JFK117 JFK117 komentáře u knih

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Knížka, na kterou zřejmě brzy zapomenu, ale četla se moc hezky. Tak abych si vzpomněla, píši si pro sebe : Velká hospodářská krize v USA, 20-30 léta 20.stoleti,porody lidí i zvířat, přátelství, třináctá komnata hlavní hrdinky, láska,šťastný konec,rasismus.

31.08.2021 4 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Čtivé, chytré, vtipné, upřímné.

19.06.2021 4 z 5

Poslední weekend Poslední weekend Agatha Christie

Klasika, tak jak ji cítím já. Krásný jazyk, zajímavá zápletka, výborný překlad.

09.12.2020 4 z 5

Muž bez psa Muž bez psa Håkan Nesser

Jak hodnotit krimithriller a nic neprozdradit? Snad jen, že vše bylo velmi důvěryhodné. Ano, takhle se může neštěstí stát, takhle může truchlit a psychicky trpět okolí obětí.
" Někdy je důležitější důstojnost než vědomost."
"... Ať se člověk nachází kdekoli, vždycky sebou musí vláčet sám sebe..."
" Ti, kdo mají sílu, jsou povinni vytrvat."

16.09.2023 5 z 5

Kniha, u které se krásně relaxuje. Stačí číst a číst, myslet není třeba. Takový odpočinek a druh literatury není pro mě. Ocením, když se autorovi podaří vtáhnout mě do děje, přemýšlet, domýšlet. Tady se to nestalo.

21.01.2023 2 z 5

Všichni jsme z toho úplně na větvi Všichni jsme z toho úplně na větvi Karen Joy Fowler

Úžasné, překvapivé, čtivé, téměř adept na to, stát se u mě stálicí v knihovně. Jen nevím, jestli najdu ještě někdy sílu se k příběhu vrátit. Ale slíbila jsem si, že ji budu doporučovat všem, kdo zrovna nebudou vědět, co číst. To je asi to jediné, co pro zlepšení života na tomhle světě mohu udělat. Naučit lidi pokoře asi nezvládnu.
"i zastavené hodiny ukazují dvakrát denně správný čas".
"Mluvené slovo mění individuální vědění ve sdílené.."
"Rasismus, sexismus, nevraživost vůči jinému druhu - to všechno jsou přirozené typy lidského chování. A dokáže je zaktivovat kdejaký bezohledný kretén, kdykoliv k tomu dostane příležitost. Zvládlo by to i děcko."
"Každý má ve svém životě lidi, kteří zůstávají, lidi, kteří odcházejí, a ty, co musí pryč proti své vůli."

22.11.2022 5 z 5

Zakázaná láska Zakázaná láska Miloš Smetana

"Co je mravnější i důležitější: být sama sebou,nebo se zavděčit lidem,kteří jsou kolem?"
...tohle téma řeší ve svém životě asi každý z nás. Zdena byla pod obrovským tlakem, mladičká a na svém okolí velmi závislá.
Autorovi se podařilo věrohodně popsat dobu národního obrození i nadšení při vzniku Národního divadla.

06.07.2022 4 z 5

Divoká symfonie Divoká symfonie Dan Brown

Dětské knihy tohoto formátu jsou předurčeny k opakovanému čtení. Dokud to děti baví. A tahle zaujme na dlouho. Nejvíce času trávíme povídáním nad krásnými obrázky. Přitom nám hraje autorova hudba! Básničky jsou vtipné, moudré, poučné.

25.06.2022 5 z 5

Balady - komiks Balady - komiks Lubomír Lichý

Oblíbený autor mojí babičky, maminky i můj. Jen ony dvě nemohly vidět tuhle krásnou knihu. Formát komiksu na mě velmi silně zapůsobil. Kresby čtení zpomalí, přinutí více nad textem přemýšlet. Vlastně balady povýšil na ještě vyšší zážitek. Úžasné.

25.06.2022 5 z 5

Dáma s prošlou zárukou Dáma s prošlou zárukou Marcela Mlynářová

Jak psát knihy : napíšu kam jsem jela, co jsem tam viděla, jedla a vypila. Koho to zajímá, ať si počte. Koho ne, ať nechá být. Tak já po prvním pokusu (zajímalo mě, proč se kniha v knihovně půjčuje) přenechám ostatním... Doporučím starším čtenářskám, které dřív cestovaly a teď rády vzpomínají.

15.03.2022 2 z 5

Nepomucko na starých pohlednicích a fotografiích Nepomucko na starých pohlednicích a fotografiích Bohuslav Šotola

Kniha předurčená k tomu, stát se součástí domácí knihovny. Listuji, porovnávám, nechávám se unášet kouzlem starých fotografií. S hrůzou zjišťuji, že neznám některé osady. Tak alespoň vím, co budu dělat na jaře : vezmu kolo a všechny ty vesnice si projedu! Asi.. Nebo možná autem.

