Jarrimund Jarrimund komentáře u knih

Hry Nemesis Hry Nemesis James S. A. Corey

Tento díl kvalitní série je, na rozdíl od dílů předchozích, "pouhou" předehrou dílu následujícího. Tak se tedy již těším.

07.10.2018 4 z 5

Evropské národní parky Evropské národní parky Milan Sanetřík

Hodnocení e-booku bude pravděpodobně příkřejší, než by mohlo být u papírového vydání (snad se nemýlím). Očekávaného přehledu národních parků evropských zemí se mi v podstatě dostalo. Rovněž jejich geografická pozice a (s výhradami) klimatické podmínky a základní charakteristiky. Kniha působí nesourodým dojmem. Jako by byla poslepována z překladů původních propagačních textů značně různé kvality. Autor se evidentně lépe orientuje v botanické a zoologické problematice. Geologické popisy jsou nejen zcela nesourodé, ale často špatně pochopené a zmatečné. Závěrečný slovníček pojmů je místy až komický. Jazykové kvalitě textu nepomáhají občasné podivné výrazy a předložkové vazby. E-book těžce sráží typografické hrůzy ve formátu epub. Ty vznikly absolutně amatérským převodem do tohoto formátu, protože formát pdf je typograficky celkem v pořádku. Nicméně pdf verze je trojsloupcová a tudíž pro čtečky zcela nevhodná. Obě elektronické verze však mají jedno společné. Všechny fotografie mají tak hnusné rozlišení, že je místy obtížné cokoliv rozeznat. Je jasné, že s ohledem na výslednou velikost souboru je třeba z kvality fotografií poněkud slevit. Z vlastní zkušenosti však vím, že z předtiskového pdf lze získat poměrně kvalitní obrázky a zároveň zajistit „snesitelnou“ velikost celého souboru.

19.02.2018 2 z 5

Rudý Mars Rudý Mars Kim Stanley Robinson

Terraformace a kolonizace Marsu - nádherné téma. K tomu nominace na Huga. Zkrátka, moc jsem se na knihu těšil. Nestává se mi to tak často, ale s autorem jsem nejen nesouzněl, ale jeho podání a názory mi byly vyloženě protivné. Pokračování v žádném případě nezakoupím.

19.05.2013 2 z 5

Evropa v proměnách staletí Evropa v proměnách staletí Marek Pečenka

Vynikající encyklopedická práce pro každého se zájmem o historii. Je zde velká řada údajů, které nenajdeme v učebnicích, nebo které většinou jen zmiňované názvy důkladně vysvětlují.

12.05.2013 5 z 5

Sluneční poutník Sluneční poutník David Brin

Jedním slovem, zklamání.

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

V případě série Duny jdu evidentně proti proudu. První knihu jsem asi do poloviny chtěl odložit nedočtenou, ale druhá polovina, s úžasně propracovanou pouštní ekologií a dokonalým způsobem přežití fremenů, stála za to. Tento díl je však již jen pohádková fantasy ve sci-fi kulisách a další pokračování jsem tak jednoznačně odpískal. Zkrátka to není můj šálek čaje (propracovanost, mapy a slovníček však oceňuji).

Míšenci Míšenci Robert J. Sawyer

Celá série má, dle mého názoru, silně se snižující kvalitu. Navíc se stále více mění na jakýsi autorův světonázorový manifest. Téma a jednotlivé nápady zajímavé a nosné. Škoda, že nenapadly lepšího autora.

Obránce Obránce Carolyn Janice Cherryh

Moje oblíbená autorka a výborná série Atevi. Bohužel, komerčně u nás neúspěšná a proto je šestý díl (Průzkumník) u nás poslední. Beletrie v angličtině je pro mne náročná, ale budu se do toho muset pustit, protože chci sérii určitě dočíst...

29.04.2013 5 z 5

Skleník Skleník Brian Wilson Aldiss

Po vynikajícím Nonstopu jsem se na každého dalšího Aldisse těšil. Nikdy už jsem však nebyl tak nadšený a tato kniha je pro mne autorovou nejslabší (z těch, co jsem četl).

20.04.2013

Prehistorický atlas - Vývoj planety Země Prehistorický atlas - Vývoj planety Země Douglas Palmer

Všem zájemcům o historickou geologii a paleontologii vřele doporučuji. Kvalitní popularizace.

16.04.2013 5 z 5

Mistr Ma Mistr Ma Willy Kyrklund

Prostřední novela Mistr Ma je fantastická. Kdybych hodnotil jen ji, bylo by to jasných 100%.

13.04.2013 4 z 5

Pravdomluvní nelžou Pravdomluvní nelžou Ivo Marek

Pro zainteresovaného pamětníka z Prahy (tehdejší máničku, milovníka bigbítu, nemilovníka bolševika) vlastně nutnost. Některé události znám z vlastní zkušenosti (jen z jiného úhlu pohledu). Některé věci mi do sebe zpětně zacvakly...

09.03.2013 4 z 5

Země zaslíbená. Mystifikované dějiny národa českého Země zaslíbená. Mystifikované dějiny národa českého Jan Drnek

Prezentace politických a světonázorových představ autora na pozadí alternativní historie. Škoda. Naproti tomu kniha "Druhý dech habsburské monarchie" se mi líbila.

12.06.2016 2 z 5

Prstenec prozření Prstenec prozření Julie Nováková

Autorka je sympatická, vzdělaná a inteligentní. Mé hodnocení je rozporuplné. Další díly jsem si hned po přečtení prvního dílu zakoupil v elektronické podobě a rozhodně si je přečtu. Dosavadní děj vzbuzuje zvědavost. Ale. Kromě některých formulací mi vadily zejména ploché, málo životné postavy.
Talentované autorka je, dle mého názoru, příliš nedočkavá. Knize by prospělo, kdyby byla po dopsání na rok, dva odložena do šuplíku a následně s čistou hlavou dopilována. Jsem přesvědčený, že by pak mé hodnocení poskočilo o 20%.

17.02.2016 3 z 5

Arabský svět – jiná planeta? Arabský svět – jiná planeta? Emíre Khidayer

Chyby, nepřesnosti a zjednodušení v úvodní kapitole mne málem odradily od dalšího čtení. Byla by to ale škoda, protože nezaujaté osobní zkušenosti autorky, řazené do poměrně konzistentních kapitol, byly dosti zajímavé.

18.04.2014 4 z 5

Dusno Dusno Jaroslav Zýka

Kniha byla zakoupena spíše náhodou. O to milejší pak bylo překvapení.

01.05.2013 5 z 5

Skrytá říše Skrytá říše Kevin J. Anderson

Pro mne osobně velké zklamání. Jsem milovníkem space opery, ale tento vesmír je pro mne absolutně nestravitelný. Autor umí fabulovat (za což jsem dal oněch 60%), ale není to pro mne uvěřitelné. Logiku to dílem postrádá a dílem je až humorná. Teprve později jsem postřehl Andersonovo autorství Hvězdných válek a Akt X. Takže už se svému zklamání tolik nedivím.

17.04.2013 3 z 5

Slovník autorů anglo-americké fantastiky. Díl 1. A–K Slovník autorů anglo-americké fantastiky. Díl 1. A–K Martin Šust

Vyjde někdy 2. díl?

13.04.2013 5 z 5