Jrsnbl Jrsnbl komentáře u knih

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

(SPOILER) Tak takovou zápletku jsem opravdu nečekal. Vůbec by mě nenapadlo, že by se Murakamiho realistický úvod knihy mohl přetavit v jistém smyslu do fantasy žánru. Mně to však překvapivě sedělo. Říkal jsem si, že to tak asi má opravdu být.

Postavy byly neskutečně skvěle vykreslené. Bylo však zajímavé sledovat dvě úplně odlišné dějové linky - Tamurovo počínání a životní úděl pana Nakaty. Dějová linka Nakaty mi zpočátku přišla jako pohádka pro děti. Vůbec jsem netušil, kam se taková postava může v průběhu knihy dostat. Konec mne však silně překvapil. Byl dosti poetický, ale krásný.

Tohle je trochu odlišný Murakamiho titul. I přesto je nádherný.

11.10.2021 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

(SPOILER) Tak tohle bylo drsné, velmi drsné. Řekl bych, že Spalovač mrtvol patří k těm titulům, kde je rozjezd trochu pomalejší a je důležité se jím prokousat. Pak vás totiž čeká naprosto temný příběh jedince, který si rád čte o Tibetu a stane se dalajlámou. Dalajlámou krematoria.

Autorův styl psaní je dosti specifický a nemusí každému sednout, příběh je však naprostým unikátem. Z hlediska historického a politického je Spalovač mrtvol pro Českou republiku velice přínosný. Protože žádní další podobní dalajlámové přijít nemohou, podobná pohroma se stát nemůže. Rozkvět třetí říše je zde vykreslen naprosto parádně, až děsivě. Je třeba si podobné historické periody našich dějin připomínat.

Film jsem ještě neviděl, brzy se však na něj pustím. Jsem zvědav, jak se filmová adaptace, tak složitého díla povedla.

17.04.2021 4 z 5

Prokopovy Slepé skvrny na mě vyskakovaly už dlouhou dobu. Ze všech stran na mě byl vytvářen nátlak, který jsem ke konci neustál a musel po knize sáhnout! Asi jsem si dílo lehce idealizoval a čekal jej trochu jiné.

Česká společnost z pohledu sociologického hlediska byla rozebrána do úplných podrobností. Dozvíte se o ekonomických rysech nejchudších regionů, temných stránkách našeho vzdělávacího systému, rasismu, politice, elitářství a mnoho dalšího. S informačním obsahem jsem byl nadmíru spokojen a nemám jedinou výtku. Tahle kniha by dokázala změnit mnoho, kdyby se dostala do rukou správným lidem. To je však pouhou utopií a s touto myšlenkou si budu pohrávat raději ve svých snech.

Nebudu lháti, ale kniha se mi v některých částech velmi těžce četla. Nebudu to zde uvádět na konkrétních případech, ale často mi při složitějších pasážích létaly myšlenky docela jinam. Možná byl problém jen na mé straně a ostatní čtenáři to třeba vidí jinak, ale já to zde napsat musím.

Když na titul pohlížím jako na celek, jeho potenciál na přínos české společnosti je neskutečně obrovský. Jen je třeba ho využít! Paráda. :)

16.04.2021 4 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Žert je je dosti složitá kniha. Zprvu jsem se do ní nemohl vůbec začíst, pletl jsem si postavy, v závěru jsem měl otevřenou pusu a pochvaloval si, jak to Kundera zase vymyslel. Jazyk, jímž je toto dílo psáno, je naprosto lahodný a Kunderovu práci s textem si naprosto vychutnávám. Téma Žertu, ať už v kontextu politickém, či duchovním, má velkou hodnotu. Za mě rozhodně jedno z nejdůležitějších děl české literatury 20. století!

04.04.2021 4 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Při čtení jsem se mnohdy musel držet, abych mohl číst dál. S jakou přesností a realitou je kniha popsána je až mrazivé. Pak vám teprve dojde, že to je reálný příběh, který se opravdu stal. To z knihy dělá ve svém smyslu klenot, který je třeba šířit dál a dál.