21.12.2021 5 z 5

Zvěrolékař na cestách Zvěrolékař na cestách Jonathan Cranston

Milé překvapení. Je skvělé, když si někdo plní své sny, dělá práci s láskou a ještě při tom pomáhá. Líbily se mi i informace o zvířatech, která byla hrdinami jednotlivých příběhů.
" Doufejte v to nejlepší a mějte připravený plán na to nejhorší."

04.10.2021 4 z 5

Lesní kostel Lesní kostel kolektiv autorů

Pan Fiala je úžasný a nezaměnitelný sochař. Ovšem nevěděla jsem, že je i báječný vypravěč. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Vypráví o vzniku Lesního kostela od nápadu po realizaci a otevření pro veřejnost. Co jsem loni v prosinci dělala, že jsem tam nebyla? Určitě se na to místo, které díky partě nadšenců získalo magické kouzlo vypravím.

19.12.2020 5 z 5

Dvě slova jako klíč Dvě slova jako klíč Josef Formánek

Příběh Davida Zajíce pokračuje. Ani jsem nevěděla, že si při čtení budu vzpomínat na příběhy Prsatého muže a zpětně hodnotit, jak moc se mi líbila Mluviti pravdu (té bych dala 5*,ale četla jsem ji už dávno). Vše orámováno komplikovaným vztahem otce a syna.
"Opravdu stačí jediný voják s nulovou vojenskou kariérou, neúspěšný malíř, který se postaví na stranu zla a změní svět? Ano. Stačí."
Dávám za 4, ale pro ilustrátora, pana Nesnídala určitě hvězdiček 5.

31.03.2020 4 z 5

Velice lehká smrt Velice lehká smrt Simone de Beauvoir

Myslela jsem, že na knihu nebudu mít sílu, ale nemohla jsem přestal číst. Některé stránky jsem četla znovu, spoustu myšlenek se mi snad podaří zapamatovat.
"Síla věcí je známá :zhmotňuje se v nich život, je v nich přítomnější než v kterémkoli okamžiku."
"Když odejde někdo, kdo nám je drahý, platíme palčivými výčitkami svědomí fakt, že jsme ho přežili."
"Všichni lidé jsou smrtelní, ale pro každého člověka je jeho smrt neštěstím...."

16.12.2019 5 z 5

Vlčí úžina Vlčí úžina Olivier Truc

Moje hvězdičky jsou pro knihu až v druhé řadě. Hlavně je posílám Laponcům, jejich sobům, norské přírodě a zdravému rozumu. Snad to vše má ještě šanci.

18.08.2019 4 z 5

Skutečné zločiny na Plzeňsku Skutečné zločiny na Plzeňsku František Müller

Na kriminalce v Plzni odvedli kus práce a pan Müller vše úžasně a čtivě sepsal. "Makov" si budeme asi všichni, co bydlíme poblíž pamatovat.

16.04.2024 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Kdyby to byla první kniha od Backamana, asi bych se začátkem neprokousala. Ale po první třetině jsem byla ráda, že jsem to nevzdala. Svět v jednom domě a šance poznat lidi, kteří pomůžou až odejdou ti, kteří nás měli rádi. Zlaté babičky, pokud je člověk vnímavý jako Elsa a dá se jimi vést.
Až budu mít psa, bude se jmenovat Wors.
"všechno je složité, dokud ti to někdo nevysvetlí."
"kdo zápasí s nestvůrami, ať se má na pozoru, aby se přitom nestal nestvůrou."

08.11.2023 3 z 5

Hus a Chelčický: Příběh jejich doby Hus a Chelčický: Příběh jejich doby Renáta Fučíková

Husitství potřebuje reklamu! A tohle je celkem zdařilý pokus. Myšlenky a skutky hlavních představitelů byly často v našich novodobých dějinách překrouceny a interpretovany podle přání mocipánů. Hlavně význam Petra Chelčického byl pro mě prekvapenim:
"Petr Chelčický stojí svými názory na začátku dlouhého řetězu těch nejosvícenějších postav lidských dějin - pacifistů.... Nemylme se - tito lidé neskláněli hlavu před příkořím. Řekli otevřeně své NE. Přesto zvítězili, aniž by na obranu svého postoje použili násilí. Protože žádná víra, žádné přesvědčení ani názor nestojí za zmaření lidského života, toho nejcennějšího, co nám bylo dáno. "

08.05.2023 4 z 5

Žena, která se ponořila do srdce světa Žena, která se ponořila do srdce světa Sabina Berman

Krásný, poetický příběh plný zajímavých otázek a témat. Najít vztah k přírodě, žít jako její součást, uznávat odlišnosti....
"... Dopřejte mi pro smilování boží ticho, křičel a křičel Beethoven, až jednoho dne ohluchl".
"... Descartes napsal, že štěstí je věc smyslů. Vidět, slyšet, dotýkat se, čichat, chutnat jazykem :to je štěstí. Pak Descartes popsal mnoho dalších stran plných slov, což je škoda, protože k pravdě dospěl už na straně 25".
"To, co oko vidí, mozek nezpochybňuje."

07.03.2023 5 z 5