jmn7053 jmn7053 komentáře u knih

Medvědí tlama Medvědí tlama Liz Hyder

(SPOILER) Vyprávět příběh z pohledu první osoby je vždy výzva, mnohé se může pokazit. Na druhou stranu, pokud se Vám to povede, je to nejlepší způsob jak vtáhnout čenáře do příběhu a vykreslit citelnou atmosféru, která zanechá dlouhodobé stopy.

Povedlo se to tady? Myslím, že částečně ano, ale dle jiných komentářů lze vidět, že opravdu jen částečně. Nápad se zlepšující se gramatikou je sice zajímavý, ale kvůli "děsivému" začátku, se to čte pomalu a těžce, navíc první dojem z hlavního hrdiny máte, že je to asi nějaký pitomeček, i když ve skutečnosti je to velmi bystrá, chytrá a vynalézavá postava. Jakmile se dostaneme do cca poloviny knihy, text už je více čitelný a jde opravdu vidět, že autorka má příjemný styl psaní a vyprávění.

Celý příběh je docela jednoduchý, myslím ale, že zde jde hlavně o myšlenku, že okovy co nás drží mohou být právě tím nástrojem co nás osvobodí, takže mi přímočarost knihy nevadila.
Atmosféra dolů byla zajímavá, jsem ráda, že autorka čerpala z viktoriánské reality; postavy byly líbivé a jejich činy pochopitelné. Něco mi úplně logicky nesedělo, hlavně tedy, že Žabka měla v daných podmínkách měsíčky - s tak tvrdou prací a špatnou/nedostatečnou výživou by její tělo tento proces zarazilo.

I přesto se mi kniha moc líbila, rychle jsem se dokázala do příběhu začíst a užívat si tu všudypřítomnou tmu! :)

11.01.2022 4 z 5

Ospalá slovanská díra Ospalá slovanská díra Petr Jaroněk

Velmi překvapivé!
Krásná čeština, zajímavý příběh a hutná atmosféra zaručují, že od knihy oči jen tak neodtrhnete. Příběh se trochu zvláštně/nečekaně, přesto zajímavě vyvíjí. Sama kniha je chvíli historický román, chvíli ukázkové fantasy, chvíli kdovíco.. ;)
Možná to byl detailní popis okolí, archaická slovíčka či způsob vyprávění, ale na to, že je tu něco málo přes dvě stě stran, tak mi čtení zabralo déle než by při této tloušťce knihy bylo obvyklé...

09.09.2020 5 z 5

Sabriel Sabriel Garth Nix

Krásná, poutavá a magická, to je Sabriel...ať už knížka či hlavní postava.
Ačkoliv se zde najde mnoho typických fantasy klišé, tak příběh má své vlastní kouzlo a originální vykreslení/zpracování přínáší nový rozměr již známým tématům.
Postavy jsou líbivé; svět je čtenáři podán dalo by se říci na zlatém podnose a všechno se zdá být logické a do sebe zapadající.
Co mě nejdříve překvapilo (zmátlo?), hned na to potěšilo byl autorův styl psaní. Nebylo na něm nic špatného (naopak!), jen obvykle věta nezabírala jednu max. dvě řádky, jak to bývá v dnešní době zvykem. Tady se autor vždy rozšoupne alespoň na tučný odstavec a je to prima. :)

10.08.2020 5 z 5

Zmizelí ze Svitu Luny Zmizelí ze Svitu Luny Christelle Dabos

Neuvěřitelný příběh plný magie, co Vás vtáhne do světa Přeludů, Animistů a plovoucích arch, tentokrát s detektivní zápletkou a s novými dílky do konečné skládačky, která odhalí původ tamějšího světa.
Druhý díl je stejně uhrančivý jako ten první a nenechává Vás ani nadechnout - stránky se samy otáčí a příběh uteče ani nevíte jak (a kam).
Velmi mě to bavilo, nemohu se dočkat pokračování!
A ta obálka!

