb Halaby

Knížku jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě (přečtěte knihu z místa vaší poslední dovolené). A to bylo Jordánsko. Jsem moc ráda, že jsem se k ní tímto způsobem dostala. Knihu napsala Elizabeth Najeeb Halaby, bývalá jordánská královna, žena krále Husajna. Připadalo mi to během čtení, že ji napsala jako poctu svému manželovi. Královna Núr (což bylo její královské jméno) byla Američanka, ale měla arabské předky. V knize popisuje jak se s Husajnem seznámili, popisuje celou širokou rodinu, hodně je tam také o Jordánsku, ale je tam toho hodně taky o politice.
Z knížky vnímám jak moc krále Husajna milovala a ctila, a taky jak moc si zamilovala tu zemi - Jordánsko.
Nechci nijak hodnotit ty politické informace v knize, nemám na to dostatek znalostí. Ale už při návštěvě Jordánska (které mě okouzlilo) jsem si uvědomovala, jak moc jsem v našem západním světě manipulováni, aby bylo naše smýšlení protiarabské. Vyprávění královny v knížce mi jenom potvrdilo, že to není tak černobílé, jak se nám to snaží sdělovací prostředky namluvit. Situace na blízkém východě byla, je a ještě asi nějakou dobu bude složitá. Královna Núr popisuje, čemu všemu museli kolikrát s mužem čelit. Nedokážou se dohodnout ani arabské státy okolo, do toho neustálé porušování dohod ze strany Izraele, a také neustálé vměšování dalších států - zejména USA.
Čtení je to opravdu zajímavé, i když z toho politického hlediska v tuto chvíli už neaktuální...spíš se tam dozvídáme jak to bylo z pohledu královny v osmdesátých a devadesátých letech minulého století.
Moc mě bavily ty úseky o rodině, o dětech, o místech v Jordánsku...
Doporučuji, je to moc krásná kniha.

13.02.2024 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

No, můžu si za to sama. Romantické knížky mě bavily v mládí a možná tak do třiceti. V posledních letech zkusím jednou za čas nějakou romanťárnu jako oddychovku, a většinou pak dlouho po žádné nešáhnu, protože mě to otravují ty romantické klišé, že je to všechno na jedno brdo. Tato knížka je klišé na entou. Já opravdu nerozumím tak dobrému hodnocení tady na databázi. Je to tak debilní až to bolí. Popis sexuální scény je jak z bravíčka. Nic, ale opravdu nic vás nemůže překvapit, všechno je naprosto předvídatelné. Rozhovory dvou vědeckých pracovníků jsou někdy na úrovni pubertálních děcek. Toto se hodně nepovedlo.

12.02.2024 1 z 5

13! 13! Pavel Tomeš

Audiokniha
Po delší době jsem šáhla po knize povídek. A byla to skvělá volba! Tomeš prostě umí psát. Jak mám tendence brát věci "vážně", tak poslouchám a najednou.. cože!? Ty povídky jsou absurdní, kde na to autor chodí??? Každopádně moc mě baví jeho humor.

08.02.2024 5 z 5

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

Audiokniha
Už delší dobu jsem měla knížku připravenou k poslechu, nevím, proč jsem ji odkládala, byla super. Střídají se tu vyprávění o dvou ženách - Katce a Marii, ke konci knihy se příběhy těchto žen protnou. Celou dobu mě čtení bavilo, jsou tam smutné fáze a možná i trošku dramatické, ale i vtipné. Za mě fajn čtení.

06.02.2024 5 z 5

Změň svůj dech a začnou se dít věci Změň svůj dech a začnou se dít věci Rostislav Václavek

Knížku jsem si přečetla, protože jsem na youtube viděla nějaký dýchánek s Rosťou Václavkem. Zaujalo mě jak mluví o dechu a spoustu věcí se mi spojilo a dává mi smysl. Ta knížka ale není zpracovaná nejlíp. Navíc, některé věci mu moc nevěřím. Rosťa se zabývá dechem, spoustu toho nastudoval, Buteyko metody, atd.... Ale dál tam pak mluví třeba o cvičení - tzv. fasciální cchi, které prý vyvinul, odkazuje na to, že pár let cvičí cchi-kung, apod, ale já myslím, že za správně prováděným cchi-kungem jsou léta a léta praxe. Dále třeba kapitoly o stravě mi připadají velmi zjednodušené, a třeba pít zeleninové a ovocné šťávy v zimě mi připadá vysloveně nesmysl. Prostě informace ohledně dýchání mi dávají smysl, a v knížce to na mě i působí, že tuto oblast má Rosťa nejvíc "zmáknutou", to ostatní na mě působí trošku neprofesionálně.

