jfialova jfialova komentáře u knih

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Na téma odsunu inteligence z pobaltských republik jsem narazila v podstatě náhodou při tvorbě rodokmenu naší rodiny. Jednoho z členů jsem náhodně dohledala v neuvěřitelně dlouhém seznamu odsunutých Estonců (Kniha paměti Kirovské oblasti). Začala jsem se o toto téma více zajímat, protože v našich končinách se v širším povědomí o tomto příliš často nemluví, pobaltské státy celkově nejsou u nás moc zmiňovány. A nestačila jsem se divit, protože rozsah sovětské genocidy spáchané v těchto maličkých státech je neuvěřitelný. Kniha je dobrá, autorce jistě patří velký dík, že se do takového námětu pustila. Pět hvězd ale nedávám, přes veškeré úsilí autorky jsem jí to tak trošku nevěřila.

16.02.2024 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

V našich podmínkách neotřelý námět. Mnohem lépe napsané než Slepá mapa, kterou jsem četla bezprostředně předtím. Myslím, že komornější příběhy jdou autorce jednoznačně lépe. Atmosféra knihy je opravdu ponurá a šedá, takže kdo máte podzimní depku, doporučuji odložit na příznivější dobu.

10.11.2023 4 z 5

Midwichské kukačky Midwichské kukačky John Wyndham (p)

Na to, kdy byla kniha napsaná, musím říct-dost dobré. Tehdy to navíc muselo být značně kontroverzní téma-hromadné oplodnění vesničanek neznámým hostem z vesmíru by i dnes mohlo leckoho pobouřit či minimálně uvést do rozpaků. Přesto nejde o žádný lechtivý románek, ale spíše o seriózní úvahu coby kdyby. Ano, je pravda, že některé aspekty autor tak nějak přechází a zasloužily by si více pozornosti, jiné naopak pitvá až příliš. Celkově je ale nutné pochválit odvahu autora s takovým námětem vůbec přijít a dát tomu určitou hloubku a ne jen nahonit laciné body u senzacechtivých čtenářů.

07.03.2023 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Téma knihy vlastně geniálně jednoduché. V dnešní době už asi ani o sci-fi nejde, mě osobně by nijak nepřekvapilo, kdyby se v médiích objevila zpráva, že se podobný experiment chystá nebo již proběhl. Síla knihy tkví v samotném zpracování tématu, které muselo být velmi náročné, aby příběh nevyzněl lacině (zde bych vyzdvihla i zásluhu překladatele a korektora, protože jejich práce teda musela být pěkně zapeklitá). Autorovi se podařilo vytvořit dílo filozofické, které má obrovské množství rovin-jaké je to získat něco, po čem celý život toužíte a pak o to zase nevyhnutelně přijít, proč vlastně k celému experimentu došlo a jaké to mělo důsledky pro jeho účastníky i jejich okolí, jak se žije lidem s handicapem, jak svět vnímá takový člověk a jak ho vnímají ostatní, co dělá člověka člověkem, co je to láska, co je v životě vlastně důležité. Každá z postav přináší do této skládanky svůj jedinečný dílek, každá z nich ovlivňuje celkový obraz. Myslím, že na knihu jen tak nezapomenu. Pět hvězd nedávám jen z toho důvodu, že původní povídkový formát by mi asi přišel přiměřenější, byť rozšířením na román jistě čtenář získal množství další duševní potravy, kterou by si u povídky musel tak nějak vydloubat sám mezi řádky. Ale to je pouze o osobních preferencích :-)

19.07.2022 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Tak vzhledem k situaci bylo třeba přikročit k náročnější četbě, ať víme, kdo že nám tady teď vlastně téměř neomezeně velí. A jde z toho strach, protože ten člověk je evidentně všehoschopný a velmi schopný manipulátor. Obávám se, že koronavirus mu hraje velmi do karet a jeho marketingová sebranka je u vytržení. Kdeže je teď Unipetrol a Čapí hnízdo... Pro neekonomy je to náročné čtení, podle mě je celková náročnost popsaných machinací též důvodem, proč to AB vždy procházelo. Nedovedu si představit tým policajtů a státních zástupců, který by byl schopen kauzy zpracovat tak, aby se vůbec dostaly k soudu a tam to ustát proti armádě právníků Agrofertu. Koneckonců Čapí hnízdo to jasně ukazuje. Stále nepřestávám věřit, že se český národ probere a zažene AB a všechny jemu podobné do horoucích pekel. A že to bude brzo, aby nám tady vůbec ještě něco zbylo...

