Jirinamac Jirinamac komentáře u knih

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Knížku jsem měla v audio čtení pana Svěráka a já bych ho mohla poslouchat do nekonečna. Myslím, že i film se povedl a také doporučuji.

03.05.2018 5 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Kdo se pustí do čtení této útlé knížečky, tak by si měl předem přečíst, co byly zrůdné Magdaleniny prádelny. Smutné je, že ještě toto byla doba v konci 20. století a činilo se to ve jménu Boha. Žádný trest pro provozovatele se nekonal, jen spoustu žen bylo poškozeno, hlavně psychicky a tresty horší než v tvrdém kriminále. Knížka je psaná ve vánoční atmosféře, aby měla ještě blíž k lidskému srdci a člověk vycítil dobro, ale i zlo a smutek.

02.05.2024 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Napětí a zákeřné intriky mě bavily, ale místy mi to přišlo zdlouhavé a situace až moc okecávané.

29.12.2023 4 z 5

Ztracený dopis Ztracený dopis Jillian Cantor

Námět, kdy je nalezen zapomenutý dopis z doby válečné, bývá často. Jedna linie děje se odehrává v době válečné a druhá je v době pádu Berlínské zdi. Hlavní postava Kristoff je učeň v židovské rodině rytce známek, ale jak to tak bývá, zamiluje se do jedné z jeho dcer. V druhé časové linii je dcera, která prochází rozvodem a řeší svého otce, sběratele známek, který je umístěn v zařízení pro lidi se ztrátou paměti. V jeho věcech nalezne neodeslaný dopis z válečné doby s divně umístěnou známkou a začne pátrání, kdo je autorem a komu byl dopis adresovaný. Knížka je příjemné čtení, spíš romantika, než velké napětí.

06.04.2023 4 z 5

Hodinář z Dachau Hodinář z Dachau Carly Schabowski

V knížce je psáno, že autorka byla inspirována skutečnou událostí v lágru, těžko posoudit, co bylo pravdivé a co dodala spisovatelka, ale knížka se moc dobře čte, i když to není veselé čtení, tak dodává spoustu sil, naděje a lásky k lidem.

20.03.2023 5 z 5

Než vybledne den Než vybledne den Kristína Hušeková

Není to obsáhlá knížka na počet stránek, ale téma je to silné. Osmdesátiletá paní má pocit, že chce ještě zažít pěkný vztah, ale je to vztah, kdy je podvodným přítelem jen využívaná a nakonec i týraná, hlavně psychicky, stále ho obhajuje u své dcery, která později vše začne rázně řešit. Problém nastane, když se u maminky z psychických problémů vyklube Alzheimer a její nemoc se stále stupňuje. Knížku doporučuji spíš pro věkově starší čtenářky.

05.03.2023 5 z 5

Parížska knižnica Parížska knižnica Janet Skeslien Charles

Knížku jsem začala číst ve slovenštině a dlouho jsem se nemohla začíst, ale bohužel, ani když jsem si v knihovně půjčila český překlad, tak to nebylo o moc lepší. Zajímavě byla popsána činnost zaměstnanců v Americké knihovně v Paříži za 2. sv. války, ale v ději mi chybí nějaké vzrušující okamžiky. Obě dějové linky jsou bez napětí, aby se člověk těšil, co bude dál. A konec mi přišel rychlý, až unáhlený. Slovenská verze má trošku víc podrobnější překlad a na konci i pár fotek z té doby.

10.02.2023

Až tady nebudu Až tady nebudu Linda Green

Knížka mě moc bavila, ale celou dobu jsem bojovala se sebou, abych se během čtení nepodívala na konec. Vydržela jsem to. Domácí násilí, které začíná nenápadně, ale stále se stupňuje a život týrané ženy, která se dlouho nedokáže z tohoto vztahu dostat. Bylo by možné i něco změnit, kdyby člověk viděl do budoucnosti, která je dost děsivá?

03.02.2023 5 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Knížku jsem dostala asi před 2 roky a hned jsem jí rozečetla. Bohužel mě čtení moc nebavilo, ale dnes dočteno. Autorka tady víc prožívá své momentální pocity na cestách, tak to určitě bude jednou dobrá vzpomínková knížka pro ní. Obrázky má pěkné.

21.01.2023 3 z 5

Dvojčata paní Karoliny Dvojčata paní Karoliny Ronald H. Balson

Posledních pár stránek jsem dočítala v MHD a přes slzy jsem pomalu neviděla, ani jsem se za ně nestyděla. Příběh je to fiktivní, ale námět je čerpán z vyprávění skutečného příběhu více osob, které něco podobného zažili. Je to můj 2. příběh od autora a opět ctenářský zážitek.

