Jihorka Jihorka komentáře u knih

Smrtící kód Smrtící kód Ken Follett

Velmi čtivý špionážní román na téma závody ve zbrojení. Děj není překombinovaný ani nereálný. Během čtení vás asi nebude zrovinka mrazit v zádech, ale budete příjemně napnutí.

02.03.2015 4 z 5

Liška na dálnici Liška na dálnici Eva Kačírková

Má první detektivka od Evy Kačírkové a musím uznat, že jsem byla velmi spokojená. Prostě klasická česká detektivka, kde vám není vše polopatě vysvětleno, ale musíte neustále přemýšlet, kam úvahy detektiva (autora) směřují. Nečekejte žádná vybuchující letadla, honičky, obrovský zbrojní arzenál hlavního hrdiny ani jeho schopnosti ovládat všechna možná bojová umění.
Ono prolnutí zdánlivě nesouvisejících případů je parádní. Doporučuji.

23.02.2015 5 z 5

1913: Léto jednoho století 1913: Léto jednoho století Florian Illies

Po velmi dlouhé době hodně výživná kniha. Jsem ráda, že jsem si ji přímo zakoupila, protože se k ní budu tento rok ještě mnohokrát vracet. Obdivuji se autorovi - příprava musela být velmi náročná - časově propojit známá fakta na podkladě aktuálního dění té doby, přidat vhodné a převážně mírně ironické komentáře k události či osobnosti (které mne osobně velmi bavily), ...
Při prvním přečtení jsem na sebe nechala dýchnout atmosféru posledního mírového roku před 1.S.V. - kypícího novými kulturními proudy, myšlenkami i komplikovanými vztahy a osobnostmi jednotlivých aktérů, a jako bonus shrnula své dosavadní znalosti i něco málo doplnila. Při dalším čtení se hodlám ponořit již mnohem hlouběji - řada informací je v knize pouze naznačena.
Musím však vyzdvihnout úroveň slova - smekám před překladatelem a samotným autorem.
Jednoznačně doporučuji, chcete-li nasát předválečnou atmosféru středoevropského prostoru a doplnit své dosavadní znalosti.

29.01.2015 5 z 5

Tajemství chrámové hory Tajemství chrámové hory Michael Byrnes

Odpočinkové čtení, byť chvílemi nutí zapnout mozkové závity na vyšší level, aby se čtenář zorientoval a srovnal si historická fakta, pověry, křesťanské mýty a autorem předložené dedukce. Jedna z lepších knih v žánru thriller. Nedostavuje se tolik nečekaných dějových zvratů a příběhu lze v zásadě věřit. Přínosem je i nahlédnutí do zákulisí křehkých vztahů mezi Araby a Židy na Blízkém východě. Doporučuji.

25.01.2015 4 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Knihu jsem zpočátku vnímala jako humornou a nahlas jsem se pochechtávala, postupně mi však začal úsměv tuhnout na rtech. Neměla jsem potřebu zpochybňovat, že tak snadno by to Adolfovi neprošlo. Chtě nechtě jsem uznávala, že se jedná o nadsázku, která ovšem nutí k zamyšlení. Mé sympatie si však AH nezískal ani v této podobě. Musím přiznat, že to intenzivní setkání s nácky jsem mu docela přála.
Líbil se mi jazyk, kterým je kniha napsaná. Nic jednoduchého, ale zase ne nesrozumitelného. Knihu doporučuji dalším čtenářům.

30.12.2014 4 z 5

Obchodník se smrtí Obchodník se smrtí Hugh Laurie

Příběh mě pohlitil hned od začátku a bavil až do konce. Humor hlavního hrdiny, který jej neopouštěl ani v nejprekérnějších situacích, ve mě občas probouzel myšlenku, že Lang je opravdu mírně retardovaný, ale bavil, a to je hlavní. Občas jsem se musela k některým situacím vracet, abych se ujistila, že mi vše došlo. ;) Překvapuje mne, jak na mě závěr zpětně působí až nepatřičně vážně, téměř pateticky.

Za poslední dobu jedna z knih, která mi určitě na dlouhou dobu utkví v paměti.

02.12.2014 4 z 5

Temná stezka Temná stezka Åsa Larsson

Četla jsem jako třetí knihu ze série v řadě za sebou a nemohu se přinutit číst další - průměrná detektivka, která mě ničím nepřekvapila. Anotace je mnohem dramatičtější než samotná kniha. Možná je to severskou ospalou náturou, která mi zřejmě nevyhovuje.

