Zlobivá holka

Zlobivá holka https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/10098/bmid_zlobiva-holka-KSe-10098.jpg 5 40 4

Zatím poslední román Peruánce Maria Vargase Llosy Zlobivá holka se dá považovat za jakousi autorovu životní bilanci. V příběhu peruánského překladatele Ricarda Somocurcia, jehož jediným životním cílem je uchytit se natrvalo v Paříži a získat lásku jedné zlobivé holky, Vargas Llosa ve zkratce zachytil postupnou proměnu atmosféry a názorů západních intelektuálů ve druhé polovině 20. století. Ricardo prožívá klíčové události na stejných místech jako kdysi Vargas Llosa a všude se mu do cesty plete jedna malá nezdoba, zlobivá holka, kterou vypravěč tvrdošíjně miluje, ačkoli ona mu vyvádí samé nepěkné kousky.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Garamond

Travesuras de la niña mala , 2006

IvaKo
22.11.2022 5 z 5

Autor patří mezi mé oblíbence a nadchnul mě i tentokrát. Ve strhujícím vyprávění o osudovém vztahu dvou naprosto odlišných jedinců sugestivně předvádí různé podoby lásky - upřímnou, nekonečně obětavou a odpouštějící na jedné straně a sobeckou, vypočítavou a zraňující na straně druhé. Není to ale prvoplánově jen milostný příběh, autor se dotýká i politického a sociálního dění v Peru a Evropě. Rozhodně čtenářský zážitek.

Acamar
13.08.2022 5 z 5

Nebezpečná kniha...love story až za hrob, že by scénáristé romantických snímků mohli mít mindrák ze své chabé fantazie, čtenářky vzdychat závistí a čtenáři se křižovat, aby je žádné podobné prokletí nikdy nepotrefilo. A přitom má k idealistické a sentimentální romantice hodně daleko. Drsný příběh o slepotě citu, co nemá nic společného se zasloužeností, neohlíží se na rány a oběti, zoufalství a bezmoc vůle...a taky o metamorfózách lásky v čase, hloubce a vyzrávání.
Rozhodně však nejde o prvoplánový milostný příběh, Llosa je vynikající vypravěč, který naprosto nenásilně a jaksi mimochodem, spíše umně a vysoce čtivě vkomponovává Ricardova trable s tvrdou a ambiciózní unikavou láskou mezi příběhy svých blízkých přátel, práci překladatele i dějiny Peru i pozadí měst, kudy prochází.

netopýr088
04.06.2022 5 z 5

Už po prvej kapitole tohto románu mi bolo jasné, že sa jedná o výnimočnú knihu. Vargas Llosa je dokonalý rozprávač, pre mňa najlepšia jeho kniha. Dávam 6 hviezd z piatich možných, teda šup do odporúčaných!

cessy
20.05.2014 5 z 5

Ach, tie očakávania! Kniha natoľko odlišná mojej predstave, ako je biela farba vzdialená čiernej. Čakala som nenáročné, veselé, dokonca vtipné, či mierne ironické čítanie. Veď čo iné si možno vyvodiť z názvu „Zlobivá holka", dvojice vo víre tanca na obálke knihy a anotácie v znení: „...získat lásku jedné zlobivé holky...“, či: „...všude se mu do cesty plete jedna malá nezdoba, zlobivá holka, kterou vypravěč tvrdošíjně miluje, ačkoli ona mu vyvádí samé nepěkné kousky...“? Tiež vám to znie tak roztopašne veselo? Kniha je však v skutočnosti nesmierne ťaživá, hoci sa v nej nájdu aj momenty, ktoré vykrútia kútiky čitateľových úst dohora. Na pozadí kľúčových udalostí v dejinách Peru, sprostredkovaných veľmi prirodzene a nenásilne, takže do môjho podvedomia prenikli akoby mimovoľne, bez vynaloženia akejkoľvek námahy, Llosa rozvíja milostný príbeh par excellence. Ani zďaleka nejde o typickú sladkú love story. Zlobivá holka rozpráva príbeh o láske v takej podobe, v akej s ňou má (po zovšeobecnení) skúsenosť väčšina ľudí, a pokiaľ doposiaľ niekto nemá, možno viesť nekonečné diskusie o tom, či patrí medzi tých šťastných, alebo nešťastných. Rozpráva o láske, ktorá dáva životu zmysel, hoci zároveň páli a rozdáva rany, o láske ktorá má moc v okamihu definitívne človeka zlomiť. O láske, akú možno zažiť len raz za život. Llosa o nej píše s obrovským nadhľadom, tak ako si to môže dovoliť len človek na sklonku života so skúsenosťami na rozdávanie. Paradoxne, napriek ťaživej téme sa kniha číta veľmi dobre, má schopnosť pripútať k sebe čitateľa tak, aby sa na jej čítanie tešil a bral ju do rúk s nedočkavosťou. Keďže medzi Llosovými textami už mám inú 5* srdcovku, chvíľu som rozmýšľala ako Zlobivú holku ohodnotiť, či sa tej mojej srdcovke vyrovná alebo nie. Nakoniec rozhodol práve ten výsledný hlboký dojem z prečítaného a na základe neho ani tentoraz nemôžem Llosu hodnotiť inak než v rozmedzí 90 - 100%, ktoré prislúcha 5*. Táto kniha si plné hodnotenie zaslúži.