08.08.2022 5 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Tento díl se mi líbil mnohem víc, než předchozí a to jsem váhala, jestli to vůbec budu číst. Nevíme, nakolik je pravdivý zrovna příběh Cilky, ale že se takové svinstvo dělo je známé. Nejdříve koncentrák, potom mnoho let v gulagu a přesto dokázala žít pro druhé a zmírnit jejich utrpení.

31.01.2022 4 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Podle hodnocení jsem si myslela, že to bude nějaká kravina, ale četlo se mi dobře a knížka se mi líbila. Realný život na malém městečku nebo vesnici, kde se všichni znají. Eliška mi přišla sympatická a milá holka do pohody i nepohody. Nechybí tady humorně popsané situace. Knížku nehodnotím jako světové umělecké dílo, jen mě postě bavila.

16.10.2021 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Když jsem dočetla autobiografii od Dity Krausové Odložený život, tak jsem měla pocit, že už tuto knihu nemusím číst a že nemůže být nic pravdivějšího, než knížka přímo od osvětimské knihovnice, ale i tato knížka se mi hodně líbila, i když líbila se mi, se mi vůbec nechce psát, když jde o takové hrozné období, kdy bylo žití nepředstavitelné utrpení.

17.09.2021 5 z 5

Sestra s perlou Sestra s perlou Lucinda Riley

U každého pokračování si říkám, že tento díl je nejlepší. Tady mě bavily osudy všech osob, a že jich v knížce je hodně. Austrálie je tvrdá země a autorka to popisuje tak barvitě, že mám pocit, jako bych tam žila.

19.07.2020 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Knížka mě bavila. Po přečtení některých komentářů, že je to nereálné, tak to u takových knížek snad ani nikdo nemůže očekávat, že to bude reálné.

27.02.2024 4 z 5

Potkáme se v Praze Potkáme se v Praze Julie Caplin

Kdyby to bylo bráno jako ukázka z knížky nebo 1. kapitola, tak by to celkem šlo, ale pokud je to všechno, co nám chtěla autorka z výletu do Prahy říct, tak je to slabota i jako krátká povídka.

22.10.2023 2 z 5

Kniha ztracených jmen Kniha ztracených jmen Kristin Harmel

Kdo čeká knihu faktů, tak bude zklamaný, ale je to pěkně napsaný román z doby války. Upoutávka na knížku, tady prozrazuje celkem dost z jejího obsahu, tak nemá cenu se moc rozepisovat. Od autorky je to má 3. knížka a opět se mi moc líbila.

21.10.2023 5 z 5

Maria Callasová: Největší pěvkyně své doby a drama její lásky Maria Callasová: Největší pěvkyně své doby a drama její lásky Michelle Marly

Od autorky je to má 2. knížka v edici Významné ženy a opět se mi dobře četla, jedinou výtku mám k tomu, že tentokrát bych byla raději, kdyby děj byl časově postupně a né jako návraty po letech.
Callasová mi úplně sympatická nebyla, přišla mi dost sebestředná, neupřímná a žárlivá, ať to bylo na sestru, kolegyně nebo přátele. Líbilo se mi nahlédnutí pod pokličkou boháčů, ale často tam asi štěstí nebude.

01.09.2023 4 z 5

Na Moravě nekvetou olivy Na Moravě nekvetou olivy George Agathonikiadis

Knížku mám přečtenou delší dobu a nějak jsem zapomněla si jí sem poznamenat a přitom to je moc pěkné a dojemné čtení, plné vzpomínek a přátelství.

02.07.2023 5 z 5

Samoživitelka Samoživitelka Karla Kubíková

Od autorky jsem přečetla všechny její knížky a příběhy jsou popisované uvěřitelně, tak jak to v té době chodilo. Sylva to po emigraci manžela neměla lehké a na všechny problémy zůstala sama, stala se z ní tvrdá a často matka bez citu, ale dokázala se za svou dceru i postavit a bojovat. Občas dostala předvolání od StB a její výpovědi byly neutrální, bohužel po revoluci byla obviněná za to, že byla vedená ve spisech StB. Dcera pro svojí uzavřenou povahu byla dost problémová, ale pomoc nácházela víc u babičky, než u své tvrdé a nevšímavé matky. A takový závěr jsem nečekala.

15.05.2023 5 z 5