06.02.2024 3 z 5

Svatební cesta do Jiljí Svatební cesta do Jiljí Miroslav Skála

Audiokniha
Poslouchala jsem na doporučení a parádně jsem si to užila. Poslouchám dnes s přestávkami celý den a přistihla jsem se, že se u toho usmívám jako debílek. Je to velmi milý příběh, vtipný, chytrý, má to spád a nápad. Skvělé posloucháníčko

01.02.2024 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

(SPOILER) Audiokniha
Nevím, proč jsem tak dlouho váhala, než jsem šáhla po této knize. Moc se mi líbila, i když téma je to opravdu těžké. Na začátku skončí bylinkářka - bohyně ve vězení, postižený synovec v ústavu, neteř Dora v dětském domově. Až když dosáhne Dora dospělosti, tak se začne shánět po svých příbuzných a po informacích, ke kterým se dostane až po revoluci. Postupně odkrývá co se stalo a proč. Tolik bolesti v jedné rodině! Krásně se to poslouchalo.

01.02.2024 5 z 5

Zítra přijde Olah Zítra přijde Olah Martin Sichinger

Audiokniha na ČRo
Z knížky na mě dýchlo moje dětství, ale teda ne v tom dobrém nostalgickém slova smyslu. Ty buzerace, ta bezmoc. Je fakt, že spoustu věcí jsme tak nevnímali, nedokázali jsme rozpoznat tu propagandu. Ale co jsem ve škole cítila byla ta bezbřehá nuda a šeď, učitel byl pán, jakkoli to byla morálně závazná osobnost. Co přesně člověk čte v knize. Úchylák se "správným" politickým zařízením ředitel školy, apod. Zajímavé čtení, měli bychom si tu dobu připomínat! Ale tak opravdově.

31.01.2024 4 z 5

Českomoravská stezka - Po historické hranici: po historické hranici Čech a Moravy Českomoravská stezka - Po historické hranici: po historické hranici Čech a Moravy Jan Hocek

Na knížku jsem náhodou narazila v knihovně, aniž bych něco takového hledala. Stezku Českem znám, kus jsem i šla. O této trase jsem nevěděla, je z těch novějších. Knížka popisuje jednotlivé etapy Českomoravské stezky, uvádí spoustu zajímavostí, je plná krásných fotek. Přečetla jsem ji za odpoledne. Úplně to na mě dýchlo, ty fotky, už se těším jak zase vyrazím s batohem. Vůbec mi připadá jako úžasný projekt, že někdo tyto stezky obnovuje, popisuje, prostě to k nám Čechům nějak patří - to čundráctví, a krajinu máme nádhernou.

30.01.2024 5 z 5

Vzpomínky Vzpomínky Jarmila Čapková

Audiokniha na ČRo
Velmi milé čtení. Přestože jsem si myslela, že o Čapkovi toho dost vím, třeba ze školy, apod.,...tak mě spousta informací z knížky překvapilo. Byla opravdu zajímavá. Třeba kapitola o smrti Karla Čapka, jak vlastně díky své předčasné smrti unikl tomu koncentráku. Taky jsem nevěděla, že Jarmila Čapková svého muže ještě dlouho po válce hledala, věřila, že žije... trvalo jí než pochopila, přijala, že je mrtvý.

29.01.2024 5 z 5

Trnkův Špalíček říkadel, písniček a pohádek Trnkův Špalíček říkadel, písniček a pohádek Jiří Trnka

Moje nejoblíbenější knížka pohádek, básniček a říkanek z dětství. Mám ji v příšerném stavu, protože jsem ji jako dítě četla asi 100x. Teď jsem po ní šáhla při úklidu knížek... Je stále skvělá, pro mě je navíc spojená se spoustou vzpomínek.

29.01.2024 5 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

To bylo parádní čtení, už si ani nepamatuji, kdy jsem se u čtení nahlas smála v tramvaji. Takového dědu jako má Luna bych chtěla poznat. Holka co sbírá parte, ...mimochodem skvělé básničky,....kluci, co lítají po škole a řvou eR ó Há, a obstarožní soudružka, co na ně řve...proč to říkáš?! Asi nejlepší byla záchrana dědy před upálením...to jsem fakt hýkala smíchy... Kolik minut života to přidává smích?, musím se podívat, o kolik dýl tu díky této knížce budu. Prostě dopouručuji.

28.01.2024 5 z 5

Jak si žijí nebožtíci Jak si žijí nebožtíci Mary Roach

Velmi zajímavá knížka, chvíli jsem si musela na ni zvykat, takový prvotní šok, číst o tom, co se s námi děje po smrti. Ale nakonec děsně poučné, humorné a přitom myslím s úctou. Zrovna jsem měla nedávno rozhovor s kamaradkou, umírá ji pes, je leden, problém ho zakopat...prý ho nechá zpopelnit kvůli úctě k němu...,??? Ta kniha mi to připomněla, v jedné kapitole se tam rodina na hodinu loučí s tělem připraveným k pohřbu a autorka píše, proč se mám loučit s tím člověkem, ten už tu není, toto je jenom tělo. V knížce se dozvíte jakými různými způsoby můžou ještě po smrti sloužit těla lidí. Lékařský výzkum asi na prvním místě, ale pak různé crash testy, pády z letadel, těla se krájí na součástky a zkoumá se třeba jak ovlivní oko dítěte zásah basebalovým míčkem, atd. Kapitola o ukřižování taky dost bizarní. Stojí za přečtení, každopádně..!!!

