Jezinkabezinka Jezinkabezinka komentáře u knih

Příběhy z Medové stráně Příběhy z Medové stráně Václav Deyl

Jedna z mých oblíbených dětských knížek, kterou jsem měla dobře naposlouchanou

09.11.2018 5 z 5

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

Slabší rozjezd, pak standard.

12.04.2018 3 z 5

Watsonovi Watsonovi Jane Austen

Příběh by mohl být rozpracovanější, některé pasáže působí kostrbatě a zkratkovitě. Překlad se krapet shodil termínem "jak dlouho jste v zemi?" - týká se přijezdu z Londýny na venkov nebo putování mezi venkovskými městečky. Popis některých osob je za hranicí karikatury. Nepovažuji to za dobré dopracování nedokončeného díla.

25.01.2018 2 z 5

Wika Wika Thomas Day

V tomto případě je výtvarná stránka výrazně nadřazena příběhu, který mne spíše nudil.

07.01.2024 3 z 5

Skandál v Belgrávii (1. část) Skandál v Belgrávii (1. část) Mark Gatiss

Tak to mně vůbec nechytlo. Přežiji modernu, ale chvíli mi to přišlo zmatené a musela jsem se vracet.

25.08.2023 2 z 5

Od přírody podřadné – Jak se věda mýlila v ženách Od přírody podřadné – Jak se věda mýlila v ženách Angela Saini

Bohužel hlavní dojemem z celé knihy bylo na jaké výzkumy se vyhazují peníze. Druhým, že je smutné, že i v 21 . století je problém trochu korigovat Darwina. Kniha je zaměřená na biologii, evoluci etc., já přitom mnohem větší váhu připisuji kultuře dané společnosti a rodině. Tedy věřím, že někomu tato kniha víc pomůže (například upozorňování na testování léčiv převážně na mužích etc., zde by doktoři třeba měli krom pohlaví přihlédnou i k váze), ale mne to moc neoslovilo. Asi proto, že moje praprababička měla za císaře pána koncesi na knihtiskárnu a vyrostla jsem ve vědomí, že když Bůh stvořila může v podstatě žertovala:-)

10.08.2023 3 z 5

"Někdy dojde k zvláštním věcem..." Pět středohornoněmeckých textů o strastech dvorské lásky "Někdy dojde k zvláštním věcem..." Pět středohornoněmeckých textů o strastech dvorské lásky * antologie

Tak proč se tato knížka nestane ozdobou mé knihovničky středověké poezie:
a) musela bych ji obalit, byť z 5 básní bych jen 2 označila za lehce sprosté, tak téma autory fascinovalo natolik, že to museli zdůraznit na obalu.
b) po delší době jsem se při čtení musela dívat do slovníku cizích slov a ani tak jsem nepochopila, co v úvodu občas chtěli říci, netuším, co vyjadřuje "dvorský diskurz"
c) přirovnat prohlášení ženy, která ač převlečená za muže, řekne, že miluje jen muže, za coming out mi přijde dost mimo
d) v básní Růžový keř volí překladatel nejvulgárnější výraz pro ženské pohlaví a sám připouští, že ten výraz není neutrální (samozřejmě, někomu kdo pochází z Ostravska to může přijít v pohodě), což celou báseň krapet snižuje
e) páni autoři by si měli mezi sebou vyjasnit, co je vagína a co je vulva, aby věděli, co pochoduje světem (srov. s. 48 a s. 169).

11.12.2022 3 z 5

Panství Edenbrooke Panství Edenbrooke Julianne Donaldson

Nepříjemná " ich forma" na kterou si časem zvyknete. Ale datace do 1816 s kostkami cukru, napouštěním vany a příliš kontaktním tancem (slovo valčík nepadlo) trochu narušuje atmosféru. Jinak je to něžné, milé a mile nevinné. Tj. romantika bez sexuálních scén.

19.10.2022 3 z 5

Jak si postavit dům Jak si postavit dům Martin Sodomka

Mile napsané jaké nás čekají úskalí při stavbě domu, doplněno rozborem stavby a technickými termíny.

29.08.2019 4 z 5

Zvířata a rostliny v lese Zvířata a rostliny v lese Peter Wohlleben

Především jsem se nechala zmást obálkou, nejedná se o průvodce, ale o přehled jednotlivých vybraných jedinců fauny i flóry. Užitečné shrnutí je až na konci. Ale i tak se dobře čtě o méně známých druzích, nebo jsou vypíchnuty různé zajímavosti.

16.08.2018 4 z 5

Lenin ve vlaku Lenin ve vlaku Catherine Merridale

Čtivě napsané, jen ke konci je takový skok. Lenin prchá z Petrohradu v zrzavé paruce a následuje zhodnocení říjnové revoluce plus dnešní vnímání a Putinova politika. Taky by s ohledem na množství jmen byl vhodný glosář s medailonky, což by už ale bylo nad rámec této knihy.

