Kackac77 Kackac77 komentáře u knih

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Audiokniha
Sci-fi nečtu moc často, na tuto knihu jsem narazila náhodou a strašně se mi líbila. Přitom, když jsem někomu říkala, co zrovna čtu, tak to zní tak nudně...odehrává se to v budoucnosti, na světě je už jenom hrstka lidi a více méně vše řídí roboti...zní to jako 100x použité téma. Přesto to bylo skvělé. Robot, který pomalu zabíjí lidstvo, protože chce sám zemřít a nemůže dokud je na světě jediný člověk je super nápad. Postavy se mi moc líbily. Ale hlavně to nutí člověka přemýšlet, jak se takový vymyšlený románový svět liší od toho současného a z těch podobností mi bylo smutno. Lidi užívající "narkokapsle" nebo marihuanu, aby jim bylo dobře a nemuseli nic cítit. Nebo lidi, kteří se sice vzdají robotů a jejich pravidel, ale vytvoří si svoje náboženství a modly a řídí se pochybnou morálkou vycházející z pokroucené víry. Lidi, kteří nekomunikují, ale zapnou si televizi, počítač... a nechají se pohltit. Nutí vás to přemýšlet co je pravda a co lež, co se jak jeví. Je to opravdu úsměvná fantasmagorie o tom, co by bylo, kdyby lidstvo ovládali roboti nebo už ovládaní jsme?

28.08.2023 5 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Audiokniha
Knížka se mi moc líbila. Celá kniha je vyprávění majordoma Stevense, dovedu si představit jak se svými zásadami a stylem jednání, dokáže tato postava jít na nervy. Ale já jsem pro něj měla pochopení a snad mi ho bylo i líto. Jaký by prožil život, kdyby dokázal pustit své pocity ven? V knize se nic "velkého" neděje a přesto se tam děje všechno.
Krásně se to poslouchalo, hlas pana Vlasáka se skvěle hodil.

21.08.2023 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Na poličce v knihovně jsem narazila na tuto knížku, a tak jsem si řekla, že si zase po nějaké době přečtu Čapka. Je to hezká knížka. Mně se na něm líbí, jak popisuje, kolik výrazů použije. Tady teda i latinských, jak mluví o různých rostlinkách a květinách. Čapek popisuje zahradníkův rok od ledna do prosince a přitom dokáže i poodhalit lidské povahy a dělat si u toho z lidí legraci. Taky u něho miluje jak umí přirovnávat. Přečtěte si, jak přirovnává rytí zahrady a jídlo. Obdivuji jakým jednoduchým a krásným způsobem to dokáže napsat.

02.07.2023 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Poslouchala jsem jako audioknihu.
Příběh vyprávěný z pohledu mladičké novomanželky, kterou si muž přiveze domů na své sídlo, pouhých deset měsíců po smrti jeho bývalé ženy. Nová žena bojuje s "duchem" té původní. Všude v domě je znát její ruka, zavedená pravidla, služebnictvo a široké okolí původní paní de Winterovou milovali pro její živost, zábavnost.., s tím vším se musí ta nová (dle jejího úsudku) méně zajímavá žena, vyrovnat. Postupně se v příběhu ukazují další překvapující informace...
Ze začátku jsem měla problém, kniha mi přišla příliš rozvleklá, ale postupně jsem si na to pomalé tempo a určitou rozvleklost zvykla. Mladičká paní de Winterová mi dost lezla na nervy, a připadalo mi, že si svým nesebevědomým jednáním ty problémy vysloveně vytváří. Ale později mi došlo jsem jí přišla na chuť. Druhá polovina kniha má taky větší spád. Víc se tam děje a je opravdu napínavá.
Nakonec se mi moc líbila, škoda, že už jsem na konci...

15.06.2023

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Posloucháno jako audiokniha, příjemně namluveno paní Klárou Sedláčkovou Oltovou.
Moc hezký příběh o holčičce - sirotkovi Anně. Přestože ji do jejich jedenácti let nepotká nic moc hezkého, Anna si žije ve svém světě fantazie a na život nahlíží z té lepší stránky. Chvílemi jsem si říkala, že je to taková kniha psychologie pro děti (možná, že i pro dospělé) , protože Anna je sice velmi optimistická, hledá ty lepší stránky věci, ale nelže si, když je smutná, je smutná, když má vztek, projeví ho. Až někdy působí jak blázen. Mně se to líbilo. Je zo roztomilý dojemný příběh.

16.05.2023 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Viděla jsem první sérii seriálu, ale byl na mě moc drsný, krvavý, krutý. Mám ráda fantasy, ale víc mě baví ty vymyšlené světy, než krváky. Svět, který stvořil George Martin je skvělý, až tak, že dokážu vydržet ty stovky mrtvol. V knize je to pro mne snesitelnější než ve filmu. Pokračuji ve čtení a těším se, že už teď nebudu znát děj ze seriálu.
Zatím se mi ten příběh moc líbí, je tam hodně napětí, emocí, akce, zvratů. Jak si někoho oblíbím, tak umře ( no to se mi tedy zas tak moc nelíbí), ale skvělé je, že to není předvídatelné. Některé postavy fakt žeru - Tyriona, Jaimeho, Aryu, Jona. A naopak nesnáším - Joffreyho, Cersei, Tywina,..

