Keltův sen

Keltův sen https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91434/bmid_keltuv-sen-9Kg-91434.jpg 4 49 13

Poslední román držitele Nobelovy ceny za literaturu pro rok 2010 obsahuje v kostce všechna autorova oblíbená témata. Čtenář se s hlavním hrdinou Rogerem Casementem, britským diplomatem irského původu, dostane nejprve do Konga v době kaučukové horečky, vzápětí do Amazonie počátku století, v době první světové války pak bude přihlížet prvním pokusům o získání irské nezávislosti. Roger Casement, skutečná (a značně polemická) historická postava, byl jako britský konzul vyslán do Konga a posléze do Amazonie s pověřením napsat zprávu o skutečném stavu kaučukových plantáží, kde docházelo k nelidskému vykořisťování domorodců. Jeho zpráva obletěla svět a přispěla ke zlepšení pracovních podmínek. Kvůli své angažovanosti v boji za irskou nezávislost však byl Casement posléze Brity zadržen a popraven.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Garamond
Originální název:

El sueño del celta , 2010


více info...

Přidat komentář

Vlcijama
13.09.2021

Skvělá kniha, která popisuje do detailů, co se dělo v Kongu v době kaučukové horečky. Ale je tam mnohem víc. Kniha mne osobně zasáhla a bude patřit k těm, na které nezapomenu.

tomsokar
12.02.2021 4 z 5

Vynikající kniha. Zručnost autora přenáší čtenáře i přes temnější pasáže knihy. Zhltla jsem ji za pár dní.


alcan
24.08.2020 5 z 5

Za mě neuvěřitelně zajímavá kniha o době kolonialismu. Rozhodně doporučuji.

Finn69
12.04.2016 5 z 5

Výborná kniha o neuvěřitelně zajímavé osobnosti Rogera Casementa. Na jedné straně celoživotní bojovník proti nejhorším výstřelkům kolonialismu v Kongu a Amazonii a bojovník za irskou samostatnost popravený britskou vládou - a na druhé straně tajný (jinak to tenkrát ani nešlo) homosexuál píšící si skandální deníky o svých skutečných i smyšlených eskapádách.
Na jedné straně humanista obětující mnoho let života a vlastní zdraví aby zastavil decimování afrických a jihoamerických domorodců na kaučukových plantážích, na druhé agent paktující se s císařským Německem a pokoušející se zorganizovat irskou brigádu, která by po boku Německa bojovala ve Světové válce proti Anglii.
Jak rozporuplně ho vnímají v katolickém Irsku ilustruje například skutečnost, že v Dějinách Irska (Moody, NLN) o něm není ani jediná zmínka, přestože patřil k nejužšímu vedení irských nacionalistů před Velikonočním povstáním roku 1916.

Klarinecka
12.05.2015 5 z 5

Čekala jsem nudu, ale nakonec se konalo velmi milé překvapení. O této části dějin moc nevím, takže zejména kolonizace Afriky v knize popisovaná byla zajímavá. Fakt dobrá knížka.

C.N.C.
16.02.2015 1 z 5

Tematicky zajímavé, ale jinak neuvěřitelně nudná knížka. Od Llosy jsem čekal tedy podstatně víc než nekonečně nudné vyprávění.

Jihorka
09.09.2014 4 z 5

Koupila jsem ji manželovi k Vánocům. Byl spokojen a já později také. Mnoho jsem se dověděla - vše podstatné již bylo napsáno v předchozích komentářích.

Lamanai
12.08.2014 3 z 5

Líbí se mi, že Vargas Llosa upozorňuje na téma, které bylo dlouho opomíjené, na nevšední životní osud člověka, který se (alespoň podle knihy samotné) vlastně nenechal zlomit. Boj proti bezpráví v Africe, Amazonii i v Británii v době, kdy bezpráví bylo bráno z pohledu jeho činitelů bráno jako privilegium. A postavit se mu vyžadovalo víc než jen sílu, odvahu a charakter. Na druhou stranu mám autora hodně rád a nebyl mi úplně blízký až reportážní tón knihy. Také linie mi tentokrát připadaly slaběji propletené, nejednou i poněkud zmatečně. Pěkný byl ale epilog, který mi obvykle přijde jako nadbytečný. Tady ne. Ba naopak. Ale nebudu prozrazovat, za přečtení knížka určitě stojí a průměrná trojka jí sluší :-)

