jesuswlasac jesuswlasac komentáře u knih

Kozmické záhady: Sprievodca otázkami, kto sme, ako sme sa sem dostali a kam smerujeme Kozmické záhady: Sprievodca otázkami, kto sme, ako sme sa sem dostali a kam smerujeme James Trefil

Jednoduché hodnotenie : Moja 18 ročná neter, ktorú nikdy nezaujímala fyzika zhltla túto knihu za 3 dni cestou vlakom do/zo školy. Viac dodať asi netreba.

15.04.2024 5 z 5

Stan Mikita - Naveky Čiernym jastrabom Stan Mikita - Naveky Čiernym jastrabom Stan Mikita

Rovnako ako tento legendárny hráč aj táto kniha je na Slovensku (a zároveň aj v ČR) veľmi veľmi nedocenená ! Toto je asi syndróm našej mentality, že si nevieme poriadne uctiť našich slávnych rodákov tak ako to vedia napr. v Kanade.
Pár zaujímavostí o Stanistavovi Gvothovi (je pôvodné slovenské meno) :
- ako prý Slovák vyhral Stanley cup a bol uvedený do siene slávy NHL !
- do smrti o sebe tvrdil že je Slovák !
- Ako jediný hráč v celej histórii NHL dokázal v jedne sezóne vyhrať Hart throphy (najužitočnejší hráč) + Art-Ross throphy (najviac bodov po základnej časti) + Lady Bing throphy (naslušnejší hráč = kvalitné výkony a nízky počet trestných minút) ! toto sa nepodarilo ani legendám ako Wayne Gretzky !

Kniha je veľmi ľahko písaná a skvele som sa bavil na niektorých Stanových výrokoch o iných legendárnych hráčoch, napríklad o Bobbym Hullovi : "On bol príliš sprostý na to aby hral centra a ja som bol príliš múdry na to aby som hral krídlo, tak nás tréner prehodil." :-)

Ak by niekto pochyboval o jeho kvalitách alebo by sa chcel dozvieť o Mikitovi niečo viac : https://www.nhl.com/news/stan-mikita-100-greatest-nhl-hockey-players-284857174

04.04.2024 5 z 5

Kniha džunglí Kniha džunglí Rudyard Kipling

Zmiešané pocity :-( knihu som si prečítal až keď som mal 38 rokov, skôr som sa k nej nedostal :-). Sklamanie, že príbeh Mauglí - Šer-chán skončil tak rýchlo, ale ako kniha pre deti a mládež určite doporučujem. V tomto žánri je pre mňa ale jednotka Robinson Crusoe.

04.04.2024 4 z 5

Kto chytá v žite Kto chytá v žite J. D. Salinger (p)

Čo to vlastne bolo a ako sa toto mohlo dostať do svetovej literatúry ?! Moja prvá a určite aj posledná kniha od Salingera ! Víkend priblblého pubertiak, ktorý nevie čo od života vlastne chce a vlastne sa nikam ani nedostal. Zbytočná strata času. Ako klasiku si predstavujem viac psychoanalyz a väčšiu poitu. Ešte teraz sa zamýšľam na tým : Co tým chtel básnik kurva říct ?!?

23.01.2024 odpad!

Čarodejnice a inkvizícia Čarodejnice a inkvizícia István Ráth - Végh

Veľmi zábavne čîtanie ako to vyzeralo v stredoveku a čomu všetkému ľudia verili

31.10.2023 4 z 5

Tajemství a hříchy rytířů templářského řádu Tajemství a hříchy rytířů templářského řádu Jaroslav Šedivý

Nedočítané ... ako úvod do témy templárov určite doporučujem, avšak sú na SK/CZ trhu aj podstatne detalnejšie a lepšie publikácie na danú ttému.

06.08.2020 3 z 5

Spiaci obri Spiaci obri Sylvain Neuvel

Výborné sci-fi aj pre začiatočníkov tohto žánru. Krásne vypracované charakteri postáv a aj celkový dej plný zvratov. Záverečné kapitola si rozhodne žiada prečítať si ďaľšiu čast.