21.11.2014 3 z 5

Vzpoura oceánů Vzpoura oceánů Frank Schätzing

Sci-fi thriller, který nutí k zamyšlení a dovzdělání se. Líbily se mi vsuvky o životě eskymáků, protože o jejich životě toho moc nevím.
První polovinu jsem četla jedním dechem v napětí, kam příběh směřuje. Pak děj oproti první části zpomalil a měla jsem čas i na jiné věci. ;) Poslední třetina už se poněkud vlekla, ale kdo má rád akční filmy, nudit se nebude. Na samém konci, a to jsem po úžasné první polovině nečekala, jsem některé "filozofické" pasáže přeskakovala, proto si kniha pět hvězdiček nezaslouží, ale průměrná kniha za tři hvězdičky to též není. ;) Rozhodně stojí za přečtení a patří k těm lepším, které v žánru sci-fi vyšly.

24.10.2014 4 z 5

Královna bez koruny Královna bez koruny Margaret Campbell Barnes

Román se mi až na závěrečné kapitoly velmi dobře četl. První část byla nejen po literární stránce velmi zajímavá - od rozhodnutí Jindřicha oženit se do okamžiku rozvodu. Velmi se mi líbilo vyjádření odlišností mezi oběma dvory - bez patosu či sentimentu. Anna si mě svými úvahami, obavami i přešlapy velmi rychle získala a myslím, že i historická věrnost nedostala zásadně na frak (byť je z historie známo, že na návrh rozvodu tak rychle nepřistoupila, měla neštovicemi poznamenanou pleť a společný milostný život se též odehrál jinak). V části o životě Anny po rozvodu jsem již silně vnímala prvky červené knihovny, což není zrovna můj šálek čaje, a z hlediska historie jsem se příliš nedověděla, proto jsem se ke konci románu již spíše prokousávala.
Po přečtení románu Annu Klévskou nadále vnímám jako zajímavou historickou postavu a ráda si vyhledám další publikace o jejím životě.

01.10.2014 3 z 5

Co se stalo s Annou Boltonovou Co se stalo s Annou Boltonovou Louis Bromfield

Mám Bromfielda velmi ráda, tady jsem se však těžko sžívala s postojem hrdinky v období, kdy měla víc než materiální dostatek. Ta znuděnost, povrchnost a bezcílnost za těchto životních podmínek mi nějak nešla pod kůži. Její pocity z období mládí, ztráty lásky a nalezení materiální jistoty mě přesvědčily, pak jsem se v ní ztrácela. Ale možná to byl záměr autora, vylíčit tu nesmyslnost takového života. Její válečné období na mě působilo trochu jako červená knihovna.
Jej osudy jsou popisovány na pozadí života elit v předválečném období v Evropě i zmaru jejich způsobu života v období druhé světové války.
Příběh Anny Boltonové je vyprávěn z pohledu novináře - známého hlavního hrdinky z dětství, i proto je kniha velmi čtivá.

25.09.2014 4 z 5

Keltův sen Keltův sen Mario Vargas Llosa

Koupila jsem ji manželovi k Vánocům. Byl spokojen a já později také. Mnoho jsem se dověděla - vše podstatné již bylo napsáno v předchozích komentářích.

09.09.2014 4 z 5

Dokud tě nenajdu Dokud tě nenajdu John Irving

Již několik let mi leží v knihovně nedočtená. Prostě jsem se nezačetla, snad to brzy zase zkusím. ;(

09.09.2014 2 z 5

Vysněný život Ernesta G. Vysněný život Ernesta G. Jean-Michel Guenassia

První polovinu knihy odehrávající se převážně v Alžíru a Alžírsku jsem zhltla jako malinu a chvíli mi trvalo než jsem se dostala do stejného tempa i v části druhé. Každopádně to bylo čtení příjemné, poučné, zábavné i zajímavé. Možná bych ocenila méně zkratkovité vykreslení druhé půle života hlavního hrdiny, ale to asi bylo dáno jak i postupnou změnou v hlavní osobě románu ,tak lepší znalostí reálií autora, který se v Alžíru narodil. Každopádně doporučuji ke čtení.

