jindrich7442 jindrich7442 komentáře u knih

Přemyslovci: Zrození království Přemyslovci: Zrození království Ludmila Vaňková

Na romány paní Vaňkové jsem čekal do nakoupení celé serie. Nemám totiž rád, když na jednotlivé díly musím dlouho čekat. Děj potom není tak souvislí a unikají detajly. Nicméně při prvních řádcích mě vyprávění zaujalo. Trochu jsem bojoval s tím jak děj přeskakuje do rovin uplně mimo "domácí prostředí" a spousta času se věnuje dění ve Svaté zemi. Výklad účasti řady Přemyslovců na křížové výpravě mě překvapil, ale vlastně proč ne? Proč nespekulovat o tom co vlastně dělal Přemysl, když neseděl na knížecím stolci, než spekulovat o tom, co tu chvilku dělali na knížecím stolci Ti, kteří se tam střídali jak fusekle. Navíc člověku docházejí mnohem větší souvislosti ze zahraničních poměrů, které nemalou mírou ovlivňovali postavení českých knížat, vévodů a následně králů a jejich zemí. S chutí se zakousávám dalším dílem a jen mě mrzí, že s přicházejícím jarem přibívají povinnosti pro které nezbývá moc času a energie na čtení.

06.05.2020 5 z 5

Poslední orákulum Poslední orákulum James Rollins (p)

Ja osobne musím hvezdu ubrat. Ne že by románu chybělo něco z napětí, čtivosti, akce, nebo dalších předností, kvuli kterým Rollinse čtu. Ale i přes to, že na konci definuje fakta na nichž příběh stavěl, nějak se neumím ztotožnit s hlavní pointou příběhu. Ty prvky fantastických až sci-fi schopností přesouvají román do uplně jiných žánrových vod, než ve kterých se doposud plavil. Až budu chtít věštby budoucnosti a superschopnosti, budu je hledat třeba u agenta Pendergasta od Prestona a Childa.

02.04.2020 3 z 5

Jidášův kmen Jidášův kmen James Rollins (p)

Po dlouhe době jsem se zase pustil do něčeho modernějšího, akčního a dobrodružnýho. Tyhle romány mě baví čím dál víc. Fascinuje mě ten rozsah který Rollins dokáže ve svých knihách pojmout. Tohle čtení je prostě bomba! :)

24.03.2020 4 z 5

Tajemství 14 knížat a jejich křtu v roce 845 Tajemství 14 knížat a jejich křtu v roce 845 Miroslav Houška

Velice pěkně psaná kniha, zajímavé pohledy a hypotézy u kterých samozřejmě může u každého představivost pracovat po svém. Osobně mi v analýzách vlivů chyběl pohled seniorátního systému nástupnictví, který ještě dlouho poté byl pro Přemyslovce důvodem rodinných bojů o moc. Jako druhé mi chyběl aspekt pragmatismu - křest samotný neznamená pevnou víru, nýbrž pouhý akt zahraniční politiky tzv. "naoko"... Kníže byl knížetem z mnoha důvodů a velký vliv na to měl kmen - nejen družina ("šlechta") a bojovníci, ale poddaní - obyvatelstvo. A přestat ze dne na den objetovat a děkovat bohům, vyměnit amulety za kříže by mohlo být srovnatelné s výměnou svastiky za Davidovu hvězdu na rukávu v říši v roce 1940...