25.03.2020 4 z 5

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Výborná kniha pro ty, co s verneovkami začínají. Není tak dlouhá a děj má spád, což je u některých dalších knih s ohledem na dlouhé popisné pasáže trošku problém. Drsné to možná trošku je, ale když vidím, co dnešní děcka sledují v TV a na youtube, přijde mi to naprosto v pohodě.

06.11.2019 4 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Dobrá detektivka. Nějak se nám vypařila postava Wolfa, místy jsou v ději takové podivné odbočky (například scéna s pavoukem), ale celkově je to čtivé. Za mě je Loukář o kapku lepší než Hadrový panák, tak uvidíme, co nás čeká dále.

09.09.2019 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Knihu jsem četla kvůli seznamu literatury k maturitě, byť tuzemské autory jinak moc nevyhledávám. Příjemně mě překvapila, a to jak po jazykové stránce (to se dá ale u Čapka koneckonců očekávat), tak po té dějové. Příběh je napínavý, zajímavý včetně skryté alegorie. Určitě doporučuji ke čtení i těm, kdo jinak klasiku moc nečtou.

19.03.2019 4 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Musím říct, že kniha mě bohužel zklamala. Chtěla jsem si přečíst celosvětově opěvovaný román a našla jsem něco na pomezí červené knihovny a filozofického románu. Chtěla jsem v tom najít něco skrytého, ale nepodařilo se, škoda. Zkusím se ke knize vrátit někdy později.

19.03.2019 2 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Popravdě nevím, jak tuto knihu hodnotit. Čte se dobře. Děj je víceméně srozumitelný, sice je tam určitá dávka nadpřirozena, takže nelze úplně předvídat co se bude dít dál, ale to mi nevadilo. Některé momenty jsou poněkud praštěné, ale zas člověk musí ocenit originalitu. Pro čtenáře prahnoucí po hlubokých myšlenkách a filozofických moudrech se tam taky něco najde. Celkově čtyři hvězdy, ale neptejte se proč :-)

18.03.2019 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Teta Kateřina je nepřekonatelná.

12.11.2018 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Kniha, na kterou asi nikdy nezapomenu. Četla jsem ji v době, kdy jsem byla stejně stará jako hlavní hrdinka a mrazilo mě tenkrát a jako mámu tří dětí mě mrazí doteď. Hrozné je, že stát se to může opravdu v každé rodině a dobře to většinou nekončí.

12.11.2018 5 z 5

Drsný popis jednoho dne vězně v pracovním táboře v Rusku. Drsný ve smyslu, co vše je schopen vydržet lidský jedinec v drsných, naprosto beznadějných podmínkách. Pro mě skvělá příprava na celou sérii Souostroví Gulag. Skoro se nechce věřit, že to všechno se opravdu stalo a co vše je schopen udělat člověk člověku... Když jsem to četla, najednou jsem si uvědomila, jaké mám štěstí že ležím v teplé posteli. A jak dlouho bych asi v těch podmínkách sama vydržela.

14.10.2018 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Výborná kniha. Příklad toho, že i z mála se dá vytěžit maximum. Celou cestu jsem šla poctivě s nimi, nohy mě nebolely, ale moc dobře jsem si uvědomovala, že by mohly... Někdo kritizuje to, že se neví proč se soutěží, že by se tam nikdo nepřihlásil, že neznáme tamní poměry atd.-to přece vůbec není důležité! V tom je přece ta krása jednoduchosti. Ať si každý domyslí co a jak potřebuje.

06.08.2018

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha, kterou by si měl přečíst každý. Co více dodat, vše kolem ní bylo, je a bude donekonečna rozebíráno. Každý si v ní najde něco, co mu uvízne v hlavě. Některé paralely se současností jsou až děsivé.