12.07.2017 4 z 5

Kuneš Sonntag. Životní příběh z dvacátého století Kuneš Sonntag. Životní příběh z dvacátého století Jindřich Fiala

Přečteno jedním dechem. Moc nevyhledávám knihy psané formou rozhovorů, ani téma života v koncentračních táborů, přesto mě kniha nadchla. Bez patosu, nabitá fakty a historickými souvislostmi. Klobouk dolů před životním pohledem "hlavního hrdiny".
Škoda jen, že druhá půle jeho života je v porovnání s tou první podána mnohem stručněji, ale to si již vynutily nevyhnutelné okolnosti.
Rozhodně doporučuji ke čtení.

28.06.2017 5 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Pokud se IT oblasti raději vyhýbáte, první polovina knihy vám asi bude připadat malinko otravná se všemi těmi firewally, IPS, crowdsourcingy, singularitou, kyberagenty, whistleblowery,... ale Michael Blomkvist bude váš člověk. Knihu hodnotím vysoko. Bavila mě, občas to malinko zaskřípalo, když mi jednání a vyjadřování některých postav přišlo nepřesvědčivé či nelogické, ale bavila jsem se. Hlavně v druhé polovině už příběh letí jako zběsilý. Jsem ráda, že je Wasp zpět jako nekonformní hrdinka a ztělesněná pomsta všem ubožákům, pokrytcům i zpupným bílým límečkům.

27.11.2015 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Bavila mě ta historická linka. Zajímavé a napínavé. Jedna z nejlepších, ne-li nejlepší v sérii.

07.09.2015 5 z 5

Divoké lupiny Divoké lupiny Charlotte Link

Druhý díl série se mi líbil více než první. Autorka zde poutavě a vcelku uvěřitelně líčí různé postoje a životní osudy několika osob, jež spojuje osoba Felicie Lavergneové, za druhé světové války. Přibližuje aktivní boj proti nacistům i ponížení a tragedii režimu nežádoucích osob na jedné straně a poklonkování nacistům či slepou oddanost tomuto zrůdnému zřízení na straně druhé. Při čtení jsem si opět představila hrůznost doby, ve které museli tito lidé žít, a to i přesto, že kniha se dotýká převážně dobře situovaných členů německé společnosti.

25.08.2015 4 z 5

Bouřlivý čas Bouřlivý čas Charlotte Link

Na knihu jsem se velmi těšila. Mám ráda lidské příběhy na pozadí historických události. A možná jsem očekávala příliš. V některých místech ne mne dýchalo harlekýnovské melodrama a nedařilo se mi příběhu Felicie uvěřit. Nicméně pro nahlédnutí do období první světové války z pohledu dobře situovaných členů německé společnosti je kniha velmi dobrým zdrojem. Za mne 3,5 hvězdičky, a to zejména proto, že mám již přečtený i druhý díl, který je dle mého názoru lepší a dala jsem mu poctivé 4 hvězdičky. ;)

25.08.2015 4 z 5

Lindbergh Lindbergh Andrew Scott Berg

O Lindberghovi a jeho poněkud kontroverznímu postoji těsně před vstupem USA do II. světové války jsem už něco věděla, ale v této knize jsem se dověděla zdaleka nejvíc. Lindberg prožil pozoruhodný život a tento životopis je toho důkazem. Nejedná se o žádné oslavné dílo, ale celkem střízlivé a na patřičných místech i kritické podání života jednoho z nejoslavovanějších a po určité období i nejzatracovanějších Američanů. Životopis je zajímavý i tím, že slavný Lindberghův přelet představuje jako první událost, kterou přenášela masová média prakticky v reálném čase a vyvolala tak světovou senzaci. Z Lindbergha udělala celosvětově oslavovanou celebritu se všemi pozitivními i negativními důsledky - jak takové osobnosti dnes vnímáme zcela běžně. Doporučuji.

19.05.2015 4 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Kniha se mi líbila víc než první ze série o Cormoranovi - zajímavější prostředí i osoby s jejich osudy, složitější zápletka, zábavnější detektiv, ... na konci mi trochu vadily pouhé náznaky obsahu konverzace mezi detektivem a jeho pomocníky - působilo to na mě rušivě, nikoli napínavě. Styl konverzační detektivky mi vyhovuje.

26.03.2015 4 z 5