08.10.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Skvělý příběh, poučný a přitom zajímavý. Někde jsem četla, v hodnoceních, že je to depka, vnímám to jinak, spíše jako naději, že cokoli je možné, jenom změnou pohledu či postoje. Kniha se dotkla mého srdce.

24.02.2022 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Audiokniha
Je to naprosto banální příběh. Máma, táta, dvě děti. Vztahy. Co si myslí on, co si myslí ona. Někdy jsem si říkala, jak je spousta těch hádek zbytečných. Kdyby si lidi říkali, co si opravdu myslí, jak to opravdu cítí. Jeden se přizpůsobí druhému, ale pak za to něco očekává, nedostává to, je naštvaný,... nebo něco chci, ale vidím, že ten druhý chce něco jiného, a když se prosadím, nastává pocit viny. Koloběh zbytečných emocí. Ty rozhovory...úplně jsem někdy slyšela sama sebe. Soukupová umí skvěle napsat na papír takové ty vnitřní monology - v jedné kapitole z pohledu manželky, v druhé z pohledu manžela. A na kterou stranu se má člověk přiklonit? To už si vyber čtenáři, oba mají do plusu i do mínusu. Člověk chápe všechny postavy, všechny jejich motivace, ale jak z toho ven? Nic nového se v tom příběhu neděje, jak už jsem psala, banální děj, máma, táta, dvě děti, vztah, který začíná být vyčpělý, nevěra....tisíckrát prožitý příběh a přesto, ani chvilku jsem se nenudila. Prostě Soukupová umí psát. Lidi by spolu měli mluvit, ale opravdu.

31.12.2023 5 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

Moc hezká knížka, krásné se čte a je to takové milé pohlazení. Člověk u toho úplně vidí toho Hanzlíka a Kolářovou. Taková hezká jednohubka do vkaku.

09.11.2023 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Audiokniha
Kniha je krátká a vlastně toho děje tam moc není, přesto jsem se nenudila. Ten boj s rybou mi oripomel všechny boje, které člověk svede sám se sebou.

26.09.2023 5 z 5

Audiokniha
Jsem fanouškem Harryho Pottera, a tak jsem se dostala i k této knížce, která je pro fanoušky skoro povinná. Bylo to skvělé čtení. Tom Felton na mě v ní působí upřímně. Mluví o svém dětství, mluví o přehmatech, které udělal, mluví o své závislosti na alkoholu. Připadalo mi, že svými chybami se snaží poučit a taky na všem hledá to dobré, a to se mi líbí. Krásně mluvil o natáčení Harryho Pottera, o hercích, které potkal během natáčení. Knížka mě moc bavila

19.09.2023 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Audiokniha
Vždycky jsem z knížek paní Soukupové nadšená. Vlastně mě překvapuje, že mi vždycky tak trvá, než po ní šáhnu, i když ji mám koupenou třeba půl rok. Asi je to tím, že to je tak zvláštně smutné, ale zároveň hluboce pravdivé. Nutí to člověk přemýšlet o sobě. Všechny postavy mi v průběhu čtení byly střídavě sympatické a střídavě mi lezly na nervy. Tolik zbytečných nedorozumění, kterými si kazíme vztahy! Tolik nevyřčených věcí a naopak tolik zbytečností, které se naopak řeknou a někomu ublíží.
Vyprávění v knize probíhá střídavě z pohledu babičky, její dcery Hanky a vnuka Viktora. Už to střídání pohledů na jednu věc je super. Je to krásný příběh, dojemný, hluboký, silný.
Ještě bych vypíchla, že audioverze je skvěle namluvená!

18.09.2023 5 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Tak toto bylo moc krásné čtení. Maminka, žijící sama se čtrnáctiletými dvojčaty. Kluk, Remí, je autista s mentální retardací. Holka, Marťa, je zdravá fajn holka, která díky bráchovi musela dřív dospět. Knížka popisuje jejich běžné dny, jak to chodí v rodině s autistou. Nastiňuje jak uvažuje autista, jak reaguje. Jak moc těžké je žít s autistou pro rodinu, i když ho milujou a snaží se ze všech sil, přesto je to vysává. A nechápavost okolí jenom přidává polínko do ohně. Knížka krásně plynula. Bylo v ní všechno, hloubka vztahů, štěstí i neštěstí života, bez zbytečného dramatu. Krásné čtení.

