Jennkie Jennkie komentáře u knih

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Stručné. Jasné. Výstižné. - V podstatě jsou to rady pro každodenní život, nejen pro život občana a voliče. Tohle by se mělo tesat do kamene.

22.08.2019 5 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Dle mého názoru se nejedná ani tak o fantasy, jako spíš o detektivku s prvky fantasy. Kvůli tomu mám z knihy smíšené pocity, protože tento knižní žánr zrovna nevyhledávám. Kdyby tam ty víly nebyly, děj by se nijak moc nezměnil. Příběh se rozjížděl poměrně pomalu a dělalo mi problém se začíst. Permanentní nitrozpyt hlavního hrdiny je propracovaný a sugestivní, ale někdy už je toho moc. Trošku mě pletly autorčiny narážky v dialozích - vždy, když se taková useknutá věta objevila ,tak mi přišlo, že autorka předpokládá, že čtenář ví, o čem je řeč, tak to nemusí vysvětlovat. V té chvíli jsem si akorát myslela, že mi někde něco uniklo...Konec byl z příběhu to nejlepší - autorka celý příběh až moc dlouho šponovala, až už byla situace totálně bezvýchodná a šílená. A pak bum a ráz na ráz se to naprosto nepředvídatelně rozpletlo a vyřešilo. Musela jsem to tempo na konci chvíli rozdýchat, jak to bylo silné, ale dobře napsané. Není to kniha roku, ale není ani špatná.

16.05.2019 3 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Po dlouhé době změna v podobě této série. Jinde mi podrobný děj vadil, ale tady mi to téměř vždy krásně doplnilo zážitek tak, že jsem se do knihy skutečně vžila a přemýšlela o ní i po dočtení. Samotné akademické prostředí mě láká u všech knih, protože, když se to umí, tak detaily z historie, staré literatury a jiných věd krásně doplní děj, takže je celé prostředí uvěřitelnější. A tady se to daří. Ubrala bych za nedostatečnou korekturu překladu, protože jsem narážela poměrně často na překlepy, ale za to původní příběh nemůže.

01.09.2019 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Dlouho jsem se této knize vyhýbala kvůli averzi vůči filmu. Nicměně mne kniha mile překvapila díky realisticky vykreslenému světu těsně po konci civilizovaného světa.

14.08.2017 5 z 5

Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin Graham T. Allison

Chvíli mi trvalo, než jsem se knihou prokousala, jelikož je velmi těžká. Nakonec se mi to ale podařilo, protože tato četba je současně velmi důležitá pro současné dění a budoucnost světa. Velmi erudovaně autor rozebírá, co vedlo k historickým konfliktům, a ač historii běžně moc nevyhledávám, zde je to dáno do srozumitelného kontextu jako poučení pro současné generace, které se mnohdy bezhlavě vrhají do situací, které se blíží katastrofě. Většina autorových doporučení pro vyhnutí se nenávratným škodám se v podstatě točí okolo uvědomělé občanské společnosti a státníků, kteří dělají uvědomělá rozhodnutí s dlouhodobějším přesahem místo ventilace vlastních chvilkových rozmarů. V tomto má čínský způsob částečně navrch, protože čínská mentalita je založená mimo jiné na vědomí odvěké existence čínské říše, proto jsou více naklonění strategickým rozhodnutím s dlouhodobě pozitivním účinkem než mladé zbrklé demokracie.
Doporučuji knihu jako povinnou četbu k pochopení nezbytných souvislostí.