05.12.2020 5 z 5

Muži v ofsajdu Muži v ofsajdu Karel Poláček

Krásná humorná kniha. Jakožto příznivec sportů jsem si ji velmi oblíbil. Je zde promítnuta ta česká fanouškovská mentalita, kterou lze pochopit jedině tehdy, pokud jste opravdu oddanými fandy některého celku. Fotbal je někdy více než cokoliv jiného. V tomto případě to je podstatou bytí všech hlavních postav. Ať žije Viktorka!

15.09.2020 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Nesbo jakoby každým novým dílem nabíral na síle. Jeho série se stupňuje, s tím jde ale z kopce i život našeho milovaného Harryho Holea. Bravurní kniha.

14.05.2020 5 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

(SPOILER) Drama, do nějž se čtenář ponoří velice jednoduše a snadně. Líza mi svým jednáním a chováním ihned přirostla k srdci. Ten přerod z obyčejné květinářky do hotové dámy byl naprosto bláhový. Higgins si jej do jisté míry neuvědomoval, možná nepřipouštěl.

Až na konci příběhu, kdy se Líza rozhodla, že se k Higginsovi již nevrátí, mu konečně došlo, že jeho zamýšlená proměna byla provedena. Tak precizně a dokonale, že s tím ani on sám nepočítal. Třeba také přišel i na to, že Líza je svobodnou lidskou bytost , ne experimentem.

Pěkné drama.

07.05.2022 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Krátké kapitoly, stupňující se napětí a skvělý Joona Linna. Písečný muž je další úžasný počin od autorské dvojice Lars Kepler. Stále ten příběh tak nějak vstřebávám a mám při tom husí kůži. Výtečná kniha, která je rozhodně více, než jenom detektivkou.

09.06.2021 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Já jsem moc rád, že jsem osobu Ladislava Zibury před nějakou dobou objevil. Je to velmi milý člověk, který píše parádní knížky. Prázdniny v Evropě bych možná označil i jako vrchol jeho tvorby, nechci však dehonestovat ostatní tituly.

Mám obrovskou radost, že Zibura v tomto díle popularizuje u nás nepoznané autostopování, na které má mnoho lidí v mém okolí negativní názor. Úplně mě tím navnadil k tomu, že si takhle Evropu také jednou projedu. Současná situace tomu však nenahrává, doufejme, že se cestovatelské brány zase brzy otevřou.

Musím také uznat, že mi Ziburův styl humoru neskutečně sedí. Je takový morbistický a občas i nekorektní... ale to já právě miluju! :D

Tady jeden příklad:
"Ladislave, malý syn mého bratra má zítra tu věc, jak na něj lijí vodu a rodina se modlí. Chceš jet s námi?" nabízel mi můj nový kamarád. Z kontextu jsem usoudil, že nemluví o waterboardingu, ale o křtinách. :D

Mimo jiné se také dozvíte mnoho zajímavostí, o kterých se třeba moc nemluví! Tento cestopis vás tedy rozesměje, naučí a otevře oči!

04.05.2021 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

To byla nádhera. Po Nesmrtelnosti, Žertu a Směšných láskách jsem se musel už jen z principu vrhnout i na Nesnesitelnou lehkost bytí. Musím ji hodnotit jako dosavadně nejlepší Kunderovo dílo, které jsem zatím stihl přečíst. Tím nechci snižovat hodnotu děl předešlých, tohle ovšem bylo výjimečné. Výjimečně krásné. Krásné z hlediska filozofického, milostného a lidského. Krásné zároveň i ve směru historickém, protože atmosféra tehdejší doby zde byla popsána dosti detailně. Za podobné historické vstupy jsem jakožto ročník 2001 neskutečně rád, protože mám možnost na dobu tzv. Pražského jara zase nahlédnout z jiného pohledu. Mockrát děkuji za podobný estetický zážitek, pane Kundero.

PS: Když jsem poslouchal na YouTube Beethovenovu Muss es sein, dopálilo mě, jak velké má Milan Kundera uznání v zahraničí. Bylo tam nespočet komentářů lidí z jiných zemí, jak je tento autor svým dílem upoutal, žádný z nich ovšem nebyl český. Je zajímavé uvažovat nad tím, že ani jednoho z největších evropských autorů druhé poloviny 20. století si český národ nedokáže plně vážit. Já však budu Kunderu a jeho tvorbu hájit přede všemi, kteří mi řeknou, že stojí za starou belu!