25.04.2019 5 z 5

Mäso - Vtedy na východe Mäso - Vtedy na východe Arpád Soltész

Tak toto bola teda hrôza !! Čítalo sa to síce ľahko, ale nemam rád východniarske nárečie a to ma priveľmi rušilo. Zápletka 0 bodov a predvídateľnosť deja 120%.
Celkovo vám stačí čítať každú 3 - 4 stranu a budete vedieť o čom je celá kniha.
Kultúrna hodnota knihy je asi na tekej istej úrovni ako slovenské seriály typu Búrlivé víno ! Proste odpad !!!

07.03.2019 odpad!

Vojna svetov Vojna svetov Herbert George Wells

Žiaľ nedočítané :-(
Na svoju dobu to musel byť prevratný román, ale v dnešnej dobe je to skôr povinná jazda pre sci-fi fanúšikov.
Skôr by som dal do pozornosti dokument : Nejvetší podvody historie - časť 5 Vojna svetov

26.10.2018

Čierny obelisk Čierny obelisk Erich Maria Remarque (p)

Prvá kniha od Kramera ktorú som dokázal dočítať. Osobne nemám rád depresívne motívy, a preto som nedočítal troch kamarátov a ani Vábivé horizonty.
Kniha plná sarkazmu, humoru ale aj filozofických úvah o živote a láske.
Dal by som 5 hviez ale posledné dve/tri kapitoly boli také "remarkovské" - ale vojnové obdobie asi také aj bolo :-(

06.09.2018 4 z 5

Ako chutí moc Ako chutí moc Ladislav Mňačko

WOW ! Opäť kvalita ku ktorej som sa dosltal dosť neskoro. Osobne mám radšej Engelchena ale aj táto kniha si zaslúži 5*.
Silný psychologický román o vzostupe ale aj páde jedného človeka. Veľmi veľa pridružených otázok k jednej zo základných odvekých otázok : Ako chutí moc a ako veľmi dokáže ovplyvniť aj toho najsilnejšieho bojovníka.
Napriek vážnej téme si budem pamätať aj vtipné bonmoty autora :

-"Tú, ako serie v lese a naľavo i napravo od neho stoja jeho osobní strážcovia."

-"Ale kto to zaplatí?"
-""Si predsa komunista, nie? Tak čo sa pýtaš?"
Nuž Fero bol komunista, tak sa prestal pýtať.

19.07.2018 5 z 5

Svätopluk / Horymír Svätopluk / Horymír Jégé (p)

Krásny slovenský román na pozadí Veľkej Moravy. Príbeh možno romanticky a možno trochu historicky upravený, ale JéGé použil krásnu reč a miestami som mal problémy s porozumením niektorých slov a ich tvarov.
Škoda že som túto knihu objavil až neskoro po strednej škole.
Spolu s Hurbanovým Gottšalkom by zaradil aj túto knihu do povinného čítania pre stredné školy - kniha nie je hrubá a sú v nej naozaj krásne zvraty a slovné spojenia zo slovenského jazyka.

25.05.2018 5 z 5

Planéta opíc Planéta opíc Pierre Boulle

Klasika sci-fi žánru. Síce som sa ku knihe dostal neskôr ako som videl kultový film, ale o to viac ma potešila. Ľahké čítanie ale napriek tomu množstvo odkazov na zamyslenie sa. V podstate sme aj my ľudia iba zvieratá a záleží od situácie ako sa budeme správať. No a záver knihy (posledné 2 kapitoly) boli naozaj šokujúce ...
Doporučujem všetkým priaznivcom sci-fi a možno aj mohým humanistickým filozofom :-)

10.05.2018 5 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Ku knihe som sa opätovne vratil kedže som ju čítal ešte na strednej škole.
Výborná kniha o fungovaní vesmíru, ale nemyslím si že je celkom aj pre laikov. Aspoň minimálne základy stredoškolskej fyziky by ste mali mať absolované a prečítané čo to aj o astrofyzike.