09.07.2018 5 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Asimov byl neskutečný vizionář, i když jeho představy o dnešním světě jsou možná někdy trochu úsměvné. Na druhou stranu, v roce 1950, když neexistovali moderní počítače ani roboti, napsat něco takového byl opravdu výkon. Ne nadarmo je jeho kniha dodnes kultovní a o zákonech robotiky slyšel i takový technologický ignorant jako já. Z toho rovněž plyne, že knihu nedokážu úplně docenit, protože prostředí vědeckých laboratoří zabývajících se vývojem umělé inteligence je mi cizí.

06.12.2023 4 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Pro mnohé čtenáře jakýs takýs průměr, mně osobně se kniha dotýká více jako matky a sestry člověka s psychiatrickou diagnózou. King prostě umí výborně vystihnout postavy dětí a dospělých, kteří jsou v případě Blaze věčnými dětmi. Dokáže do toho dát tu hajzlíkovskou stránku (která má většinou někde svůj smutný původ), ale najít i tu dobrou dušičku, která tam je přes všechno to špatné, co se přihodilo, někde v koutku dřímá. Suchý konec považuji za jediné možné reálné vyústění (bohužel) a nevadí mi, i když byl předvídatelný. Za mě dobrá kniha, ze které mně mrazí.

26.04.2023 4 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Po delší době kniha, která mě zaujala a čtení mě vyloženě lákalo. Taky jsem ji přečetla asi za 5 večerů, což už se mi dlouho nepodařilo. Vyhovuje mi určitý autorčin odstup od hrdinů-vyšetřovatelů. Detektivky, kde se píše co měl kdo ke snídani, kdy si čistil zuby, jak staré má boty a lidi chodí běžně po 14 hodinové směně ještě do fitka, živí se instantními polévkami a mají fyzičku jak Chuck Norris, mi už lezly krkem. Tady se osobní život zmiňuje, ale nikdo se v něm nebabrá víc, než je třeba pro děj daného příběhu-možná to začne v dalších dílech série, uvidíme. Líbila se mi i celková konstrukce příběhu, autorka jakoby sledovala myšlenky čtenáře. Vždy nahodila udičku (ta Sharon je ale kráva, to snad není možné) a po pár stránkách zjistíte, že se vám to fakt nezdálo a je to ještě větší kráva než jste mysleli :-) Těším se na další pokračování.

10.03.2023 4 z 5

Running Man Running Man Richard Bachman (p)

Kniha mi svým tématem velmi připomíná Bachmanovku Pochoduj, nebo zemři. Ta mi ale přišla vydařenější-nejsem moc fanda přehnaně akčních scén, kterými se Running man jen hemží; Pochoduj má takovou komorní atmosféru, která mě mnohem více oslovila. Nicméně jde o zdařilý počin, v některých bodech je velmi snadné vidět paralelu s dnešním světem: moc sdělovacích prostředků, touha po senzaci, dezinformace, manipulace... Děj je napínavý a poutavý, vyústění pochopitelné, vyznění Bachmanovsky depresivní.

01.04.2022 4 z 5

Z lásky k Praze Z lásky k Praze Gene Deitch

Velmi milá, lidská a intimní zpověď člověka, který v životě mnohé zažil a dokázal. I přesto, že jsem četla český překlad, je zřejmé, že kniha byla napsána pro amerického čtenáře. Vůbec to ale nevadilo, pan Deitch Američan byl, i přesto, že větší část života prožil v Praze. Naopak to dělá jeho výpověď autentickou, na nic si nehraje, nedělá ze sebe žádného odborníka a specialistu na české poměry. Celou knihou prostupuje neskutečná pokora, láska k jeho ženě i k práci a lidství. I přes to, že k němu a jeho blízkým osud nebyl často laskavý, nepřišel o nadhled, nestěžoval si na svůj osud, i když otevřeně přiznával, že některé okamžiky nesl těžce. Jeho pohled na české dějinné zvraty mi přijde velmi zajímavý a cenný, protože vše, co se tady dělo se ho zároveň týkalo, ale vlastně i netýkalo, protože měl přece jen o něco větší možnosti než většina běžných Čechů. Jednoznačně doporučuji.

07.02.2022 4 z 5