03.07.2020 5 z 5

Šedí bastardi Šedí bastardi Jonathan French

Čekala jsem trochu více; více akce, více drsnosti, více vtipu, ale možná jsem prostě jen příliš rozmazlená (kvůli jiným počinům). :)
Když pominu svá očekávání, tak je kniha příjemným čtením, s velmi barvitými dialogy, sympatickými postavami a dobře vykresleným prostředím. Čte se to dobře, ačkoliv, jak už tlllk zmínil se najdou hluchá místa a opravdová "zábava" začíná až ke konci knihy. I tak je příběhová linka velmi originální a nenudí.
Pro zajímavost jména v originálním znění - Šakal = Jackal, Nádherná = Fetching a (překvapivě??) Kaňour = Oats

15.06.2020 5 z 5

Noční labuť Noční labuť Zuzana Hartmanová

Zajímavé, čtivé, chytré; povídkově vystavený příběh má akci a spád.
Bavilo mě to, avšak posledních pár stránek na mě bylo trochu moc dívčí román. :)
Autorka má zálibu ve jménech začínajících na B...trochu se mi pletla mužská jména.

02.03.2020 5 z 5

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

Krásná a divoká Vasjočka na hřbetě stejně nespoutaného Slavíka pobíhá po Rusi a zachraňuje mladé panny.
Pohádka (tentokrát více) nepohádka pokračuje trochu akčnějším a drsnějším způsobem. Kouzlo však zůstává, stejně jako krása východního folkóru.

25.02.2020 5 z 5

Archiv Archiv Victoria Schwab

Jako samozvaný člen neoficiálního fanklubu Victorie Schwabové jsem tuto knihu nemohla vynechat; její podpis začíná být zárukou dobré fantasy knihy.
Autorka opět nezklamala a vytvořila magický svět s příjemnými postavami, akčními souboji, úsměvnými okamžiky i filozofickými otázkami. Čte se to až děsivě lehce, připadám si jako robůtek Číslo 5, mrknu a jsem na konci. :)

23.10.2019 5 z 5

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

Dobrá oddechová fantasy. Nejsou zde špatné pasáže, příběh rychle utíká, postavy jsou věrohodné a přitažlivé. Je to elegantní a originální. Autorka prostě umí vyprávět!
Nezanechá však žádný velký dojem, žádnou velkou myšlenku, je to prostě průměrná fantasy kniha, se vším co se od ní očekává, ale ničím navíc.
Myslím, že světy (a pojetí magie) měly trochu větší potenciál, možná se autorka jen rozehřívá, uvidíme co přinese druhý díl! :)

07.09.2019 5 z 5

Prozřetelnost ohně Prozřetelnost ohně Brian Staveley

Je to trochu jiné než první díl (překvapivě?), tím ale myslím hlavně styl psaní a vyprávění. A bohužel, druhá kniha lehce zaostává za lepší jedničkou. Nějak se to vleče...
Akce tu je, postavy jsou skvělé, jejich myšlenky a postoje pochopitelné, leč vyprávění se často zastavuje na téměř zbytečných detailech, které jen knihu nafukují.
Na druhou stranu se mi líbilo, že i vedlejší postavy dostaly velký prostor k realizaci.
A ten konec...řeknu k tomu jen tři NE: NEtradiční, NEotřelé a NEčekané (pokud přihlédneme k počátkům příběhu).

19.06.2019 5 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Je to o životě několika zvláštních individuí, vesmíru se smyslem pro humor a vůbec kdejaké havěti, co chce víc než má a/nebo pošuků, co se prostě nudí a potřebují do něčeho šťouchnout.
Zábavné, divné, nesmyslné a přesto naprosto logické. :)

06.03.2019 4 z 5

Císařovy čepele Císařovy čepele Brian Staveley

Kniha má sice téměř 500 stránek, ale díky akčnímu a napínavému příběhu to uteče jako nic.
Svět je živě vylíčen, postavy jsou osobité a líbivé a nejednou jsem se nad řádky přihlouple usmívala. Bavilo mě to, neskutečně, přesně jak jsem čekala (a doufala). Moc se těším až se pustím do dalšího svazku a více prozkoumám tamější svět.

03.10.2018 5 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Styl psaní Meagan Spoonerové jsem si zamilovala už u předešlých knih.
Variace na Krásku a Zvíře byla kouzelná a ač je to příběh tisíckrát převyprávěný neomrzí ani v tomto tísícím prvním znění.
Takže zatímco venku padají teplotní rekordy léta, já jsem v lese, kde mi studený vítr fouká do tváře a sníh křupe pod nohama...hlavně ale našlapovat tiše, protože ve křoví může číhat Zvíře nebo třeba Ohnivák...

