JeKa JeKa komentáře u knih

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Hledala jsem něco oddechového, na čem bych si potrénovala angličtinu, aniž bych měla pocit, že to čtu jen tréningově, a šáhla po téhle knížce. Nemohla jsem vybrat líp, zhltla jsem ji takřka jedním dechem, neboť jsem se nemohla odtrhnout. Děj je samozřejmě předvídatelný, ale už dlouho se mi nestalo, že bych se celou knížkou proculila.

20.04.2024 4 z 5

Malá Malá Edward Carey

Malá vzrůstem a názvem, velká dějem i stylem vyprávění. Konečně zase jeden román, ve kterém si užijete nejen napínavý děj, ale i způsob, jakým je vyprávěn. Těla, figuríny, předměty. Detaily, detaily, detaily...hmatové vjemy. VOSK. Vše umně zamíchané do fantastické směsice plné života, smutku a samoty.

12.10.2022 5 z 5

Paměti komorníka císaře Františka Josefa I. Paměti komorníka císaře Františka Josefa I. Milan Hodík

Vzpomínky jednoho komorníka jsou přesně takové, jak lze očekávat: milé, laskavé anekdoty ze života idealizovaného mocnáře. Kde končí pravda a začíná pohádka těžko určit, ale poutavosti čtení to nebrání.

04.09.2022 4 z 5

Anna Sacher a její hotel Anna Sacher a její hotel Monika Czernin

Kniha Anna Sacher a její hotel by se měla jmenovat spíše Hotel Sacher a jeho Anna. Tak podstatnou roli ve vyprávění hotel jako středobod veškerého vídeňského společenského života hraje. Osudy Anny jsou pak mapovány převážně její rolí v čele tohoto "pupku Vídně". Nejvíc mě asi zaujaly její boje s vídeňským starostou a emancipovanost, s jakou mohla ve své době vystupovat, aniž by takzvaně přišla do řečí. Zábavné historky z hotelového prostředí jako bonus.

Štěstí Rougonů Štěstí Rougonů Émile Zola

U Zoly jde vždy víc než jen o příběh. Jako studie lidského charakteru a vlivu prostředí a genetiky na jeho utváření si text jako obvykle nebere servítky. Syrové a bohužel i bytostně lidské. Skvělá sonda nejen do společnosti přelomového roku 1851, ale i do nás samých.

Talleyrand Talleyrand Pavel Benedikt Elbl

Životní příběh Talleryranda by rozhodně zasloužil seriálové zpracování. Muž, který dokázal sloužit mnoha režimům a nejvíce sobě. Přežít a vydělat. Pro někoho inspirativní, pro někoho opovrženíhodné, ale rozhodně jeho životní cesta stojí za přečtení.

Malevil Malevil Robert Merle

Skvělé kultovní sci-fi, co je v dnešní době zase víc aktuální, než bychom chtěli.

Povídky nejen o psech Povídky nejen o psech Jan Werich

Werich patří pro mě k těm autorům, které když čtu, tak je u toho i slyším. A v té dikci, co mi zní v hlavě, je velká část kouzla a humoru. Každá povídka je pohlazením - klaunská hra s jazykem a očekáváním, situační komika i poezie běžného dne...co kdo chce, to najde.

04.09.2022 4 z 5

Údolí rozhodnutí Údolí rozhodnutí Marcia Davenport

Oblíbená kniha mojí maminky. Dlouho jsem k ní hledala odvahu a asi bylo potřeba dozrát. Jako mladší bych dlouhé popisy tavby a přednost odpovědnosti před láskou nedokázala přijmout. Dnes jsem schopná se prvním nechat oslnit a druhé respektovat. Silný příběh, fascinující prostředí, česká nota,... co víc si přát.

04.09.2022 5 z 5

Rakousko-uherská monarchie: Habsburská říše 1867-1918 slovemi obrazem Rakousko-uherská monarchie: Habsburská říše 1867-1918 slovemi obrazem neznámý - neuveden

Asi jsem čekala trochu víc. Po obrazové stránce kniha nabízí nepřeberné množství fotografií, obrazů, map a je tak cenným svědectvím doby. Po stránce textové by ale mohla být čtivější. Ačkoliv se snaží obsáhnout celý prostor monarchie (včetně kapitoly o Čechách), ve výkladu centrálních dějin se nedalo nepoznat, že značná část autorského týmu je maďarského původu. Dějiny Rakouska-Uherska prizmatem maďarského nacionalismu jsou rozhodně zajímavé, nepostrádají ani kritický hrot vůči jindy s pochopením přijímaným krokům rakouské politiky, což na první pohled působí vlastně svěže, ale celkově autorům od tohoto přístupu chybí odstup či alespoň snaha o reflexi, že rakouská vláda musela zohledňovat i jiné než uherské zájmy. Čekala jsem hodně, nakonec trochu zklamání. i tak ale stojí k nahlédnutí.