14.07.2019 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Tři hvězdy dávám pouze kvůli podvědomému srovnávání knihy s osttní tvorbou Terryho Pratchetta. Srovnání mi vyšlo v neprospěch Znamení. Je tam hodně znát odlišný rukopis Neila Gaimana, ale některé pasáže z vyvrcholení děje jsou psané tak tajemně, že mi došly až poté, co jsem knihu dočetla. Vůbec celé to zakončení bylo takové pro mě nijaké. Celou dobu to vtipně gradovalo pod taktovkou Terryho Pratchetta (i když tam bylo pár zdlouhavějších pasáží, které jsem přeskakovala) a ten konec tomu moc neodpovídal. Navíc jsem tak úplně nepochopila "konec" jezdců Apokalypsy. Crowley s Azirafatem jsou pro mě nejlépe napsané postavy v celé knize, ale když se to tak vezme, ve finále se moc nepředvedli a ustoupili ostatním, pro mě ne tak moc výrazným postavám, ve kterých jsem měla chvílemi mírný guláš. Jako fanoušek Terryho Pratchetta jsem malilinko zklamaná.

16.03.2018 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Velmi dobra kniha,ale strasne deprimujici. Clovek ma pak tendenci vnimat realitu stejne a daji se najit ruzne indicie.
Filosofie te Strany a vubec cele knihy je desiva,ale zaroven precizne promyslena....

14.05.2016 5 z 5

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

K tomuto titulu jsem se dostala čirou náhodou, zaujal mě název.... Tak jsem se začetla... Není to můj běžný žánr, ale chytlo mě to tak, že jsem měla knihu do druhého dne přečtenou a opakovala si přisprostlé a chytlavé hlášky z knihy. Kniha přetéká cynismem a je to tak nahuštěné hláškami a situacemi ze života, že z toho vzniká úžasná mozaika "zasraných" lidských osudů... :-)

24.03.2015 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Opravdu nápaditá knížka, co má šmrnc, autor má opravdu bujnou fantazii a dokázala vymyslet všelicos z ničeho :D až jsem se občas ztrácela v těch statích, kde vymýšlel galaktické vychytávky :D Stopařův průvodce má prostě tu správnou dávku cyničnosti, černého humoru a neuvěřitelnosti, až je to celé celkem dobře uvěřitelné :P :)

08.10.2013 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Dala jsem na doporučení a přečetla si klasiku od tohoto autora..... a nezklamal mne. Je tam hodně brutálních scén, ale paradoxně to není na škodu, jelikož je to všechno vtipně odlehčené monology(dialogy) hlavního hrdiny. Děj je velmi zajímavý a má spád, přečetla jsem to málem na jedno posezení :-P

16.09.2015 5 z 5

Červená královna Červená královna Matt Ridley

Velmi poučná kniha. Poznatky o našem druhu jsou do ní nahuštěny tak, až se mi z toho občas motá hlava. Dozvěděla jsem se o nás dost věcí a některé jsem si potvrdila. Jen mě mátlo časté porovnávání různých hypotéz, které se navzájem vyrušovaly, takže už jsem pak nestihla sledovat, kam tím autor vlastně míří.
Protože tento obor vyloženě nestuduji na škole, bylo mi tam neznámých pár výrazů a vědců, ale budiž jen ku prospěchu věci, že celek byl docela srozumitelný - o vědce samotné mi ani tak nešlo, jako spíš o to, k čemu došli. :-)

13.03.2015 4 z 5

Funguje kapitalismus? Funguje kapitalismus? Jakob Field

Nějak se mi nepodařilo postihnout autorovo hlavní sdělení. Forma různých velikostí písma dost přispívá ke zmatečnosti.

22.08.2019 3 z 5

Město zázraků Město zázraků Robert Jackson Bennett

Vyvážená, akční a pohlcující četba. Moc se mi tento díl líbil, možná více, než dva díly před ním.

04.08.2019 5 z 5

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

To teda byla taková jízda, že jsem to někdy ani nestihla sledovat! Konspirace na konspiraci se vrší, nikdo neví, kdo koho ovládá a nakonec je to ještě úplně jinak. Chvílemi to tedy už bylo trochu přitažené za vlasy, i na scifi, ale výsledný efekt stál za to...

