Jonna Jonna komentáře u knih

Láska s chutí makronky Láska s chutí makronky Sarah Vaughan

Čekala jsem příjemnou odpočinkovou knihu, a tu jsem také dostala. Vřele nedoporučuji knihu číst, když držíte dietu - při čtení jsem měla pořád chuť na sladké! Ale zároveň mne kniha vybičovala k tomu, že jsem konečně zkusila udělat domácí listové těsto. Doporučuji, vůně vanilky vás bude doprovázet.

23.11.2017 4 z 5

Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Vlastimil Vondruška

Je to jenom můj pocit, nebo se nám začíná příběh trochu rozmělňovat? Celou knihu se vlastně až tak moc neděje, tedy s královstvím, a ostatní příběhy jsou většinou rozvleklé. Tenhle díl je prostě taková "vata". No uvidíme, snad bude další díl lepší.

14.11.2017 3 z 5

Provence od A do Z Provence od A do Z Peter Mayle

Kniha mne opět nabudila - pocítila jsem touhu okamžitě se sbalit a zajet se zase podívat do Provence. Početla jsem si, zavzpomínala ... A zařekla se, že příště bez této knihy na jih Francie už nepojedu. Pak jsem ale zjistila, že originál byl napsaný v roce 2006, a že už tedy ledasco bude jinak. Ale i jako knihu pro pamětníky vřele doporučuji.

15.09.2017 4 z 5

Veverky z Central Parku bývají v pondělí smutné Veverky z Central Parku bývají v pondělí smutné Katherine Pancol

Po divné dvojce, už jsem obtížně sbírala odvahu k přečtení posledního dílu, ale chtěla jsem si příběh nějak uzavřít. Bohužel mne to, až na krátké úseky vůbec nebavilo. Celá kniha na mě působila jako nastavovaná kaše ("honem honem to napíšu, dokud čtenářský zájem trvá"), a autorka mě tímto třetím dílem definitivně odradila od čtení svých dalších knih. Je mi líto, protože první díl byl skvělý.

05.02.2017 1 z 5

Malé ženy (skrátené vydanie) Malé ženy (skrátené vydanie) Louisa May Alcott

Tak jsem si oddechla, že se všechny malé ženy vzdaly svých snů a našly své nové poslání v službě manželovi a dětem! (Kdyby to někdo nepochopil, tak to myslím sarkasticky). Knihu jsem protrpěla, ale dočetla, protože mne zajímá problematika žen 19. století. Morální ponaučení bych, s ohledem na dobu, ještě pochopila, ale to věčné přistřihování křídel, jen co se hrdinka na hřadě trochu zavrtěla, to mě rozčilovalo. To jim opravdu nemohlo svitnout nějaké to štěstí i mimo manželství? Opravdu musela autorka zkrotit i Jo?
To věčné autorčino "sedávej panenko v koutě" prolínající se celou knihou mi vlastně paradoxně pomohlo pochopit vznik feministického hnutí. Ovšem silně pochybuji, že to byl autorčin záměr.

24.08.2016 3 z 5

Finklerovská otázka Finklerovská otázka Howard Jacobson

To, že na záložce knihy napsáno, že je to humoristický román, podle mne dokazuje, že autor tohoto označení knihu nečetl. Nebo mi možná něco uniklo, a lidem židovského vyznání připadá třeskutě k smíchu... I když si o tom dovolím pochybovat. Knihu vlastně nelze jednoznačně zařadit, je to směs dramatu, satiry, životopisu, historie,... A ne vždy se čte jednoduše. Myslím to i doslova, našla se místa, která jsem překonávala slovo od slova, posunovala se po kouscích, a pak jsem se zase začetla a usínala až k ránu. Hodně jsem nad knihou přemýšlela, kam vlastně tenhle svět směřuje... Za sebe doporučuji a chystám se knihu ještě jednou přečíst v nějakém jiném životním úseku, třeba pak ten humoristický román uvnitř knihy objevím.

24.05.2016 3 z 5

Láska na první steh: Šití není žádná  věda Láska na první steh: Šití není žádná věda Tilly Walnes (p)

Kniha vypadá skvěle, ale pokud podle ní začnete šít, už to tak úplně skvělé není. V prvních třech kapitolách jsou to jen, sem tam, nějaké drobnosti, ale ve chvíli, kdy jsem se dostala k šití šatů, jsem zjistila, že absolutně neodpovídají velikosti, a už vůbec ne rozměry hotového výrobku. Chyba bude asi někde v převodu jednotek - přestože jsem dokonce na živůtek nějaký ten centimetr přidala, po jeho sešití bylo jasné, že tyhle šaty mi nikdy nebudou :-( Rozdíl činil více jak 5cm! Takže pokud podle knihy postupujete, ještě před stříháním z látky si zkontrolujte rozměry střihu! Také tak úplně nechápu schéma rozložení střihu na látku - rozhodně to jde udělat lépe, a úsporněji.
Knihu úplně nezavrhuji, ale také ji, bohužel, nemohu plně doporučit úplným začátečníkům, kterým je vlastně určena.

08.04.2016 3 z 5

Údolí úžasu Údolí úžasu Amy Tan

Zklamání a a nic než zklamání. Miluju všechny knihy autorky, ale tuhle tedy ne. Slabý děj, stylově úplně odlišné od ostatních románů, nuda, taková nějaká upocená snaha o přitažení čtenářovy pozornosti...
Ne, tahle kniha se Amy Tan nepovedla.