09.05.2018 4 z 5

Súmrak dňa Súmrak dňa Kazuo Ishiguro

Za mna 3*. Najskôr som čítal knihu Pohřbený obr a z tej som bol nadšený.
Táto kniha ma príliš nezaujala a nechápem ako za ňu autor mohol odstať Nobelovú cenu. Smutný príbeh komorníka, ktorý kôli svojej práci prišiel o možno osudovú lásku a aj o posledné minúty života svojho otca.
Hlavný hrdina mi bol od začiatku nesympatický a vlastne som sa aj tešil z toho ako skončil - tak mu treba !!
Každý sme si strojcom svojho šťastia - v tomto prípade svojho nešťastia.

27.04.2018 3 z 5

Křižák Křižák Michael Alexander Eisner

Skvelá kniha, ktorá opisuje kruté obdobie našej histórie. Krásne prerody postáv naprieč celou knihou. Trošku mi vadila Lucasova naivita, ale inak výborný psychologický román, ktorý sa nebojí skryto kritizovať katolícku cirkev a celkovo aj križiacke výpravy.
Doporučujem všetkým katolíkom ! :-)

17.04.2018 5 z 5

Lady Dracula alias Báthory story Lady Dracula alias Báthory story Peter Jaroš

Jedna hviezdička za snahu a za to že kniha je o Bathoričke ! Celkovo slabé, skôr mi to pripomínalo podklady pre divadelnú hru alebo filmový scenár.
Napriek krátkemu rozsahu je kniha rozdelená na 2 časti a presne tak sa postavy aj správajú !
1. časť - na každej strane opis sexuálnych orgií až som mal pocit že by z toho mohol byť scenár k pornofilmu. Dejový vývoj ale minimálny.
2. časť - šialenosť / beštiálnosť Alžbety - v jednom okamihu je Bathoryčka v tranze ale už o sekundu neskôr má normálne zmýšľanie !??
Našťastie sa táto kniha príliš neujala a zrejme zapadne do zabudnutia.
Zábavka na hodinku OK, ale dá sa tá hodinka stráviť aj podstatne lepšie.

09.03.2018 1 z 5

Gottšalk Gottšalk Jozef Miloslav Hurban

Popri romantickej poézii Štúrovcov táto kniha zrejme zapadla do zabudnutia a pritom sa jedná o literárny skvost najvyššieho rangu.
Historický román alebo romantická história je výnimočne spracovaná a plne chápem že v dobe kresťanstva mal J.M.Hurban problémy s publikovaním. Môj úprimný obdiv katolíckemu autorovi, ktorí sa nebál kritizovať christianizáciu a pozdvihnúť slovanského ducha. O knihe by sa dal napísať celý referát, ale to nie je mojou úlohou, a preto radšej nechám na vás aby ste si knihu užili rovnako ako ja.
Jediná škoda že autor na knihe nezapracoval viac a nepridal aspoň 200 - 300 strán, mohol z toho byť Slovanský Román s veľkým R !

08.03.2018 5 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Hodnotenie síce 4 hviezdičky, ale ALE : Veľmi mi v poslednej dobe vadí v slovenských a zjavne aj v českých prekladoch prekladanie vlastných mien postáv.
Všade v literatúre nájdete Thora, Freyu a Freyira iba tu prekladateľ použil Tóra, Freyu a Freya. Hlavne súrodenci Frey a Freya by z tohto prekladu a zo skloňovania ich mien asi neboli nadšení :-)
Čítal som aj originál a Gaiman používa mená správne, tak neviem čo viedlo vydavateľstvo k tomu aby takto sprznili môj dojem z knihy.
Celkovo má kniha odomňa veľmi kladné hodnotenie. Pre začiatočníkov a pre tých ktorým sa nechce čítať pôvodná veršovaná Edda je to skvelý úvod do mytológie.

08.02.2018 4 z 5

Anansiho chlapci Anansiho chlapci Neil Gaiman

Po Amerických boto bola príjemná oddychovka. Príbeh síce jednoduchý s menším počtom postáv ale o to viac zvratov a zaujímavých pasaží. Jednoducho sa od knihy neodtrhnete.

07.02.2018 4 z 5