JoeSurikata JoeSurikata komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Těžko o této knize napsat něco, co už nenapsal někdo dřív. Snad že se jedná o esenci kultivovaného inteligentního humoru, suchého jak troud, zapsaného lahodnou češtinou ...

05.03.2019 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Kultovní klasika sci-fi - bez diskuse. Generace autorů po Wyndhamovi se z ní mohly učit, co tento žánr znamená.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Erbenovy drastické až horrorové příběhy mě fascinovaly už v dětství, kdy jsem po této knize sáhl jako po povinné četbě. "A mrtvý oči otvírá, a mrtvý oči protírá, sbírá se, hlavu pozvedá a půlkolem se ohlédá. ´Bože svatý, rač pomoci, nedej mne ďáblu do moci! - Ty mrtvý, lež a nevstávej, pánbůh ti pokoj věčný dej!´A mrtvý hlavu položiv, zamhouřil oči jako dřív." ... to přece nemá chybu, ne? :)

04.02.2019 4 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Četl jsem tuto kouzelnou knížku jako malý kluk a "vyřídil" ji tak hladce jako snad žádnou jinou. To se prostě hltalo jedním dechem, to nešlo jinak.

23.02.2019 4 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Příběh rozhodně není jen ztřeštěnou vojáckou legráckou. Jedná se o barvitou dobovou fresku, v níž Danny zakouší nechutnou realitu jak v podobě armádní imbecility, tak pokřivené "civilní" společnosti, jež ho brzy spolkne a rozžvýká. Prostě je to sranda, ze které mrazí až v konečcích prstů.

29.01.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Žádné nadšení. Věhlas této knihy je podle mě poněkud nadnesený. Těšil jsem se na ni, ale zážitek příliš neodpovídal očekávání.

13.08.2019 3 z 5

Klasika. Krásné čtení o náročném povolání, které se dá dobře dělat jedině s láskou.

03.02.2019 5 z 5

Jistě, pane ministře 1 Jistě, pane ministře 1 Jonathan Lynn

Nedostižná kniha! Ironie, parodie, satira … a přitom je vše tak skutečné, realistické ... Až z toho mrazí. Prostě suchý anglický humor jak má být.

Noční výpravčí Noční výpravčí Mirek Vostrý

Lze vůbec kloubit tajemno, napětí, drsné zápletky s laskavě roztomilým pohledem na svět? Mirek Vostrý dokazuje, že ano. Jeho příběhy se čtou krásně, protože jsou krásné. Všem, kdo se chtějí zasmát, zamyslet, nechat napnout a finále zažít pohlazení na duši, vřele doporučuji.

08.12.2018 5 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Petr Šabach byl shodou okolností můj příbuzný (byť jsme se viděli jen párkrát a pouze letmo), tak snad proto mě jeho knížky vždycky tolik bavily. A Hovno hoří asi nejvíc. Petrův čtverácký humor nikdy neomrzí. Posílám pozdrav do literárního nebe ...

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Inteligentní, chytlavá pohádka pro dospělé. Podobenství o touze po opravdovém, naplněném životě. Knížka, která si čtenáře přečte ...

05.02.2019 4 z 5

Jmenuji se Ašer Lev Jmenuji se Ašer Lev Chaim Potok

Asi nejpůsobivější věc, co se mi od tohoto autora dostala do ruky. Citlivá introspekce s hlubokou, velmi osobní znalostí prostředí. Nádherné čtivo.

28.01.2019 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Velmi dobrá klasika inteligentního sci-fi. Byť je rozuzlení zápletky hodně dlouho předvídatelné, přesto se mi kniha dobře četla. Z profesionálního hlediska jsem si vychutnal zejm. líčení poměrů v americkém ústavu pro mentálně retardované osoby a porovnal si to s tím, v čem žiju já (jako zaměstnanec, pochopitelně :)

14.07.2019 4 z 5

Drsná, ale pravdivá kniha. Syrová výpověď o zrůdnosti bolševismu.

14.03.2019 4 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Znamenitá kniha. Ironizování válečného šílenství není nikdy dost ...

Lvíče Lvíče Josef Škvorecký

Lvíče je vůbec první Škvoreckého knihou, co jsem četl. Nadchl mě správně ironický styl vyprávění, dobře vygradovaná zápletka a nesmírně vtipně parodovaná realita socialistické cenzury (pardon, tiskového dozoru :)

04.02.2019 4 z 5

Inkognito v Praze Inkognito v Praze Ephraim Kishon

Ultimátně nejlepší humoristická kniha, co znám. Satira tak prošpikovaná čtveráckým židovským humorem, že to dál nejde. Ohromně vtipné, trefné, geniální.

28.01.2019 5 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Hamlet je nesporně kultovní klasika. Přes všechny výhrady je to nesmírně silný nadčasový příběh.

09.03.2019 4 z 5

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Výborná kniha prodchnutá ironickým humorem s typickou anglickou suchostí. Svého času to pro mě byla studnice chytlavě přístupných informací o klíčové epoše antického Říma.

05.03.2019 4 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Jako kluk jsem byl velikým fotbalovým fandou. Držel jsem palce Bohemce (jak taky jinak, když jsem bydlel 5 minut od Ďolíčku). Ovšem Klapzubova jedenáctka mi zahrála jinou ligu. Krásné čtení pro velké i malý kluky, jimž učaroval kulatý nesmysl.

23.02.2019 4 z 5