10.07.2018 5 z 5

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

(SPOILER) Jedná se o velmi zajímavou knihu - styl psaní je skvělý, vybudovaný svět vás okamžitě pohltí a postavy jsou věrohodné ve svých racionálních i iracionálních rozhodnutích.
Jsem si vědoma, že kniha je postavena na vzájemných vztazích a na hovoru spíše než na akci. Přesto mi tu chyběla větší (nebo spíš jakákoli) dynamika. Přiznám se, že zájem ze čtení postupně vyprchával a vrátil se až ke konci knihy, když jsme se dostali do Orlího hnízda.

Kdyby se kapitoly nestřídaly v úhlu pohledu vyprávění, asi bych ji brzy odložila. Ačkoliv tato forma byla vítaná, v příběhu jsme se kvůli tomu daleko nedostali. Celkově se toho mnoho neudálo.

Také jsem čekala, dle komentářů, že přijdou přehnaně erotické pasáže a krutý masakr. Možná to všechno přijde až v dalších dílech, možná jsem příliš otrlá díky S. J. Maas, z které se stala školní poradkyně z 10 důvodů proč tě nenávidím (https://www.youtube.com/watch?v=gVdAPD2Fdj8), každopádně jediným masakrem, který se konal byl ten od filmového zpracování, které naprosto zmasakrovalo Orlí hnízdo (v knize je to tak krásné/magické/neuvěřitelné místo.)

Kniha je vyloženě úvodem k celé sérii, ale na (dobrý) úvod je bohužel dost dlouhá a "nezajímavá".
Neznám všechny souvislosti, nečetla jsem zbylé díly a nedokážu vše pořádně ocenit, jak lze namítat, ale knihu nevnímám jako jednu z nejlepších fantazy, co je na trhu (či na DB). K dalším dílům se neženu, pokud bude chuť a čas, tak po nich možná sáhnu. :)

28.01.2024 4 z 5

Mrtvé hlasy Mrtvé hlasy Katherine Arden

První díl nadchne Halloweenskou atmosférou. A ačkoliv toto kouzlo druhému dílu chybí, alespoň se více zaměřuje na "horrorovou" stránku příběhu. Což přijmou starší čtenáři s úsměvem a ti mladší pravděpodobně s pláčem. :)

Jako vždy (od této autorky) se jedná o velmi dobře napsanou knihu, která vás nebude nudit. Je to lehké, zábavné, v příjemném tempu a se skvělou atmosférou, o které si mnoho "horrorů" může jen zdát. ;)
Jediná výtka je, že si u čtení (téměř) neustále přeju, aby autorka napsala něco v podobném stylu pouze pro starší čtenáře. :)

19.12.2023 5 z 5

Gideon Devátá Gideon Devátá Tamsyn Muir

Zábavná sci-fi/fantasy/detektivka, co buduje na silných a originálních postavách, i když jsou jasnými představiteli svých typologických skupin, udržují si své kouzlo, a netradičním prostředí, do kterého vás autorka prostě hodí, a je jen na vás, jestli (a jak brzy) se v tom naučíte plavat.
Bylo to zábavné, magické, netradiční a dost přímočaré, jakož i co se zápletky týče, ale body to tomu neubírá.
Velmi se mi líbil autorčin svěží realistický přístup, kterými postavy vykreslila - udělala z nich opravdu žijící a fungujíci tvory - zápach potu, pupínky, bolesti, úchylky, slabosti, emoce, porno časáky, ...
Jediné mínus bych viděla v občasném zvláštním popisu událostí a prostředí, díky čemuž jsem si nejspíše představovala věci velmi odlišně než (předpokládám) byly zamýšleny/vykresleny.

06.05.2023 5 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

(SPOILER) Příjemné čtení, inspirované skutečnými dějinami několika zemí. Velmi se mi líbí asijská tématika, která celý příběh protíná, jsou zde uvedeny východní zvyky, architektura a kultura, stejně jako společenské rozdíly a rozpoložení.

Děj je docela zajímavý, nevšimla jsem si žádných slepých/nudných míst, což je na knihu o 500 stránkách slušný výkon! :)

Bohužel mě nejvíce zklamaly postavy. Ačkoliv téma nenávisti/odpuštění/války je hlavní myšlenkou, s kterou se každý z nich snaží vypořádat, zejména hlavní postava se k rychlému rozhodnutí zničit všechno a všechny nemusela moc přemáhat. Rin je sice impulzivní a vznětlivá (:D), se sklonem ignorovat empatii, zároveň ale byla vykreslena jako velmi intligentní a bystrá žena; nevadí mi, že se rozhodla, jak se rozhodla, spíše ta cesta k tomuto rozhodnutí nebyla dostatečně probírána a zvažována, aby se z Rin v posledních momentech nestala jen hloupá, naivní a zbytečné nenávisti plná holka.
Altan byl fajn, fajn, fajn, až náhle nebyl.. takže jsem byla docela ráda, že jsme se s ním rozloučili (bohužel až na konci knihy).
Ostatní postavy byly docela upozaděné, což je škoda, ony samy a vztahy mezi nimi měly velký potenciál.