01.10.2014 5 z 5

Upír Lestat Upír Lestat Anne Rice (p)

Velmi zajímavá kniha co do stylu i děje. U knih od Anne Riceové si vždycky rozšířím slovní zásobu, protože styl psaní je velmi květnatý a velmi podněcuje fantazii, takže se vám všechno odehraje téměř před očima. Místy to sice bylo zdlouhavé, ale ne zas tak moc.
Charakter hlavního hrdiny je jako vždy velmi propracovaný a jeho monology místy hodně inspirující, i když by to asi neměl číst člověk v depresi :-P Ovšem popis Lestatova charakteru vyznívá dosti podobně jako charakter upíra Louise. Nevím, jestli to tak autorka zamýšlela nebo se nevědomky začala opakovat. Z Interview s upírem mi však nezdálo, že by si ti dva byli až tak moc podobní.
Celkově patří tato kniha, a hlavně Anne Riceová mezi mé oblíbené a je mi líto, že je toho tak málo přeloženo... :-)

11.08.2014 4 z 5

Gabrielovo Inferno Gabrielovo Inferno Sylvain Reynard

Knihu jsem četla jedním dechem a s 50ti odstíny se to nedá srovnávat. Kvalita děje a styl psaní je mnohem lepší. Moc dobře se to čte, je to zajímavé a napínavé, i když tam není vyložený sex na každém rohu. A je vidět, že si autor dobře nastudoval podklady ke knize a hezky je tam zakomponoval, takže celá kniha působí sofistikovaným dojmem a mile překvapí každého, kdo očekával tuctový erotický román ;-)

20.02.2014 5 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Moje první kniha, kde dostal Smrť trochu více prostoru a vyplatilo se to, protože je to tak vyšperkovaná postava, že si zaslouží celou knihu a hned několik.... Krásně tu vyniká tvrdost a nekompromisnost Smrťova povolání, s čímž má Mort problémy, ale pak se projeví Smrťovy lidské slabůstky a libůstky a hned je o zábavu postaráno, skvěle to odlehčí jinak pohřební atmosféru a naopak ji to udělá ještě o to vtipnější, nemluvě o neustále mnou opěvovaném umu autora udělat vtip naprosto ze všeho :P .... Tato kniha není jen povrchní fantasy, ale člověk se dozví, že smrti se není třeba bát, ta tu prostě je a nemůže za to, jak k ní dospějeme;) , a taky, že není moudré odsuzovat někoho jen kvůli jeho zaměstnání, vždyť Smrť je fajn chlapík :P

10.07.2013 5 z 5

Ptačí sněm Ptačí sněm Ransom Riggs

Nemůžu si pomoct, ale tato série už ztrácí moji pozornost. Zápletka je pořád zajímavá, takže chci ještě vědět, jak to dopadne. Jenže styl vyprávění mi přijde čím dál tím víc plochý, postavy jsou ploché a nevěřím popisům jejich pocitů. Ten popis je asi problém, protože je v textu mnoho popisu na úkor přímé řeči, která by čtenáře více vtáhla do děje. Mnohde se popisují i scény, které by byly mnohem schůdnější v přímé řeči, a tak se občas přistihnu, že tyto popisy začínám přeskakovat, protože mi nepřijdou zajímavé (jako třeba vítání celé party, přípravy na cokoliv, porady nebo intimní chvíle). Připadá mi, jako by autor tímto způsobem jel na kvantitu místo na kvalitu. Možná má hlavu plnou nápadů na další děj a snaží se je vysypat na papír dřív než to zapomene, takže se nestihne zamyslet nad formou sdělení. Je to škoda...

16.01.2021 3 z 5

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

Svižný děj a neotřelá tématika

23.08.2020 4 z 5

Stín noci Stín noci Deborah Harkness

Stále je laťka nasazená vysoko. Děj byl zajímavý, i když se to už místy zvrhlo v nějaký druh historické antropologie o zvycích raného novověku, takže děje tam bylo trošku méně nebo se schoval do popisů prostředí, v němž se děj odehrává. I tak se ale Stín noci povedl.

01.09.2019 4 z 5