11.03.2020 5 z 5

Slovo o pluku Igorově Slovo o pluku Igorově neznámý - neuveden

Nemůžu hodnotit jinak, než plným počtem. Knihu jsem sháněl před lety, kdy jsem byl hodně ponořen do mytologických témat. Svazek však nějak "zapadl" v knihovně. Dnes jsem na ní po dlouhé době narazil a začal listovat, rychle jsem se do tématu dostal a pohroužil. Samozřejmě báseň není nijak zvlášť obsáhlá a se správnou náladou se dá za hodinu pročíst. Vřele doporučuju všem kdo doposud váhali jako já :)

05.03.2020 5 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Úžasné dobrodružné, nadčasové vyprávění u kterého člověk nepřestává žasnout a tajit dech. Ovšem, co jiného čekat od J. Verna, že? Jediné co mě na Vernerovkách štve je těžká vazba většiny knih, neboť v poslední době se ke čtení dostávám až večer před spaním a bojím se, že knihy jako 20 tisíc mil pod mořem, nebo Tajuplný ostrov by mi při čtení způsobili mimo příjemného usínání také těžkou újmu na zdraví :-D

05.03.2020 5 z 5

Římská krev Římská krev Simon Scarrow

Římské příběhy mě celkem obecně baví. Scarow tomu umí dát navíc takovou jiskru. Proto zde také už držíme v ruce 17. díl série. Musím však přiznat, že si začínám pokládat otázku, kam až to chce Scarow natahovat. Macro již nemůže být žádný mladíček. Cato má za sebou 13 let pestré služby ve všech myslitelných hodnostech. Jak dlouho bude "nesmrtelným" mužem štěstěny? :) Čtení parádní, v některých chvílích jsem nemohl unést změny chování Catona, která mi do kontextu jeho povahy, jak byla rýsována předešlých 16 dílů neseděla. K tomu mě do ruda vytáčel ten slavněj král bez království. :-D

04.03.2020 4 z 5

Soudce Ti a vražedný zvon Soudce Ti a vražedný zvon Robert van Gulik

Klasicky van Gulik... příjemné čtení i živý děj. Není moc co jiného dodat. Příběhy soudce Ti jsou příjemnou vsuvkou mezi běžným literárním repertoárem.

16.02.2020 4 z 5

Zlatý solid Zlatý solid Pavel Hejcman

Velice lehká, příjemná četba. Fascinují mě úžasný a květnatý popisy. Sice mám za sebou jen dvě autorovi knihy, ale těším se až narazím na další.

06.02.2020 4 z 5

Loupeživí rytíři a zemští škůdci království českého Loupeživí rytíři a zemští škůdci království českého Zdeněk Fišera

Po dlouhé době a s celkem dlouhými přestávkami jsem se dopracoval k závěru knihy. Téma mě zaujali ihned jak jsem knihu uviděl v polici knihkupectví. Bohužel moje nadšení postupně opadalo. Né že by mě téma přestalo bavit, nebo zajímat. Ani jsem nezjístil, že první dojem a očekávání se rozchází se skutečným obsahem. Ale kniha obsahuje obrovské množství dat, i poměrně podrobných, ve velmi skromném množství textu. Naopak některé zásadní informace jsem postrádal. Ke knize jsem si vzal k ruce i Encyklopedii šlechtických rodů a v mnohém mi byl nápomocný i google. Abych však jen nehanil, v jistém ohledu je kniha inspirativní. Bohužel se podle mě nedá číst, ale pomalu studovat.

22.01.2020 3 z 5

Knížkový pejsek Knížkový pejsek Jiří Kahoun

Velice netradiční pohádková kniha pro děti. Ze začátku jsem se bál, že se v tom budu ztrácet já sám, natož 3leté dítě. Ale k mému milému překvapení jsme si čtení užívali oba.

22.01.2020 4 z 5

Mstitel z Jenštejna Mstitel z Jenštejna Vlastimil Vondruška

Pokaždé, když si dám od Vondrušky pauzu zjístím, že jen málo autorů mě umí vtáhnout do děje takovým způsobem.

22.01.2020 5 z 5

Válka vlků Válka vlků Bernard Cornwell

Perfektní, mám dojem, že s každou knihou je to lepší a lepší. čtivost, spád, napětí, vtip... jediné co mě na knize štve je fakt, že Uhtred za těch 11 dílů opravdu zestárl a ať se mi to líbí nebo ne, ta série nemůže být nekonečná.