12.09.2023 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

(SPOILER) Kniha má velmi dobré hodnocení, i díky tomu jsem si ji nakonec koupila. Mně zase tak dobrá nepřišla. Začátek se rozjel slibně. To jak si Evelyn vyžádala Monique pro napsání životopisu, čekala jsem proč asi, co zatím je. Pak přišla prostřední část, vlastně většina knihy, kdy Evelyn popisuje Monique celý svůj život. Přišlo mi to dost rozvleklé a nezajímavé. Její život byl plný vdavek a rozvodů a taky hlavně lásky k jiné ženě, která v té době nebyla zrovna tolerovaná. Evelyn je tady vykreslená jako potvora ochotná udělat pro slávu cokoliv. Ty neustálé výlevy, jak moc miluje Cynthii byly děsné. Dalo se to přečíst, ale kniha ve mně nic nezanechala.

17.08.2023 3 z 5

Chandler Bing alias Mattew Perry, teda eeee vlastně naopak. Mně se to líbilo. Dost často mě teda sral jak pořád znova a znova propadal buď chlastu nebo lékům. Ale ruku na srdce, znám ten pocit, že si nemůžu pomoct a znovu a znovu dokola dělám staré známé zlozvyky. Mám štěstí, že to není alkohol, ani drogy, ani cigarety. A tak mi ta zpověď Mattewa připadá neskutečně odvážná. Nepíše jenom o tom jaký je borec, že vydělal tolik a tolik a že hrál v Přátelích, atd. Píše o tom jak byl marný, a slabý a jak ten život někdy stojí za hovno a zároveň, že si to člověk dělá sám sobě těžké.
Někdy na začátku knihy psal, že se modlil k Bohu a jediné, co od něho chtěl, je být slavný. To mi připomíná, že by si člověk měl dobře rozmyslet, co si vlastně přeje.
Moc se mi na knize líbí, že nám předkládá celého Mattewa Perryho, tu zářivou stranu i tu odvrácenou. Ne jako spousta jiných autobiograglfií, které ukazují samé supermany.
Jinak tady pár lidí psalo v komentářích, že předpokládali, že to bude vtipné jako jsou zvyklí z Přátel, a tak dávali špatné hodnocení.. Proboha proč si nepřečtete anotaci?!

23.03.2023 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Je to ostuda, ale musím přiznat, že jsem tuto knížku četla ve svém věku poprvé, vlastně jsem ani nevěděla o čem je. Je to tak aktuální až to mrazí. Ale připadá mi, že by to bylo aktuální v jakékoli době. Blbců toužící po moci, po úspěchu a penězích je a bylo vždy dostatek, a co jsou za to ochotni obětovat se dovědí až je někdy pozdě.

16.02.2023 5 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Audiokniha
Další Agatha do sbírky přečtených. Líbí se mi její styl. Připadám si, že jsem spadla ze stromu...čtu celý svůj život, ale na Agathu Christie jsem si udělala čas až teď. Navíc ani neznám ty televizní seriály - paní Marplovou, atd... takže to nemám ani "nakoukané". A jsem překvapená, jak moc jsou ty detektivky dobré. Za mě super čtení.

25.12.2023 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Audiokniha
Tohle byla opravdu paráda. Užila jsem si každou minutu. Kniha popisuje osudy známé vily Tugendhat, ale tady je přejmenovaná a příběh je vymyšlený, jak už na začátku autor uvádí. Líbily se mi postavy, trnula jsem, co se s nimi stane. Začíná to ještě před stavbou vily, seznámením mladého páru na líbánkách a architekta Reinera. První republika. Mladí bohatí manželé, kteří začínají svůj společný život a postaví nádhernou stavbu. Krásná doba. Ale víte, že to skončí, že ty šťastné postavy čeká válka, pak revoluce, komunismus.... A že to asi nebude moc dobré. Zvlášť když je jeden z páru žid. Mně se to moc dobře poslouchalo a užila jsem si to. Skvěle namluvené paní Milenou Steinmasslovou.

10.08.2023 5 z 5

Lincolnova dálnice Lincolnova dálnice Amor Towles

Audiokniha
Moc krásný příběh. I když je knížka dost dlouhá - přes 500 stran, čte se moc dobře. V příběhu se postupně vynořují různé postavy, i když ty hlavní jsou čtyři kluci, je jich tam mnohem víc. Každou kapitolu vypráví někdo jiný. Hezky se to skládá a zároveň se vynořují motivace jednotlivých postav. A postupně čtenář chápe, proč postavy v knize chovají tak jak se chovají. Moc se mi to líbilo.

02.08.2023 5 z 5

Co je odtud vidět Co je odtud vidět Mariana Leky

Bylo pro mě že začátku těžké se začíst. Jakoby ta kniha byla na jiných vlnových délkách než já. Potřebovala jsem ji číst beze spěchu a v klidu a pak najednou jsem to tam všechno viděla. Přátelství, lásku, bezpodmínečné přijetí. Krásná knížka.

28.04.2023 5 z 5