Míšenci

Míšenci https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3049/mid_misenci-I5G-3049.jpg 3 32 7

Neandrtálská odchylka série

< 3. díl

Závěrečná kniha trilogie Neandrtálská odchylka. Ve třetím dějství neandertálské trilogie posílá autor Mary Vaughanovou na neandertálský svět a staví ji hned před několik životních rozhodnutí najednou. Má se nechat rozvést s bývalým manželem, a vysloužit si tím exkomunikaci z katolické církve? Dokáže se smířit s tím, že po zbytek života uvidí Pontera jen čtyři dny v měsíci? A bude schopná sdílet mezitím domácnost i lože s jinou ženou? Musí se také rozhodnout, zda dítě, které s Ponterem plánuje, bude z genetického hlediska barast či gliksin a především, zda bude obdařeno „božím orgánem", tedy schopností náboženských prožitků.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton

Hybrids , 2003

ludek.n
11.10.2021 3 z 5

Sawyer se v závěrečném díle neandertálského cyklu trápí. Jako by nevěděl, co si s příběhem počít dále, a tak nás zavalí diskusemi o genetice, ženské otázce, mateřství, božském orgánu a konečně i o podílu mužského testosteronu na zkaženosti světa. Hrozně rád bych mu za to přiznal zásluhy a řekl, že jeho spisovatelská invence dokáže překlenout jakoukoli propast, ale bohužel nic takového udělat nemohu. První dvě třetiny knihy jsou prostě bez chuti a bez zápachu v šedé zóně nikoho a ničeho. Dynamika žádná, témata bez nápadu, recyklace bídy a ubohosti. Sawyer se točí v bludném kruhu, přešlapuje na místě a zoufale hledá únik. Když už se zdá, že to nemůže být horší, zapne turbo a řítí se nadsvětelnou rychlostí vstříc závěru. Je to násilné, nesourodé, laciné a průhledné jako skleněná deska, ale i přes to všechno mu fandíte a držíte palce, aby to vydržel až do konce. Už je jasné, že zlí jsou zlí a hodní jsou hodní. Není to žádné terno, ale díky za ty dary. Zazvonil zvonec a pohádky je konec…

a.r.nick
06.05.2020 3 z 5

Třetí díl byl podle mě nejslabší z celé série. Hrdinové, v minulých dílech sympatičtí, najednou sympatičtí nebyli - hlavně z Mary se stala protivná ženská, která v mých očích svým chováním dost klesla. Plus v předchozích dílech zajímavě podané úvahy o náboženství byly v tomto závěrném dílu vyhnané do extrému... Třetí díl mě opravdu bavil nejmíň, přišlo mi tam toho splácaného už hodně najednou.

Disease
02.04.2020 4 z 5

Sice se tu řeší víceméně jen partnerské vztahy a Mary se chová jako hysterka, ale ve finále se dočkáme i lehce bezzubého konfliktu. Nicméně čte se to pořád dobře, takže vzhledem k povedenosti celé trilogie trošku přitlačím.

SONP
20.08.2018 3 z 5

V třetím díle už se zdá neandertálské téma tak trochu vyčerpané - pro mě série klidně mohla skončit druhým dílem. Ten třetí totiž už slouží autorovi jen k tomu, aby sám obdivoval jím samým vytvořenou neandertálskou civilizaci coby civilizační etalon, coby dokonalou ekologicko-mírovou utopii (pozor - mě se tahle utopie taky dost líbí!), u níž už ani nejsou pochybnosti o některých jejích vlastnostech, které postavy měly v předchozích dílech ("Velký bratr Alibi", kleštění zločinců i jejich příbuzných). Všichni (kromě hlavního záporáka, který je samozřejmě republikán a má "reaganovskou" ofinu) už se totiž shodují na tom, že je to prostě úplně dokonalé. A všichni víme, že co je v knize dokonalé a nepochybné, to je prostě nudné - a to je přesně to, co se závěrečnému dílu stalo. A nezachrání to ani pokračování milostné linie Ponter-Mary okořeněná pobočným lesbickým vztahem ani vedlejší linie s náboženstvím, božím orgánem a přepólování zemského magnetického pole. Každý, kdo trilogii začal číst, by asi touto knihou skončit měl, ale nečekejte to nadšení, jaké jste měli u prvního dílu (pokud jste ho měli). 60%

david5746
06.01.2016 2 z 5

Tleskám, že série nemá víc dílů, nevím, kam by se dalo ještě sestoupit.

vladceTyran
05.01.2014 1 z 5

První díl byl suprový, druhý kapet slabší, ale tohle je hooodně slabý odvar. Většinou sem se u toho nudil, ani sem jí nedočetl dokonce. Protáhlý, nezáživný epilog. Kdyby nebyl nic by se nestalo.

Jarrimund
29.04.2013 3 z 5

Celá série má, dle mého názoru, silně se snižující kvalitu. Navíc se stále více mění na jakýsi autorův světonázorový manifest. Téma a jednotlivé nápady zajímavé a nosné. Škoda, že nenapadly lepšího autora.

paralelní světy

Robert J. Sawyer