Nakonec, fantasy část knihy je skvělá a dobře promyšlená. Líbí se mi bohové, co vlastně nemají žádnou moc, a veškerá rozhodnutí jsou na lidech; morální otázky, bojové styly a nelidské síly a tajemné trio bojovníků z minulosti, kteří možná nezůstávají jen v pohádkách.
Fénixové, bohové a císařovny, asijská kultura, filosofie, hodně boje, i trochu vtipu, sem tam něco shoří nebo vybouchne, tak už jen lepší hlavní postavy a jsem v nebi... nebo pantheonu. ;)

28.01.2023 5 z 5

Jeden temný trůn Jeden temný trůn Kendare Blake

(SPOILER) Báječné pokračování série!
Všechny hlouposti, kterými jsme se museli prodírat v prvním díle, zejména unavující rozebírání vztahu Julles a Josepha, se do této knihy naštěstí nedostaly. Naopak se krásně rozjela akce, královny (pořád sice nechápu proč se jim říká královny, zejména po korunovaci jedné ze sester..?) dostaly mnoho prostoru a jejich charaktery se s příběhem posouvaly a ostřily. (Zejména Katharina byla jedinečná; trochu mě mrzí, že ostatní královny byly samé obětí a mír a láska... :D ...rozumím proč, ale přesto by mě potěšilo vidět trochu více té krvežíznivosti.) ;)

Nejvíce mě potěšilo zakomponování propasti v centru ostrova do celého děje, neboť ta je opravdu magická a tajuplná.

Narozdíl od prvního dílu se mi toho zde líbilo opravdu mnoho... a mám jen pár výtek. :)

Co se však zakončení týče, tak tam stále vede jednička. Bohužel tento díl končí "tak nějak", a na pokračování to moc nenaláká.

18.04.2022 5 z 5

Opráski sčeskí historje. Zmikund vs. Huz – paralenní žitovopisi Opráski sčeskí historje. Zmikund vs. Huz – paralenní žitovopisi Jaz

Úplně náhodou jsem po tom v knihovně sáhla a světe div se, je to velmi zábavná malá knížka. Moderní, nenucené a možná se i něco naučíte. :)
Občas jsem tedy domýšlela jednotlivá slova... a jako gramatickému nadšenci to úplně nevyhovovalo, ale má to své kouzlo.
Humor se roztahuje po celé své škále, takže nejen, že zde najdete vtípky jak ze základky, ale i inteligentní vtipné poznámky, no a samozřejmě všechno mezi tím! :)

26.02.2022 5 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Marissa Meyerová se mi vždycky čte dobře a ani tato kniha není výjimkou.
Retelling je zajímavá tvorba, i když mi přijde, že někdy autoři originální příběh používají jako pomocnou berličku, bez které by jinak nic nešlo. Tady to ovšem bylo naopak, až jsem chvílemi musela sobě i autorce připomínat "Marisso, Popelka!!!! Už jsi zase zapomněla?" :D
Ale ve vší vážnosti, příběh je zajímavý i přesto, že je velmi předvídatelný (osobně mi to nevadilo). S čím jsem však trochu bojovala byl čas a způsob představení zásadních informací čtenáři. Zde totiž docela zásadní info o Měsíci a spol. byl jen tak mezi řečí zmíněn a to až pozdě, někdy v třetině knihy. Nemám problém s tím rozvíjet příběh netradičně, ale tady to moc nevyšlo. Měli jsme vybudovaný příběh, atmosféru, svět, postavy a pak autorka dodala "jo a mimochodem taky existujou měsíčňani, jo a to tak trochu mění všechno, ha..." Měla jsem z toho pocit, jakoby někdo řekl - příběh není dost zajímavý, tak tam rychle něco připíšeme, ať se to nafoukne.
Každopádně kniha je skvělá, moc mě bavila a těším se na pokračování.
Pro fanoušky sci-fi a fantasy je to pohlazení po duši.

20.11.2021 5 z 5