13.01.2020 5 z 5

V Dlouhonosech zlobí čerti V Dlouhonosech zlobí čerti Jiří Kahoun

Za mě katastrofa, šel jsem po jistotě po knize od p. Kahouna, ale tohle je skutečně šlápnutí naprosto mimo mísu. Možná jsem si měl přečíst pár komentářů zde. Po několika stránkách jsem si řekl, že to není četba před spaním pro 3 leté dítě, ale silně pochybuju, že bych ho s touto knihou chtěl seznámit následujících 7 let... 2 hvězdičky pouze za nápad a téma na moderní pohádku...

08.01.2020 2 z 5

Silent Brootherhood Silent Brootherhood Kevin Flynn

Zájemci o témata ideologických skupin jistě ocení množství informací a zároveň zachování čtivosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o příběh skutečných událostí doporučuji před přečíst i knihy Zebra od Clarka Howarda a Weather Underground od Jacobse Rona, které vyšly také Kontingent Press v letech 2009-2010, obě je stále možné sehnat skutečně za pár desítek korun.

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Kdo by neznal dětskou klasiku, kterou ocení všechny věkové generace.

Pod maskou ušlechtilosti Pod maskou ušlechtilosti Nancy MacLean

Zajímavá kniha, četl jsem jí již zhruba před 10 lety. Jedná se o knihu, která velice objektivně popisuje činnost velice kontroverzní organizace, která je dnes vnímána a posuzována pouze z hlediska rasismu, což nebylo zdaleka jediné téma, kterému se organizace věnovala. Nutno také podotknout, že organizace vznikla v druhé polovině 19. století a největší rozmach prožila v období mezi světovými válkami, kdežto menšiny v USA, především černoši až do roku 1965 měli jen vyhrazená místa ve veřejném prostoru (doprava, restaurace, volební právo, atd.). Čas od času si na ní vzpomenu a již jsem jí i několika lidem doporučil. Knihu jsem použil dokonce i jako zdroj informací pro některé svoje práce při studiu na VŠ, včetně kvalifikačních prací.

Vítězství nebo násilí Vítězství nebo násilí Arthur Kemp

Pohled na budování Jihoafrické republiky "z druhé strany". Pro mě kniha velice zajímavá, neboť jedním z nejoblíbenějších rčení pro mě je "Každý chleba o dvou kůrkách". Je to kniha, která dokáže potvrdit, že historii píší vítězové a zdaleka nic není zalité sluncem, stejně jako naše "osvobození" v roce 45...

Válečníci z Konga Válečníci z Konga Mike Hoare

Pro mě kniha s tématem naprosto mimo záběr mého konkrétnějšího vědění. Knihu jsem si přečetl na doporučení kamaráda a rozhodně nemohu říct, že bych litoval. O válce v Kongu jsem do doby přečtení věděl prakticky jen to, že nějaký konflikt probíhal a že v něm jakýmsi způsobem figurovala Francie, což ve své podstatě ani nebyla tak úplně pravda. Kniha není náročné čtení, ale dle mého názoru zvětšuje rozhled, který ocení především laik v tomto tématu.

Moje paměti Moje paměti Radola Gajda

Velice zajímavé vyprávění - troufám si říct - velice kontroverzní postavy našich dějin. Popisy jednotlivých etap bojů jsou velice podrobné, nechybějí počty mužů, jejich vybavení a munice. Osobně jsem knihu četl zhruba před 10 lety, autor je pro mě osobnost, která by měla v novodobé historii mít své místo a která je dle mého názoru z etapy 1. světové války je neprávem vynechávána s nálepkou kolaboranta, kterou si dle mého názoru nezaslouží. Knihu mohu doporučit všem zájemcům o tuto část historie. Jsem si jistý, že knize výhledově věnuji znovu svoji pozornost a čas.