Rakousko-uherská monarchie: Habsburská říše 1867-1918 slovemi obrazem

Rakousko-uherská monarchie: Habsburská říše 1867-1918 slovemi obrazem https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87547/bmid_rakousko-uherska-monarchie-habsburs-PUU-87547.jpg 4 6 2

1918 říše, která sjednotila různé národy, jazyky a náboženské víry. Říše, která pro některé ztělesňuje „staré zlaté časy", kdy byl „svět ještě v pořádku", pro jiné „žalář národů", nespravedlivou vládu panovníků z rodu Habsburků. Mezinárodní tým autorů se zabývá historií dualistické monarchie z různých hledisek a snaží se její složitý a mnohostranný svět představit ve všech jeho fazetách a pokud možno bez hodnocení: od rozvíjejícího se hospodářství přes formování národních hnutí a svět zbožnosti a víry po společenský život, módu a dědictví, které ve státech vzniklých na území někdejší monarchie přetrvává dodnes. Rámec pro toto jedinečné pojednání o habsburské říši let 1867-1918 tvoří více než 400 reprodukcí známých i neznámých historických dokumentů i nově pořízených fotografií ze současné doby. Pro české a slovenské vydání byla kniha doplněna o další kapitoly z pera domácích odborníků, které pojednávají o dějinách a kultuře v místech, kde se z rozpadlé monarchie zrodila Československá republika.... celý text

JeKa
19.04.2022 3 z 5

Asi jsem čekala trochu víc. Po obrazové stránce kniha nabízí nepřeberné množství fotografií, obrazů, map a je tak cenným svědectvím doby. Po stránce textové by ale mohla být čtivější. Ačkoliv se snaží obsáhnout celý prostor monarchie (včetně kapitoly o Čechách), ve výkladu centrálních dějin se nedalo nepoznat, že značná část autorského týmu je maďarského původu. Dějiny Rakouska-Uherska prizmatem maďarského nacionalismu jsou rozhodně zajímavé, nepostrádají ani kritický hrot vůči jindy s pochopením přijímaným krokům rakouské politiky, což na první pohled působí vlastně svěže, ale celkově autorům od tohoto přístupu chybí odstup či alespoň snaha o reflexi, že rakouská vláda musela zohledňovat i jiné než uherské zájmy. Čekala jsem hodně, nakonec trochu zklamání. i tak ale stojí k nahlédnutí.

monii
15.01.2019 5 z 5

Naprosto dokonalá publikace o období Rakousko-uherské monarchie z pohledu nejen politického, ale také kulturního a sociálního. Jednotlivé kapitoly se zaměřují na historii monarchie od jejího prapůvodu při vzniku rodu Habsburků popisujíc všechny politické souvislosti, přes kulturní život v podobě podrobného rozboru jeho jednotlivých uměleckých prostředků a směrů, až po církevně-politické problémy promítající se do každodenních životů všedních dní bezvýznamných obyvatel říše. Tento soubor odborných příspěvků mnoha autorů je bohatý na fotografie a ilustrace, logicky navazující a doplněný mnoha zajímavostmi.