Kapis
04.08.2014 5 z 5

Perfektní kniha, jsem rád, že jsem si rozšířil obzory o činnosti demokratických států v rámci šíření civilizace, křesťanství, pokroku a vzdělání. Neuvěřitelné, je to sotva sto let zpátky. Nejsem ale naivní, podobná zvěrstva se skrytě před zvědavýma očima jistě dějí dodnes. Teď jsem četl, že nějaký brazilský kmen se sám spojil s civilizací, protože je vraždí těžaři dřeva. Je to hrozné, jakých strašných zvěrstev je člověk schopen pro zisk. Pro tu magickou formuli neoliberalismu. Je mi z toho blbě!! Věřím, že člověk nemusí být homosexuál, aby byl citlivý a zděšený z takového nelidského chování k původnímu obyvatelstvu a přírodě. Moje první seznámení s Llosou dopadlo víc než dobře, jeho styl vyprávění v minulém čase v několika prolínajících se rovinách je hodně zajímavý. Myslím, že Nobelovku za tuto knihu má zcela právem.

bubo bubo
30.07.2014 3 z 5

Tak nejak zdlouhave,ale presto dobre cteni.

Márinka
11.07.2012 4 z 5

Kruté, místy až příliš. Ale mnohem více a lépe vypovídající, než dlouhé hodiny dějepisu ve škole.

Skip
05.04.2012 5 z 5

Asi jen málokdo slyšel o Rogeru Casementovi, Irovi z unionistické rodiny, který jako britský konzul bojoval proti zneužíání domorodců na kaučukovníkových plantážích v Belgickém Kongu a posléze v Amazonii v oblasti Putumayo v Peru. Za svou práci byl povýšen do šlechtického stavu. Byl vážený a populární. Ovšem v srdci nesl touhu po nezávislosti Irska. Stal se nacionalistou a významnou osobností irského boje za nezávislost. Bohužel jaksi neodhadl geopolitickou situaci a chtěl se spojit s Němci, kteří měli přispět nezávislosti Irska. Zatčen a popraven za velezradu v roce 1916. I když to tak možná vypadá, neprozradil jsem z knihy moc. Tahle fakta jsou brzy známá. Llosův román představuje člověka poněkud rozporuplného, nicméně plného síly a odhodlání, který dokázal překonat mnohé překážky. Jeho sen o nezávislosti Irska se sice za jeho života nesplnil, ale výrazně přispěl k boji dalších následovníků, i když s ním měli později jaksi problém, coby katolíci, neboť Casement byl homosexuál. Román je napsaný jednodušším z více Llosových stylů, jak je známe, tudíž je šířeji přístupný. V některých momentech mi přišel příliš zkratkovitý, hlavně v poslední části, ale ono je to nakonec dobře. Lepší držet se faktů, než se zbytečně rozepisovat o okolí, které hlavní hrdina vidí, co cítí apod. Celkově jsem tedy s poslední Llosovou knihou spokojený. Ale ti, kdo jsou zodpovědní za české vydání, by se měli chytit za rypák a příště dávat při korekturách víc bacha.

panjan
04.02.2012 3 z 5

Na rozdíl od jiného autorova díla: Zelený dům, má tato kniha naštěstí pouze dvě časové roviny. Ta první, kde jsou líčeny hrůzy a zvěrstva kolonialismu, je čtivější, ale to jen díky právě oněm hrůzám a zvěrstvům, nutí čtenáře žasnout nad tím, čeho je člověk schopen, bohužel všechno to násilí je podle mě samoúčelné. Je zde minimum zamyšlení, důvodů a pokud mě to k takovýmto zamyšlení mělo dovést, bohužel. Za to druhá část je o dost nudnější a je v podstatě kouskem irské historie boje o nezávislost plné jmen a událostí. Tuším, že ony dvě časové roviny měly být propojeny a že tím spojujícím tématem měl být nacionalimus, vlast, boj za vlast, nicméně i toto spojení se mi zdálo neopravdové a samoúčelné.