29.04.2021 5 z 5

Líný učitel – Jak učit dobře a efektivně Líný učitel – Jak učit dobře a efektivně Robert Čapek

Jelikož bych se jednou rád stal pedagogem, který žáky pro svůj předmět nadchne a opravdu je něco naučí, jsem se dostal k této knížce, která popisuje proces toho, jak přemýšlí, pracuje a činí "líný" pedagog. Po celou dobu jsem měl pocit, že mi autor mluví z duše. Kdyby takhle v naší zaprděné zemičce učil každý, to bychom si žili krásně! Nechci však jen psát planá slova, ale budu činit. Kniha jen potvrdila mé přesvědčení, že učitelství je krásné povolání. Musí se však vzít za správný konec. A to já mám v plánu! Během pár let bude ve školství další líný učitel. Ano, budu jím já. ;)

18.01.2021 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

(SPOILER) Já nemám slov. Lepší pokračování a vyústění událostí v Medvědínu jsme si ani nemohli přát. Někdo může namítat, že hokej je v díle hlavním tématem. To není vůbec pravda. Je to o pocitech, úzkostech, utrpení, radosti, závisti a všeho možného dalšího. V poslední řadě i ten hokej.

Znovu máme možnost nahlédnout do hlav našich oblíbených postav. Dokonce se odkryje i historie takového subjektu jakým je "Skupina", která zprvu působí negativně, ale ve výsledku tomu ani tak není. Naprosto bravurní sociální román, který v žebříčku mé oblíbenosti figuruje na těch nejvyšších příčkách. Medvědín a jeho pokračování rozhodně všem silně doporučuji. Backman je úžasný spisovatel.

01.01.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jedna z nejkrásnějších knížek, kterou jsem kdy četl. Celou dobu jsem se u čtení usmíval.

13.08.2020 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

O populismu, intelektuálech, neziskovkách, sluníčkářích a vlastně všem, co tak nějak zosobňuje českou politickou společnost.

Rozhodně fajn titul na čtení ve chvíli, kdy si chcete zrekapitulovat výsledky posledních voleb a pokládáte si otázku: "jak to zase mohlo dopadnout takhle?" Neříkám, že vám kniha na to dá úplnou odpověď, spíše vám odkryje šedá místa, na která jste při svých úvahách mohli zapomenout a ujasnit možné pohledy.

21.11.2022 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Příběh krásný, ale děsivý.
Příběh o smetánce, ale i chudobě.
Příběh o svobodě, ale i beznaději.
Příběh o životě, ale i smrti.

Příběh mladého Američana a mladé Španělky, které od sebe dělí Atlantický oceán a jeden diktátor.

Prosím. Přečtěte si tu knihu. Je nádherná.

22.05.2022 5 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Jeden z nejsilnějších příběhů, co jsem kdy četl. Nechápu jak je možné, že se o Potrhaných křídlech skoro nikde nemluví. Za mě je to opravdový poklad.

Prostředí New Orleans, poválečná Amerika, jedna prostitutka a její dcera. Dcera, která nechce následovat stopy její matky.

Boží. :)

30.04.2022 5 z 5

Alan je člověkem, který toho má na vyprávění více než dost. Ze situací, kde by jiný přišel o krk, se tento Švéd pokaždé nějakým způsobem vylíže. Důvodem proč tomu tak je, je jeho věčný optimismus. Právě s ním se v knize můžeme setkat na každém řádku. Moc krásná kniha s ještě lepším příběhem. Kniha nám nabízí i náhled do historických a politických dějin 20. století, které formovaly dnešní situaci. To dílu přidává o to větší hodnotu.

04.10.2020 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Naprosto úžasný počin! Má to všechno, co napínavý a dechberoucí kriminalistický román potřebuje. Nesbo je prostě král všech králů.

06.07.2020 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Po přečtení série Harryho Holea jsem se bál, že ostatní Nesbøvy romány nemohou být na stejné či podobné úrovni. Avšak po přečtení této knihy jsem musel svůj skeptický návrh přehodnotit, Lovci hlav jsou skvělé dílo s ještě úžasnější zápletkou. Konec mě opravdu překvapil, ale to už je u Nesba zvyklostí. ;)

28.06.2020 5 z 5