19.04.2022 3 z 5

Romanovci 1613-1918 Romanovci 1613-1918 Simon Sebag-Montefiore

Naprosto výborná kniha, která čtivou formou dává nahlédnout do fungování poslední carské dynastie. Neklade si za cíl úplný výčet politických událostí v letech 1613-1918, ale o to víc informací přináší k rodinným vztahům a vazbám. Autor k tomu využívá rozsáhlou paletu pramenů soukromé povahy, které ze značné části nebyly dosud publikovány. Zároveň při aktuální situaci je kniha i dobrým doplňkem k pochopení imperiálních představ Ruska a k nárokům, které si současný režim činí.

Rozhodně stojí za přečtení. Ani rozsahu není třeba se bát - text plyne a je ve všech ohledech srozumitelný. Rozsáhlé poznámky (přímo v textu) navíc doplňují informace o vedlejších postavách či dalších pikantnostech. Kniha je tak nepřebernou studnicích zajímavých informací i pro někoho, kdo se dějinám věnuje dlouhodoběji, pro historií carského Ruska nepolíbeného čtenáře pak může být úplným zjevením.

19.04.2022 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Pokud čekáte klasický cestopis, z kterého se dozvíte, co kde navštívit a základní politické, geografické a historické údaje o dané destinaci, budete zklamaní. Pokud ale chcete zažít desítky veskrze lidských setkání a poznat Evropu skrze její obyvatele, je to kniha právě pro vás. Pro mě první Zibura a myslím, že jsem nemohla volit líp.

28.01.2022 5 z 5

Poledne u Tiffanyho Poledne u Tiffanyho Echo Heron

Tenhle román mě vtáhl a už nepustil. Příběh hlavní hrdinky je zajímavý sám o sobě, ale co bych vyzdvihla, je dokonale vystihnutá atmosféra umělecké střední třídy. Těch lidí plných nadějí, kteří se umí bavit, i když práce je jejich životem, um žít skromně a cílevědomě, ale umí si svůj život i pořádně zkomplikovat. Na Tiffanyho lampy už se nikdy nebudu moct dívat bez vzpomínky na tuhle úžasnou společnost.

28.01.2022 5 z 5

Odvrácená strana matky Odvrácená strana matky Monika Valentová

Jednohubka k pousmání. Nic víc, nic míň. Takže pokud jste cílová skupina, z mateřství vám už trochu hrabe, ale neberete se (ani svoje děti) příliš vážně, rozhodně neváhejte po knížce sáhnout. Objev Veselovského výtvarného talentu jako bonus.

28.01.2022 4 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Tahle knížka se mi hodně líbila po grafické stránce a to byl nakonec i důvod, proč se po ní sáhla, navzdory k tomu, že paní Geislerová k mým oblíbeným herečkám zrovna nepatří. Musím upřímně říct, že jsem byla velmi mile překvapena a zhltla jeden fejeton po druhém jak jednohubky na Silvestra. Ať už máte k autorce vztah jakýkoliv, rozhodně nakoukněte. Doporučuji.

28.06.2021 4 z 5

Já to měl první! Komiksový manuál jak přežít rodičovskou dovolenou Já to měl první! Komiksový manuál jak přežít rodičovskou dovolenou Barbora Brůnová

Vtipné, trefné, o životě... jen nevím, zda to není trochu masochismus ve vzácných chvílích volna si o tom ještě číst :-)

28.06.2021 4 z 5

Život a názory blahorodého Tristrama Shandyho Život a názory blahorodého Tristrama Shandyho Laurence Sterne

S touhle knížkou jsem bojovala dlouho, předloho. Ale vytrvala. Občas jsem se výborně bavila, občas by to bylo lepší znát literárně-historický kontext, občas jsem byla úplně ztracená a tak pořád dokola. Rozhodně zajímavý počin z hlediska formy vyprávění a hravosti, který neuvěřitelně předstihl svou dobu, číst v kuse se to ale dá jen s vypětím všech sil. Jsem hrdá, že jsem to zvládla a nelituju toho času, i když vracet se k tomu spíš nebudu.

28.06.2021 3 z 5

Jeden kopeček šmoulový Jeden kopeček šmoulový Marie Doležalová

Jako dítě devadesátek jsem si tuhle knížku moc užila. Ač cizí vzpomínky a cizí příbuzní, jako by člověk tak trochu vzpomínal i na to svoje dětství a ty svoje příbuzné, které tehdy bral jako samozřejmost a dnes mu proklatě chybí. Tak jeden kopeček šmoulový na vás, Maruško.

Neřest v L.A. 1781 - 1909 Neřest v L.A. 1781 - 1909 Liz Goldwyn

Čekala jsem něco trochu jiného vzhledem k zařazení titulu mezi literaturu faktu, ale zklamaná vlastně nejsem. Četlo se to výborně a svižně a o podsvětí a prostituci v L.A. se čtenář vlastně taky dost doví. Nakonec příjemné překvapení.

Nedovol mi zmizet Nedovol mi zmizet Lucie Závacká

Tak tohle je pro mě asi nové guilty pleasure. Tento typ románů obvykle nevyhledávám, ale nechala jsem se nalákat kapitolami zveřejňovanými postupně na autorčině blogu, no a pak už byl člověk příliš zvědavý, než aby to nedočetl (výborný reklamní tah!) Svižné, napínavé, pikantní,...v rámci žánru 1+

20.05.2021 4 z 5