22.07.2018 3 z 5

Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost Vladimír Dzuro

Vzpomínková kniha na vyšetřování zločinů během rozpadu Jugoslávie. Vyšetřování je zaměřeno na zločiny Srbů, jak autor sám v úvodu upozorňuje. Vhodná doplňková četba k syntézám, které snad jednoho krásného dne budou přeloženy nebo napsány.

08.01.2018 4 z 5

Temná strana národních států: Etnické čistky v moderní Evropě Temná strana národních států: Etnické čistky v moderní Evropě Philipp Ther

Rozhodně dobrá kniha, která nám připomene, co se vše může stát, když se hranice států vytyčují podle pravítka na mapě. Jedním velkým nedostatkem knihy je, že postrádá mapy. Popisovat etnické problémy a lokality bez doplňujícíhc map, zvlášť pro menší lokality je nešvar; když čtu knihu opravdu nechci "googlit" o jaké oblasti pojednává, i když mlhavě tu představu mám. A věřte tomu nebo ne, některé podrobné mapy ani nenajdete nebo v takovém měřítku, že vám stejně nic neřeknou. A jeden malý spoiler, ač se autor snažil být objektivní, tak od určité části začnete přemýšlet o jeho původu a nebudete se mýlit.

26.12.2017 4 z 5

Katastrofa křesťanů: Likvidace Arménů, Asyřanů a Řeků v Osmanské říši v letech 1914-1923 Katastrofa křesťanů: Likvidace Arménů, Asyřanů a Řeků v Osmanské říši v letech 1914-1923 Petra Košťálová

Knihy zasadním způsobem mapuje postavení křesťanských menšin v Osmanské říši během I. světové války (s přesahy do 19. století a hlouběji do 20. století) a zaplňuje tak naše mezery o této době. Kapitoly jsou rozděleny podle jednotlivých národnostních/náboženských skupin. Při popisu počtu obětí v jednotlivých provinciích by snad bylo vhodnější použít tabulky, než vyjmenováni lokality + počty. Za další mínus považuji absenci celkové mapy Osmanské říše, nebo mapy kavkazské hranice. Jednotlivými mapkami lokalit a směry "pochodů smrti" je kniha vybavena. Ale barevná národní mapa, by mne opravdu neurazila.
Za další důležitý počin považuji ohlas vnímání jednotlivých genocid ve světě a kulturní ohlasy, jak světové, tak daného etnika (např. krásná ukázka autocenzury řeckých autorů).
Bohužel chybí zmínka, jak si nejmenové velmoci už během války Osmanskou říši rozparcelovali (aneb co je dobré pro Anglii a Francii je dobré i pro zákon ....)

27.09.2017 4 z 5

Ze života prababiček Ze života prababiček Jana Skarlantová

Kniha je prošpikováná citacemi z dobových románů a novin, po hříchu ale chybí označení odkud je čerpáno. Chápu, že příliš dlouhý poznámkový aparát by byl naobtíž, ale až na výjimky se můžeme jen dohadovat k jakému roku a autoru se daná ukázka váže. Zbytek je doplněn někdy až citově zabarveným textem. Sám název je trochu zkreslující, celá kniha pojednává především o modě a jednotlivých sezónách roku. O praktickém životě prababiček většiny z nás se toho mnoho nedovíte.

04.07.2017 2 z 5

Móda: Obrazové dějiny oblékání a stylu Móda: Obrazové dějiny oblékání a stylu neznámý - neuveden

Jako vždy větší důraz na 20. století, ke konci knihy se zvětšuje počet grafických chyb.

25.06.2017 3 z 5

Gaza: Poznámky pod čarou dějin Gaza: Poznámky pod čarou dějin Joe Sacco

Obsáhlý komiks, kde za stejně za chvíli ztratíte v hromadě jmen. Velká snaha vytáhnout na světlo 2 masakry ze Sinajského tažení. Pod název je velmi výstižný, protože je to jen kapka v moři. V moři krutosti dějin. Protože co se přesně stálo a proč, se stejně už nedozvíme, ale všem bude jasné, že oficiální vládní přihlášení je hnus. Velmi oceňuji přidané prameny.

12.04.2024 4 z 5

Negalyod Negalyod Vincent Perriot

Námět dobrý, ale děj mi přišel takový neukončený. Jakoby už chyběli síly na pár dalších stran.

11.07.2023 4 z 5

Šangri-La Šangri-La Mathieu Bablet

Kresba se mi moc nelíbila, dokonce jsem se v některých momentech ztrácela, ale příběh to vynahradil. Popis konzumní společnosti, lidské snahy o ovládání druhých a vědomí, že žádná cesta není dokonalá.

09.07.2023 4 z 5

Ve vichru Ve vichru Sabrina Jeffries

Nemám ráda nadpřirozené jevy v "romantických" příbězích. Přijde mi to, že autorka neví jak ukončit příběh.

02.07.2023 2 z 5