23.01.2024 4 z 5

Vlastníci Vlastníci Jiří Havelka

Audiokniha
Tak nevím jestli je to víc vtipné nebo děsivé. Když jsem ještě bydlela v bytě, tak jsem pár schůzí zažila. Tato knížka právě skvěle umí zachytit tu atmosféru, že si každý mele svoje, a nespojí se to ani kdyby jste se rozkrájeli. Knížka je taková super jednohubka na odpoledne.

22.01.2024 4 z 5

Goldstein píše dceři Goldstein píše dceři Irena Dousková

Audiokniha
Mně se knížka líbila. Stárnoucí otec píše dopisy své dospělé dceři, kterou opustil (emigroval) jako miminko. Jsou to pouze jeho dopisy, takže postoj dcery si můžeme pouze domýšlet z jeho reakcí. Na obálce je napsáno, že se jedná o pokračování knihy Hrdý Budžes. Chápu pak ty negativní komentáře, protože pokud někdo očekává podobnou legraci, je zklamaný. Tato knížka je jiná, ale je krásná, hluboká. Goldstain je milující otec, ale zároveň je i sebestředný, lituje sám sebe a nemá pochopení pro ostatní. Některé sexuální poznámky mi tedy přišly k dceři krajně nevhodné. Přesto se mi knížka hezky poslouchala. Je namluvena Arnoštem Goldflamem, který to celé posouvá ještě o level výš

22.01.2024 4 z 5

Když spolu zvířata chodí Když spolu zvířata chodí Vašek Vašák

Audiokniha
Knížku jsem zvolila jako něco lehčího, po válečných hrůzách, co jsem četla předtím a nic jsem od ní neočekávala. Bylo to milé a vtipné čtení. Krátké kapitoly, vždy že života jednoho zvířete. Logicky neseřazené, chvíli o vlkovi, chvíli o jepici, apod. Občas mi to přišlo jako dětské čtení, ale ty vtípky byly spíš pro dospělé (ne že by byly nějaké peprné, ale spíš by je dítě nepochopilo). Hezká odpočinkovka.

20.01.2024 4 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Audiokniha
Krásná knížka. Už jsem četla víc příběhů z této doby, ty události kolem války jsou vždycky smutné. Ale tady to se tak hezky četlo. Ty příběhy lidí vás vtáhnou a nepustí. Je to takový hořkosladký příběh. O obrovském smutku a neštěstí, ale i o lásce a naději. Dojemné čtení, a tak nějak... hluboké a bez patosu. Určitě si přečtu i další díly ze série.

19.01.2024 5 z 5

Když má žena plán Když má žena plán Maye Musk

Audiokniha
Zajímavá knížka, Maye Musk je asi inspirativní, připadala mi chvílemi jako drogách, příliš aktivní, příliš pozitivní.. Taková ta americká klasika, hlavně se usmívej, stůj rovně a makej na sobě!!! Americký sen se dostaví. No ale na druhou stranu spousta těch jejích myšlenek je opravdu inspirující, jako třeba to jak se o sebe stará, že ji nic nezlomilo, že bere prohru jako součást života, že nefňuká a koná, atd.. Trošku to teda je takové "samožerské", na druhou stranu když nebudu já sama sebe pokládat za nejdůležitější osobu, kdo jiný?! Maye to asi umí.

15.01.2024 4 z 5

Bohumil Bohumil Veronika Hájek Hurdová

(SPOILER) Příběh se mi líbil. Bohumil byl sympoš, i když se i chápala, proč ho opustila žena. Co se týče děje, určitě nečekejte nic napínavého a vlastně ani světoborného, to vyprávění si spíš tak jako plyne a je trošku o ničem a trošku o všem, nevím jak to jinak vyjádřit. Cítím v tom hodně autorčiny názory na svět, se kterými více méně souzním, ale občas mi to přišlo takové zvláštně prvoplánové... Mne ten konec až tak nevadil, ale je fakt, že působí divně. Nepotřebuji mít uzavřené příběhy a happy endy nebo naopak srdceryvné ubrečené konce. Autorka ale píše píše, a pak najednou to vypadá, jakoby už ji to přestalo bavit a tak to uzavře tak nějak do ztracena.... Přesto hodnotím dobře, protože navzdory tomu co jsem napsala, mě moc bavilo to číst, a bylo to takové pohlazení po duši.

13.01.2024 5 z 5