02.02.2016 2 z 5

Král básník Václav II. Král básník Václav II. Vlastimil Vondruška

Nevím čím to bylo, ale tahle kniha tetralogie mi přišla nejslabší. Ale dost možná to bylo tím, že jsem všechny knihy četla v jedné řadě za sebou, a v průběhu asi osmi týdnů, prostě už jsem v půlce téhle knihy měla Přemyslovců plné zuby. Přesto jsem vytrvala a nelituji.
Celá série mne ohromně poučila i pobavila. Ač jinak Vondruškovy knihy, hlavně jeho historické detektivky opravdu nemusím, protože jsou psány velmi jednoduše , obdivuji, že v tetralogii dokázal úplně změnit styl psaní a svůj styl a jazyk významně změnil k lepšímu, klobouk dolů.
Celou epopej jsem přečetla v jednom kuse a až na závěrečné, malé zaškrtnutí ji hodnotím jako velmi zdařilou a čtivou. Doufám, že to bude platit i o Husitské epopeji.

02.02.2016 4 z 5

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

Druhý díl opět skvělý a jedním dechem přečtený.

02.02.2016 5 z 5

Tvoje strava je tvůj osud Tvoje strava je tvůj osud Josef Jonáš

Poučná kniha, ke které se rozhodně budu vracet. Jen je trochu škoda, že pan Kuchař se někdy v problematice ztrácí (a co pak čtenář) nejspíše z důvodu vypíchnutí nejdůležitějších výzkumů. Vadí mi také, že některé kapitoly končí jako reklama pro Mudr. Jonáše.
Za absolutně nezvládnutou a snad i matoucí považuji kapitolu o vitamínech - postupně se dozvíme, že (ty vyráběné) - jsou na nic, jsou škodlivé, někdy se ale vzít musí (a pak působí), působí, když víte jaké jsou pro vás vhodné, působí skvěle, pokud navštívíte ordinaci Mudr. Jonáše :-)
Každopádně je to ale kniha, kterou doporučuji k přečtení a jsem ráda, že se někdo u nás této problematice věnuje. Snad v ní hodně lidí najde inspiraci pro svůj jídelníček.

02.02.2016 4 z 5

Mám opačnou zkušenost než mnozí jiní - kniha mne zpočátku vůbec nebavila, začala mne bavit teprve když se pořádně rozjely historické části příběhu, a dočetla jsem ji ve velmi dobrém rozpoložení. Přemýšlím proč se tolika lidem kniha nelíbila a přišla jim plytká - možná je to proto, že historie je nezajímá a nemají tudíž tu možnost vychutnat si v plné míře absurdnost situací. Nebo berou knihu příliš vážně (jako já v počátku). Každopádně mne kniha pobavila a vřele ji doporučuji.

14.08.2014 4 z 5

Zdivočelá země / Aukce Zdivočelá země / Aukce Jiří Stránský

Knihu jsem četla už dvakrát, a teď jsem si ji pro změnu poslechla. Kniha by měla být povinnou četbou ve škole, abychom si to stále dokola připomínali, protože se zjevně mnoha lidem po té době stýská.

25.03.2024 5 z 5

Sny nové doby Sny nové doby Anne Jacobs

Snad nejslabší autorčina kniha. Doufám, že už to nebude mít pokračování.

25.03.2024 2 z 5

Ani Bůh prý není neomylný -  Jak procházet osudovými změnami Ani Bůh prý není neomylný - Jak procházet osudovými změnami Sherre Hirsch

Souhlasím s názory, že 2/3 knihy je vata, autorka v podstatě neustále ze všech stran probírá jen jednu věc. Nicméně pár myšlenek se tam dá najít, takže to nebyl promarněný čas, ale další autorčiny knihy si asi nechám ujít.

22.02.2024 3 z 5

Aféry na zámku Ashmore Aféry na zámku Ashmore Cynthia Harrod-Eagles

Tuhle autorku mám prostě moc ráda, vždy si, v rámci žánru, dobře počtu. Těším se na další díl.

18.01.2024 4 z 5

Cesta na sever Cesta na sever Virginie Grimaldi

Předvídatelná kniha, připadalo mi, že autorka ji píše podle nějaké příručky "Jak napsat knihu". Četla jsem ji protože bydlím ve Švédsku, ale ta cesta byl jenom takový přílepek k poměrně nezajímavému ději. Kdyby kniha byla poloviční bývalo by to stačilo. Další autorčiny knihy už si klidně nechám ujít.

15.11.2023 2 z 5

Kavárnička v Kábulu Kavárnička v Kábulu Deborah Rodriguez

(Audiokniha) Zajímavé nahlédnutí do nám nepříliš známé kultury, které si ráda zopakuji. Navíc v podobě audioknihy naprosto perfektně namluveno. Doporučuji.

27.08.2023 4 z 5

Anna z Ingleside Anna z Ingleside Lucy Maud Montgomery

Také oceňuji nádherné vydání z Albatrosu, díky němu mám teď některé knihy o Anně dvakrát, protože jsem je chtěla mít všechny. Opět pohodové čtení, které jsem si moc užila.

25.07.2023 4 z 5

Ostrov tisíce hvězd Ostrov tisíce hvězd Anne Jacobs

Jsem překvapena nízkým hodnocením, mně se kniha moc líbila, i když už byl konec tak nějak jasný, a nebyl překvapivý. Nicméně to v tomto žánru není zase tak podstatné.

13.03.2023 4 z 5